Търсенето върна 77 резултата

от Makedonec
12 Юни 2007, 17:10
Форум: За сайта и форумите / About site and forums
Тема: Odnosno radio i televizija vo makedonija
Отговори: 10
Преглеждания: 1760

Re: Odnosno radio i televizija vo makedonija

Не е лошо вместо да политиканстваме, да се върнем към темата. Мен ми е интересно какво е положението с рейтингите на телевизиите и радиостанциите в Македония. Когато бях там имах възможност да погледам малко телевизия, но не бях впечатлен много от това което видах. Може би се задържах по-дълго на А...
от Makedonec
12 Юни 2007, 17:04
Форум: Предавател Македонија
Тема: Мокности на Македонските предаватели
Отговори: 52
Преглеждания: 20916

Мокности на Македонските предаватели

Здраво Предавател, Сакам да прашам дали за македонија ке има информации за мокностите на повекето предаватели на приватните радио/телевизии ?

Иначе пишав лична порака ама ми викаше греска...
от Makedonec
10 Юни 2007, 16:30
Форум: Предаватели, приемници, антени
Тема: AM и SW/MW предавателите в БГ
Отговори: 55
Преглеждания: 4683

Re: AM и SW/MW предавателите в БГ

А за Македонија зошто нема информации за мокноста на предавателите?
от Makedonec
09 Юни 2007, 00:33
Форум: Далекосъобщения
Тема: Re: Румънски GSM оператори на Беклемето!
Отговори: 75
Преглеждания: 13383

Re: Румънски GSM оператори на Беклемето!

az написа:Клетки които пращат до 70 км. са базирани на ER-GSM (extended range GSM).


А дали за 70км покритие треба посебен GSM апарат или може со сефашниве што ги имаме ние (GSM900/1800 Codec: FR/EFR/AMR/HR) или тие телефони што докарваат 70км се посебни?
от Makedonec
07 Юни 2007, 19:57
Форум: Далекосъобщения
Тема: Re: Румънски GSM оператори на Беклемето!
Отговори: 75
Преглеждания: 13383

Re: Румънски GSM оператори на Беклемето!

Нешто разбрав од тој WEB сајт, него ме интересира дали AMR e nesto kako HR i dali dokarva 70km kako sto e HR
от Makedonec
07 Юни 2007, 19:55
Форум: Телевизия
Тема: moknosti na TV i FM predavateli vo Makedonija
Отговори: 8
Преглеждания: 1140

Re: moknosti na TV i FM predavateli vo Makedonija

Ne, Madzari-Skopsko a ovce pole e drug i e 1200kW
от Makedonec
07 Юни 2007, 19:54
Форум: Предаватели, приемници, антени
Тема: AM и SW/MW предавателите в БГ
Отговори: 55
Преглеждания: 4683

Re: AM и SW/MW предавателите в БГ

Ne ne, toa se vika "mrtva zona" kade sto signalot go preskoknuva toa podracje
от Makedonec
06 Юни 2007, 15:15
Форум: Предаватели, приемници, антени
Тема: AM и SW/MW предавателите в БГ
Отговори: 55
Преглеждания: 4683

Re: AM и SW/MW предавателите в БГ

Еве спрема Google
http://www.cjb.net/images.html?d91b8.jpg
Во Скопје фака со одличен квалитет
от Makedonec
05 Юни 2007, 16:32
Форум: Далекосъобщения
Тема: 3G UMTS vo Blgarija
Отговори: 10
Преглеждания: 2027

Re: 3G UMTS vo Blgarija

Дали има уште "Мобифони" во Блгарија и дали има можност за Pre-Paid (номер со ваучер) за тоа што кај мене нема такви телефони NMT (аналогни) па ми е многу интересно
от Makedonec
05 Юни 2007, 13:54
Форум: Телевизия
Тема: moknosti na TV i FM predavateli vo Makedonija
Отговори: 8
Преглеждания: 1140

Re: moknosti na TV i FM predavateli vo Makedonija

Не ФМ предавател, еве ви слика од мене јас го сликав пред 3 месеци а воедно http://www.cjb.net/images.html?98ae0.jpg Администраторот на предавател ако сака мозе да ја стави на WEB страната Порано до пред 4-5 години работеше навистина со 100 KW и на 50 км се слушаше а во таа населба каде сто е на тел...
от Makedonec
04 Юни 2007, 20:54
Форум: Далекосъобщения
Тема: 3G UMTS vo Blgarija
Отговори: 10
Преглеждания: 2027

Re: 3G UMTS vo Blgarija

Картата е същата не ти е необходима друга карта.  :up  На втората част на въпроса не мога да отговоря. :Confused Нешто порано разбрав дека за 3G е потребно друга карта UMTS која била 128 кб и имала 8 проводници додека кај GSM SIM картата има 6 проводници и е 64 кб Не знам ова за каде важи...
от Makedonec
04 Юни 2007, 20:23
Форум: Предаватели, приемници, антени
Тема: AM и SW/MW предавателите в БГ
Отговори: 55
Преглеждания: 4683

Re: AM и SW/MW предавателите в БГ

Kaj mene vo Skopje odlicno se slusa, sepak so 75KW do Skopje toa e okolu 200 Km i e dosta dobro
от Makedonec
04 Юни 2007, 20:21
Форум: Далекосъобщения
Тема: 3G UMTS vo Blgarija
Отговори: 10
Преглеждания: 2027

Re: 3G UMTS vo Blgarija

Благодарам R R П, а дали за да користам услуги на 3G треба да купам некоја посебна SIM карта или може со обичната SIM карта онаа за GSM што е?

Само ако може усте едно прашане дали 3G е достапен само за Post-Paid или и за Pre-Paid?
от Makedonec
04 Юни 2007, 19:53
Форум: Предаватели, приемници, антени
Тема: AM и SW/MW предавателите в БГ
Отговори: 55
Преглеждания: 4683

Re: AM и SW/MW предавателите в БГ

Абе како што јас видов имаш информации за секој предавател од БГ туку нема информации за предавателите во МК треба Update

Иначе кај мене се прима еден БГ сигнал на долги бранови (парламентарен канал) значи јас сум во Скопје, дали тој предавател се слуша во Албена или Ахтопол
от Makedonec
04 Юни 2007, 19:36
Форум: КВ, ДВ, СВ и радиолюбители
Тема: Re: Radio Makedonija program na Blgarski ezik
Отговори: 82
Преглеждания: 9810

Re: Radio Makedonija program na Blgarski ezik

Ама јас како што знам тие се од Блгарија или грешам
от Makedonec
04 Юни 2007, 19:29
Форум: Далекосъобщения
Тема: 3G UMTS vo Blgarija
Отговори: 10
Преглеждания: 2027

3G UMTS vo Blgarija

Дечки дали некој од вас има информација дали има 3G (UMTS) покритие во Созопол, Ахтопол или Несебар и од кој оператор бидејки сакам да користам 3Г кога ке одам во тие градови
Благодарам
от Makedonec
04 Юни 2007, 17:31
Форум: Телевизия
Тема: moknosti na TV i FM predavateli vo Makedonija
Отговори: 8
Преглеждания: 1140

Re: moknosti na TV i FM predavateli vo Makedonija

Еми јас сум 6-7 км од тој АМ предавател и едвај го слушам и тоа кога сум на прозор а дома не. Према мене тој е околу 10W a може и помалце
от Makedonec
04 Юни 2007, 02:19
Форум: Телевизия
Тема: moknosti na TV i FM predavateli vo Makedonija
Отговори: 8
Преглеждания: 1140

moknosti na TV i FM predavateli vo Makedonija

Дали некој има некоја информација со колкава мок работат ТВ и ФМ предавателите во Скопје кај приватните и националните ТВ и ФМ медиуми Иначе СБ фрек.,KHz Радио предавател, моќност, (подробности)             1314        Македонско Радио 3 Маџари, 100 ...
от Makedonec
04 Юни 2007, 02:10
Форум: Далекосъобщения
Тема: Re: Румънски GSM оператори на Беклемето!
Отговори: 75
Преглеждания: 13383

Re: Румънски GSM оператори на Беклемето!

Ами ако става на въпрос, според мен е къде-къде по-евтино да се направи по-мощен телефон, отколкото да има камера (не че викам да няма де :) ). Имам 2 уоки-токита от техномаркет (двете заедно за 30 лв), пише обхват 3 км, но на село при пряка видимост ги тествах на 7 и бяха много добре. Та щом едно ...
от Makedonec
04 Юни 2007, 02:06
Форум: Далекосъобщения
Тема: Re: Румънски GSM оператори на Беклемето!
Отговори: 75
Преглеждания: 13383

Re: Румънски GSM оператори на Беклемето!

mita6ki написа:не знам защо толкова се набляга в подобряването на GSMите с разни технологии за смартфони вместо да се подобри основното им предназначение- н.п. по-добър звук и пренос на сигнала да се чува по-добре (по качествени микрофони, слушалки и аудио  компресия) нещо такова


Taka e i jas sum za toa

GO_TO_SEARCH_ADV