Търсенето върна 99 резултата

от Георги01
23 Юни 2013, 18:50
Форум: Предавател Македонија
Тема: Цифровизация в БЮРМ.
Отговори: 158
Преглеждания: 65387

Re: Цифровизация в БЮРМ.

денес направив уште еден скен и видов дека нема повеке аналогни телевизиски сигнали! Кој што сака нека каже и нека лаже!
от Георги01
23 Юни 2013, 15:09
Форум: КВ, ДВ, СВ и радиолюбители
Тема: КВ -13, 16, 19, 22, 25, 31, 41, 49 м.
Отговори: 629
Преглеждания: 82174

Re: КВ -13, 16, 19, 22, 25, 31, 41, 49 м.

Хармоници :)
от Георги01
21 Юни 2013, 02:10
Форум: DX-приемане
Тема: DAB приеми - на Балканите и другаде.
Отговори: 193
Преглеждания: 59295

Re: DAB приеми - на Балканите и другаде.

да, забравих, има DAB и в Хърватия, но защо е нормално да няма в мобилните? Ако DAB е план да се приложи би трябвало да има и в по-новите мобилни телефони ...
от Георги01
20 Юни 2013, 19:16
Форум: DX-приемане
Тема: DAB приеми - на Балканите и другаде.
Отговори: 193
Преглеждания: 59295

Re: DAB приеми - на Балканите и другаде.

на Балканите няма да има ДАБ още много години. Може да се промени заглавието на темата. Няма ДАБ приемници ни в мобилните телефони, ни в колите нито навсякъде.
от Георги01
16 Юни 2013, 19:34
Форум: Предавател Македонија
Тема: Цифровизация в БЮРМ.
Отговори: 158
Преглеждания: 65387

Re: Цифровизация в БЮРМ.

Ова не е вистина, до сега немам видено прекин во сигналот кој го емитува ОНЕ и МРД. Од друга страна сите аналогни предаватели се сопрени, на антена нема никаков аналоген сигнал.
от Георги01
16 Юни 2013, 19:31
Форум: Сателитни програми
Тема: Dreambox забранен във Фиром!
Отговори: 2
Преглеждания: 942

Re: Dreambox забранен във Фиром!

Лошо е тоа што забрануваат дримбокс во тие држави што ги наведе (за мене непознати), но во мојата држава Македонија дримбоксот за среќа не е забранет и е слободен.
от Георги01
13 Юни 2013, 03:04
Форум: Предавател Македонија
Тема: Цифровизация в БЮРМ.
Отговори: 158
Преглеждания: 65387

Re: Цифровизация в БЮРМ.

Готово е :( Ги исклучија сите аналогни предаватели освен тој на Попова Шапка >:(
от Георги01
06 Юни 2013, 01:32
Форум: Предавател Македонија
Тема: Цифровизация в БЮРМ.
Отговори: 158
Преглеждания: 65387

Re: Цифровизация в БЮРМ.

Тоа што го прави не е во ред во секој случај, тој е национал-шовинист и ништо друго! Заради такви врели глави во светот има конфликти и војни и секако жртви. Зошто толку труе со антимакедонски ставови и навреди? Според мене, бил тука и налетал на некои тешки србомани од кои јадел ќотек па за тоа сме...
от Георги01
04 Юни 2013, 12:52
Форум: Предавател Македонија
Тема: Цифровизация в БЮРМ.
Отговори: 158
Преглеждания: 65387

Re: Цифровизация в БЮРМ.

Проблемот не е толку ни во бугарите ни во албанците ни во грците колку што е во самите нас македонците!!! Ние сме нај разединетиот и нај несложниот народ на светот и секој (секоја чест на исклучоци) македонец гледа да заебе друг, да му нанесе штета, да го измами, да го уништи другиот. Затоа не не би...
от Георги01
23 Май 2013, 02:02
Форум: Предаватели, приемници, антени
Тема: DVB-T MPEG4 приемници за наземна цифрова телевизия
Отговори: 189
Преглеждания: 57031

Re: Приемници за наземна цифрова телевизия

plamen74 написа:само дето е Нео!

дали някой знае от къде (коя държава) са продуктите на NEO?
Никак не мога да намеря WEB сайт на NEO
от Георги01
05 Фев 2013, 16:02
Форум: Предавател Македонија
Тема: Цифровизация в БЮРМ.
Отговори: 158
Преглеждания: 65387

Re: Дигитализациjа во Македониjа

Oвде нешто не ми е јасно, зошто во оваа табела со предавателите од D1 до D8 не е опфатен DVB-T предавателот на Водно и на зградата на МРТ ? Според оваа табела во D1 зоната има само еден предавател на Црн Врв а иначе има и други 2 предаватели, еве доказ http://www.jpmrd.gov.mk/aktivnosti2.html
от Георги01
05 Яну 2013, 00:03
Форум: Телевизия
Тема: РТС Телевизия Прищина
Отговори: 6
Преглеждания: 1479

Re: РТС Телевизия Прищина

мерси :)
от Георги01
04 Яну 2013, 02:54
Форум: Телевизия
Тема: РТС Телевизия Прищина
Отговори: 6
Преглеждания: 1479

Re: РТС Телевизия Прищина

дали някой знае как е името на музиката? идите на 50 секунда
от Георги01
03 Яну 2013, 03:21
Форум: Телевизия
Тема: РТС Телевизия Прищина
Отговори: 6
Преглеждания: 1479

РТС Телевизия Прищина

Дали някой помни телевизия Прищина, която съществуваше до 1999 г.
кратък видеоклип от преди 15 години
http://www.youtube.com/watch?v=FkpAKSB_OZg
от Георги01
02 Яну 2013, 23:37
Форум: Предавател Македонија
Тема: Цифровизация в БЮРМ.
Отговори: 158
Преглеждания: 65387

Re: Дигитализациjа во Македониjа

само проблем е што нема каде да се купат сет-топ-боксови
от Георги01
08 Дек 2012, 15:31
Форум: Предаватели, приемници, антени
Тема: Монтират нова антенна система на белоградчишката кула
Отговори: 126
Преглеждания: 18875

Re: Монтират нова антенна система на белоградчишката кула

Благодаря за отговорите, ме интересува още 2 неща

Защо аналогова модулация е било предвидено хоризонтална поляризация? Дали при подобна модулация добър обхват се постига с хоризонтална поляризация?

Има ли разлика между вертикална и хоризонтална поляризация при цифрово излъчване чрез спътник?
от Георги01
08 Дек 2012, 13:58
Форум: Предаватели, приемници, антени
Тема: Монтират нова антенна система на белоградчишката кула
Отговори: 126
Преглеждания: 18875

Re: Монтират нова антенна система на белоградчишката кула

интересно, защо DVB-T сигнала се излъчва с вертикални антени?
от Георги01
08 Дек 2012, 00:02
Форум: Предаватели, приемници, антени
Тема: Монтират нова антенна система на белоградчишката кула
Отговори: 126
Преглеждания: 18875

Re: Монтират нова антенна система на белоградчишката кула

Защо променят антени? Нали антена като антена е пасивен елемент и едно е дали излъчва аналогово или цифрово? Антената е парче алуминий и не виждам разлика от антена за аналогово и цифрово излъчване
от Георги01
09 Ное 2008, 22:34
Форум: Далекосъобщения
Тема: Системата 450MHz
Отговори: 2
Преглеждания: 1009

Системата 450MHz

Какво ште баде с Системата на 450MHz (мобифон)?

GO_TO_SEARCH_ADV