Коя национална радиомрежа предпочитате?

Вие питате - ние отговаряме

Коя национална радиомрежа предпочитате?

Фреш!
8
22%
Сити
6
16%
Витоша
3
8%
ФМ+
2
5%
БНР
7
19%
друга (посочете коя)
11
30%

Общо гласове: 37
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Re: Коя национална радиомрежа предпочитате?

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 20 Яну 2009, 19:38

Радио София написа:"словесно разстройство".
Вълчо, използвал си епентетичен консонант в прилагателното, който не е морфологичен, а се дължи на хиперкоректност.
слово - словеса /старобългарски/ - словесност /днес/

Да живее граматиката!
-------

Готин спам направих, нали?
:Horray

Добре,че го каза на прост български,иначе как щяхме да го разберем :D
А за Бубич,нека той обясни с какво е свързано неговото словесно разтройство.Не че не знаем,но нека обясни,може да има и друга теория...
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 20 Яну 2009, 21:47

Радио София написа:"словесно разстройство".
Вълчо, използвал си епентетичен консонант в прилагателното, който не е морфологичен, а се дължи на хиперкоректност.
слово - словеса /старобългарски/ - словесност /днес/

Да живее граматиката!
-------

Готин спам направих, нали?
:Horray

Хах, не се заяждам с Лупус, държа да отбележа, но... Радио София ми напълни душата... Бях забравил термина хиперкоректност. :pilot
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 20 Яну 2009, 22:18

Аз си мислех, че терминът е "хиперкорекция", а не "хиперкоректност".
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 20 Яну 2009, 22:24

Хипердискусия се получи по този въпрос.Накрая всички ще гризнем хиперКУРектността :Devil
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 21 Яну 2009, 05:11

ФМ,убеден съм,че на твоята възраст и с твоето възпитание,лесно би забелязал,че не поставям никакви диагнози на никого. Да,сигурно страдам от словесно разстройство,вярвам ви на вас с Вълчо,но не забелязваш ли,че има хора с по-тежки диагнози,като мозъчно разстройство,безпаметност,арогантност, цинизъм,без никаква историческа памет и пр. Е,аз предпочитам да съм с посочената от вас диагноза.Тя не вреди на никого... Можеш ли да кажеш,абе тоя Бубич много ме обижда с неговото разстройство....,егати безобразния човек,нахал такъв.
Не ми е ясно,защо някои се правят,че са живели на хиляди километри от България и току-що са кацнали на нейна територия. Върнах някои с десетилетия назад, попитах и припомних,коя е единствената "техническа " нация в Света,пълна тишина,все едно,че си измислям. Ето я картинката. Забравих през коя година беше,но нашата нация беше обявена за техническа. Наред с тази квалификация,имаше още една ,били сме и "нация,комунистическа". Лошо няма,Държавния глава ни е определил за такава нация и никой не е противоречил досега. Но има една неловкост,ако можем да приемем,че сме се запазили,като техническа нация,какво да правим с другата квалификация,за комунистическата н-я. Както всички комунисти,така и хората у нас ,прекрасно знаят,че първите -комунистите вече строят капитализъм,но досега,както те,така и нормалните хора не коригират нищо. Кажете ми сега,комунистическа нация ли сме ,или капиталистическа(пазарностопанска,ако щете). Нали нищо не измислям,т.е.,с нищо не злоупотребявам,нито вие,нито аз ,сме нарекли с такива епитети нашия народ. Всичко си стои написано и напечатано,не е ли така???? И много хора си мислят,че сме си все още "нация-техническа,нация-комунистическа". И си живеят с тези химери. Индиректно и някои от вас са на това мнение. Но,няма ли най-сетне да се появи втора техническа нация в Света,не е ли логично ,не е ли естествено и някоя друга нация да стигне до този резултат. Никой ли не се стреми към тази висока цел...? Ето,скачачките на висок скок от целия свят се стремят да достигнат до Световния рекорд на нашата спортистка Ст. Костадинова,но на никого не се удава ,поне засега. Св-ят рекорд е на БЪЛГАРКА и туй-то. На когото му стиска,да скача,по цели дни и нощи... Не е ли естествено и по други параграфи да ни стигне Света,да речем в областта на националните ефири,на национално-частните средства за информация,в областта на овчарския скок,в областта на обществените поръчки,в областта на националните плащания и мн. други. Не,Света не го вълнува прогреса и си стои на едно място,наивници и безотговорници,не е ли така. Упорито ви молих да се разходите до други страни,не щете,или нищо не сте намерили,о,ако бяхте намерили,щяхте да ми запушите устата и очите. Ето,само ФМ стигна до РФИ и не можа да продължи. Но да оставим запада!!! (АДВ,навит ли си),да оставим Щатите. Аз и Вълчо сме учили изкл. от съветски учебници и автори,пак ви молех,абе момчета идете до Русия,отворете руски сайтове,не може братушките да са пропуснали такава глава от науката и техниката за "националните ефири". Е,не щете и не щете. Абс. никой не каза,ей колеги,изпълних препоръката на Бубича,отворих доста руски сайтове,не, няма такава фраза,кълна ви се,може и Бубича да не е прав,но в Русия няма такова нещо,който не ми вярва,да отваря и той руските сайтове. Добре,приемам тезата ви,че и руснаците са изостанали от нас. Какъв е изводът: науките -физика,химия,електротехника,електроника разпространение на радиовълните, радио и ТВ-техника,импулсна техника, свързочна техника(телекомуникации),компютри,мобилни средства за връзка,сателитна техника и пр. Всичко това е открито и развито извън България. Нали се сещате,че нищо не сме измислили ние,от славяните единствен Н.Тесла е в тези редици,без да се считат руските и съветски учени. Е,сериозно ли допускате,че страните ,в които са се развили тези науки,технологии и всеки нден бълват нови открития и пр.,не знаят как да нарекат институциите си,свързани с тези направления в науката и техниката. Аз допускам,че знаят какви имена да поставят...Ето к.т.н. Вълчо ме определя с каквито епитети си поиска,ама не казва,ей колега,говоря и аз руски,както и ти,рових се по старите учебници,говорих с колеги,отврях сайтовте им,е ,няма и няма ,признавам,руснаците са изостанали и това-там!!! Да,ама не, руските учени съвсем не са изостанали,просто не са въздухари,отворете който и да е руски,или сръбски сайт,и ако намерите такива думи,като квалификациите на Вълчо,отивам в Сан Франциско и се хвърлям от моста без да се чудя. Двама колеги ,на Л.С. ми казаха че такова нещо не са срещали в тези сайтове,като единия говори гръцки и участва в гръцки форуми.
А пък аз съм нахален и питам,ей колега Радио София,не знам точния превод на двете думи,които изплзваш в поста си към Вълчо,любезно те моля,ако имаш възможност,преведи ги на български,или по-подробно обясни значението им. Не виждам нищо обидно,но я вместо него,някой друг ги обясни,съмнявам се....
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 21 Яну 2009, 05:57

Преди известно време отново се върнах към историята,към авиацията и космонавтиката. Нашия форум не е в тази област,но едва ли е безинтересно на хора на техниката защо Първия космонавт в Света е загинал като летец-изпитател. Не,не,не ,никой не пита,никой не коментира. Абе момчета,не става въпрос за хамалин от Сточна гара или наемните работници пред Съдебната палата или на пл. Македония,става въпрос за ЧОВЕК-ЛЕГЕНДА. Втори като него няма ,защото винаги ще си остане ПЪРВИ. Верно,не е българин,ама беше в България,обиколи безброй страни по света и как не се намери нито един и да пита,чакай бе пич, верно,защо така,какво прави първия космонавт в Света на на нов модел изтребител като летец-изпитател,а това е най-опасната професия,да правиш облитане с летателна техника ,която е току-що измислена и произведена. И съвсем не е важно,че точно аз припомням този трагичен случай. На мен ми е много близък по други причини. Недай Боже ,никой да споделя участта му,но на никого ли няма да направи впечатление,ако някой ,да речем наш професор по електротехника пострада като автомобилен съзтезател,а до този момент никой не знае,че професора е такъв. Всички го знаем ,че е учен и преподавател,и изведнъж научаваме,че е и съзтезател от Формула-1. Какво ще кажат нашите хора,ами какво от това,не се интересувам какво прави извън университета този професор,ако ще и да е съзтезател по овчарски скок,хич не ми пука...Да си държи 3-метровата гега и да скача 5 метра нависоко. Да,ама нормалните хора,особено тези от областта на техниката няма да реагират така,а ще питат,ще ровят. Американците изписаха сума си предположения,а нашего брата-брат на братушките (руснаци) си трае. Абе,"будна" нация сме ,комунистическия диктатор е имал голямо основание да ни нарече ,че сме техническа нация,е, малко кофти се получава с комунистическа,ама не може всичко да е наред. Но комунистите много добре знаят,че нашия народ не пита,трае и спи и затова хич и не се готвят да коригират Живков.Чул ли е някой ,комунистите да се чудят как да нарекат сегашния статус на нацията. Не,те посмъртно няма да направят корекция,те посмъртно няма да върнат парите,които откаднаха от нашата нация,защо ли,ами много просто,нашата нация е техническа и комунистическа и това са такива високи квалификации,че тя ,нацията ще се занимава с такива нищожни неща,като парите. Боже мили...И шоуто си продължава. Моят скромен извод е,че несериозността и безотговорността в нашето общество е закодирана,тя не е временно,или модно увлечение,не, в никакъв случай !!! Тези две неща водят до въздухарството. Който не ми вярва нека си припомни някои постове на мис Смарт,Миро,Радиатора и др. Ама никой,или почти никой не им обръща внимание,само аз и още един-двама... Ние,на нашия форум не можем да оформим едно будно,отговорно, макар и камерно общество,та навън,на улицата,никакъв шанс,заклевам се.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 21 Яну 2009, 09:00

Bubic,ти ли ще събудиш обществото?
Колкото до RFI,бих желал след като спомена,че в Западна Европа няма радио,което да е национално,да ми обясниш какво значи RFI.
Аватар
Радио София
100+
100+

Мнениеот Радио София » 21 Яну 2009, 13:07

Bubic,
как няма да кажа! Да си спомня доброто старо време като учител... ;D

Слушай сега:
епентеза е процес на вмкъване на някакъв звук в думата, когато няма нужда от това. Тя може да е граматична и неграматична. Руснаците казват "сердце" - демек за тях е граматична, но за българите - не е. На български "сърце" е достатъчно... :D
С "консонант" подсказах какво точно е вмъкнал Вълчо - съгласен звук. "Т" е съгласна, нали така? ;)

та в думата "словестно" има епентетичен консонант. Историческият развой на тази лексема подсказва, че процесът не е морфологичен. Другите думи са ти ясни, нали?

За да стане моят урок още по-ясен, ще дам друг пример: подобни грешки стават в думата "расте".
Казва се расте, но порасна. Няма нужда да е "порастна". Това е грешка.
Още един пример се сетих: вярно, че казваме "двойно", но правилното е "двойствено", а не "двойнствено". По същия морфологичен принцип.
Морфологична е причината "юрисконсулт" да се пише така, въпреки че думата е "юрист". В съчетанието "Т"-то си заминава...

Казвай на каква тема да е следващият урок. :D
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 21 Яну 2009, 13:41

Радио София написа:.........
С "консонант" подсказах какво точно е вмъкнал Вълчо - съгласен звук. "Т" е съгласна, нали така? ;)

та в думата "словестно" има епентетичен консонант. Историческият развой на тази лексема подсказва, че процесът не е морфологичен. Другите думи са ти ясни, нали?

Казвай на каква тема да е следващият урок. :D

Следващия урок предлагам да е по "внимателно прочитане на написания вече текст" :)
Как го видя това "Т" в написаното от мен??? Наистина набито даскалско око! :Clap
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 21 Яну 2009, 19:18

>>> FM STEREO <<< написа:Бубич,често си мисля,че ти не можеш да мигнеш,без да си изписал някой роман на тема националност.А и всъщност терминът "национално радио" е интернационален,той просто е заемка в българския език.

И за да го подържа още малко буден ще му дам проста задачка: Да пусне в Google търсене с "national radio" и да коментира резултатите. Ама поименно! :D
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 21 Яну 2009, 23:35

Р.София,свлям ти шапка, яко си учил навремето,трябваше по-рано да влезеш в нашите дискусии,та да се пообразоваме . Не стигнахме до краен извод ,дали може да се каже "национален ефир" или не,та ако можеш,кажи две думи. Но вече ще знам към кого да се обръщам по език и граматиката му,радвам се ,че се обозначи,ама че си скромняга,ние очите си вадим ,а ти се спотайваш...
Аватар
Miss_Smart
100+
100+

Мнениеот Miss_Smart » 22 Яну 2009, 10:35

bubic написа:Р.София,свлям ти шапка, яко си учил навремето,трябваше по-рано да влезеш в нашите дискусии,та да се пообразоваме . Не стигнахме до краен извод ,дали може да се каже "национален ефир" или не,та ако можеш,кажи две думи. Но вече ще знам към кого да се обръщам по език и граматиката му,радвам се ,че се обозначи,ама че си скромняга,ние очите си вадим ,а ти се спотайваш...

Ами те така правят умните хора...Наблюдават отстрани твоите есета, четат и коментират, когато е необходимо...
Национален ефир, не е ли онзи с пълно покритие на територията на съответната страна????
Бубич, добре ли си? :)
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 23 Яну 2009, 10:11

Г-це Мис Смарт,от въпроса Ви отново лъха на плесен,което подсказва,че нямате нищо общо с никнейма си. Такъв въпрос посмъртно не би задала нито една истинска госпожица,още по-малко пък "смарт". Иска Ви се да изглеждате умна госпожица,но сте далеч от това,ще трябва да станете по-възпитана и постепено нещата може и да се оправят,но без добро възпитание нищо не става,повярвайте ми. Разбира се ,съвета ми е много по-незначителен и скромен дори, от тези,които ги давахте миналата година към други колеги,та хапчета,та цинизми ли не бяха. Аз не мога да стигна Вашето ниво и затова се ограничавам само с правилата на доброто възпитание. Днес прелистих някои Ваши стари постове ,които ми дават основание да твърдя,че точно тази област, на доброто възпитание не е валидна за Вас,с други думи, не е приложима към Вашата природа,но ако все пак,постигнете някои резултати, първите поздрави ще бъдат от мен. Буквално преди няколко часа един колега на Л.С. ме коригира, че не съм съвсем точен,казвайки че много често съм изказвал одобрение на Ваши тези, а каза,че аз съм единствения,който така категорично застава на Ваша страна. Но , отправяки много солени комплименти към Вас,накрая ми препоръчва,въобще да не Ви обръщам внимание. Разбира се,епитетите няма да ги предоставя на публиката,може би са прекалени ,а също така няма да се вслушам в съвета му и ще продължавам да общувам с Вас. Вие сте много ценен ,щях да кажа човек.... Вие ми служите като "ключалка". Нали знаете,че през една ключалка ,може да се види почти цяла стая,а физическите размери на ключалката и стаята са несравними, и така,чрез Вас,аз виждам какво отвратително блато е мястото ,където сте. А всяко блато много хубаво смърди,но някои си мислят,че е с аромат на Рексона...
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 23 Яну 2009, 10:57

@bubic,
Доста нагло и просташко е да се говори едновременно за възпитание и да се обижда така публично една жена!
Наистина възпитано ще е ако си изтриеш поста и се извиниш! Тогава може и да го приемем като моментен изблик на негативна емоционална енергия!
Последна промяна 1 на Lupus, променена общо 23 пъти
Аватар
Miss_Smart
100+
100+

Мнениеот Miss_Smart » 23 Яну 2009, 11:06

bubic написа:Г-це Мис Смарт,от въпроса Ви отново лъха на плесен,което подсказва,че нямате нищо общо с никнейма си. Такъв въпрос посмъртно не би задала нито една истинска госпожица,още по-малко пък "смарт". Иска Ви се да изглеждате умна госпожица,но сте далеч от това,ще трябва да станете по-възпитана и постепено нещата може и да се оправят,но без добро възпитание нищо не става,повярвайте ми. Разбира се ,съвета ми е много по-незначителен и скромен дори, от тези,които ги давахте миналата година към други колеги,та хапчета,та цинизми ли не бяха. Аз не мога да стигна Вашето ниво и затова се ограничавам само с правилата на доброто възпитание. Днес прелистих някои Ваши стари постове ,които ми дават основание да твърдя,че точно тази област, на доброто възпитание не е валидна за Вас,с други думи, не е приложима към Вашата природа,но ако все пак,постигнете някои резултати, първите поздрави ще бъдат от мен. Буквално преди няколко часа един колега на Л.С. ме коригира, че не съм съвсем точен,казвайки че много често съм изказвал одобрение на Ваши тези, а каза,че аз съм единствения,който така категорично застава на Ваша страна. Но , отправяки много солени комплименти към Вас,накрая ми препоръчва,въобще да не Ви обръщам внимание. Разбира се,епитетите няма да ги предоставя на публиката,може би са прекалени ,а също така няма да се вслушам в съвета му и ще продължавам да общувам с Вас. Вие сте много ценен ,щях да кажа човек.... Вие ми служите като "ключалка". Нали знаете,че през една ключалка ,може да се види почти цяла стая,а физическите размери на ключалката и стаята са несравними, и така,чрез Вас,аз виждам какво отвратително блато е мястото ,където сте. А всяко блато много хубаво смърди,но някои си мислят,че е с аромат на Рексона...

Мисля, че отговора на въпроса ми е ясен. Определено имате нужда от професионална помощ.
А който има нещо да ми казва, да го каже лично...Не да сплетни като кокошчица и то точно с Бубич...
Водевил от класа е това :Happy
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 23 Яну 2009, 12:28

BTW, интересно кой ли е писал ЛС на bubic. Може би някой, който не смее да изрази мнението си открито, пред всички нас.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 23 Яну 2009, 15:55

Бубич,кажи най-накрая какво ти има.Тръгнал си да се заяждаш с мен в друга тема,сега виждам и с Мис Смарт прaвиш същото.В крайна сметка кажи какво те мъчи и може би ще успеем да ти помогнем.Ако продължаваш да се заяждаш няма как да ти мине,повярвай ми.
Мисля,че няма значение кой е писал ЛС на Бубич,по-важен е фактът,че той се е опрял на него като истинен.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 23 Яну 2009, 17:28

>>> FM STEREO <<< написа:Мисля,че няма значение кой е писал ЛС на Бубич,по-важен е фактът,че той се е опрял на него като истинен.

Аз пък си мисля, че има ОГРОМНО значение! :D
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 23 Яну 2009, 19:25

Абе,Вълчо,кой си ти бе човек,за какъв се имаш,и точно ти ли протестираш за наглост и просташко държание,ама точно ти,я се огледай, да ,поста ми е злъч,нека да го признаем и за най-просташкия,а ти защо не зададеш въпроса от какво е продиктуван. Аз съм спорел с теб милион пъти,но задавл ли съм ти реторичния въпрос "Вълчо,ти добре ли си?" Ако това момиче зададе този въпрос на теб,моля те ,кажи какъв ще бъде твоя отговор и автоматически ще изтрия поста си и ще се извиня и на теб и на м.Смарт. Но докато стои нейния въпрос,подлагащ на съмнение моята нормалност,няма да го направя. Разбира се ,няма да го направиш. Добре,хайде ,предположи,че аз те питам,чисто хипотетично "Вълчо,ти нормален ли си". Подтекста на нейния въпрос е,че не съм нормален,или пак ще ме определи ФМ и тя ,че не съм разбрал смисъла му. Аз съм използвал няколко незначителни квалификации към теб,но никога не съм те обиждал, абс. никога ,никога няма да те назова пред целия форум ,че си ненормален. Но,нали се сещаш,защо точно ти заставаш на страната на човек,който ме обижда и проявява невъзпитано отношение към мен,дори и да съм сбъркал към ФМ. Ами отговора е прост,по възпитание сте едни и същи. Въпреки че по разбирания съвсем не. Ето,аз казвам,да простак съм,ама има още по-големи простаци от мен на този форум, айде Вълчо,опитай се да ги откриеш,или поне един от тях,няма да е много трудно...Все пак,досега това е единствения ми просташки пост.Впрочем толкоз акети има тук,дай да открием една, за "простащината на форума". Запиши моето име веднага ,претенции нямам ,но едва ли списъка няма да бъде продължен...
Впочем,я кажи с какво точно съм нагъл и простак към госпожицата,ама бъди конкретен. И друго,досега на теб някой задавал ли ти е подобен въпрос и какъв е бил отговора ти. Представям си от устата на човек като теб какъв би бил. Ти би ли нарекъл човек,който без да те познава,без да те вижда,казва,абе ти си ненормален.Даже и човек като теб,досега не е назовал никого ненормален,или поне не съм забелязал,а си толкова възмутен,бре,бре,че кавалер си ти,дори и джентълмен...
Последна промяна 2 на bubic, променена общо 23 пъти
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 23 Яну 2009, 19:36

Ъгли,точно така ,сам отговаряш на въпроса си. Имам поне двайсетина подобни Л.С.Но аз не се влияя от никого,не съм сложил забрана да общувам с никого. Но нали не си спомняш ,че и никого не съм наричал ненормален,нито теб,нито ФМ,нито Вълчо,нито госпожицата. А ти ,след като си смел,а не като тези ,дето лично контактуват с мен,защо не поита Мис Смарт,защо ми задава този въпрос за нормалност,нали не искаш да кажеш,че не си гозабелязал. Може ли да ми дадеш един съвет,как да отговоря на такъв въпрос,или ако е бил зададен към теб,но не бързай,обмисли го предварително. Моето мнение е,че никой не бива да задава на никого такива въпроси,ако не е засегнат по някакъв начин.Или смяташ,че въпроса е напълно безобиден,дори комплимент. Чувал ли си така да общуват хорапомежду си и с усмивки да си задавт въпроси за нормалност.
ФМ,а ти не видя ли въпроса на момичето,или се правиш на разсеян. Ето,и теб те питам,как ще реагираш,ако някой те нарече ненормален,без грам вина. нали спорим с теб,но наричл ли съм те ненормален някога,или да съмподлагал на съмнение пред всички твоята нормалност. Да,упреквам те, иронизирам те,както и ти мен,ама ненормален,я бъди по-честен,нормално ли е това.

Назад към