Re: Впечатления от пътувания.

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
Георги
1000+
1000+

Впечатления от пътувания.

Мнениеот Георги » 22 Мар 2006, 10:23

Откривам тази тема, в която бихме могли да споделяме какво сме хванали на УКВ, средни и дълги вълни в различни части на нашата България, а и не само, от кола, влак, кораб, самолет, колело, каквото и да било. Надявам се да е интерсно на всички посетители тук на сайта.

Ето, да започна аз с моето авторадио CD 30 MP3 - вчера на връщане от Солун хванах станции, които изобщо не подозирах, че ще има макар и малка вероятност да се хванат от там откъдето аз ги хванах...

Изненада 1 - от разклона за Рилския манастир - румънските на 92,9 и 102,5 !
Изненада 2 - 10-ина километра след Благоевград се слушаше спокойно Белами на 104,4 !
Изненада 3, - най-голямата - между село Мурсалево и разклона за Бобошево очаквайки да хвана Фолк Тануки от Пирот на 90,1 излезе - италианска станция! Заприлича ми на радио Company, но не съм сигурен 100%. Следващия път ще се спра там да се заслушам, вчера бързах за в къщи. Не беше спорадично приемане, и за жалост не траеше в достатъчно дълъг участък от пътя за да разбера нещо повече.

Отделно от тези странности най-силния сигнал за най-дълъг участък от пътя имаше Серското радио Акроама 94,6 - http://www.radioakroama.gr

Ето един негов РДС:
http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... 6de2_print

Днес 28.12.2006. промених досадната правописна грешка в заглавието, поради настояванията на члена на форума sta.
Последна промяна 1 на Георги, променена общо 28 пъти
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
DX-er
500+
500+

Re: Впеачетления от пътувания.

Мнениеот DX-er » 22 Мар 2006, 12:15

[quote=""Георги""]
между село Мурсалево и разклона за Бобошево очаквайки да хвана Фолк Тануки от Пирот на 90,1 излезе - италианска станция! Заприлича ми на радио Company, но не съм сигурен 100%. Следващия път ще се спра там да се заслушам, вчера бързах за в къщи. Не беше спорадично приемане, и за жалост не траеше в достатъчно дълъг участък от пътя за да разбера нещо повече.[/quote]
:shock: Хах, тук вече съм като гръмнат! :shock: Сигурен ли си че не беше спорадично? Дай повече подробности около приемането. Все пак разстоянието е огромно. Всъщност има много лесен начин да се разбере какво е било приемането : ако сигналът е много променлив и се чуват и други италиански станции на съседните честоти, значи определено е спорадично-Е.
А сега малко по-конкретно за станцията на 90,1 : на сайта на радио company няма посочена никъде такава честота. За сметка на това там предава Раи Радио 2 от небезизвестния предавател на връх Pierfaonе, до село Abriola, община Potenza, регион Basilicata :
Изображение
Ето тук http://www.rai.it/raiway/frequenze_sede/0,7022,,00.html?tipo=radio&sede=PZ&area=&codcomu=76063 ги има и останалите честоти на РАИ от този предавател, може би и РАИ Р1 и РАИ Р3 също да могат да се хванат. В такъв случай пък излиза, че няма как да се получи спорадично-Е, тъй като предавателят се намира на 600км. от точката на приемане, а това е прекалено малко за подобно приемане (разстоянието по принцип трябва да е не по-малко от 900-1000км. за да може вълните да се отразят в Е-слоя на йоносферата). Така че за момента излиза, че може да се правят само предположения, само едно е сигурно : ако приемането е нормално, то най-вероятно е от предавателя на вр. Пиерфаоне, а ако не е, то тогава може да си приел всяка една италианска станция излъчваща на 90,1, стига предавателят да е достатъчно отдалечен.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 22 Мар 2006, 20:50

Не по-малко гръмнат бях и аз! Но беше истина - в 'морето' от гръцки, фиромски, сръбски а и наши станции изведнъж съвсем отчетливо се хвана само тази италианска станция. А гласовете в италианските радиостанции поне за мен за са като от един калъп - еднотипни тембъри - имаш чувството, че е една и съща станция през цялото време, съдя по тези, които хващам от "Хотбърд". Затова може и РАИ да е било.

Благодаря ти за информацията по въпроса, която си си направил труда да намериш - другият път като минавам от там ще погледна и за други честоти от същия връх. Понеже е по-скоро невероятно, отколко вероятно това приемане, следващия път ще го снимам с телефона си и ще го ъплоудна например в http://www.putfile.com

:arrow:
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 23 Мар 2006, 09:16

[quote=""Георги""]Понеже е по-скоро невероятно, отколко вероятно това приемане, следващия път ще го снимам с телефона си и ще го ъплоудна например в http://www.putfile.com :arrow:[/quote]
Добра идея, стига да успееш да го хванеш втори път :wink: . Във всеки случай, не очаквай при облачно и студено време да излезе нещо, защото тук си казва думата и състоянието на тропосферата. Като имам път натам, на всяка цена ще спра да видя какво се чува, макар че моето радио в колата съвсем не е чак толкова добро. Дори бих се качил някъде нагоре по Осоговската планина, където видимостта е по-добра на запад.
А ето един интересен сайт за италианските станции приемани по хърватското крайбрежие : http://www.oook.cz/fmdx/hr99.html .
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 23 Мар 2006, 21:57

[quote=""RTS""] Добра идея, стига да успееш да го хванеш втори път :wink: [/quote]

Със сигурност ще го хвана 90,1 а и не само - разчитам и другите РАИ станции на 88,1 и 92,1 да излезнат. Това всъщност е идеалната локация за приемане на станции от Италия, гледайки картата - по-на юг биха наизлезли десетки гръцки станции на тези честоти, а по-на север - сръбски...

Малко други впечатления от други мои пътувания:

- като се влиза в България малко след Калотина се появяват двете 'всесилни' гръцки станции на 91,2 и 107,3! Изчезват след Сливница за малко, после към София, Люлин пак се появяват. Всесилни са, защото могат да се слушат в градовете: София, Перник, Сандански, Петрич, Смолян, Кърджали, Банско, Гоце Делчев, Стара загора, Пловдив, Пазаржик, Велинград, Девин, Хисаря, Копривщица и в околностите на тези градове.

- на изкачване на Петрохан още преди самия проход двете близки софииски станции, и двете излъчващи от Копитото се заменят от румънски - 92,9 и 105,0. А къде е Копитото, къде е Румъния S)

- странно как в Радомир сигналът на "Ес" 91,1, (нишкия предавател) е по-слаб отколкото в Дупница.

:cool2:
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 24 Мар 2006, 09:45

[quote=""Георги""]като се влиза в България малко след Калотина се появяват двете 'всесилни' гръцки станции на 91,2 и 107,3! Изчезват след Сливница за малко, после към София, Люлин пак се появяват. Всесилни са, защото могат да се слушат в градовете: София, Перник, Сандански, Петрич, Смолян, Кърджали, Банско, Гоце Делчев, Стара загора, Пловдив, Пазаржик, Велинград, Девин, Хисаря, Копривщица и в околностите на тези градове.
:[/quote]
Изчезват след Сливница, защото Витоша се оказва точно на пътя им. Освен това можеш да прибавиш и градовете Панагюрище и Карлово. Да допълня, че тези две станции се чуват перфектно и по магистрала "Хемус" до прохода Витиня.
А сега ето и някои мои впечатления :
- По пътя от Петолъчката за Котел, освен всички Гръцки и Турски станции, с много добър стерео сигнал се приемат станциите от Снежанка. Между другото, това е от малкото места в България, където могат да се чуят цели 6 програми на БНР на УКВ, а именно Хоризонт, Христо Ботев, Радио Шумен, Радио Варна (всички станции от Бургас и Еделвайс се ловят перфектно), Радио Стара Загора и Радио Пловдив на двете си честоти от Пловдив и Снежанка. Както и да е, за този край имам един бандскан, който ще кача някой път.
- Направи ми впечатление, ча Београд 1 на 91,7 от Бесна Кобила се лови доста по-зле в Земен, отколкото във Владая и дори от някои райони на София, а разстоянието до Владая е два пъти по-голямо от това до Земен. Може би за това е виновен и релефът.
- Интересно, че в самия град Трън, единствените станции които излизат на авт. търсене, са Цариброд 98 и БГ1 98,8. Българските станции (Хоризонт и ХР. Ботев) са с доста лош сигнал дори и на СВ. Всъщност това е един ог най-изолираните райони в Бългапия, откъм български сигнали, за което пак е виновен релефът.
- В западната част на Рила (около седемте езера) радио Тринитас 95,3 измества Београд 2, а все пак разстоянието до Синая е 10 пъти по-голямо.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 24 Мар 2006, 11:53

[quote=""RTS""]
- Направи ми впечатление, ча Београд 1 на 91,7 от Бесна Кобила се лови доста по-зле в Земен, отколкото във Владая и дори от някои райони на София, а разстоянието до Владая е два пъти по-голямо от това до Земен. Може би за това е виновен и релефът.
- Интересно, че в самия град Трън, единствените станции които излизат на авт. търсене, са Цариброд 98 и БГ1 98,8. [/quote]

Много интересни информации! :good:

Относно Земен и околностите - спомням си, че на най-близкия и висок връх до това градче(виж атачментите) имаше повече румънски станции, отколкото сръбските и фиромските, взети заедно!

Отнсно Трън - едно време, преди 2-3 години винаги като наминавах оттам обичах да пускам (с Пежо 206 фабрично авторадио) на дълги вълни станциите, които в София беше невъзможно да се слушат:
- на 243 КХц DR P1, датска 1-ва програма;
- на 270 Кхц Cesky rozhlas 1, от Брно - в София не можех, защото пречеше съседния Хоризонт на 261 КХц.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 24 Мар 2006, 20:29

[quote=""Георги""]Отнсно Трън - едно време, преди 2-3 години винаги като наминавах оттам обичах да пускам (с Пежо 206 фабрично авторадио) на дълги вълни станциите, които в София беше невъзможно да се слушат:
- на 243 КХц DR P1, датска 1-ва програма;
- на 270 Кхц Cesky rozhlas 1, от Брно - в София не можех, защото пречеше съседния Хоризонт на 261 КХц.[/quote]
Това през деня ли? Защото CRo1 нощем аз го приемам и в София, вярно че Хоризонт малко пречи, ама се слуша. И първа програма на Беларуското радио също, тя е последната на скалата (270 КХц).
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 24 Мар 2006, 21:49

Да, и двете програми през деня, но през зимата. Също така, спомням си, че едно полско радио на 225 КХц се слушаше даже и в южна България през деня с нелош сигнал.

Друго едно мое впечатление от пътуване:
- на нашето море, в св.Влас се хващат всички гръцки станции, които и в Свиленград се приемат, при положение обаче, че турските са изчезнали до една. Това последното се случва 10-20 дни в годината. През останалото време УКВ скалата в св. Влас е еднаква с тази в Истанбул. А гръцките станции от Орестиада, Суфлион, Александруполи и др. как и защо стигат до там изобщо не мога да схвана.... :stinker:
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 25 Мар 2006, 12:55

[quote=""Георги""]Да, и двете програми през деня, но през зимата. Също така, спомням си, че едно полско радио на 225 КХц се слушаше даже и в южна България през деня с нелош сигнал.[/quote]
Да, първа програма на полското радио на 225 КХц се чува през деня и в София, само че през късната есен и зимата. Също така през деня, пак по това време на годината, се слуша и Deutschlandfunk (немското нац. радио) от предавател в Бавария на 207 КХц.
[quote=""Георги""]Друго едно мое впечатление от пътуване:
- на нашето море, в св.Влас се хващат всички гръцки станции, които и в Свиленград се приемат, при положение обаче, че турските са изчезнали до една. Това последното се случва 10-20 дни в годината. През останалото време УКВ скалата в св. Влас е еднаква с тази в Истанбул. А гръцките станции от Орестиада, Суфлион, Александруполи и др. как и защо стигат до там изобщо не мога да схвана.... :stinker:[/quote]
Ами в края на краищата разстоянието от св. Влас до Истанбул и до Орестиада е горе-долу еднакво, дори до Орестиада е по-малко, така че нищо странно не виждам. Между другото тези гръцки станции се приемат и в Бургас. Според мен, дали ще се приемат станциите от Гърция или от Истанбул по черноморието, зависи до голяма степен от метеорологичните условия : ето например, през есента съм ходил на Златните пясъци, и за моя изненада, нямаше и следа от турско радио, докъто през лятото почти всички станции от Истанбул се чуват, дори понякога заглушават нашите. :idea:
BS

V BS

Мнениеот BS » 25 Мар 2006, 14:18

Za Burgas moga da ti kaja 4e absolytno ni6to ot gurciq ne se 4yva ... za tova sum absolytno sigyren ... oba4e puk predi godini na 8km ot Burgas vuv Sarafovo ... koeto ve4e se vodi za kavartal ... masovo gruckite stancii zagly6avaxa burgaskite ... ne6to podobno stava6e i TV pogramite :mad:
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 26 Мар 2006, 18:33

[quote=""BS""]Za Burgas moga da ti kaja 4e absolytno ni6to ot gurciq ne se 4yva ... za tova sum absolytno sigyren [/quote]

Това ти казваш, а интересно как тогава аз докато живях този град в 2000 година слушах почти навсякъде Еврос 97,1 и 97,5 ; Дидимотихо на 99,0 и една държавна на 103,5.... :shock: Но сигурно после са престанали поради някаква незнайна причина :unknown:

Както и да е,
вчера посетих Раковица, Видинско + Зайчар.
За точен бандскан нямах достатъчно време, защото информацията е твърде голяма, за да бъде обхваната в един непълен ден. Бандскан евентуално през пролетте ще имам време да направя. Дотогава - малко общи впечатления:

- още от Петрохан се появиха нашите северни съседи, нормално с доста як сигнал, малко РДС-и оттам:
- Кис ФМ на местото на Цариброд 98,0 - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... 2a4a_print
- предполагам държавна станция на 105,0, която 'помете' Дарик от тази честота - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... a1e9_print
- новопоявилата се Инфо Про на 99,6, която РТС приема и в София - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... cb3c_print
- известната ни пак от софийския ефир Национал ФМ на 107,5 - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... 8443_print

Тези, а и още други(89,5-91,4-92,9-95,3-102,2-102,5-103,4-104,1) не изчезнаха повече нито за миг от там(Петрохан) до границата - Връшка чука. Респект за Власите! :good:

Относно "брачата"Сърби - Белами-евият предавател на 103,7, който се приема и от Витоша, излъчва най-вероятно от Тупижница, защото сигналът ми бе безупречен, с РДС, има обаче и малка вероятност да е на Дели Йован. От споменатият Дели Йован Белград 1 излъчва с РДС. А щом се вече до РДС-те, да спомена едни новопоявили се станции, с отличен РДС- казва коя емисия слушаме, каква е температурата навън, кой пее коя песен.. :da: Музиката се подразбира каква беше - не беше 'Ню-Уейв'.... :D ето му част от РДС-а на едното - БУМ радио 96,4 от Больевац - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... fae3_print

Другото, 'хванато' от мен е КАН радио от с. Мелница с доста силен сигнал на 102,9 - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... ac25_print
Доста иновативен РДС имат за градчета с големина колкото нашите Сливница, Драгоман или Елин пелин. :wink:
Друго ново, а и силно радио бе радио Принц от с. Градсково (100% влашки жители) на 101,3, но за него нямам снимка, защото му отсъства РДС-а.
Ето и една снимка от града, Зайчар - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... c7a5_print

В общи линии това е, разбира се има още много какво да се желае за описване, но поради близостта си до границите на съседните държави станциите са в изобилие, и затова за подробен бандскан ще са необходими дни....

Поздрав!
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 27 Мар 2006, 10:07

[quote=""BS""]za tova sum absolytno sigyren[/quote]
ОК, бъди си все тъй сигурен. Аз пък вярвам на ушите си. 8)

Георги,
доста интересна информация за северозападна България.
[quote=""Георги""]- предполагам държавна станция на 105,0, която 'помете' Дарик от тази честота[/quote]
Да, определено е мощна. С риск да се повторя, ще кажа, че тази станция (регионалната програма за регион Олтения от Крайова) се приема и на х. Здравец над пловдив, на Бяла Черква, както и в Асеновград, особено по по-високите части. Странно, защото на същата честота предава Хоризонт от Кърджали, а все пак къде са Карпатите, къде е Кърджали...
[quote=""Георги""]Относно "брачата"Сърби - Белами-евият предавател на 103,7, който се приема и от Витоша, излъчва най-вероятно от Тупижница, защото сигналът ми бе безупречен, с РДС, има обаче и малка вероятност да е на Дели Йован.[/quote]
Странно, не знаех, че толкова на север са стигнали Белами, очевидно имат доста добре развита мрежа, не само в югоизточна Сърбия. Дано някоя по-стойностна сръбска радиоверига (като радио Ес) им закупи честотите, за да може да се слуша нешо интересно.
[quote=""Георги""]Доста иновативен РДС имат за градчета с големина колкото нашите Сливница, Драгоман или Елин пелин.[/quote]
Радиоразпръскването в Сърбия по начало винаги е било доста по-напред от нашето, така че това не ме изненадва, нормално е и с РДС-а да са по-напред.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 30 Мар 2006, 20:01

Днес в Ботевград:

- 104,7 - радио "Ес" - странно - на места в града го има с доста силен сигнал, а на други отсъства изобщо... Което може би ще рече, че излъчва от Дели Йован?
- 105,0 - вместо Дарик - румънско радио,
- 92,9 - вместо Христо Ботев - пак румънско радио
а къде е София, и то Копитото, а къде Румъния?!?
- 102,9 - новопоявила се(поне за мен) румънска станция

Общо взето в този близък до нашата столица град има повече румънски, отколкото наши станции... какво остава тогава за северна България :shock:
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 30 Мар 2006, 22:22

[quote=""Георги""]- 104,7 - радио "Ес" - странно - на места в града го има с доста силен сигнал, а на други отсъства изобщо... Което може би ще рече, че излъчва от Дели Йован?
[/quote]
Ами нали беше в Зай(е)чар, там ако не се приема ако е от Дели Йован, не знам къде. Макар че нищо не пречи в София (примерно) да я приемаш от Белград, а на друго място от Дели Йован или Тупижница.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 30 Мар 2006, 22:38

[quote=""RTS""] Ами нали беше в Зай(е)чар, там ако не се приема ако е от Дели Йован, не знам къде. [/quote]

За съжаление Зайчар изобщо не помага в случая, защото се намира точно средата между двете планини- Тупижница и Дели Йован. За това от там не може да се разбере откъде идва сигналът.

[quote=""RTS""] Макар че нищо не пречи в София (примерно) да я приемаш от Белград, а на друго място от Дели Йован или Тупижница. [/quote]

Пречи това, че след "намесата" на НАТО през 1999 в околността на Белград вече нема такъв предавател, който да прати чак до тук. :mad: Пак остава възможността да се излъчва от една от планините в източна Сърбия.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 31 Мар 2006, 15:10

[quote=""Георги""]
За съжаление Зайчар изобщо не помага в случая, защото се намира точно средата между двете планини- Тупижница и Дели Йован. За това от там не може да се разбере откъде идва сигналът.[/quote]
Да, но може да се разбере дали излъчва от Белград или не.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 12 Апр 2006, 20:48

Да добавя малко впечатления от днес и пътуването до Сандански+Петрич:
(забелязани с авторадио "CD 30 MP3")

- 90,1 - РАИ 2 - добър сигнал, но отново за много кратък участък от пътя, този път се появи от бензиностанцията "Вьор" и изчезна 500 метра по-на юг, на входа на село Усойка. На местото, където го имаше миналият път> сега - нито следа.
- 94,6 - Акроама, Серес - слушах го с РДС в Радомир и околията.
- 97,5 - Антена, Солун - днес добър сигнал с РДС в Сандански, сним ка: http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... 4e5e_print
- 97,6 - Фокус, силен сигнал с РДС в Радомир, не знам само от кой град излъчва?(не виждам да е описано на интерактивната карта тук на сайта)
- 104,4 - Белами - хванах го на връщане от Симитли насам с почти постоянен сигнал.
- 91,2 & 107,3 - ЕРА 2 & ЕРА Спор - имат сигнал и в Симитли, и в Кресна.

Толкова за новостите от днешния ден. :typing:
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 13 Апр 2006, 15:24

[quote=""Георги""]
- 90,1 - РАИ 2 - добър сигнал, но отново за много кратък участък от пътя, този път се появи от бензиностанцията "Вьор" и изчезна 500 метра по-на юг, на входа на село Усойка.
[/quote]
Интересно, значи тази станция може постоянно да се чуе в района. Дори и да не е РАИ 2, очевидно налице е безпрецедентното за България приемане на радио "през две държави".
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 25 Апр 2006, 18:06

Сега малко впечатления от пътуването ми тези дни до северозападна България, край който честно казано рядко съм посещавал. Та ето някои неща, които поне на мен ми се сториха интересни и ми направиха впечатление :
- Градският предавател на Радио Олтения-Крайова на 102,9 в Крайова(другата честота е 105), от който излъчва и РРА на 88,7 още преди най-високата част на Петрохан "избута" хоризонт на 103 и оттам вече не се изгуби. Ето снимка с РДС-а му :
http://site.voila.fr/fmdx/RDS___RROC_102_9.JPG
- На места между Белоградчик и разклона за Чипровци се чуваше много добър сигнал от Ястребац на 96,9 Београд 1. Честно казано не знаех, че хвърля и оттатък Стара Планина. :shock:
- Най-силното радио от Дели Йован определено е Бор - от всички останали то се чуваше най-стабилно, без прекъсвания и най-надалеч, за съжаление обаче качеството на звука му е доста посредствено и нямаше РДС, за разлика от радиата на РТС :
http://site.voila.fr/fmdx/RDS___BG_1___Deli_Jovan.JPG

- 104,4 Белами се хващаше в Берковица и още малко на север с РДС, а както стана ясно, то излъчва от същото място като 98,8 БГ1 - от последното обаче нито следа.
Това общо взето е всичко по-интересно.

Назад към