Re: Впечатления от пътувания.

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

MR1

Мнениеот MR1 » 03 Окт 2007, 17:35

Jas mislam deka i da e 100kW nema da se fati na golema dalecina za toa sto zemjata e  topka
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 04 Окт 2007, 20:14

liubo написа:Малко разяснение относно честотата 98,9 на която наскоро Георги писа че е приемал радио NET а аз на същата в северна България улових ERT ERA 2! Всъщност на тази честота наистина се излъчват тези две програми NEТ от Кавала а ЕРА2 незнайно от къде, програми които ми се редуваха в Събота на слизане южно от Шипка. Има два мисля предавателя на 98,9 за Гърция на които се излъчва ЕРА2 но интересно че са доста далеч от границата но не отричам че ако не друг предавател може до наша територия да е достигал някой от тях. По северния склон на тази честота ми излиза Унгарски предавател, който засякох и на 30 километра от Русе в четвъртака докато липсваше Верониката на 99,0.

Интересна информация, само че предавателят на 98,9 не е унгарски а румънски – става дума за радио Търгу Муреш от предаветеля Gheorgheni в северна Румъния, което има предавания на унгарски език. Това е и най-далечният постоянен сигнал, който допира до южна България (над 500 км.).  :Idea

А сега още няколко бързи впечатления от една височина над с. Калугерово, по пътя за с. Елшица (Средна Гора) :

- Този път, поради малко по-голямата надморска височина на 95,3 излезе заглъхналият сигнал на Радио Београд 2 от Бесна Кобила, смесващ се с този на Тринитас. Ето че този южносръбски предавател праща сигнал и в Тракия.

- На 100,1, в очакване да хвана Београд 202 се хвана някаква гръцка станция препредаваща ЕРА Спор (ако не е била самата ЕРА Спор разбира се)  със слаб сигнал. Жалко че няма как да се разбере откъде излъчва.  :Confused

- На 93,3 се появи сносен сигнал от Туртел. Това е втората фиромска станция след 97,3, която хващам там.

- На 107,7 се приемаше неизвестна станция – пускаха само музика и така и не стана ясно каква е и откъде предава.

- На 88,6 на вълни идваше и си отиваше ЕРА1 от вр. Витси над Костур.  :o Разстоянието е над 300 км.

Средна Гора досега почти не сме удостоявали с внимание, а очевидно оттам са възможни доста неочаквани приеми от юг, югозапад и запад. Интересно още какви станции биха се хванали по-високо в тази планина, например на вр. Братия...  :NewRuss
Аватар
MasterBoy Люлин
100+
100+

Мнениеот MasterBoy Люлин » 08 Окт 2007, 14:46

На някакъв пробит манастир на високо се хванаха над 50 радиа от къде ли не като установих, че имаше различни от всички краища на страната - от София та до Бургас чак.
И това в Средна Гора беше някъде. :D
Изображение
Аватар
Nasko_Bs
100+
100+

Мнениеот Nasko_Bs » 08 Окт 2007, 20:24

i kakvo se e hvanalo tam ot Burgas?
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 08 Окт 2007, 23:29

DX-er написа:А сега още няколко бързи впечатления от една височина над с. Калугерово, по пътя за с. Елшица (Средна Гора) :

Не си споменал дали това са приеми с авторадиото ти или със Sangean-а. Във всеки случай обаче е интересно.  :Good

DX-er написа:- Този път, поради малко по-голямата надморска височина на 95,3 излезе заглъхналият сигнал на Радио Београд 2 от Бесна Кобила, смесващ се с този на Тринитас. Ето че този южносръбски предавател праща сигнал и в Тракия.

Тази част от държавата ни е 'закътана' от сигнали, идващи от север заради Стара планина - това очевидно е позволило на тези, идващи от Ю-ЮЗ да се появят.

DX-er написа:- На 100,1, в очакване да хвана Београд 202 се хвана някаква гръцка станция препредаваща ЕРА Спор (ако не е била самата ЕРА Спор разбира се)  със слаб сигнал. Жалко че няма как да се разбере откъде излъчва.  :Confused

Утре ще пътувам по магистралата към Бургас и ще обърна внимание на тази честота - дано нещо се появи долу в низината.

DX-er написа:- На 93,3 се появи сносен сигнал от Туртел. Това е втората фиромска станция след 97,3, която хващам там.

Доста чудно, като се знае колко е "силен" този сигнал в града ни...  :Blink

DX-er написа:- На 107,7 се приемаше неизвестна станция – пускаха само музика и така и не стана ясно каква е и откъде предава.

Още една честота за заслушване утре. :Music

DX-er написа:Средна Гора досега почти не сме удостоявали с внимание, а очевидно оттам са възможни доста неочаквани приеми от юг, югозапад и запад. Интересно още какви станции биха се хванали по-високо в тази планина, например на вр. Братия...

Съвсем верно - интересна локация си уцелил и поради близостта до града ни не било никак зле да се навестява отвреме навреме.  :da:
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 09 Окт 2007, 15:21

Относно информацията на DX-er за предавателя на 98,9 който колкото и пъти да съм засичал по звученето смятах че е от Унгарска територия ето кратко видео на слизане северно от шипка, някъде по средата на склона.  :Wave
ftp://87.246.54.10/Video_Romania_FM/Vid ... ngary.AVI/
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 09 Окт 2007, 15:58

Ето още инфо за честотата 98,9. Преди седмици бях писал за ЕРА 2 и как тя добре навлиза в части от северна България на честотата си 98,9. Тук предлагам запис на прием пред град Искър /Video 3/ където логично би трябвало да се хване радио Београд 202 от Дели Йован но уви не е така, малко преди този запис ми бе излязъл и RDS-а ERT ERA 2. Следващият запис е на над 100 километра западно по склона преди село Ценово Русенско посока София / Video 5/ но не съм сигурен дали е ЕРА 2 или Стокос FM от Кавала. Записи /Video1 и 2/ са на слизане по южния склон на Шипка и по тях личи че на 98,9 и 91,2 е едно и също радио като за втората честота няма спор че е ЕРА 2. Не се знае от къде предава на 98,9 но е факт че го има и то с добър сигнал.  :da:
ftp://87.246.54.10/Video_Greece_FM/ERT_ERA_2/
:Wave
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 09 Окт 2007, 16:25

Тук можете да видите запис на прием отново на 98,9 на ЕРА2 но вече в южна България единия по пътя Казанлък-Карлово, другия по пътя за Пловдив пред село Долна Махала. :da:
ftp://87.246.54.10/Video_Greece_FM/Video_98.9/
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 11 Окт 2007, 21:29

Георги написа:Не си споменал дали това са приеми с авторадиото ти или със Sangean-а. Във всеки случай обаче е интересно.  :Good

Става дума за приеми със Сангеан/Санджин-а. С авторадиото (иначе далеч по-селективно) повечето описани станции отсъстваха. Може би ако му се „закачи” една хубава 5-елементна яги-антена биха се постигнали по-добри резултати...  :da:

liubo написа:Относно информацията на DX-er за предавателя на 98,9 който колкото и пъти да съм засичал по звученето смятах че е от Унгарска територия ето кратко видео на слизане северно от шипка, някъде по средата на склона.  :Wave
ftp://87.246.54.10/Video_Romania_FM/Vid ... ngary.AVI/

Доста добър сигнал си успял да „извадиш” за такова разстояние – дори до Шипка то е близо 440 км... В Родопите сигнал е присъствал винаги когато съм се качвал с тунера, но винаги е бил на вълни. :Idea Пример може да се чуе тук : http://site.voila.fr/fmdx/recordingsbg.htm - от най-долния линк.

liubo написа:Следващият запис е на над 100 километра западно по склона преди село Ценово Русенско посока София / Video 5/ но не съм сигурен дали е ЕРА 2 или Стокос FM от Кавала.

Наистина е учудващо как гръцки сигнали успяват да достигнат до толкова северни части на нашата страна – може би има шанс да са хванат и оттатък Дунава?  :Hmmm
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 11 Окт 2007, 22:40

Може. Карпатите хич не са ниски. Много интересни приемания могат да се направят горе.
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 15 Окт 2007, 23:39

А сега малко повторни впечатления от Созопол:

- http://rutube.ru/tracks/222886.html?v=e ... 6b40ab7ff0

Както се вижда и чува, сигналите, идващи от север този път бяха доста по-слаби от тези от предишния път. Въпреки отсъствието на РДС-и слушаеми и този път бяха станции, идващи от повече от 395км.(Бучеги-Кощила);320км(Бузъу);280км.(Тулча-Тополог);255км.(Букурещ) и т.н....

Разбира се, UNID-ове не отсъстваха и този път - на 96,5 - непозната религиозна станция, и на 98,0 - частна с CHR формат.

В общи линии поне се уверих, че приемът от миналия път на румънски станции в изобилие не е бил вследствие благоприятните климатични условия и е нещо нормално в този наш южен град.  :da:

Малко по-на север, във Варна със съжаление установих как едно от любимите ми истанбулски радиа не излъчва вече - става въпрос за Носталжи на 107,4. Вместо него сега на същата честота е станция, излъчваща само турска музика - JI TURK - http://keep4u.ru/full/071016/e14bb345435b9d950c/jpg Друга снимка тук - http://keep4u.ru/full/071016/891a65e92ed1b7d867/jpg
Чудно тогава какво ли излъчва сега вместо Носталжи Ягодинския полупират К21 на 96,6...  :G
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 17 Окт 2007, 20:50

Георги написа:Малко по-на север, във Варна със съжаление установих как едно от любимите ми истанбулски радиа не излъчва вече - става въпрос за Носталжи на 107,4. Вместо него сега на същата честота е станция, излъчваща само турска музика - JI TURK - http://keep4u.ru/full/071016/e14bb345435b9d950c/jpg Друга снимка тук - http://keep4u.ru/full/071016/891a65e92ed1b7d867/jpg
Чудно тогава какво ли излъчва сега вместо Носталжи Ягодинския полупират К21 на 96,6...  :G

Това беше едно наистина много качествено радио, но едва ли спирането му в Истанбул е повлияло по някакъв начин Ягодинския "любител", защото съвсем очевидно е, че той го препредава от сателит.  :NewRuss
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 17 Окт 2007, 21:20

Повлияло е и още как - още вчера завъртях антената към Турксат на 42 градуса Изток и - вместо доброто старо Носталжи на същата честота звучаха с пълна сила турски 'народняци'...  :Mad
Което важи и за Ягодинския (полу)пират и за цяла Европа.  :Confused

Жалко наистина, беше много добра станция - даже и в интернет-страницата е дошло до промяна - http://www.radyonostalji.com.tr/  :down
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 17 Окт 2007, 21:25

Е, това вече променя нещата. Наистина жалко в такъв случай - подобни станции в нашата част на света се броят на пръсти...
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 21 Окт 2007, 13:00

Така е наистина - една станция, която слушайки я съм могъл досега да избегна народняците - турските - по крайбрежието ни, и - сръбските - в централна Сърбия ето сега вече не съществува....  :Wavecry

Както и да е,

ето сега малко ТВ впечатления от пътя София-Солун:

Първия чужд ТВ сигнал в тази посока - РТС2 хванах в движение на запаметеният канал 49 - сигналът излезе на най-високата част от пътя в участъка Владая-Мърчаево и трая до разклона за Гърция. По всичко личи, че става дума за прием от пл.Бесна кобила, Босилеградско. Малко преди "Шел-а" на Драгичево излезнаха и други програми от този предавател - именно Белами на 52 и Пинк на 67к., и двете с доста по-слаб сигнал от този на държавната втора програма. Странно, ни следа сега от РТС1 на 8к., иначе с доста силен сигнал се приемаше в нашите части на София преди 1999 НАТО-ва поява.

По-нататък по пътя - задържах без да изключвам телевизора и на височината между с.Студена и Старо село вместо РТС2 с нелош сигнал се появи....Фиромската частна програма А1,  :Blink - според сайта, на който се намираме това е от вр.Голак, до Делчево. Сигналът не трая дълго и бе заменен почти веднага с РТС2, като този път този сръбски сигнал изтрая все до разклона за с.Дрен, покривайки иначе селата Старо село и Долна диканя с отличен сигнал.

Нататък - около Благоевград забелязах МТВ2(Скопие2) на 38к., пак от Голак - имаше нелош, но нетраен сигнал - малко след града не остана и следа от него.

Първите гръцки програми се появиха веднага след Кресна - става въпрос за НЕТ на 40к, ЕТ3 на 43к. и с по-слаб сигнал Алфа на 38к. Сигналите им присъстваха почти из целия път до Кулата и изчезваха само в низините.

Около с.Марикостиново се появи отново МТВ2 - този път на 35к. от Беласица.

На гръцка територия - в изобилието от локални, частни и държавни ТВ канали с отличен сигнал се приемаха нашите БТВ на 25к. и Нова на 42к. от Орелек, на Пирин. Сигналът им с малки прекъсвания траеше от границата ни до малко преди Солун, до последното изкачване преди града след селцето Лити.

В самият град Солун свободните канали на UHF бяха буквално 3-4. Всичко останало - гръцки програми....  :-[

На връщане - поради фактът, че ТВ антената ми е монтирана на предното стъкло, т.е. с поглед към България в тази посока(СИ) сигналите, идващи от Орелек бяха с още по-добър сигнал отколкото на идване - появиха се буквално на минути път от центъра на града - сигнал имаше от най-високата точка северно от града с прекъсвания до все до Кресна... :Clap

На моста на р.Струма, на 18-20км. западно от Серес не издържах и откачих жака на антената - сигналът на БТВ не изчезна, а само стана със снежинки...  :o

След Серес се появиха хващаните и преди от мен с Icom-a Фиромски станции, излъващи от Боския - МТВ1 на 54 и МТВ2 на 57к.

За съжаление този път не бях толкова ловък та да смогна да карам, записвам и сменям канали едновременно - дано в някое от следващите ми пътувания в тази посока смогна да запиша поне фрагменти от този интересен ТВ участък.  :da:

За край - единственото ми радио-впечатление от това пътуване бе появата на радио Бубамара(превод от сръбски - калинка) от Скопие на 106,8 от неизвестен засега предавател - добър сигнал имаше в Пернишко.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 23 Окт 2007, 20:54

Георги написа:Както и да е,

ето сега малко ТВ впечатления от пътя София-Солун:

Доста интересни радиоприемания са възможни по този път, и както може да се очаква и ТВ-впечатленията от там също са не по-малко от интересни.  :da:

Георги написа:Първите гръцки програми се появиха веднага след Кресна - става въпрос за НЕТ на 40к, ЕТ3 на 43к. и с по-слаб сигнал Алфа на 38к. Сигналите им присъстваха почти из целия път до Кулата и изчезваха само в низините.

Гръцките телевизи не са особено прочути с високите си мощности и това е съвсем очевидно – ето, ти си приел тяхна телевизия едва след Кресна, докато радиостанциите им се приемат чак в северна България. Интересно все пак е да се разбере откъде предават програмите, които си хванал...

Георги написа:В самият град Солун свободните канали на UHF бяха буквално 3-4. Всичко останало - гръцки програми....  :-[

За качеството на по-голямата част от тези телевизии, както в техническо, така и в програмно отношение обаче е ненужно да говорим...  :down Подобна е и ситуацията в Италия, където изключение правят РАИ и Медиасет.

Георги написа:На връщане - поради фактът, че ТВ антената ми е монтирана на предното стъкло, т.е. с поглед към България в тази посока(СИ) сигналите, идващи от Орелек бяха с още по-добър сигнал отколкото на идване - появиха се буквално на минути път от центъра на града - сигнал имаше от най-високата точка северно от града с прекъсвания до все до Кресна... :Clap

Най-вероятно наши ТВ-програми се ловят и в самия Солун, с добро оборудване. Лично аз съм хващал през 2000 г. с най-обикновена стайна телескопична антена на хотелски телевизор, Канал 1 и БТВ от Орелек в североизточен Халкидики – разстоянието е същото каквото и до Солун, само че местните гръцки програми не са в такова изобилие там.  :Idea

Георги написа:За край - единственото ми радио-впечатление от това пътуване бе появата на радио Бубамара(превод от сръбски - калинка) от Скопие на 106,8 от неизвестен засега предавател - добър сигнал имаше в Пернишко.

На сайта на който сме в момента излиза честотата 105,2 от предавател Средно Водно : http://www.predavatel.com/mk/1/sko_bub.htm . Изглежда са сменили честотата на предаване.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 23 Окт 2007, 21:36

DX-er написа:Най-вероятно наши ТВ-програми се ловят и в самия Солун, с добро оборудване. Лично аз съм хващал през 2000 г. с най-обикновена стайна телескопична антена на хотелски телевизор, Канал 1 и БТВ от Орелек в североизточен Халкидики – разстоянието е същото каквото и до Солун, само че местните гръцки програми не са в такова изобилие там.  :Idea

Едва ли в Солун ще се хванат български програми от Орелек, ако скалата е празна, защото града е разположен близо до подножието на високи хълмове на север и североизток.
Би могло да се хване по високите места на хълмовете. Българските станции заглъхват след преминаването на тези хълмове в посока към града.
На Халкидики може, там има по-открити места, от които има видимост в тази посока.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 24 Окт 2007, 10:23

ДХ-р,интересно е очудването ти към Георги.Човекът приема Гръцка телевизия под Кресна-тесна долина,с големи странични хълмове,портативен приемник,портативна антена,малка надморска височина(в кола),плюс в движение.Аз смятам,че резултатите му са повече от отлични.Примера ти за радио(ФМ)-приемане в Северна Б-я и неговия UHF-скан при посочените условия не е приложим,според мен.
      А според теб,къде би било редно-възможно да се приема ЕТелеораси при този пресечен релеф на Югозападна Б-я.Аз съм приемал ЕРТ2 на 23к. на Плана и в някои Самоковски села,дори без усилвател.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 24 Окт 2007, 17:19

Друже Бъбик,

по никакъв начин не изразявам „очудване към Георги” , а още по-малко поставям под съмнение резултатите му, които наистина са много добри, имайки предвид при какви условия е осъществено приемането. :da: Точно обратното - аз се опитвам да дам логично обяснение, защо докато гръцки станции се приемат в северна България, то гръцките телевизии се появяват едва в близост до границата.
Що се касае до въпроса ти относно ЕТ (Елиники Тилеораси) – мисля че съвсем успешно си успял да отговориш сам на него. ;) Между другото, ЕТ2 мисля вече се казва NЕТ.  :Idea
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 24 Окт 2007, 21:43

Бубич иска да каже, че е нормално при този планински релеф в района гръцките станции да се хващат едва след Кресна.
В Северна България е друго - по-отдалечено е от планините и е възможно да има разсейки от атмосферата.
Затова няма нищо чудно.

Назад към