Re: Впечатления от пътувания.

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 22 Мар 2008, 10:06

@ Radiofen,

да, точно то е. :da:

Поздрав!
Аватар
Radiofen
100+
100+

Мнениеот Radiofen » 22 Мар 2008, 10:09

Георги написа:@ Radiofen,

да, точно то е. :da:

Поздрав!

Благодаря, жив и здрав бъди! :Friends
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 22 Мар 2008, 16:47

Георги написа:Поради едновременни технически проблеми с компютъра и телефона отсъствах от форума за известно време.

Най-напред добре дошъл отново на форума след това едномесечно отсъствие! Доста интересни впечатления си успял да събереш за това време. :Good

Георги написа:- на 32к. е изглежда частна неидентифицирана станция от Сърбия, какво ли значи логото MJ може би ще смогне да ни каже тамошен (северозападен) жител.

По този въпрос би могъл да ни бъде от помощ потребителят Мишко от Бор, но той напоследък се изгуби някъде... Аз от своя страна успях да открия следния запис, от който става ясно, че тази телевизия е от Кладово : http://video.yahoo.com/watch/513045 . :Idea
Иначе, познатият немски сайт „уквтв” дава информация и за някакво радио със същото име, пак кладовско, на честота 100,9 – очевидно обаче силният сигнал от вр. Ботев пречи на неговия прием в СЗ България.

Георги написа:малко радио & ТВ впечатления от Копривщица от миналия уикенд:

Неочаквано голямо разнообразие от радиостанции от абсолютно всички съседни държави, включително и от Вардарска бановина!

Това от своя страна доказва за пореден път, че Средна Гора е една доста интересна откъм диексинг планина, която заслужава малко повече внимание от това, което досега сме й отделяли, особено имайки предвид близостта й до София. :da: Това е засега и единственият край на България, където е възможен приемът на радиостанции от всичките 5 съседни на България държави.

Георги написа:От Сърбия:

- единствено от пл.Дели Йован на 98,9 и на 104,8 при това с нелош сигнал, но за съжаление възможен само в източните хълмисти части на града. На 94,9 беше напълно потисната или от Свленград, или от София.

Доста изненадващ прием точно на това място! На Панагюрски Колонии, които са разположени доста по на високо не излезе нищо от Тупижница или Дели Йован, но за сметка на това изобилието от гръцки сигнали беше доста по-голямо от това, което си описал в Копривщица.

Георги написа:От Турция:

- пак само една - на 97,9 ТРТ1 - явно от Дълъг мост(Узункьопрю).

Да, точно оттам. Както стана ясно, малко по на запад и нависоко излизат и другите две станции от този предавател. Вече си мисля, че не е изключено и от източния склон на Витоша да излязат сигнали от него. :Hmmm

Георги написа:отиваме в провинциалния град Скопие, откъдето този път имам само ТВ впечатления:

Тук съм доста изненадан от пълната липса на сръбски сигнали. ??? Очаквах поне нещо от близката Бесна Кобила (всъщност разположена почти на едно разстояние от София и Скопие) или Панчичев Връх на Копаоник.

Георги написа:Нашите сигнали - само на 51к. разбрах, че става въпрос за вр. Виден на Конявската планина, БиТиВи-тата отъде излъчват (29 & 34к.) не смогвам да се оправя в дългия азбучен списък с предавателите на тази станция тук на сайта. :-[

Не е и нужно – 29-ти канал ни е (поне на мене) добре позната честота, просто защото тук БТВ предава от... Копитото. :P За 34-ти не знам.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 27 Мар 2008, 22:14

Поздрав на всички от Варна!

Ето какво интересно успях да наизловя тук в последните ден-два:

VHF:

5 - TRT1, Чамлъджа, Истанбул
9 - Канал 1
10 - TRT1

UHF:

21 - TRT2
22 - S
23 - DVB-T пакет от Истанбул(TRT1,2,3,4)
24 - Flash
24 - TRT3
25 - TV Net
26 - БТВ
26 - TRT3
27 - Cine 5, Чамлъджа, Истанбул
27 - TRT3
28 - Канал 1
28 - TRT3
29 - Kanal 7
30 - TRT2
31 - ATV
33 - 24(24 часа TR)
34 - Kanal 7
35 - Kral, Чамлъджа, Истанбул
36 - (?TR)
37 - (?TR)
38 - Kanal D
38 - Нова
39 - Star
40 - (?TR)
41 - Star
42 - TRT3
43 - Новi канал, Севастопол, Украйна
44- FOX
45 - Alfa
45 - TRT2
46 - TRT2
47 - Show, Чамлъджа, Истанбул
48 - TRT3, Чамлъджа, Истанбул
49 - Show
50 - Нова
50 - ?TR
51 - TRT2, Чамлъджа, Истанбул
52 - Нова
52 - Show
53 - (?TR)
54 - TRT4, Чамлъджа, Истанбул
55 - Kanal 1, Чамлъджа, Истанбул
56 - TNT
57 - NTV
58 - TRT4
58 - Мегаспорт, Севастопол, Украйна
60 - TRT4
61 - S
62 - CNBC-E
62 - Канал 5, Севастопол, Украйна
64 - S
65 - Kanal 1, Чамлъджа, Истанбул
66 - Kral
67 - ATV
68 - TV 8, Чамлъджа, Истанбул
69 - CNBC-E

Както се вижда налични са станции даже от Украйна, :o явно заради доброто тропо тези дни.
Телевизорчето DK Digital смогна да хване някои от турските станции(21,51,54,63,69 и др.) даже без каквато и да било антена включена към него! Турските сигнали са толкова силни, че смогват напълно да изместят споменатите тук на сайта местни маломощни станции като ТВ Варна, Море и даже и някои от държавните + частните ни, а тези, които не бяха "заметени" от турските бяха с наличен турски говор освен наш. Явно 'ватчетата', които са на разположение на местните станции - както на радио, така и на ТВ са повече от недостатъчни за да пратят повече на 1км. от предавателите си. След това тези 'местни' станции изчезват и биват заместени от истанбулски такива. :-[

Относно обозначените по-горе в списъка станции с (?TR) - това са все станции с твърде слаб сигнал за да бъде идентифициран.

Относно наличните украински - това беше за пръв път в живота ми да смогна да гледам такива програми аналогово, иначе ги имам и трите в София от сателит. Странно защо използват както нашите ТВ програми странния стандарт PAL D/K.... :Blink
Информация относно местоположението на предавателя на Нови канал намерих на сайта им - http://www.novy.tv/about/map.html ,а за останалите две украински станции не намерих нищо относно предаватели на сайтовете им, но приемам, че и те идват от Севастопол, защото сигналът им беше еднакво силен и на трите. Може да са били налични и повече от споменатите три броя, но силните турски сигнали 'прегазваха' всички останали. :unknown
За турските използвах информацията тук - http://www.predavatel.com/tr/ist.htm
Има и тук, но без подръчна карта на може да се оправи човек - http://www.trt.net.tr/wwwtrt/frekanslar.aspx?tur=TV
Направих и кратък запис, който при възможност ще сложа на ютютб.

В момента на писането на този пост турския канал TV NET(25к.) предава наживо прес-конференцията (изглежда) Станишев-Ердоган, а нито една наша станция(доклокото изобщо са налични в СИ Варна) не го излъчва същото... :Lazy
С Icom-a същевременно са налични внушителен брой честоти на истанбулски таксита.

Замислям се дали с добра ТВ антена с 19dB усилване + усилвател 40dB във Варна биха могли да бъдат хванати и станции от Русия и Грузия. :Hmmm

Що се отнася до УКВ скалата - то тя с редки изключения заради местни варненски станции е 1=1 с тази в Истанбул. :SOS Но относно това сме вече писали назад в темите за пътуванията. :Book
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 28 Мар 2008, 03:48

Георги,убедих се категорично ,че румънците са,меко казано идиоти ,по отношение на ТВ-разпръскването си в посока България.Щом са пуснали предавател и на 30к.(бтв-белоградчик),положението е неспасяемо,нека да пожелаем на българските институции в тази област да засилят мълчанието си,по-скоро тъпеенето,браво на момчетата. Даже,ако има начин дайте им информация,че засега 46к. и 12к. още не са ги блокирали,та да направят необходимото.После да се преместят към Петрохан,за Ботев имат добро постижение(24к.) и т.н. как мислиш,защо е това нашествие,то бива дублиране,ама тяхното на нищо не прилича....Имат ли освен ТВР1 и 2 друга програма във Видинския край?
Турските предаватели докъде блокират българските,в континенталната част и никой нли не се противопоставя на това???
Украинците,както и нашите все още ползват ПАЛ в комбинация с ОИРТ,защото предавателите на носещата честота на изображението не е нужно да се доработват,независимо коя система на цветна обработка се използва,а за да се премине към ЦЦИР(Фм.звук2=5.5Мхц) е нужно носещата на звука да се пренастрои с 1МХц. От друга страна,има все още хора,коиото ползват стари приемници,дори черно-бели,което е неприемливо за тях. Поради тази причина и твоя ТВсканер подава каналите във метровия диапазон само по ЦЦИР,така и втората межд.честота на звука.. Един ден сигурно ОИРТ ще изчезне напълно....
Освен новата МДжей от Кладово,посочваш ТВ2,би ли пояснил,това българската програма ли е? Не излъчва ли на 32к.и общинската телевизия на Видин???
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 28 Мар 2008, 03:54

Не се поясних добре,пожеланието е за румънските власти,да засилят блокирането на българските предаватели. А за пресконференцията на Мин.-Председателя и Турския гост не бива да се чудиш.Навремето,седемдесет и не знам коя година в Стара Загора се игра мач между Берое и Раднички/Ниш/,който беше предаван директно по Югославската телевизия,а по българската ,късно вечерта,на запис. Намираш ли голям прогрес в това отношение???
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 29 Мар 2008, 18:54

DX-er написа:
Най-напред добре дошъл отново на форума след това едномесечно отсъствие!
Доста интересни впечатления си успял да събереш за това време. :Good

Добре заварил!
И твоите впечатления в междувремието са доста интересни!

DX-er написа:
По този въпрос би могъл да ни бъде от помощ потребителят Мишко от Бор, но той напоследък се изгуби някъде... Аз от своя страна успях да открия следния запис, от който става ясно, че тази телевизия е от Кладово : http://video.yahoo.com/watch/513045 . :Idea

Да, Мишко позачезна напоследък. Дано не е приел лично основателните ни критики към сръбския ефир...
За ТВ станцията MJ - изглежда наистина е от Кладово, защото и неколцина други ТВ честоти, описани по-горе в бандскана за с.Гъмзово идват именно от там.

DX-er написа:
Това от своя страна доказва за пореден път, че Средна Гора е една доста интересна откъм диексинг планина, която заслужава малко повече внимание от това, което досега сме й отделяли, особено имайки предвид близостта й до София. :da: Това е засега и единственият край на България, където е възможен приемът на радиостанции от всичките 5 съседни на България държави.

Съвсем верно, но това важи изключително и само за добро оборудване, иначе при липсата му тези приеми биха били невъзможни.

DX-er написа:
Доста изненадващ прием точно на това място! На Панагюрски Колонии, които са разположени доста по на високо не излезе нищо от Тупижница или Дели Йован, но за сметка на това изобилието от гръцки сигнали беше доста по-голямо от това, което си описал в Копривщица.

Нищо чудно като знаем как всяко едно преместване понякога даже и само с метри встрани означава наличието на нови далечни станции и изчезване на преди метри налични.

DX-er написа:
Тук съм доста изненадан от пълната липса на сръбски сигнали. ??? Очаквах поне нещо от близката Бесна Кобила (всъщност разположена почти на едно разстояние от София и Скопие) или Панчичев Връх на Копаоник.

И аз не по-малко - но ето на 49 беше Сител, а на останалите канали от Бесна кобила, известни ни от Витоша в този град напълно отсъстваха, както и тези от Плячковица. :-\

DX-er написа:
Не е и нужно – 29-ти канал ни е (поне на мене) добре позната честота, просто защото тук БТВ предава от... Копитото. :P За 34-ти не знам.

Надали обаче Копитото е способно да прати сигнал чак до Скопие имайки предвид релефа в тази дестинация. До Пирот е възможно да 'метне' - там са налични и радио, и ТВ сигнали от Копитото, а в Скопие не са налични даже радио сигнали та какво ли остава за ТВ такива. Както и да е, - фактът за прием на наши програми, а не на сръбски в този провинциален град е налице. 8)

bubic написа:
Георги,убедих се категорично ,че румънците са,меко казано идиоти ,по отношение на ТВ-разпръскването си в посока България.Щом са пуснали предавател и на 30к.(бтв-белоградчик),положението е неспасяемо,нека да пожелаем на българските институции в тази област да засилят мълчанието си,по-скоро тъпеенето,браво на момчетата. Даже,ако има начин дайте им информация,че засега 46к. и 12к. още не са ги блокирали,та да направят необходимото.

Не бих казал, че са идиоти - по-скоро намирам, че чак сега когато вече могат ни блокират сигналите - нещо като комплекси изглежда имат заради това, че са ни гледали програмите поне 20-30 години.
Друго логично обяснение едва ли може да се намери - иначе наистина защо пускат в употреба техни и то доста мощни предаватели точно на вече от години заета и гледана в Румъния честота на наша програма? Имам предвид конкретно 24к. - БТВ(вр.Ботев) vs. TVR2(?); 46к. - Нова(Белоградчик) vs. PRO TV(Новачи-Чербу); 12к. - Канал1(Белоградчик)vs. TVR2(Козиа) и т.н. и т.н.
На 30-ти канал, който ти споменаваш не знам коя румънска ТВ излъчва. 12 и 46 както виждаш са блокирани за прием във вътрешността на Румъния. Изглежда са започнали да обезвреждат поетапно всички наши северни предаватели, започвайки от Запад към Изток.

bubic написа:
Имат ли освен ТВР1 и 2 друга програма във Видинския край?

Имат - ТВ Северин от Турну северин(описан по-горе от мен), и ето тези - http://www.predavatel.com/ro/2/cra.htm - стига списъскът да е верен разбира се. За съжаление аз лично когато съм бил в СЗ България не съм търсил никакви ТВ сигнали, идващи откъм Румъния.

bubic написа:
Турските предаватели докъде блокират българските,в континенталната част и никой нли не се противопоставя на това???

За континенталната част нищо не знам, но нищо чудно и там да е така, както и по крайбрежието. Досега никой официално не се е противопоставял, или може би се лъжа, но резултатите от приемите по крайбрежието са такива, че е съвсем очевидно, че по-скоро никой не се е противопоставял. Обикновено блокиране има само при добро тропо, което иначе е доста по-често факт по крайбрежието, отколкото при нас.

bubic написа:
Украинците,както и нашите все още ползват ПАЛ в комбинация с ОИРТ?

Точно така - вместо PAL 5,5 е в употреба PAL 6,5.

bubic написа:
Освен новата МДжей от Кладово,посочваш ТВ2,би ли пояснил,това българската програма ли е? Не излъчва ли на 32к.и общинската телевизия на Видин???

Да, наша е ТВ2. Излъчва на честотите на бившата ЦТН - верига от маломощни предаватели. Общинска ТВ не знам някога да е имало ефирно във Видин.

Поздрав!
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 29 Мар 2008, 19:25

Отново съм категоричен,ако някой се обиди,нека да каже,румънските действия по отношение на българските средства за РТВ в Северна България са идиотски.Ето,има някои взаимни наслагвания на честоти между Б-я и Сърбия,ама това, тяхното си чиста проба мърсотия. Информацията за 30-ти канал(Б-чик) и ТВР2 я ползвах от твоя скан,което се дублира и на 28к. Сещаш се,че не бих могъл да знам повече от вас...
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 30 Мар 2008, 21:52

DX-er написа: Продължавам с още малко закъснели впечатления от две пътувания – най-напред до Петрохан.
Тъй като ефира на Петрохан вече доста пъти е бил тема на разговор тук, си мисля че не би било зле вече да се отвори отделна тема за тази наистина интересна DX-локация.

Ето и сега бих искал отново Петрохан да стане тема за разговор тук и то повод ТВ станциите, приемани там:

VHF:

5 - TVR1(?)
7 - TVR1(?)
8 - Канал 1
9 - TVR1(?)

UHF:

21 - TVR2(?)
21 - UNU(?)
23 - PTC2(Дели Йован)
24 - TVR2(?)
26 - БТВ(Петрохан)
27 - TVR2(Орадеа?)
28 - TVR2(?)
29 - БТВ
30 - БТВ(Белоградчик)
32 - Нова(Лом)
33 - Нова(Берковица)
34 - БТВ
35 - FOX(Кладово)
36 - Нова(Копитото)
36 - TVR2(?)
39 - БТВ
40 - TVR2(Крайова?)
41 - Нова(Д.вереница монтанско)
43 - РТС1(Дели Йован)
44 - TVR1(Кощила)
46 - PRO TV(Новачи - Чербу)
48 - Нова(Оряхово)
49 - Нова(Козлодуй)
50 - TVR2(Крайова?)
51 - TVR1(Балота?)
53 - TVR1(?)
55 - Канал 1(?)
57 - TV2(Mонтана)
58 - TVR1(Семеник)

Странна станция излезе на 21к. - сменяващи се скриинсейвъри с природни гледки и лого в горния десен ъгъл UNU. Звучи съвсем румънско, но откъде ли идва този сигнал засега не се знае.

Да спомена и най-силните сигнали на прохода, които евентуално биха се хванали и отвъд него на юг - освен познатите 28 - 40 - 51к. с отлично качество се появиха още и 27 - 44 - 46 - 50к.
На 24 и 46к. - ни следа от нашите станции, излъчващи на тези канали. Вместо тях с отлични сигнали бяха съответно TVR2 и PRO TV.
По време на наблюдението ми на ТВ ефира на Петрохан забелязах как абсолютно всички налични TVR2 излъчват регионалния журнал за Крайова, а само на 22к. течеше регионален за Букурещ.

bubic написа:Информацията за 30-ти канал(Б-чик) и ТВР2 я ползвах от твоя скан,което се дублира и на 28к.

Да, прав си - съвсем забравих :Slap поради краткия си престой в с.Гъмзово, че там вместо нашата БТВ от Белоградчик излиза TVR2, но във Видин нашия сигнал бе по-силен. Същото важи и за 28к.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 31 Мар 2008, 06:44

Георги,приема къде го направи-до ресторанта,бензоностанцията,резервоара(езерото) или на друго място? Навремето 24к.от Ботев излизаше без проблеми,но сега комшиите са "дръпнали" яко напред и целта им е ясна,абе на цигания си мирише...,който каквото иска ,нека да мисли.Да се монтират предаватели на такива канали-с висока локация и завидна мощност,влезли в еклплопатация десетилития преди техните,това си е чиста дивотия. Някога,ако имаш време,отиди на хижата,ако не знаеш ,питай някой местен работник или някой от бензиджиите,Румен ,например,ако още работи там.На хижата ще имаш още по-интересни резултати,ако пък се качиш на предавателния център,няма да искаш да слезеш,само ще се въртиш с приемничето...
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 02 Апр 2008, 15:06

Георги написа:Надали обаче Копитото е способно да прати сигнал чак до Скопие имайки предвид релефа в тази дестинация. До Пирот е възможно да 'метне' - там са налични и радио, и ТВ сигнали от Копитото, а в Скопие не са налични даже радио сигнали та какво ли остава за ТВ такива.

Може би има „резон” в това, което казваш, но поне от списъка с честотите на „нашия” сайт излиза, че единствиният възможен прием от Водно на 29-ти канал е именно от Копитото (10 кв.). Едва ли някой наш селски предавател с мощност от порядъка на 1-10 вата :Baby би успял да прати сигнал до Скопие, па макар и намиращ се на самия връх Руен...

Георги написа:Ето какво интересно успях да наизловя тук в последните ден-два:
[…]
Както се вижда налични са станции даже от Украйна, :o явно заради доброто тропо тези дни.

Да, изглежда си „уцелил” наистина много добро тропо във Върна, за да се приемат и телевизии от Украйна (освен вече описваните радиостанции от Крим). Интересно ми е все пак горе-долу колко време можеха да се приемат – няколко дни подред, само в определени часове на деня или...?

Георги написа:Явно 'ватчетата', които са на разположение на местните станции - както на радио, така и на ТВ са повече от недостатъчни за да пратят повече на 1км. от предавателите си. След това тези 'местни' станции изчезват и биват заместени от истанбулски такива. :-[

Наистина само и единствено недоумение може да буди у нас тази ситуация. :Fool Само, че последното място, където трябва да търсим вината за това състояние на радиоефира във (вече) втория ни град, е Турция – съвсем ясно е, че ако нашите телевизии по крайбрежието предаваха с мощонсти поне близки до тези на истанбулските, до такива припокривания никога не би се стигнало.
Между другото, никакъв цифров пакет ли не успя да излезе от Истанбул?

Георги написа:Направих и кратък запис, който при възможност ще сложа на ютютб.

Ето това би било нещо интересно да се види. :da:

Георги написа:Замислям се дали с добра ТВ антена с 19dB усилване + усилвател 40dB във Варна биха могли да бъдат хванати и станции от Русия и Грузия. :Hmmm

Нищо чудно, само въпросът е човек да се озове там при условия на добро тропо от изток. Във всеки случай доста интересни неща от гледна точка на диексинг се случват по нашето крайбрежие и едва ли нашите колеги там (доколкото изобщо ги има) могат да се оплачат от липса на динамичен ефир. :Whist

Георги написа:Що се отнася до УКВ скалата - то тя с редки изключения заради местни варненски станции е 1=1 с тази в Истанбул. :SOS Но относно това сме вече писали назад в темите за пътуванията.

Така е, а аз от своя страна се чудя какво може да се хване във Варна на стария обхват. При такова тропо според мен е съвсем в реда на нещата да има доста украински станции, както и такива от Молдова – все пак и без тропо Молдова не е никак далеч…
____________________________________________________________________________________________________

От морето – в планината, с малко впечатления от Пампорово.

Румънските станции, които аз успях да приема този път са следните :

88,7 – РРА - Крайова – 305 км.
89,5 – РРК – Чербу – 415 км.
92,9 – РРА – Чербу – 415 км.
95,3 – Тринитас – Кощила – 425 км.
97,2 – Герила – Турну Мъгуреле – 235 км.
97,6 – РРМ – Кощила – 425 км.
99,6 – Инфо Про – Кощила – 425 км.
102,2 – РРА – Кощила – 425 км.
104,1 – РРК – Кощила – 425 км.

Както се вижда, румънски сигнали не само присистват постоянно в Пампорово, но и се появяват нови. Герила-та на 97,2 лично аз за пръв път приемам в България, и това става в нейните най-южни части – последното място, където има логика да се появяват още и още станции от северната ни съседка. ???

От българските станции, най-интересен определено беше за мен приемът на радио Шумен на 87,6 с доста добър сигнал (260 км.) : http://www.youtube.com/watch?v=kmWYqTVtujE .
На 90,9 беше Радио Благоевград от Трещеник над Якоруда. Съвсем естествено с добър до отличен сигнал присъстваха и станциите от Орелек, Стръмни Рид, Свиленград, Стара Загора, Пловдив, Карандила и вр. Ботев.

От Гърция – немалко станции, но все пак на чак толкова много, колкото очаквах. Освен всичко от Пангеон и Ипсарион, излезнаха и следните други станции :
87,5 – Фолк УНИД
88,1 – ЕРА 3 - ?
89,4 – ЕРА 4 Спор - ?
89,8 – ЕРА 2 - Левкими
90,2 – УНИД
90,8 – Съвпада с 90,2, само че със заглъхнал звук
93,8 – ЕРА 2 - ?
94,2 – Фолк УНИД
97,1 – Еврос – Северен Еврос
98,1 – ЕРА Диктио – Плака Александруполис
98,9 – ЕРА 1 - ?

Новопоявилата се ЕРА3 (То Трито Програма) на 88,1 беше навсякъде със сила на сигнала сходна с тази на станциите от новия предавател на 89,4-93,8 и 98,9 и вероятно предава от него. Тя се приемаше наред с тези станции и малко по на север, но затова ще стане въпрос малко по-късно в темата за Северните Родопи.

Що се отнася до турските станции, то доста добри сигнали имаше от Махяда(г) в Странджа и Узункьопрю. Освен тях, успях да хвана и следните (поне при един бърз скан) :
88,5 – Кешан ФМ – Кешан – 185 км.
89,5 – ТРТ 2 – Енос (Енез) – 155 км.
90,5 – Тюркие Полис Радиосу – 155 км.
91,3 – Акра ФМ – Одрин – 155 км.
92,5 – сигналът беше много глух и звучеше да идва от доста далече, може би Истанбул (СиЕнЕн Тюрк)?
104,3 – Бурч ФМ – Одрин – 155 км.

Накрая е ред на може би най-неочакваните приеми точно в тази част на страната ни, идващи от Б.Ю.Р.М. Както стана ясно миналата година, над Пампорово може да се приема Радио Скопие на 91,5 от Беласица над Струмица. Този път обаче в самия център на курорта „наизскочиха” цели 6 фиромски станции при това от 4 различни предавателя. :o Най-добър беше приемът им на бившата станция на Горубсо-Мадан (вече купчина бетон и тухли – вероятно ще се строи нещо ново там), поради добрата видимост на запад.
Става дума за следните приеми, кои от кои по-неочаквани :

88,8 – МР1 – Тетово-Попова Шапка – 320 км.! Тук останах направо шашнат :-[ – никога не ми е минавало и през ума, че сигнали почти от албанската и сръбската граница биха могли да се приемат в сърцето на Родопите, в смолянско...

91,5 – МР1 – Струмица-Беласица – 170 км.

93,3 – МР1 – Туртел – 180 км. – въпреки неголямото разстояние, също доста неочакван прием точно на Пампорово! :Blink

96,5 – МР2 – Делчево-Голак – 165 км.

107,7 – МР3 – Делчево-Глоак – 165 км.

На 90,5 Втора Програма от Туртел се бореше с ТПР от Одрин, но доста неуспешно. Сигналите на 93,3 и 96,5 бяха много силни и се включваше РДС-индикаторът, въпреки 80-килохерцовите филтри.

Ето и запис с четири от шестте приема :
http://www.youtube.com/watch?v=3iIfY8RFR70

Както и поглед към кулата на Снежанка :
Изображение

И сега няколко итнтересни впечатления от Шел-Пазарджик на връщане :

- На 88,2 – Хоризонт от Боровец – не е никак далеч, но не съм очаквал, че праща сигнал до Пазарджик.

- На 90,9 – Р. Благоевград от Трещеник – вижда се, че тази станция има далеч по-голямо покритие отколкото сме предполагали.

- На 91,3 – румънска частна станция, звучаща като от някоя от големите национални вериги – може би е Кис ФМ от Бузъу?

- На 98,8 – тук е най-голямата изненада – слаб сигнал на Београд 1 от Църни Връх над Пирот! :o С добри тунер и антена вероятно може да се приема и от самия Пазарджик, но за съжаление тук няма кой да потвърди. :(

- На 100,1 – слаб сигнал и рок музика – в никакъв случай не беше З-рок от Стара Загора, защото музиката не съвпадаше с тази на 103,7 от Пловдив. Специално ще се заслушам следващия път -> , за да разбера дали не е Београд 202 от Бесна Кобила.

- На 100,6 и 102,1 – добър сигнал от вр. Виден. Интересно дали и от Пловдив не биха излезнали тези станции с едно многоелементно яги...
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 16 Апр 2008, 22:17

bubic написа:Георги,приема къде го направи-до ресторанта,бензоностанцията,резервоара(езерото) или на друго място?

Този прием е направен на 1 1/2км. по-надолу(на север) посока Берковица. На самия проход "мазалото" беше пълно - подсигурено бе от некачествените или ненастроените предаватели на близкия вр.Зелена глава(ТВ-9&26к.,Радио-101,4)

bubic написа: Навремето 24к.от Ботев излизаше без проблеми,но сега комшиите са "дръпнали" яко напред и целта им е ясна,абе на цигания си мирише...,който каквото иска ,нека да мисли.Да се монтират предаватели на такива канали-с висока локация и завидна мощност,влезли в еклплопатация десетилития преди техните,това си е чиста дивотия.

Да, прав си за критиките си относно смесването(та даже и изместването) на БТВ и TVR2 на 24к. Прочети тук по-долу още по-изненадваща информация относно същия този случай.

bubic написа:Някога,ако имаш време,отиди на хижата,ако не знаеш ,питай някой местен работник или някой от бензиджиите,Румен ,например,ако още работи там.На хижата ще имаш още по-интересни резултати,ако пък се качиш на предавателния център,няма да искаш да слезеш,само ще се въртиш с приемничето...

Благодаря ти за предложенията за локациите, които посочваш! :Friends Иначе, както се оказа и както вече казах - по-добре е да се придържаме по-далече от самата ТВ кула, а и от билото изобщо - в телевизионно отношение там сигналите са пълна каша - идват и от север, югозапад, запад, юг и така и не разбира ясно какво и откъде е хванато. Същото важи и за радиото, само че плюс неистови хармоници от ТВ кулата. >:(

DX-er написа:Може би има „резон” в това, което казваш, но поне от списъка с честотите на „нашия” сайт излиза, че единствиният възможен прием от Водно на 29-ти канал е именно от Копитото (10 кв.). Едва ли някой наш селски предавател с мощност от порядъка на 1-10 вата :Baby би успял да прати сигнал до Скопие, па макар и намиращ се на самия връх Руен...

И ти си прав от своя страна... Наистина остава да е единствено Копитото!

DX-er написа:Да, изглежда си „уцелил” наистина много добро тропо във Върна, за да се приемат и телевизии от Украйна (освен вече описваните радиостанции от Крим). Интересно ми е все пак горе-долу колко време можеха да се приемат – няколко дни подред, само в определени часове на деня или...?

Да, за добро тропо става въпрос и този път. Но, тук следва да се отбележи фактът, че на крайбрежието ни доброто тропо е налично през по-голямата част от годината - отъства само през зимата и то за кратко, после с редки изключения го има 'в пълната си сила' в останалата част от годината. На въпроса ти - аз конкретно приемах украинските станции(заедно с турските) 4 дни от общо 5 дни престой там. Когато изчезнаха после едните, изчезнаха и другите.

DX-er написа:Наистина само и единствено недоумение може да буди у нас тази ситуация. :Fool Само, че последното място, където трябва да търсим вината за това състояние на радиоефира във (вече) втория ни град, е Турция – съвсем ясно е, че ако нашите телевизии по крайбрежието предаваха с мощонсти поне близки до тези на истанбулските, до такива припокривания никога не би се стигнало.
Между другото, никакъв цифров пакет ли не успя да излезе от Истанбул?

Да, и аз мисля, че не са виновни турските предаватели, а маломощните наши - близко е до ума, че само ватове не са достатъчни за излъчвания по крайбрежието, но това надлежните или не го знаят, или не искат да го знаят. Остава само недоумението в местните жители най-вече, а и на нас в по-малка степен. Това, което аз описах по-горе за Варна е нищо спрямо едно друго добро 'морско' тропо на което станах свидетел преди 5-6 години на единия от хотелите "Бриз", разположени малко преди табелата "Край на Варна" посока СИ - към 'Златни пясъци' - една вечер тогава една от турските държавни ТВ станции буквално отнесе нашето клето БТВ, и то нашият сигнал идваше от местния предавател! :-[
Относно DVB-T идващ откъм Истанбул - хванах го, но с доста накъсващ сигнал, само в едно неудобно за държане на антенката дълго време положение на терасата/балкона.

DX-er написа: От морето – в планината, с малко впечатления от Пампорово.

Румънските станции, които аз успях да приема този път са следните :

Да, това са същите тези, които и аз смогнах да наловя лани, с изключение на тази на 97,2. Сам си забелязал никак лошото ниво на сигнал, с което тези северни станции достигат нашите най-южни точки.

DX-er написа:Новопоявилата се ЕРА3 (То Трито Програма) на 88,1 беше навсякъде със сила на сигнала сходна с тази на станциите от новия предавател на 89,4-93,8 и 98,9 и вероятно предава от него.

Точно така - опитът доказва това. :da:

Странно защо появилите се при това твое посещение гръцки станции - при моето миналата година те бяха нормално в изобилие, особено на вр.Перелик - там всъщност беше доста трудно да се хване каквото и да било друго, освен гръцки станции. Вече в самото Пампорово пък попаднах на гигантско изобилие от турски станции...
Интересни приеми си описал и от "държавата" без краен(засега) вариант на името й - никога не съм допускал, че сигнали, идващи от тази посока достигат чак до тази част на Родопите. :Blink
Също така интересни неща си засякъл край Пазарджик - често наминавам оттам и ще се заслушвам в описаните от теб честоти.
_____________________________________________________________________________________

А сега, малко Радио(Sangean ATS 909) & ТВ(DK digital) впечатления от този уикенд от Априлци, Троянско:
(разделени по държави)

1.От нашата - от Шумен налични бяха тези на 97,6 и 102,0. Първият даже звучеше едва ли не като местна станция, с доста по-силен сигнал отколкото редица станции, идващи от по-близки градове.
От Русе беше налично абсолютно всичко - от най-слабия до най-силния предавател.
Изненадващо наличен бе и сигнал от Орелек, на Пирин(100,3&106,2)!
Старозагорските, пловдивските, пазарджишките, хасковските, от Снежанка та даже и белоградчишкия и Петроханския предавател също присъстваха. Разбира се, при условие, че точно на тяхната честота не излъчва румънски предавател.
Странно, но имаше и станции от София - например Вероника на 96,7 смесено с Дарик от Ябланица, ВВС на 91,0 , 101,7 Нова и др.
2. От Сърбия - само Б92 на 104,8 от вече вездесъщия предавател на пл. Дели Йован. На един близък връх - Острец(1099м.) се появиха още и 92,5, 96,1 и 100,4 от Тупижница и това бе всичко налично, идващо откъм запад.
3. От Гърция - в самото Априлци се ловеше всичко от новият и неизвестен предавател, излъчващ на 88,1-89,4-93,8-98,9. Всъщност само 89,4 бе слушаем, другите покрити от други станции - 88,1 от Веселина, на 93,8 се излъчваше BLANK сигнал, а на 98,9 с почти максимален сигнал на Острец беше...RR3 Търгу муреш от Георгени! Белград 202 на 98,9 от Дели Йован беше напълно отъстващ заради тази румънска станция. На Острец се появиха още и гръцките Мефориос на 96,0 смесен с Христо Ботев от Снежанка, Еврос на 97,1(Х.пол.) и Кис ФМ на 107,0.
4. От Турция - всичко от Махиада на Странджа(90,0-92,0-94,5), най-силен сигнал отново(както и във Варна например) имаше този на 92,0 още повече, че това бе една от малкото честоти, на които се приемаше само една станция. Не потиснат държавен сигнал, макар и доста слаб се появи пак на Острец от Узункьопру на 89,0.
5. От Румъния - УКВ скалата както можеше и да се очаква бе запълнена от край до край със знайни и незнайни северни станции - ще прескоча вече стотици пъти споменаваните станции, идващи от карпатските върхове и ще отбележа новостите само:

частни станции:

- на 88,6 - Valcea Unu - нея вече и Dx-er е хванал в Родопите както четем. Названието UNU ми се стори познато от ТВ наблюденията ми на Петрохан - там бях хванал ТВ станция на 21к. с това лого - оказа се, че това е местната ТВ & Радио станция от Ръмнику вълча.
- на 90,1 - пак скоро споменатото от DXer в темата за Родопите радио Z.
- на 90,7 - Национал ФМ от Турну магуреле, излъчващо BLANK сигнал с РДС National.
- на 92,5 - Романтик от.... Бузъу?!?
- на 95,0 или 95,1 - Про ФМ от незвестна локация.
- на 96,6 - Орионт - за съжаление не намерих нищо относно тази станция в Нет-а.
- на 96,9 - вместо очаквания Белград 1 от Ястребац излезе Тотал от Букурещ, излъчващ само с 500W.
- на 97,9 - Инфо Про от Букурещ.
- на 98,1 - дали беше Романтик или Национал така и не разбрах - пускаха само "OLDIES".
- на 98,7 - 21 от незнайно къде.
- на 98,3 - радио Букурещ от Букурещ.
- на 103,2 - религиозно насочено радио(у нас ни едно :Confused ), смесено с Веселина от Видин.
- на 104,7 - Кис ФМ от (?!?)
- на 107,2 - Национал от Питещи.
- на 107,3 - 21 от (?!?) смесено с Дарик от Враца.
UNID- ове - 88,9 - 89,0 - 93,0(звучеше като Тринитас) - 94,2 - 104,0 - 106,2 - 107,1 - 107,7.

държавни:

- на 89,7 - Културал от Александриа.
- на 91,8 - Актуалитъци пак от там.
- на 93,6 - Актуалитъци от Търгу муреш. На същата честота имаше още две станции - Фреш от Русе и БГ радио от Стара загора.
- на 99,1 - Актуалитъци от Дъбулени.
- на 101,3 - Културал от Бистрица.
- на 104,6 - Актуалитъци от Гюргево.
- на 103,7 - Културал от Бузъу-Истрица(или.... Сибиу?)
- на 105,1 - Актуалитъци от Турну мъгуреле.
- на 105,3 - същото от Букурещ.
- на 107,0 - същото от Бузъу.

ТВ:

5 - TVR1
6 - K1
7 - TVR1
11 - K1

21 - Нова(Новачене, Плевенско?)
22 - TVR2
24 - БТВ(най-близкия възможен връх - Ботев) + звук от TVR2!
26 - БТВ(Петрохан)
27 - TVR2
28 - TVR2
29 - БТВ
30 - БТВ
33 - БТВ
34 - БТВ
42 - PRO TV
44 - TVR1
46 - PRO TV
50 - TVR2
51 - TVR1

Най-странното и неочаквано нещо, свързано с този бърз ТВ бандскан бе наличието на румънски звук върху картината на 24к. на нашия уж най-мощен и най-високо възможно разположен предавател! :o
Разбира се, това само при ръчно сменяване на системата за звук. Но все пак не може да бъде омаловажен фактът, че чужда телевизия се приема макар и само със звук на буквално километър-два от нашия най-стратегически предавател.

Толкова за това пътуване,

поздрав!
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 17 Апр 2008, 07:36

Относно постиженията на Румънците с предавателите им върху нашите до колкото си спомням коментарите още от 70-те години имало някаква спогодба между тях и нас ние да използваме нечетни дециметрови канали а те четните. Имаше коментар доста отдавна че нашия 24-ти от Ботев не е на мястото си. Румънците смятат че са чисти защото са спазили уговорката което значи че проблема си е при нас. :Wave
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 17 Апр 2008, 19:53

Георги написа: А сега, малко Радио(Sangean ATS 909) & ТВ(DK digital) впечатления от този уикенд от Априлци, Троянско:
(разделени по държави)

1.От нашата - от Шумен налични бяха тези на 97,6 и 102,0. Първият даже звучеше едва ли не като местна станция, с доста по-силен сигнал отколкото редица станции, идващи от по-близки градове.

Може би все пак имаш предвид 87,6, а не 97,6 (където има логика да е било Музикал от Кощила)? Нищо чудно, че и в Априлци се приемат шуменски сигнали – както наскоро стана ясно 87,6 се приема с отличен сигнал и на Пампорово, а какво остава за северна България...

Георги написа: 2. От Сърбия - само Б92 на 104,8 от вече вездесъщия предавател на пл. Дели Йован. На един близък връх - Острец(1099м.) се появиха още и 92,5, 96,1 и 100,4 от Тупижница и това бе всичко налично, идващо откъм запад.

Странно все пак, че другите станции от Дели Йован не са излезли... :Hmmm Иначе, прав си, че сигналът на 104,8 наистина е „вездесъщ” – ето при последното ми ходене до Родопите, 87,7 и 98,9 бяха с доста отслабнал сигнал, но 104,8 се приемаше много добре. Това е за момента е единственият предавател (на тази конкретна честота), който спокойно можем да „похвалим” – не мисля да е прекъсвал досега, звукът е качествен, а очевидно и мощността немалка. Жалко, че и за останалите сръбски предаватели не може да се каже това. :No

Георги написа: на 98,9 с почти максимален сигнал на Острец беше...RR3 Търгу муреш от Георгени! Белград 202 на 98,9 от Дели Йован беше напълно отъстващ заради тази румънска станция

Има логика да си приел сигнал от Георгень-Сусень на Острец (всъщност този връх не се ли пада на север от Априлци?) – многократно съм приемал 98,9 чак в Родопите... Мен лично много ме учудва как нашите „колеги” от Букурещ едвам смогват да извлекат някакъв сигнал от този предавател в града си, при това само при т. нар. „пропагаре”... ???

Георги написа: На Острец се появиха още и гръцките Мефориос на 96,0 смесен с Христо Ботев от Снежанка, Еврос на 97,1(Х.пол.) и Кис ФМ на 107,0.

Това е наистина доста интересен прием, имайки предвид височината и най-вече близостта на Стара Планина, която закрива видимостта от юг. На пътя Габрово-Трявна излизаше още и гръцката на 99,0, но не знам дали сега новата честота 98,1 е свободна в този край, за да се търси там гръцки сигнал.

Георги написа: От Турция - всичко от Махиада на Странджа(90,0-92,0-94,5), най-силен сигнал отново(както и във Варна например) имаше този на 92,0

Доста изненадващо – интересно дали сигнали от този предавател не биха могли да бъдат хванати и по на север в равнината – в Плевен да речем?

Георги написа: на 90,7 - Национал ФМ от Турну магуреле, излъчващо BLANK сигнал с РДС National.

Вероятно става дума за нов сигнал, който ще тръгне скоро – предполагам няма да има проблем да се чуе и в южна България. :da:

Георги написа: на 95,0 или 95,1 - Про ФМ от незвестна локация

На 95,0 е и е от Александрия. :Idea

Георги написа: на 96,6 - Орионт - за съжаление не намерих нищо относно тази станция в Нет-а

Мисля, че съм хващал този сигнал и на Петрохан – става дума за Орион от Къмпулунг Мусчел, недалеч от Питещ.

Георги написа: на 98,7 - 21 от незнайно къде

Може би става дума не за 21, а за 21 Dance (бивше Deea) от Бузъу?

Георги написа: на 104,7 - Кис ФМ от (?!?)

Тук си хванал сигнал от самата Синая – не от вр. Кощила, а от „градски” предавател.

Георги написа: 93,0(звучеше като Тринитас)

Не само е звучало като него, но вероятно е и било то – Тринитас на 93,0 е най-често приеманият сигнал от Герогень-Сусень в Букурещ. -> Това става ясно от румънския аналог на нашия форум.

Георги написа: на 101,3 - Културал от Бистрица

Едва ли е от Бистрица, която е почти при украинската граница ;) – по-скоро е от Букурещ (Херастръу), от същото място, откъдето е 105,3.

Георги написа: на 103,7 - Културал от Бузъу-Истрица(или.... Сибиу?)

Най-вероятно от Бузъу.

Георги написа: Най-странното и неочаквано нещо, свързано с този бърз ТВ бандскан бе наличието на румънски звук върху картината на 24к. на нашия уж най-мощен и най-високо възможно разположен предавател! :o

Това наистина е на пръв поглед доста изненадващо, но може би вр. Ботев се е падал донякъде в сянка и затова... Нямам друго логично обяснение за този иначе безспорно интересен „феномен”, който си забелязал. :da:
____________________________________________________________________________________________________
Сега малко впечатления от последното ми ходене до Пловдив.
Този град лично аз често съм пренебрегвал що се отнася до DX-ing, защото съм смятал че освен няколкото вече приети румънски сигнала нищо предизвикващо интереса ми не може да се приеме там. Сам разбрах колко съм се заблуждавал :Slap, когато реших да взема „домашния” тунер Onkyo T-4711 и с него да проверя какви сигнали достигат до центъра на града – от някои приеми останах наистина много изненадан, особено имайки предвид, че за антена ползвах най-обикновен У-образен симетричен кабел и се намирах на 500 метра от предавателя на Сахат Тепе, който „бълваше” хармоници в изобилие по цялата скала...
Започвам по честоти :

88,2 – БНР1 – Боровец – изненадващ прием имайки предвид близостта на почти местния сигнал на 88,3 (Стара Загора)

89,7 – Дарик – Боровец – странно, но този сигнал се чуваше едва-едва, за разлика от 88,2, който беше доста сносен

90,9 – Радио Благоевград – Якоруда-Трещеник – това е втората честота на радио Благоевград в Пловдив след 102,3 от Орелек. От моята локация на 102,3 не излезе нищо, но сигналът на 90,9 беше много добър.

95,2 – Радио 1 – Ихтиман

97,3 – тук бе най-голямата изненада – МР1 от Црн Врв :o – сигналът беше наистина доста слаб, но, което е най-важно – постоянен. Тази станция се приемаше без да изчезне през цялото време (общо 2 дни), през което бях в Пловдив. Запис ще кача в най-скоро време.

97,5 – Трито Программа – Пангеон – никак нелош сигнал

98,9 – НЕТ 105,8 – неизвестен предавател – този сигнал беше много слаб и доста усилие ми беше нужно, за да идентифицирам гръцката реч изпод различните „наслагвания” на местни хармоници. Интересно, че нито една от другите три честоти от този предавател не успях да приема.

99,3 – БНР2 – Вр. Виден – :Blink много се озадачих от този прием точно в Пловдив. Съвсем логично проверих дали на 95,3 и 100,1 (91,7 е заета) няма да излезе макар и слаб сигнал от Бесна Кобила, която се пада в същата посока, но освен З-рок на 100,1 от Стара Загора със скромния симетричен кабел не излезе нищо. На всяка цена при следващото ми ходене ще взема някакво яги, за да проверя по-обстойно дали нещо от Сърбия няма да излезе.

100,6 – Дарик – вр. Виден – много слаб сигнал

103,1 – Радио Пловдив – Снежанка- въпреки съседния мощен софийски сигнал

105,6 – БНР2 – Якоруда-Трещеник – изключително слаб сигнал. Интересно за каква разлика в мощността спрямо 90,9 става дума...

107,3 – ЕРА Спор – Пангеон – сигнал с качеството на 97,5

Накрая ето един запис с по-интересните български приеми : http://www.youtube.com/watch?v=WB6UZx79hhU. Към края се налага да разположа антената хоризонтално, за да мога да приема сигнала от вр. Виден, който отсъстваше във верт. пол.

Толкова засега – повече информация от мен относно ефира в Пловдив ще има през следващите дни/седмици с надеждата да се появят още неочаквани станции.
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Мнениеот predavatel » 19 Апр 2008, 09:56

Георги написа:от Шумен налични бяха тези на 97,6 и 102,0. Първият даже звучеше едва ли не като местна станция, с доста по-силен сигнал отколкото редица станции, идващи от по-близки градове.

Сигурно имаш предвид 87.6, които се чува и в Южна България, какво да говорим за Северна ...

на 92,5 - Романтик от.... Бузъу?!? - това, както и 98,7 - Радио 21 Денс (преди ДЕЕА), а отскоро се казва Vibe FM, очевидно са оттам и наистина са с по 10 КВт, което първоначално ми се струваше невъзможно ...

Георги написа:95,0 или 95,1 - Про ФМ от незвестна локация.

Александрия, Румънското Лудогорие (Телеорман)

Георги написа:на 96,6 - Орионт - за съжаление не намерих нищо относно тази станция в Нет-а.

http://www.orionfm.ro/ - Campulung Muscel / Къмпулунг Мусчел, Аргеш - сравнително малък планински град от наш`та страна на планината ;)

Георги написа:на 98,1 - дали беше Романтик или Национал така и не разбрах - пускаха само "OLDIES".

Странно, нито едно от двете няма такава честота ?

Георги написа:на 103,2 - религиозно насочено радио(у нас ни едно :Confused ), смесено с Веселина от Видин.

103.1 Логос от Бекет maybe

Георги написа:на 104,7 - Кис ФМ от (?!?)

Синая

Георги написа:на 107,3 - 21 от (?!?) смесено с Дарик от Враца.

Зимнич

Георги написа:UNID- ове - 88,9 - 89,0 - 93,0(звучеше като Тринитас) - 94,2 - 104,0 - 106,2 - 107,1 - 107,7.

88.9 много вероятно "Малкия Самарянин" от Драгашани, Вълча
89.0 Метроном Ръмнику Вълча или Нюз ФМ от Букурещ
93.0 по-близо от Георгени тази чесота не се ползва в Румъния ...
94.2 Букурещ
104 ?
106.2 Букурещ
107.1 Europa FM - Cerbu Novaci 5kW

Георги написа:на 93,6 - Актуалитъци от Търгу муреш. На същата честота имаше още две станции - Фреш от Русе и БГ радио от Стара загора.
- на 101,3 - Културал от Бистрица.
- на 104,6 - Актуалитъци от Гюргево.
- на 103,7 - Културал от Бузъу-Истрица(или.... Сибиу?)
- на 105,1 - Актуалитъци от Турну мъгуреле.
- на 105,3 - същото от Букурещ.
- на 107,0 - същото от Бузъу.

101.3 по-вероятно е от Букурещ (антената е същата като на 105.3)

:Bounce
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Мнениеот Enchev » 19 Апр 2008, 11:42

predavatel написа:на 92,5 - Романтик от.... Бузъу?!? - това, както и 98,7 - Радио 21 Денс (преди ДЕЕА), а отскоро се казва Vibe FM, очевидно са оттам и наистина са с по 10 КВт, което първоначално ми се струваше невъзможно ...

На 98.7 във Бузъу отдавна си върви RADIO 21. Мисля че от Ноември/Декември 2007. :)
А на 102.7 не мога да разбера какво върви там, заради 102.6 RRC и 102.8 PRO FM.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 19 Апр 2008, 15:49

DX-er написа:Може би все пак имаш предвид 87,6, а не 97,6 (където има логика да е било Музикал от Кощила)?

Да, 87,6 исках да кажа. Един клавиш встрани. :Slap
На 97,6 - Музикал със сигнал догоре + РДС.

DX-er написа:Нищо чудно, че и в Априлци се приемат шуменски сигнали – както наскоро стана ясно 87,6 се приема с отличен сигнал и на Пампорово, а какво остава за северна България...

Наистина не е никак чудно, че и в Априлци, и в Букурещ а даже и в Родопите си приема този сигнал, изглежда котата на излъчване е оптимална. Спомням си как през 1989 смогнах да го хвана този същия сигнал в Раковица Видинско - изглежда е било заради доброто тропо, - тогава доста се озадачих какво прави наше и то локално радио в този обхват.

DX-er написа:Странно все пак, че другите станции от Дели Йован не са излезли... :Hmmm Иначе, прав си, че сигналът на 104,8 наистина е „вездесъщ” – ето при последното ми ходене до Родопите, 87,7 и 98,9 бяха с доста отслабнал сигнал, но 104,8 се приемаше много добре.

Биха се хванали и останалите оттам(87,7-94,9-98,9), но на другите честоти имаше други и по-силни сигнали.

DX-er написа:Това е за момента е единственият предавател (на тази конкретна честота), който спокойно можем да „похвалим” – не мисля да е прекъсвал досега, звукът е качествен, а очевидно и мощността немалка. Жалко, че и за останалите сръбски предаватели не може да се каже това. :No

Можем да му пожелаем и един РДС - това е и последния предавател на Б92, който все още е без. :unknown

DX-er написа:Има логика да си приел сигнал от Георгень-Сусень на Острец (всъщност този връх не се ли пада на север от Априлци?) – многократно съм приемал 98,9 чак в Родопите...

Унгарската реч на 98,9 приех, че съм хванал от тази локация, която ти си написал в своя родопски бандскан - http://site.voila.fr/fmdx/rhodopes.htm
Острец е и близък северен връх, и квартал на Априлци. :da:

DX-er написа:Мен лично много ме учудва как нашите „колеги” от Букурещ едвам смогват да извлекат някакъв сигнал от този предавател в града си, при това само при т. нар. „пропагаре”... ???

Това си е техен прием, а нашите са си наши. За сметка на това пък те приемат в столицата си например станции от Странджа и даже от самия Истанбул, което е доста по-интересно.

DX-er написа:Това е наистина доста интересен прием, имайки предвид височината и най-вече близостта на Стара Планина, която закрива видимостта от юг. На пътя Габрово-Трявна излизаше още и гръцката на 99,0, но не знам дали сега новата честота 98,1 е свободна в този край, за да се търси там гръцки сигнал.

Логично е щом Стара планина не пречи в такава голяма степен на Старозагорските, Родопските, Пловдивските и т.н. станции да не пречи също така и на тракииските гръцки.

Благодаря ти за по-следващите внесените уточнения, поправки и добавки в моята информация! (относно румънските станции)

DX-er написа:Това наистина е на пръв поглед доста изненадващо, но може би вр. Ботев се е падал донякъде в сянка и затова... Нямам друго логично обяснение за този иначе безспорно интересен „феномен”, който си забелязал. :da:

Връх Ботев обаче се виждаше "в целия си блясък" точно така, както ние тук в София виждаме 'Копитото'.

DX-er написа:Сега малко впечатления от последното ми ходене до Пловдив.

88,2 – БНР1 – Боровец – изненадващ прием имайки предвид близостта на почти местния сигнал на 88,3 (Стара Загора)
89,7 – Дарик – Боровец – странно, но този сигнал се чуваше едва-едва, за разлика от 88,2, който беше доста сносен

Наистина учудващо наличие на тези два сигнала в този град.

DX-er написа:90,9 – Радио Благоевград – Якоруда-Трещеник – това е втората честота на радио Благоевград в Пловдив след 102,3 от Орелек. От моята локация на 102,3 не излезе нищо, но сигналът на 90,9 беше много добър.

Напоследък доста често споменаваме този предавател - дали са му увеличили мощността или не остава да се види - спомням си пред 5-6 години при пътуванията ми този сигнал(90,9) се появяваше само за кратко около Банско, Разлог, Белица и Якоруда и вече около Гоце Делчев и Велинград се ловеше едва-едва.

DX-er написа:97,3 – тук бе най-голямата изненада – МР1 от Црн Врв :o – сигналът беше наистина доста слаб, но, което е най-важно – постоянен. Тази станция се приемаше без да изчезне през цялото време (общо 2 дни), през което бях в Пловдив. Запис ще кача в най-скоро време.

Точно от Църни връх скопски? Очаквах там да има сигнал от Туртел(90,5-93,3), поради спомените ми от казармата и близкото до града с.Гълъбово в планината. Но ето че е бил наличен и още един предавател от Вардарска... :o Всъщност от години вече има местни станции на 90,6 и 93,4 та затова и Туртел е 'обезвреден' за прием в Пловдив.

DX-er написа:97,5 – Трито Программа – Пангеон – никак нелош сигнал
98,9 – НЕТ 105,8 – неизвестен предавател – този сигнал беше много слаб и доста усилие ми беше нужно, за да идентифицирам гръцката реч изпод различните „наслагвания” на местни хармоници. Интересно, че нито една от другите три честоти от този предавател не успях да приема.

Да, за приемите от Кушница в Пловдив сме споменавали вече и преди. Сега се вижда как има и още един "на линия" - идващ от ЮИ. Предполагам, че в други местоположения в града и с добра антена & тунер биха излезли всичките 4 честоти/станции от новия гръцки предавател.

DX-er написа:99,3 – БНР2 – Вр. Виден – :Blink много се озадачих от този прием точно в Пловдив. Съвсем логично проверих дали на 95,3 и 100,1 (91,7 е заета) няма да излезе макар и слаб сигнал от Бесна Кобила, която се пада в същата посока, но освен З-рок на 100,1 от Стара Загора със скромния симетричен кабел не излезе нищо. На всяка цена при следващото ми ходене ще взема някакво яги, за да проверя по-обстойно дали нещо от Сърбия няма да излезе.
100,6 – Дарик – вр. Виден – много слаб сигнал

Щом сигналите, предназначени за покритие на кюстендилско и околностите стигат до Пловдив може да се приеме, че те биха могли да бъдат налични даже след Скопие - в тетовско например.
Иначе Бесна кобила със сегашните си мощности(или по-точно немощности) едва ли би се хванала, но не може да се каже със сигурност докато не се провери.

DX-er написа:Толкова засега – повече информация от мен относно ефира в Пловдив ще има през следващите дни/седмици с надеждата да се появят още неочаквани станции.

Което означава, че ще има много нови изненади от това централно българско местопожение. :Good

@ predavatel,

благодаря за допълнителната информация, която си си направил труда да ни предоставиш!
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Мнениеот predavatel » 20 Апр 2008, 10:29

Enchev написа:
predavatel написа:на 92,5 - Романтик от.... Бузъу?!? - това, както и 98,7 - Радио 21 Денс (преди ДЕЕА), а отскоро се казва Vibe FM, очевидно са оттам и наистина са с по 10 КВт, което първоначално ми се струваше невъзможно ...

На 98.7 във Бузъу отдавна си върви RADIO 21. Мисля че от Ноември/Декември 2007. :)
А на 102.7 не мога да разбера какво върви там, заради 102.6 RRC и 102.8 PRO FM.

Грешката е моя, на 98.7 преди беше DEEA, тях ги купиха Lagardere (http://www.rrm.ro) и с някои от честотите си дозапълниха мрежата на Радио 21, а на осем оставиха ДЕЕА, като му викаха "Радио 21 Денс", което от две семцици вече е Vibe FM (http://www.predavatel.ro/n/vibe.htm). Днес на 98.7 е Радио 21 със 6 КВт, а на 102.7 е Вайб.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 24 Апр 2008, 20:14

Георги написа:Точно от Църни връх скопски? Очаквах там да има сигнал от Туртел(90,5-93,3), поради спомените ми от казармата и близкото до града с.Гълъбово в планината. Но ето че е бил наличен и още един предавател от Вардарска... :o Всъщност от години вече има местни станции на 90,6 и 93,4 та затова и Туртел е 'обезвреден' за прием в Пловдив.

Не само Туртел, но може би и Голак, а и много други гръцки, румънски и фиромски предаватели биха се хванали в Пловдив, стига около 50% от тамошния ефир да не бяха заети от „разстлали” се хармоници на местни станции... :Rant Интересно е да се разбере кога (ако въобще някога) има профилактика на предавателите в Пловдив, защото само тогава може да се установи какви сигнали реално достигат дотам.
_______________________________________________________________________________________

Междувременно, няколко кратки впечатления от центъра на Хасково . Най-интересни бяха три румънски станции, а именно :

- на 92,9 с много добър сигнал РРА от вр. Чербу (410 км.)
- на 105,8 с по-слаб, но все пак постоянен сигнал - РРК от Турну Северин (375 км.)
- на 105,6 с доста слаб, но усилващ се от време на време на талази сигнал, беше радио Решица от вр. Семеник на цели 460 км.! :o

Наистина почвам вече да се чудя с каква мощност предава този предавател на вр. Семеник, който между другото успява в самия център на Белград да измести местното радио ТРИ на същата честота (105,6). Ако и в обратна посока мощността му на излъчване е същата, то би трябвало да праща сигнал чак до южна Словакия на север и почти до Загреб на запад... :psycho

Иначе, останах озадачен от почти пълната липса на гръцки сигнали – присъстваха само тези от предавателя Хикс (88,1-89,4...), както и още 1-2 частни. Може би за това донякъде е виновен фактът, че скалата от около 99,5 до към 104,5 МХц е изцяло заета от Веселина, която се приема на всеки килохерц в този спектър :-[ – за пръв път съм свидетел на такова нещо, но какво ли да не очаква в България човек... :bg:
От турция имаше сигнали от Узункьопрю, както и този на 88,5 приеман и на Пампорово и в Кавала (за справка : viewtopic.php?f=24&t=1809&start=80 ).
От нашите станции ми направи впечатление Хоризонт от Гьозтепе на 102,5, както и на 103 – не знам обаче дали става дума за сигнал от Копитото или от Русе... :Hmmm
__________________________________________________________________________________________________

На връщане, вечерта в Пловдив от Бунарджика успях да хвана с отличен сигнал ЕРА3 на 88,1, и с малко по-слаб, но също доста добър ЕРА4 на 89,4 и ЕРА1 на 98,9. На 93,8 имаше тишина и предполагам предавателят на ЕРА2 просто е бил спрял. В самото подножие на тепето излезе и Тринитас на 95,3 с добър сигнал – горе на тази честота имаше цял „букет” от хармоници. :down
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 24 Апр 2008, 21:28

В Пловдив съм хващал 103,0 но също не ми е било ясно от къде е?! Веднъж докато чаках за автомивката до Техномаркет на Пазарджишко шосе го засякох и го оприличих на Русенския защото малко по зле ми излезе 95,7 /Христо Ботев/ от същата локация.
Аз имам едно предложение, нещо което ми хрумна сега, малко различно но колкото такова толкова и по темите които всеки един споделя тук. Времето се стопля, някои от колегите често пътуват, аз също, и това което предлагам е някой ден да направим едно събиране, нещо като уйкенд сред природата на една добра "локация" :) Вярвам ще е едно приятно преживяване за всеки който успее да дойде защото нещата които ще споделим ще са донякъде същите но по много различен начин :) Правил съм подобни неща и знам че остават незабравими. Оставям на всеки един от Вас да прецени. :up

Назад към