Снимки на предаватели- у нас и в чужбина.

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
Георги
1000+
1000+

Снимки на предаватели- у нас и в чужбина.

Мнениеот Георги » 23 Сеп 2012, 12:22

В тази нова тема ще можем да поставяме снимки на предаватели, които приемаме в страната ни и/или извън нея.
Аз лично съм натрупал доста такива мои снимки из хард дисковете, с които разполагам.

Всичките снимки, които ще сложа в тази тема администраторът на сайта може да ги използва съвсем спокойно за целите на интерактивната карта.

Ще започна с добре известните ни и близки до София сръбски предаватели, като първи е Бесна кобила.

По пътя към върха:
Изображение
Приближаваме лека полека:
Изображение
Тази е снимана срещу слънцето: :pardon
Изображение
Разбитото през 1999 си стои още така:
Изображение
Бетоновата основа на стария предавател, работил тук от 60-те години на 20 век до 1999:
Изображение
Линкове, релета и др.- кое работи, кое не...Трите 'остри' 'неща' в ляво са предавателите на радио Белград 1, 2 и 202(съответно 91,7-95,3-100,1, само първия е "Стерео" и от неотдавна с РДС):
Изображение
Дясно - релетата/линковете на мобилните оператори - ляво - остатъците от 'сервизната сграда' и основата на сегашния предавател:
Изображение
Бесна кобила в целия й 'блясък' O0 :
Изображение
"Блясъка" с малко зум-ин:
Изображение
Новата сервизна сграда + превозното средство за зимата:
Изображение
Генератор, линкове и приемни антени:
Изображение
Поглед от изток:
Изображение
И за край - поглед от север:
Изображение
Тук иначе до 1999г. е имало и радиолюбителски репитер, който се е приемал с лекота в София и не само, но сега не е така.
Спомням си като дете през 80-те години как отсъстваше сигнал от Бесна кобила по цели седмици през зимата, явно заради снега, както и периодите от по една седмица,годишно, през пролетта, в които военните са имали учения са използвали точно честотата на 8к., на ТВБ 1 за целите си - съвсем умишлено, разбира се. :Devil
Какво приемам от там в днешно време - 49к. - РТС 2 и 59к. - Авала - и двете с доста лош сигнал, въпреки сериозните ми антени и усилватели.
От радиата - споменавали сме на много други места из Форума - 91,7 - РТС 1 - пресилен звук и слаб сигнал, "Христо Ботев" от Копривките до Пловдив го 'гази' на същата честота на повечето територия на града ни. Това е иначе и най-силния сигнал на УКВ, излъчван от Бесна кобила. 95,3 - РТС 2 - румънския Тринитас(Св.Троица), излъчващ на същата честота от Карпатския мощен предавател на връх Кощиля 'гази' сръбския сигнал доста успешно из Софийското поле и Самоковско. Белград 202 на 100,1 "няма никакъв късмет" - винаги върху него има наше радио - последно там отскоро е Хоризонт от вр. Братия и затова в града ни приемът на сръбското радио е невъзможен. :Devil

Сигнали от този предавател се хващат още в Банско-Разлог и околността им, по пътя Сандански-София с прекъсвания заради релефа, покрива със сигнал сносно Кюстендилско, Дупнишко, Благоевградско, Пернишко, Радомирско, Трънско. С усилие се приема и из Софийското поле и Самоковско. Приемали сме сигнали от Бесна кобила чак и във Видинско, но само с добра антена и подобен тунер.
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
Георги
1000+
1000+

Re: Снимки на предаватели- у нас и в чужбина.

Мнениеот Георги » 23 Сеп 2012, 12:51

Поглед от Витоша - Черни връх към гореспоменатия връх Бесна кобила 1922м. - зимно време и 15Х зум, първата планина е Конявската, по-високата в дъното е 'кобилата':
Изображение
Още зум-ин:
Изображение
Зум-аут + язовир "Студена":
Изображение

Сега нека погледнем малко снимки от Пиротския Църни връх и тамошните предаватели:
Къде е това и какво се излъчва от там четем тук - http://radiomap.eu/rs/pirot
Изображение
Всичките снимки съм ги направил от т.нар. околовръстно шосе на Пирот, доста далеч от самите предаватели, но все пак мисля, че е интересно:
Изображение
Изображение
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 25 Сеп 2012, 12:28

От югоизточна Сърбия отиваме у нас, също на югоизток.:Hi
Там е предавателят Шейновец - близо да Свиленград. Ето какво се излъчва от там.
Моите снимки от там са следните:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

За край ето една снимка от с.Мезек в подножието на предавателя, на която съм снимал антените на мобилните оператори в близкото село Петрота - възможно най-затънтеното от атинска гледна точка :da:
Изображение
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 27 Сеп 2012, 09:57

Както се вижда ясно на снимките по-горе - разликата между сръбските югоизточни предаватели и нашите югоизточни е грамадна. :Cool2

Сега се пренасяме на северозапад в родината ни със снимки от кулата до Белоградчик.
Къде се намира и какво точно се излъчва от там четем тук. :Book
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
В подножието на кулата:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
novobranec
100+
100+

Мнениеот novobranec » 27 Сеп 2012, 13:28

:) РРТС Кърнева ливада
Изображение

Изображение

Прилича ми на наклонената кула в Пиза

Изображение
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 28 Сеп 2012, 12:11

Кулата ти изглежда наклонена, защото вероятно не си включил вертикалните и хоризонтални линии на фотоапарата си които помагат именно за подравняване/вертикализиране на снимките.... :-\

Днешните мои снимки са от Боровец.
Ето антените на Радио 1 излъчвано на 97,9, разположени на х-л Олимп:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Сега малко снимки на местната предавателна станция - доста скромна на вид, но смогваща да прати сигнал чак до Видин и околностите например! Звукът на 89,7 на Дарик е отвратителен и равен на такъв на СВ, но това е друга тема. O0
Какво се излъчва от там. :Book
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 28 Сеп 2012, 13:21

Защо не качиш снимката на предавателя на Бесна Кобила преди да бъде разрушен от НАТО.Аз я имам но я качи ти!!!!!!!!
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 28 Сеп 2012, 18:57

Георги написа:

За край ето една снимка от с.Мезек в подножието на предавателя, на която съм снимал антените на мобилните оператори в близкото село Петрота - възможно най-затънтеното от атинска гледна точка :da:
Изображение

И осигоряващи 3G на тяхните оператори в крайните части на Свиленград.
novobranec
100+
100+

Мнениеот novobranec » 28 Сеп 2012, 19:07

palman написа:Защо не качиш снимката на предавателя на Бесна Кобила преди да бъде разрушен от НАТО.Аз я имам но я качи ти!!!!!!!!

TV Repeater on Mt. Besna Kobila

Изображение
Изображение

The Transmitter on Mt. Besna Kobila (3 June 1999)
Изображение
Изображение

Източник: http://www.slobodan-milosevic.org/wb2/07.html
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 29 Сеп 2012, 14:49

Благодаря ти но,вобранец.Георги предстой такава кула да бъде направена на Бесна Кобила.Моля те престани да омаловажаваш сегашната кула .Тя е временна.Сайта се чете и от братята сърби!!!!!!!!!!
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 29 Сеп 2012, 14:50

Извинете ме за правописа
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 29 Сеп 2012, 15:04

От по високата кула се излъчваше 8 к с голяма мощност.Гледаше се в София без смущения въпреки н еистовите загл ушители на 7 и 9 к копито и петрохан .И сега тяхната мощност и честотна лента са разширени за всеки случай но само се харчи ток за сметка на данъците който плащаме.КРС да им намали мощността и среже страничната лента.Няма смисъл.!!!!!!Нали ще спират некачествения аналогов сигнал.!!!!!!!!!!!!!!
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 03 Окт 2012, 16:38

Отиваме на юг - в Гърция с мои снимки от различни техни предаватели.
За разнообразие ще спра вниманието и на някои приемни антени.

Почвам с предавателния център на Кавала, наречен Василаки.
Какво се излъчва от там - ТВ.
Какво се излъчва от там - радио.
Изображение
Изображение
Изображение
Ето каква беше гледната ми точка за снимане - едно приятно кафене в старата част на града: ;)
Изображение
Приемни антени:
Изображение
Поглед от Кавала към връх Ипсарио на остров Тасос и тамошните предавателни антени:
Изображение
Изображение
Изображение
Тези снимки не илюстрират добре предавателите там заради голямото разстояние предавател-фотоапарат. :No
Иначе, ТВ сигналите от там достигат с лекота до Витоша, околностите на Копривщица и къде ли още не из южна България, а радио сигналите от там достигат Стара планина с РДС!

За да не стане отегчително за днес приключвам с предавателни и приемни антени в Патра, южна Гърция:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Приемни антени за същите предаватели:
Изображение
Изображение
Приемни и предавателни антени на една снимка:
Изображение
Пак от Патра:
Изображение
Изображение

Тамошната радио скала.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 04 Окт 2012, 15:39

На първата снимка от Патра се вижда и антена за безжичен интернет.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 10 Окт 2012, 13:20

Днес ще се махнем от Балканите за малко, разглеждайки няколко мои снимки на радио и ТВ предавателя в Барселона, Испания.

Какво се приема там - дигитално/цифрово.
Изображение
Изображение
Най-десния предавател ми прилича на средновълнов - мисля, че от там се излъчва RNE1 на 738кХз, което се приема с лекота из Балканите зимно време.VVV
Изображение
Изображение
А това е снимка на една странна антена с вертикална и хоризонтална поляризация - намира се в един парк недалеч от ТВ кулата и е насочена към морето:
Изображение
Сега е ред на малко приемни антени.
Тази е на един хотел, съвсем близо да нашия, в центъра на Барселона, явно наземната дигитална ТВ с нейните над 30 програми е съвсем достатъчна за централна инсталация по стаите на хотела:
Изображение
Така и не разбрах за какво са им необходими на местните жители толкова високи мачти и големи антени - тази снимка е точно под ТВ кулата - все едно ние тук в София, в Княжево или Бояна да сложим такива антени - и радио, и ТВ към Копитото: ???
Изображение
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 10 Окт 2012, 18:09

С риск да оспамя хубавата тема - малко пояснения за Испания. Да, тази DAT45 е напълно достатъчна да захрани целия блок със сигнал. Тук индивидуални системи има само в къщите, в големите сгради са колективни, с модули за регулиране на усилването на всеки канал, или програмируема централа. А тези многото антени са стари, просто на работниците от фирмата, която поддържа антенната система на сградата не им се е занимавало да ги свалят. Тук във VHF отдавна не се излъчва нищо. На много места в Guadalajara и околността също има останали по мачтите антени за VHF.
При първа възможност, обещавам да снимам тв кулата Пирули в Мадрид, и да кача тук снимките!
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 16 Окт 2012, 11:09

Благодаря за интересната информация, playboby!
Очакваме и снимките ти тук! :Friends

Продължавам сега със снимките си на предаватели извън Балканите.
Сега наред са Мюнхен и Виена, като от първия град имам само една снимка и то направена в движение от колата преминавайки покрай нея, ето я:
Изображение
Кулата се казва Olympiaturm - повече за нея е написано тук.

Сега се местим към Виена и нейния силен предавател, наречен Каленберг(Kahlenberg).
Какво се излъчва от там. :Book
Заслужава си да се отбележи, че при добро тропо сигналите на този предавател достигат и до нашата страна - записи на австрииски станции, приети у нас направихме преди години заедно с DX-er в Раковица, Видинско(Кулско) - ето тук с неговия отличен тунер, и сам в съседното Киряево(Киреево) тази година със Сонито. Ето първото от общо седем видеа от тази локация, която ще спомена по-подробно в темата за пътувания.
Ето сега и снимките:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Поглед от там - Каленберг към другия виенски предавател, наречен Дунавска кула(Donauturm):
Изображение
Снимките ми не са излези много добри заради мрачното време и късния час на снимане. Ето други снимки на този предавател + информация какво се излъчва от там. :Book
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 23 Окт 2012, 11:33

Намерих още две снимки на мюнхенската радио и ТВ кула из хард дисковете - те са от тази зима, направени са от двореца Нимфенбург(Nymphenburg):
Изображение
Следващата снимка е :Offtopic но показва откъде точно е снимана предходната:
Изображение
Поглед от паркинга:
Изображение
Сега продължавам да се "държа надалече" от Балканите и ще покажа малко мои снимки на радио и ТВ кулите в Прага.
Почвам с Жижков(?i?kov):
Изображение
Изображение
Изображение
Интересни скулптури:
Изображение
Изображение
Поглед от Мала страна към Жижков:
Изображение
Както ни каза една местна жителка, строежът на кулата е започнал през комунистическо време с цел заглушаване на мощните и не толкова далечни западно(тогава)немски предаватели. Но всичко се е проточило доста заради протестите на местните жители против изграждането му. Когато комунизмът е свършил кулата все пак е била достроена и сега от там се излъчват дигитални телевизии и радиостанции.
Иначе в Прага съществува и една друга локация, от която се излъчват радиостанции-това е кулата в Петржин, нещо като копие на Айфеловата кула в Париж - чешката е построена през 1891г. Ето я:
Изображение
Изображение
Всеки посетител има възможност да се качи и на двете кули, като на първата пийнах една-две тъмни "Крушовице" :Drinks
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 01 Ное 2012, 11:09

Днешните снимки са от предавателя Lakihegy, който е разположен на юг от Будапеща и излъчва на средни вълни. За съжаление съм ги правил от околовръстното на Будапеща и то в движение(на връщане от Виена) с телефона та затова не са нещо особено от фотографска гледна точка. За щастие тук Форумът не е фото, а радио и ТВ ориентиран. :Music
Ето информация за предавателя - една по-обща -> http://en.wikipedia.org/wiki/Lakihegy_Tower и една доста аналитична, понеже е писана от немец -> http://www.waniewski.de/LW/Lakihegy/lakihegy_lw_1en.htm (5 страници снимки). Малко е объркващо написаното там, защото се споменава, че именно тази кула излъчва на 540 kHz, а други източници казват, че на тази честота се излъчва от предавател до Шолт, град, разположен южно от Будапеща...->http://en.wikipedia.org/wiki/Transmitter_Solt
Следват снимките, първо с двете мачти:
Изображение
Изображение
Изображение
Само с едната:
Изображение
Изображение
Изображение
Така и не съм сигурен дали Шолт или този предавател излъчват на 540 kHz, но знам със сигурност, че сигналът на посочената честота се лови денем освен в цяла западна България чак на брега на Бяло море, в Солун/~765 km! Видеото на този прием е тук.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 01 Ное 2012, 16:15

540 kHz се излъчва от Шолт и се приема целодневно и при мен - 2000kW. От Будапеща се излъчват програми за малцинствата на 873kHz, където излъчват още Радио Молдова на различни езици и Радио Стара Загора. И Будапеща, и Молдова имат програми на български език, каквито има и Радио Тимишоара, но на павликянски български на 630kHz в неделя вечер. Пускат българска естрадна музика, чувал съм песента "Една българска роза" и българи да се поздравяват помежду си по Радио Тимишоара. Имат и слушатели в България, в Шуменско ако не се лъжа. Програмата се излъчва само в АМ и в интернет, но не и на FM, където се излъчва основната програма на Радио Тимишоара на румънски. Такава практика има и в други съседни страни, включително и гореспоменатите Молдова и Унгария. Малко се отклоних от темата, но Унгария има и трети мощен АМ предавател на 1188 - 150kW, с четвърта програма на Унгарското радио и програми за малцинствата. На 1250kHz се излъчва Кошут радио, предавател, който чува изключително силно и чисто тук. Има и няколко маломощни предавателя, които аз лично не съм чувал, първо защото не съм ги търсил, и второ, защото има по-мощни предаватели на същите честоти - 1116 и 1350. На 1350kHz се излъчва Транссветовното радио от Ереван за Израел и други страни в Близкия изток. Дори и в Унгария много предаватели бяха изключени преди няколко години. Дотогава най-лесно чуваемите станции на средни вълни в България бяха румънските, гръцките и унгарските. Малко офтопик, но никога не е излишно малко инфо. :P

Назад към