Снимки на предаватели- у нас и в чужбина.

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
Георги
1000+
1000+

Re: Снимки на предаватели- у нас и в чужбина.

Мнениеот Георги » 07 Ное 2012, 12:24

Благодарим за полезната информация, coria,nadal_fan! :Good

Днес ще подмина пак Балканите ни и ще покажа една моя снимка от Азия, от Истанбул. Става въпрос за познатите ни наистина до болка в източна България предаватели, разположени на хълма Чамлъджа. Сигналите от там са почти постоянно налични по крайбрежието ни, а при добро тропо прохождение сме ги приемали тук, на източния склон на Витоша, в цяла южна България, а освен това радио и ТВ сигнали от Истанбул достигат чак до... Букурещ в Румъния!

Имам само една снимка от Чамлъджа:
Изображение

За илюстрация на това мое видео може да се види как турските ТВ станции, идващи от Истанбул са по-силни от нашите местни! ???
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 15 Ное 2012, 10:47

Днешните снимки са на предаватели в околността на Ниш в Сърбия.

Първите са на предавателя Каменички вис(северно от града), откъдето се излъчват радиата "95,6" на 95,6 и Белами на 100,7.
Снимките ми са направени от околовръстната магистрала на Ниш с 30Х зум:
Изображение
Изображение
Следващите са на предавателя Селичевица(южно от града), откъдето се излъчва само радио Фокус на 104,1.
Снимките са направени от същото място, от което и предишните в последователност "зум-ин"(30Х) ----> "зум-аут":
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 18 Ное 2012, 10:35

Кулата в Констанца. В североизточна България се надяваме да се приеме нещо цифрово от там или околностите когато започнат излъчване...
http://www.prikachi.com/images/544/5541544a.jpg
Изображение
Последна промяна 1 на popovp, променена общо 27 пъти
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 27 Ное 2012, 12:38

@ popovp,

не се вижда нищо, опитай пак да ъплоуднеш снимката :Idea

Моите днешни снимки са от Дубровник, Хърватска.

За съжаление тогава нямах у себе си фотоапарат и съм използвал телефона си. ::)
Тамошния предавател наречен Сърдж(или Сръдж, понеже в оригинала няма Ъ) изглъчва ТВ само дигитално/цифрово, защото за разлика от нас там дигитализацията/цифровизацията е приключила отдавна, плюс аналогови радиостанции. ДАБ излъчвания от там все още няма.
Ето малко повече информация за този предавател - тук и тук.
Снимките:
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 12 Дек 2012, 22:30

А сега наред са снимките ми от кулата, разположена на хълма Авала до Белград.
Тя бе разрушена от американските бомбардировки в 1999г, и после изградена отново.
От нея приемах в края на 80-те години в с.Раковица, Видинско една доста интересна за времето си радиостанция на УКВ на 101,4 наречена 'Музички радио' и излъчваща до обед поп, рок, ню-уейв(рядко), а следобед фолк... На същата честота сега от там се излъчва радио Фокус, което се приема в споменатото село без проблем заради наличието на Хоризонт на същата честота от Петрохан.
Ето кои ТВ станции се излъчват от там в момента, а тук пише повече за дигиталните ТВ станции, излъчвани от там.
Ето ги и снимките:
Изображение
Изображение
Изображение
Следващите снимки са на временната кула - нещо подобно на Бесна кобила - странното, е че УКВ сигнали от нея достигаха до СЗ България със същата сила на сигнала, каквато и сега с новата доста по-висока кула.... :-\ Даже сега тук в София лятно време на 98,5 доста често най-силен сигнал ми е именно Хит Мюзик от Авала(новата), а не Белград 1 от пиротския Църни връх или Тринитас от Балота, които са на същата честота.
Цифровата ТВ, излъчвана от Авала по мои наблюдения е с доста слаб сигнал. Преминавайки из града(Белград) на път за Германия винаги съм се чудил защо сигналът от Авала се губи често-често - докато беше ДВБ-Т. Сега отскоро е вече ДВБ-Т2 и не съм поверявал колко е силен той, дали е като преди или е по-силен. :-\
Както и да, надявам се вече да не се появяват съобщения на екраните като следното от 70-те години на миналия век:
Изображение
(До прекъсването на емисията се стигна заради прекъсване(изчезване) на тока на релето(предавател) АВАЛА)
Ето ги и споменатите снимки на временната кула:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Обратно към "главната сграда":
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Поглед от високо, от терасата-последен етаж на асансьора:
Изображение
Изображение
Изображение
Самата тераса:
Изображение
Самият билет за вход не е никак скъп, дори цената му е едва ли не символична. Купих си за спомен сувенирче от там - малко метално копие на кулата пак на 'подаръчна' цена - неговата снимка ще сложа утре тук, заедно с друго неописано все още от мен оборудване за DX-инг.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 13 Дек 2012, 10:37

Ето го копието на авалската радио & ТВ кула, заедно с една СВ антена Tecsun АМ-200(поръчана онлайн от САЩ), Eton G6 Aviator(купено от Атина тази година) и легендарното Tivoli Audio Model One(купено преди години от Фри шопа на Промахонас, етикетът с цената още стои).
Изображение
Изображение
СВ антената - показва отлични резултати стига ефирът да е чист от смущения, което в големите градове е доста рядко.

Малкия Етон Г6- в момента той е най-доброто радио на КВ, с което разполагам. Приема в пъти по-добре от всичките Sangean-и, от Етон Е1 и скенера Icom IC-R3, и то само с вградената си телескопна антенка. На УКВ обаче му липсва селективност, което го прави неподходящо за DX-ing, освен за далечни силни сигнали. Пример е ето това видео, където Г6 приема с лекота две румънски станции на една честота - 102,5 без изтеглена телескопна антена.

Tivoli Audio Model One - едно отлично за класа си радио - с антената си - кабел приема на УКВ без усилие в Боровец румънски станции от Балота, Семеник, Козиа, Кощила, Чербу, Шимник, а в Банско приема всичко от Хортиатис, разделяйки добре гръцките станции от тези, идващи от Петрич, Сандански и другаде. Селективността му е по-добра от тази на Eton G6, равна на тази на немодифициран Sangean ATS 909, но по-лоша от тази на модифициран такъв. Чувствителността му е отлична, а звукът - великолепен. Напоследък най-честата употреба на Tivoli-то е говорител на скенера Icom IC-R3 посредством аудио жак.
Цената му в България е разбира се доста по-скъпа, отколкото е посочена на снимката ми - ето какво открих току-що - ЦЕНА - 199?.

Извинявам се за :Offtopic
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 14 Дек 2012, 11:43

Поздравления за ценната информация от Авала ,за мощнотите който се излъчват и картите на покритие.Браво!!!!!!
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 14 Дек 2012, 20:57

Ето и от мен, една снимка:

Изображение

След думите на ТБС се замислих дали наистина не съм сбъркал. Мен са ма учили като сбъркам да си призная грешката :Clap .
Снимката я правих пътувайки от София за Бяла слатина, точно на околовръстното на Враца. Около изкуственото езеро.
Последна промяна 1 на RADIOTO, променена общо 19 пъти
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 14 Дек 2012, 22:39

besna_kobila_1_20111214_1534134424 (1).jpg
besna_kobila_1_20111214_1534134424 (1).jpg
И от мен снимка на Бесна кобила от 2010 г. постоения преавател с новите сервизни след бомбардировките ням и следа от предишните разрушения ,източник ЕТВ-РС сърбия
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 14 Дек 2012, 22:49

besna_kobila_3_1_20111214_1813436532 (1).jpg
и още за същия с източник етв-рс за което им благодаря сърдечно за техният прекрасен сайт !!!!!
ТСБ
100+
100+

Мнениеот ТСБ » 17 Дек 2012, 15:06

RADIOTO сигурен ли си че това на снимката е Веслец, според мен е РРС Косталево (над вилите), а Веслец е още по на североизток и е по на високо защото се вижда от към с.Мраморен.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 19 Дек 2012, 20:04

Бих искал да споделя още няколко мои снимки от Белград, споменат от мен в по-предишния ми пост.

Намерих снимки на сгради, чиито покриви се използват и за инсталиране на радио и ТВ предаватели.
Това тук е ТВ предавател, разположен на сграда, намираща се на пл. Теразие в центъра на града:
Изображение
По средата на същата снимка се вижда една висока сграда - тя е наречена Белградчанка(Београджанка) - на покрива й също има разположени предаватели - на Студио Б на 99,1 и други.
Тук на края на фасадата на сградата, от която снимам е една сравнително висока сграда, наречена "Палата Албания". На нейния покрив се виждат радио предаватели:
Изображение
Това тук е друга сграда - Ушче, този път в Нови Белград(отвъд р.Сава), на нейния покрив също има радио предаватели на местни станции:(тук в дъното)
Изображение
Още една на същата сграда:
Изображение

@Palmane,
зуум-аут снимките на Бесна кобила, които си постнал разбира се не пресъздават реалната ситуация на едноименния връх. Погледни моите снимки на предишната страница тук на същата тема за същия предавател, за да се увериш сам дали има или не следи от бомбардировките през 1999. :Book

@ RADIOTO,
благодаря за интересната и рядка снимка, която си поставил! :ok
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 15 Яну 2013, 09:47

Предавателите на връх Пантократор, най-високия връх на остров Корфу:
Видеото от там съм показвал и преди: http://youtu.be/QsPM-peZn7k
Не можах да се ориентирам как да оразмеря снимките, така че да се виждат целите във форума, затова пускам и линковете към самите снимки
:

http://prikachi.com/images/87/5738087x.jpg

Изображение

http://prikachi.com/images/86/5738086H.jpg

Изображение

http://prikachi.com/images/84/5738084j.jpg

Изображение

http://prikachi.com/images/72/5738072B.jpg

Изображение

http://prikachi.com/images/67/5738067O.jpg

Изображение

http://prikachi.com/images/66/5738066G.jpg

Изображение
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 16 Яну 2013, 16:25

"през пролетта, в които военните са имали учения са използвали точно честотата на 8к.",-Георги

Тази информация е меко казано "детска". Защо?
-в нито една страна този обхват(гражданския) не се ползва за военни нужди
- в метровия диапазон,но в нискочестотния му под-диапазон работят Радиолокационните станции от РТВ към ПВО на страната и войските
-свързочните войски ползват КВ-обхват,а релейните им канали са на ДМВ
-РЛС във ЗРВ ползват Сантиметровия дипазон-3,9,10 см-дължина на вълната

Ако е имало учения на Югославската армия в тези райони,те съвсем не са били на РВ и ПВО(Ратно Ваздухопловство и Противваздушна одбрана).А да се използва 8к в други родове войски като пехота,артилерия и др. е просто наивно.

Отделно от това,всяка единица в армията,която ползва радиолокационна и свързочна техника има много 'военновремнни честоти',запсни и пр. и е крайно "детски" да се твърди подобно нещо. Досега в България не е имало подобно "учение на военните",че да се спира излъчването на регуларните ТВ-канали.
И друго,ако е ползвана техника на 8к.какво прави тя,когато няма учения. Всяка техника във войските се ползва,или се държи в режим на консервация,но задължително се обслужва периодично. Е,защо никой не е забелязвал подобно явление на прекъсване на излъчването на 8к,когато "военните " имат регалментни работи по "техните" предаватели на 8к.
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 16 Яну 2013, 19:15

Браво Бубич разби дезинформатора ,точно така е 8 к спираше поради липса на ток и по цели седмици го нямаше ,
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 17 Яну 2013, 10:32

Браво RADIOTO,

благодарим за отличните снимки на предавателите на о-в Корфу! :Good
Похвала за усилията и времето ти да ги пренесеш на правилното място!

bubic написа:"през пролетта, в които военните са имали учения са използвали точно честотата на 8к.",-Георги
Тази информация е меко казано "детска". Защо?

Това изречение ли смогна да изровиш от контекста ми и да го предъвкваш и "анализираш"?
Информацията ми дали е 'детска', 'зряла' или 'пенсионерска' всеки може да си я назовава както си поиска - важното е, че е верна, защото това са ми спомените от края на '80-те години.
bubic написа:-в нито една страна този обхват(гражданския) не се ползва за военни нужди

Използвала се е - целенасочено за смущение, в ограничен времеви период.
bubic написа:- в метровия диапазон,но в нискочестотния му под-диапазон работят Радиолокационните станции от РТВ към ПВО на страната и войските
-свързочните войски ползват КВ-обхват,а релейните им канали са на ДМВ
-РЛС във ЗРВ ползват Сантиметровия дипазон-3,9,10 см-дължина на вълната

Благодарим за :Offtopic - нещо, типично за 99,9% от постовете ти на този форум.
bubic написа: Ако е имало учения на Югославската армия в тези райони,те съвсем не са били на РВ и ПВО(Ратно Ваздухопловство и Противваздушна одбрана).А да се използва 8к в други родове войски като пехота,артилерия и др. е просто наивно.

Говорим за нашата армия, защото гласовете, които се чуваха бяха на български - едва ли сърбите биха си заглушавали собствените ТВ станции. :Fool
bubic написа: Отделно от това,всяка единица в армията,която ползва радиолокационна и свързочна техника има много 'военновремнни честоти',запсни и пр. и е крайно "детски" да се твърди подобно нещо. Досега в България не е имало подобно "учение на военните",че да се спира излъчването на регуларните ТВ-канали.

Пак :Offtopic За да докажа твърденията си би следвало да доведа сега на форума всички мои съученици от кв."Иван Вазов" и "Стрелбище", които са гледали тогава ТВБ на 8к., или какво? Жалко, че тогава нямаше никакви камери за да заснема видео с явлението - така бих си спестил сега преливането от пусто в празно. >:(
bubic написа: И друго,ако е ползвана техника на 8к.какво прави тя,когато няма учения.

Просто на тази техника се сменява честотата. :Idea Надявам се да смогнеш да си представиш как се прави това.

palman написа:Браво Бубич разби дезинформатора ,

палмане,

при следващ епитет от твоя страна(било към мен или към другиго тук) ще получиш бан за известно време :Excl
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Сега, ако сме сме приключили с глупостите за днес бих искал да се върнем отново към темата и да споделя мои снимки от градските предаватели в Босилеград.
Ще започна с този на радио Белград 1 на СВ на 675kHz, разположен в местостта Лещава:
Изображение
ИзображениеИзображение
Най-високия стълб е този на СВ предавателя, а другите два са на мобилни оператори. Споменавайки последните редно е да се отбележи, че първите сигнали в града на мобилни оператори бяха български - на Мобилтел и Глобул, които и до днес имат отлично покритие навсякъде из града и околностите. За Виваком не мога да кажа. Сръбските се появиха година-две след това.(Моля отнапред бубиц, палман и ъгли бой да ме извинят за тази информация - такива са фактите)
Иначе средновълновия предавател е доста слаб - сигналите от там са еднакви по сила с тези на Белград 1 на 684kHz - едва уловими денем и нощем в града ни.

Сега следват снимки на предавателя на радио Кодал на 92,2 - този предавател и радиостанция не работят от поне 5-6 години - информация, полезна за интерактивната карта тук на сайта. :Idea
ИзображениеИзображение
Когато е работил този предавател е бил с 500W по информация от един от собствениците на радиото + местната кабелна ТВ.
За съжаление не съм снимал предавателя на вр. Църноок - когато съм правил тези снимки този предавател не беше в употреба. Сега от там се излъчват радио Босилеград на 89,1 и ТВ Босилеград на 61к. Миналата седмица обаче нито един местен сигнал не работеше - дали е било временно или постоянно не разбрах, защото бях там(в града) само за един ден. Най-силните сигнали на УКВ бяха тези от Виден до Кюстендил, сигналите от Петрохан и тези от Копитото. Най-слаби и последно налични бяха УКВ сигналите от Бесна кобила. За чувствителните душй на тема "сръбско" - горецитираните колеги мога да предоставя бандскан в града при проявено желание.

За последни за днес съм приготвил снимки на "релето" или не знам и сам как да го назова това съоръжение на пощата в града. Ето го:
ИзображениеИзображение
Това съоръжение е колкото гениално, толкова и просто - то служи за отразяване на сигналите, идващи от Бесна кобила към местната поща. Разположено е на хълм южно от града, откъдето има пряка видимост с Бесна кобила и тамошния предавател от една страна и със сградата на пощата от друга.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 17 Яну 2013, 13:32

Благодаря, Георги, и поздравления за страхотните снимки. 684 kHz се чува силно вечер при мен, но не може да се сравнява със 1107 (100kW). За 675 kHz сигурен ли си, че е активен? На честотата се чуват само либийска и украинска станция, поне тук. :)
az
500+
500+

Мнениеот az » 17 Яну 2013, 18:15

675 kHz е активен, но едва ли има повече от 1 КВт мощност. През деня се приема слабо в западната част на София (околовръстното при Люлин). Вечерно време естествено е забит от далечните мощни предаватели.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 17 Яну 2013, 18:20

Благодаря! Ще пробвам да го чуя на село с бевериджите. :) Друга интересна станция от Сърбия е Радио Нови Сад - 1269kHz, както и Радио Мурски Вал на 648kHz и Радио Словения Интернешънъл на 1170kHz - три станции, които се чуват много силно нощем, а са с едва по 10kW. Друг мощен предавател от бивша Югославия е в Задар (600kW) и излъчва програмата Глас Хрватске, която се чува дори в източното крайбрежие на Щатите!
Последна промяна 1 на LZ2GPB, променена общо 17 пъти
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 17 Яну 2013, 20:22

Георги това как се използва от военните т.е 8 к. не е много ясно за всички ами обясни го подробно как може да се чува българска реч идваща от Бесна кобила ,знам тогава не е имало как да се документира -за думата "дезинформатор" моля за извинение но по принцип там спираше тока ,но всъщност нищо не се знае ,човек лесно може да бъде подведен!!!!

Назад към