Снимки на предаватели- у нас и в чужбина.

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

пацо
100+
100+

Re: Снимки на предаватели- у нас и в чужбина.

Мнениеот пацо » 18 Яну 2013, 19:29

Здравейте, тук се оформил як спор около 8-ми канал.И аз също имам спомен за описваното от Георги явление,доколкото помня канала се запушваше от друг предавател на тази честота може би ФМ и действително се чуваше българска реч .По същия начин и доста по-ефективно беше запушен 6-ти канал Ястребац където се чуваха таксита.Вярно е и ,че спираше тока на предавателите.Това ме докара почти до лудост през лятото 1986 година.По време на световното по футбол в Мексико си смених антената всъщност направих двойка антени.Вечерта гледах някакъв мач, а на сутринта нямаш сигнал .Голямо катерене по покрива падна докато накрая не се обадих на един приятел .Той ме успокои , че и при него е така.Та такива са ми спомените от тогава. :Drunk
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 19 Яну 2013, 11:05

8 к не спираше в района на с.Калище освен когато нямаше ток към върха и спираше зимата и при лошо време.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 20 Яну 2013, 15:33

"Това изречение ли смогна да изровиш от контекста ми и да го предъвкваш и "анализираш"?
Информацията ми дали е 'детска', 'зряла' или 'пенсионерска' всеки може да си я назовава както си поиска - важното е, че е верна, защото това са ми спомените от края на '80-те години."-Георги

Виж какво Георги,ти си човека,който дава най-много оинформация тук. Ако някой каже,че това не е вярно,лично аз ще му тегля един от цинизмите,които Кориа ги отправя към мен.
Второ,точно на теб не ти подхожда да пускаш такава информация,независимо дали ти ,или аз сме я определили за детска ,или пенсионерска.
Трето,информацията ти въобще не е вярна. На 8к. нито една армия или служби на МВР,ДС,Противопожарна служба и др. не излъчват. И не само на този канал,ами и на 9-ти,10-ти,на 7-ми и др.Не ми вярваш,ами питай ,или влез в нета,пълно е с информация. Само не казвай,че не можеш да разбереш.

bubic wrote:-в нито една страна този обхват(гражданския) не се ползва за военни нужди

"Използвала се е - целенасочено за смущение, в ограничен времеви период".-Георги

Пак грешиш,на тази честота ,повтарям не са определяни НИКАКВИ предавателни устройства за нужди на отбраната ,или МВР. Ти казваш,имало е "целенасочено смущение". За какво смущение става въпрос,след като въбще не е имало излъчване,нито времево,нито постоянно,нито периодично. Ако говориш,че комунистическата сган е смущавала сръбския предавател на 8к,това съвсем не означава,че някой го е ползвал за военни нужди. Имаше забивания точно в ;Ив. Вазов',за това си абс. прав,но всеки запознат с нещата знаеше,че това не са "забивания" нито от наши,нито от югославски военни.Да,пускаше се понякога и звукови съпроводи,но повечето отсъстваха. В радиосервизите пък се пускаше контролна таблица и на 8к.Това знам,в това съм сигурен,в това бяха сигурни и моите колеги.Не е възможно всички да сме в грешка от ония времена. Няма го Вълчо,той с още по-голяма точност би отхвърлил твърдението ти.Ама ти си пиши каквото си искаш,грешки ти не допускаш,нали...
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 20 Яну 2013, 15:43

bubic wrote: И друго,ако е ползвана техника на 8к.какво прави тя,когато няма учения.

Просто на тази техника се сменява честотата. :Idea Надявам се да смогнеш да си представиш как се прави това.

Не, точно ти не можеш да си представиш нещата. Коментирания честотен диапазон се ползваше и ползва само за граждански нужди. Никакви пренастройвания на честоти не е имало от страна на техническите съоръжения за нужди на армията. Откъде си чул тези неща,просто ти се чудя.А че не си ги чел,в това съм абс. сигурен.Ако не е така,дай линк и думите ми стават невалидни.Имаше такова правило,че по време на война ,държавата има право да води РЕБ-радиоелектронна борба и по преценка на съответни служби,можеше да се заглушава всеки предавател на чужда страна,ако се прецени,че чрез него се излъчва информация,която може да се ползва срещу държавните и военни интереси( в нашия случай ,срещу комунистическите интереси). Без значение,дали е правдива(обективна),или лъжлива(провокационна),но това са далечни неща от нас,днес и на този форум.

Малка историческа зебежка от 1982-95г. Когато комунистическата банда смени имената на българските турци,веднага започна масово смущаване на всички радиопредавания на турски език. Както на западни радиостанции,така и на турските държавни програми. Смущаваше се дори ББС на турски и радио Прищина на турски,при това на СВълни.
Последна промяна 2 на bubic, променена общо 21 пъти
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 20 Яну 2013, 15:50

Edit:
Георги

Без :Offtopic !
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 22 Яну 2013, 05:15

Edit:
Георги

Без :Offtopic !
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 23 Яну 2013, 16:10

Диалозите с бубиц са равни на диалог с телевизор, не виждам причина повече да :Wall

Връщаме се отново към темата с мои снимки на предавателния район Корилово до Драма, северна Гърция.
Там са разположени предавателите на радио и ТВ станции, целящи да покрият града и околностите.
Кои радиостанции се излъчват от там може да се види ето тук.
Кои ТВ станции се излъчват от там може да се види ето тук.
Ето ги и снимките:
Без зуум:
Изображение
Приближавам:
Изображение
Приближавам още:
Изображение
И още:
ИзображениеИзображениеИзображение
Сигнали от Корилово достигат трудно до нашата страна - слаби УКВ сигнали се приемат само в Гоце Делчев и околностите, около Семково-Трещеник на Рила и около Банско-Разлог. Относно ТВ сигналите от там нямам наблюдения.

Всичките снимки са правени на изхода на града посока Кавала. Ако се премести обектива на фотоапарата само малко в ляво се вижда близката планина Боздаг(на турски) Фалакро(на гръцки)(Плешивец преведено от гръцки) от която нашия колега по хоби DX-er е приел румънски УКВ сигнали, идващи от Карпатите! :Horray
Ето го Фалакро-то - заслужаваща нашето посещение DX-локация:
ИзображениеИзображение
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 14 Фев 2013, 10:03

Днес започвам една поредица от три предавателни антени, които са доста мистериозни защото за тях отсъства каквато и да било информация в интернет.

Ето снимки от първата локация и предавателна антена.
Точното местоположение е ето тук - в полите на Стара планина, вилната зона на Войнеговци. Самото съоръжение е обърнато на юг, право към центъра на София. Още снимки:
ИзображениеИзображение
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 14 Фев 2013, 12:02

Подобна антена можеш да видиш на изхода на Ихтиман в посока Пловдив по магистралата, пада се в дясно. Това са антени за служебни комуникации, за връзка с научни бази, датчици и тем подобни тяснопрофилилари комуникации, дори за военни цели.
Преди години бях на остров Корфу където бях озадачен че виждам странна антена във формата на невисока мачта от която се спускаха четири металин въжета в четирите посоки , които държаха огромен метален кръг позициониран пенпендикулярно на мачтата, на височина две трети от дължината на мачтата.
Последна промяна 1 на radiomanbg, променена общо 12 пъти
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 12 Мар 2013, 09:38

Интересна информация, благодаря радиоманбг! :Good
Странното в случая с горепосочената антена е това, че тя е стои съвсем сама, без никакви сгради наоколо, които биха използвали 'услугите' й. Отделно никакъв кабел не се забелязва по нея - явно е изключена понастоящем. :Hmmm

Преди да продължа със снимките на другите необикновени антенни системи бих искал да споделя малко снимки на предавателната станция до Делфи в Гърция. Ровейки се из един от външните хард дискове "налетях" на тях.
Ето ги:
ИзображениеИзображение
От тук едва се вижда - на върха на скалата отсреща:
Изображение
Последната снимка за днес е на приемни антени на една къща в съседното Арахова - логопериодична антена и 0,60м сателитна антена за гръцкия DTH оператор 'Нова':
Изображение
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 14 Мар 2013, 07:36

Радиоман БГ ,а ти говориш ли гръцки,че досега само двама говорят от нашия форум
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 14 Мар 2013, 10:37

Бубик, нещо нямам мерак да го науча! :Hmmm
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 14 Мар 2013, 16:33

bubic, bubi? или bubi?,

пак ли почваш? :down
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 02 Апр 2013, 10:45

Днешните снимки ще бъдат на втория поред 'мистериозен' предавател.
Става въпрос за предавателните антени на едно военно поделение, разположено на Витоша, до хижа Момина скала. Точното местоположение е ето тук.
Ето и снимките:
Тук на заден план е старата мачта на Копитото, а на преден план релейна линия изглежда, насочена е точно на ЗЮЗ:
Тази мачта се вижда винаги и от София с невъоръжено око, близо до Копитото е гледано от тук:
ИзображениеИзображение
Същата мачта, снимана от друго място по друго време:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Но не тази ръждива мачта придава мистериозността на станцията/поделението, колкото ето тези късовълнови приемо-предавателни антени:
Нормално е относно военно поделение да се не се намира никаква информация в интернет. Дали тези антени се използват за "number stations" или подобен вид пренос на данни можем само да гадаем. :Hmmm Eто обаче какво хванах с преносимия скенер с телескопната му антенка в непосредствена близост до това поделение. Видео тук. Тези странни звуци съм ги хващал единстено и само там!
За край, две снимки на местността от друг ъгъл:
ИзображениеИзображение
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 02 Апр 2013, 11:09

Режимът на предаване на 149,940MHz на видеото ми прилича на RTTY (Radioteletype), но не мога да бъда сигурен. Преди около 20 години късите вълни са били пълни с различни военни комуникации, но с напредъка на технологиите се използват все по-рядко и всичко е кодирано. Използват се само цифрови режими на работа. Със сигурност освен от Костинброд, numbers stations са се излъчвали и от други локации, но кои - можем само да предполагаме.
Последна промяна 1 на LZ2GPB, променена общо 2 пъти
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 02 Апр 2013, 11:13

М..да.Писуканията на 146,080 и 146,070 МХц са наистина странни,а това на 149,940 прилича на Морз. ;D
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 10 Апр 2013, 09:50

Днешните снимки са последните от серията, посветена на малко познатите антенни съоръжения у нас.
Те са на един предавател, разположен на вр.Манастирище на Плана планина до София.

Преди две години се опитахме да сигнем до там с колегата DXer, но с лека кола, не с джип и се наложи да се спрем в подножието на върха, откъдето не хванахме нищо неочаквано... :No
Според снимките, наличи в Гугъл Земя на вр.Манастирище има само мачта на мобилен оператор, но миналата година през лятото от Витоша, до вр.Камен дел направих следните снимки, на които се вижда нещо по-голямо от такава мачта:
Малката и тънка мачта вдясно определено е тази, снимана на Гугъл Земя в наличните досега снимки там. По-голямата вляво е неизвестната - прилича на ретранслатор повече, отколкото на мачта на мобилен оператор. :Hmmm
Снимките за съжаление са доста неясни заради голямото разстояние и горещия ден. Надявам се да имам/е възможност да отидем някой ден на върха за да направим скан и да снимаме тамошните инсталации. :Fishing
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 10 Апр 2013, 12:11

На вр.Манастирище има само базова станция на мобилен оператор(на дизел агрегат),а снимката с голямата мачта е на вр.Мухчел-н.в.1326м.Намира се западно от с.Долни Окол и на него има ТВ-ретранслатор. ;)
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 10 Апр 2013, 12:18

Явно това имаш предвид под вр.Мухчел.
Но на него има само една мачта, а на снимките ми има по две.... ???
Аватар
lunar_light
100+
100+

Мнениеот lunar_light » 10 Апр 2013, 14:11

Служи и за обратна връзка между София и телепорта. (Поради липсата на пряка видимост.)
ИзображениеИзображение

Назад към