Re: Първият ден на спорадичните приемания.

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
Георги
1000+
1000+

Първият ден на спорадичните приемания.

Мнениеот Георги » 23 Май 2006, 22:59

Беше днес, най-после!
Преносът беше от Близкия изток и УКВ скалата беше наситена с арабски и еврейски станции днес. Понеже не разбирам нито един от двата езика беше трудно да разбера коя точно станция съм хванал, и затова реших да спомена само тези с РДС,(днес само една)-еврейска на 93,3 а незнайно защо на РДС-а й пишеше 100ФМ :shock: http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... 55f9_print

Вече привечер вкъщи с тази антена http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... eada_print и този тунер долу http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... 6c84_print успях да разбера името на една арабска станция, излъчваща на 107,4 - радио Sawa.

Но все пак, сезонът е тепърва открит и може би още утре ще имаме възможност да се насладим макар и за кратко на далечни чужди радиостанции на УКВ скалата! (този път разбираеми) :wink:
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 24 Май 2006, 10:20

Е, жалко, но вчера рано сутринта заминах за Ниш и съм пропуснал този момент. Все пак се надявам, че при това горещо и слънчево време над Европа и днес ще можем да чуем далечни станции.
И тъй като виждам, че вече си монтирал антената, ми се ща да те питам откъде може да се купи такава и какви са ти впечатленията от нея ?
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 24 Май 2006, 21:21

[quote=""RTS""] И тъй като виждам, че вече си монтирал антената, ми се ща да те питам откъде може да се купи такава и какви са ти впечатленията от нея ?[/quote]

Нея ми я подари приятел, купена е от магазин в Перник,(ул.Благой Гебрев, ако това помага) преди 5 години, имаше и етикетче, почти нечетливо, пишеше "...произведено в Гърция, вносител за България фирма...."
Впечатления от нея - докато беше в хола, в стаята ловеше по-добре 98,0 и 98,8, а сега навън-едва-едва, само отлично е 104,4. Отделно цялата ми скала е пълна с хармоници, та скоро ще пробвам с класическия Пайнер ( http://www.allegro.pl/item105476000_pio ... html#photo ) ако и с него положението е същото, то тогава ще излезе, че не е виновна антената, а тунера Денон(купих го чисто нов, последния модел в момента тук наличен). :mad:

Та засега все още не мога да кажа нищо конкретно за антената дали струва или не. :unknown:
crimson

Мнениеот crimson » 24 Май 2006, 21:44

Днес излових Истанбулското Метро ФМ на 97,2 от Истанбулския предавател за около 30 минути. Качествено и професионално радио. Слушах го преди време в Истанбул. Комшиите са по напреднали от нас с техниката, личи си...
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 24 Май 2006, 23:27

Георги,
мерси за информацията, ако имам път през Перник ще се отбия да видя за какво става дума. Иначе антената изглежда солидна, но може би не е адаптирана за обхвата 88-108 - не ми се вярва Денон-ът да създава проблеми - все пак това са едни от най-добрите тунери.
Иначе и аз имам една пет-елементна антена на "Спринг", която уж е за УКВ, обаче не приема много добре. Най-добри резултати досега съм постигал с три-елементните полудиполни антени на същата фирма - една имам на покрива, а сега си взех втора за разни радио-експедиции с колата и тунера.
Crimson,
за София ли става дума ?
crimson

Мнениеот crimson » 24 Май 2006, 23:40

Да, за София - Младост 4, около 13:45 - 14:20 часа, с прилично качество. Между другото не съм правил банд сканове, а ефира беше пълен, но това ми хареса и го разпознах като се заслушах, още повече че по джинглите и рекламите лесно се разпозна...
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 25 Май 2006, 10:25

[quote=""crimson""]Да, за София - Младост 4, около 13:45 - 14:20 часа [/quote]
Странно, по това време в Изток нищо нямаше - нито на тази честота, нито на която и да е друга. А щом станциите са истнабулски, значи не става въпрос за спорадично-Е (отразяване на радиовълните от йоносферата), а за тропосферичен "пренос" (радиовълните са отразяват във високите слоеве на тропосферата), защото разстоянието е прекалено малко.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 25 Май 2006, 22:16

Миналата година излових истанбулската скала в Свиленград но тази за сега нищо.Тогава вървяха около 4-5 часа през две поредни нощи.Излезнаха с РДС-ите. :vava:
crimson

Мнениеот crimson » 25 Май 2006, 22:27

[quote=""RTS""][quote=""crimson""]Да, за София - Младост 4, около 13:45 - 14:20 часа [/quote]
Странно, по това време в Изток нищо нямаше - нито на тази честота, нито на която и да е друга. А щом станциите са истнабулски, значи не става въпрос за спорадично-Е (отразяване на радиовълните от йоносферата), а за тропосферичен "пренос" (радиовълните са отразяват във високите слоеве на тропосферата), защото разстоянието е прекалено малко.[/quote]

Днес специално търсих по същото време и на тази честота по различни времена, но нямаше нищо. По принцип спорадично = случайно приемане, не е казано че трябва да се дължи точно на спорадичен ES слой, за който е характерно отражение и приемане на радиостанции на разстояние от около 2000 км. Може това вчера да е било и резултат на поредица случайности. А и не успях да регистрирам цялата Истанбулска скала, както ogibo, но това радио ми направи впечатление и успях да го разпозная. Чуваше се глухо и без RDS, характерно за нетрайните спорадични приемания. Този сезон ми е много интересен и постоянно се заслушвам на всяка десета, подгонила ме е радиолюбителската краста, в съчетание с еднообразния Софийски ефир и дразнещото поведение на компетентните органи спрямо радиоразпръскването у нас... Само да си припомним че през 90-те години наше радио беше прието при спорадично Е във Финландия. То и аз от тогава се запалих по този "спорт"... :D
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 02 Юни 2006, 22:11

Ето една полезна карта на предстоящите Е-приемания:

http://www.dxinfocentre.com/tropo_eeu.html

Видно е, че основно източна България ще е облагодетелствана :idea:

Иначе, добре, че не живеем в градове като Атина, Солун, Истанбул, Белград, а и нашия Сандански - там едва ли некой може да разбере изобщо, че има спорадично-Е заради това, че цялата УКВ скала е отдавна запълнена 100% със станции.... :wink:
САНДАНСКИ

Мнениеот САНДАНСКИ » 02 Юни 2006, 23:04

За Сандански не позна.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 03 Юни 2006, 10:10

[quote=""Георги""]Ето една полезна карта на предстоящите Е-приемания: [/quote]
Да, познати са ми тези карти, но те не са за спорадично-Е приемане, което е непредсказуемо, а за състоянието на тропосферата и съответно способността й да отразява УКВ-сигналите при определени условия (естествено на по-кратки разстояния).
ВЕНЦИ

Мнениеот ВЕНЦИ » 03 Юни 2006, 13:32

В момента в София има малко по-силни спорадични на 91,3 Mhz - турски, може би украински и др.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 03 Юни 2006, 16:49

Има наистина - на мен ми излизат само турски станции в момента :arrow:
crimson

Мнениеот crimson » 03 Юни 2006, 22:55

Някой знае ли откъде излъчва някакво SKYPLUS радио на 95,2 ? Днес го приемах за около 15 минути в района на Горубляне около 13:30, излезе с RDS...
ВЕНЦИ

Мнениеот ВЕНЦИ » 04 Юни 2006, 17:24

В момента пак има спорадични в София - кв. Изток
ВЕНЦИ

Мнениеот ВЕНЦИ » 04 Юни 2006, 17:47

91,5; 93,5 - арабски говор, върху 93,5 се наложи френската национална станция "France Musique" с РДС "MUSIQUE".

Тя, както и други национални френски - "France Culture", "France Inter", националните испански - "RNE 1, 2, 3, 4, 5", държавните италиански -"RAI MF 1, 2, 3" и известната частна радиоверига за стари хитове /в случая на немски/ - "RTLRADIO" ги хващам редовно всяка година по това време.
ВЕНЦИ

Мнениеот ВЕНЦИ » 04 Юни 2006, 17:50

Тях в моомента не ги хващам, а на скалата има станции където няма местно излъчване в почти целия диапазон от 88,7 до 94,2 поне.
ВЕНЦИ

Мнениеот ВЕНЦИ » 04 Юни 2006, 18:08

Внезапно изчезнаха. Остана само френската на 91,5. Иначе другите бяха предимно на арабски език. Не се появи РДС, а и сигналите бяха както обикновенно силно променливи и този път слаби.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 04 Юни 2006, 21:36

Ето и първия ден на спорадично Е от Европа, а не от Азия :lol: :

1. - Френското 'Култура' 96,5 - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... 3231_print

2. - Друго френско - Европа 2 94,3 - слушам го от сателит от време на време, в момента на снимането пускаха U2 - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... 7cc7_print

3. Италианското държавно РАИ Радио 1 на 91,3 - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... fa1f_print

4. Тук е РАИ Радио 2 на 94,3 - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... e325_print

5. А тук е последното радио с РДС за днес - РАИ Радио 3 на 93,3 - http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... 8a43_print

Назад към