DX приеми в радиолюбителските обхвати.

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
Георги
1000+
1000+

DX приеми в радиолюбителските обхвати.

Мнениеот Георги » 23 Юли 2013, 12:37

Започвам тази тема, в която бихме могли да споделяме нашите далечни приеми в радиолюбителските обхвати.

Кои са точно тези обхвати пише тук :Book
Информация за това, къде са разположени нашите репитери има тук и тук. :Book
Тук са сръбските(фиромските в комплект с тях разбира се), тук румънските а тук - гръцките(още един гръцки)

Няколко думи за моето оборудване - то е доста скромно и се състои от преносим скенер Icom IC-R3, китайски двубандер Wouxun KG-UV6D и една антена на балкона Diamond MultiBand

Започвам темата от своя страна с далечния ми прием на 2м., - над Боровец, на Ситняково приех сръбския репитер R2 на 145,650, който е на пл. Копаоник, разстояние = 257 км. Видео тук. Още един запис.

Тук в града от месец се приема(лошо при мен) и новоткрития сръбски репитер R6 на 145,750 от Бесна кобила, който излъчва с 15W, видно от тук - https://www.facebook.com/media/set/?set ... 552ae1c6d1 , което едва ли обаче може да се приеме за DX-инг впредвид неголямото разстояние - 90 км. Споменавам този прием само заради малката мощност на излъчване на репитера, достатъчна обаче да се приема в града ни на места даже с портативно оборудване. :Good
На Витоша разбира се е "рай" за далечни приеми в радиолюбителските и не само обхвати. Там се приемат отлично Тупижница(R3, 145,675) и пиротския Църни връх(R4, 145,700) още от Бояна, доста гръцки репитри на склоновете с изглед на юг, даже и румънски от северните склонове.

Ето тук е заснета една моя неотдавнашна разходка из обхвата на 2 м в Германия, до градчето Илинген в Заарланд, с която завършвам тази новооткрита и надявам се интересна тема. :Music
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
Георги
1000+
1000+

Re: DX приеми в радиолюбителските обхвати.

Мнениеот Георги » 21 Авг 2013, 21:42

Неотдавна хванах украински и руски радиолюбители на 2 м, тук в София. :-[

Ето записите, и двата са с приеми в различни дни на една и съща честота - 145,270:
- украинци
- руснаци - заснето в Южния парк.

Дали става въпрос за Е-скип(Спорадично Е), добри тропо-условия, или някой просто ги приема по Интернет и ги преизлъчва тук в града засега остава тайна... :-\
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 21 Авг 2013, 23:17

В Троян със 7-елементно яги и Yeasu VX-150 приемам отлично и минавам на репитрите R0 (Габрово), R1 (Велико Търново), R2 (Ботев), R3 (Чумерна), R4 (Враца). Скоро ще кача антената на мачта на покрива със серво мотор и ще докладвам какво още може да се чуе. 8)
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 12 Сеп 2013, 20:57

Забравих да спомена един интересен опит от моя страна за DX-ing на 2 м - миналата година по това време се опитах да се свържа с Мишко от Бор(участник тук на форума) с китайското ми уоки-токи. Качих се за целта на вр. Дупевица, най-високия връх на Люлин пл. с колелото, и връзката обаче беше едностранна - само аз него го чувах, той мене не, освен "Roger Beep-a" ми. Спомням си честотата - 145,500. Разликата в приемането произлизаше от различната ни мощност на излъчване - аз бях с 5W , а той - с 15W, ако добре си спомням. Разстоянието между нас двамата бе +- 190 км.Тогава той ми каза, че е правил симплекс(директна) връзка с Велес във Фиром/+-260 км, което е нещо, впредвид мощността му на излъчване и ненасочената обикновена антена, с която разполага! :Good Иначе, каза, че без проблем се свръзвал с репитера до Белоградчик на Кърнева ливада/68 км. :Fishing
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 29 Дек 2013, 15:57

Днес тук в Южния парк имаше отличен прием на пиротския Р4 репитер от тамошния Църни връх: http://youtu.be/qXX9y3KZuL0

Назад към