Re: Какво се приема в София

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
nld
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот nld » 29 Авг 2005, 17:23

Заиграх се и да изкарам антената извън прозореца, та какво стана:

88,7 Някяква слаба румънска
90,3 Extreme Перник
90,5 и 93,3 Маке
93,4 Белград, добре че е вертикална, а последната хор.
95,2 слаб сигнал от незнам къде си
91,2 Експрес, може и да е хармоник
97,00 Перник
99,3 Ботев /от къде е/
100,6 Дарик
102,2 и 102,5 румънски
102,7 Македонско, ново за мен
107,0 Фреш Перник

Спестих доста от познатите вече станции. Всичко това от "Люлин 6" 4 етаж, скоро май ще качвам пак антена на покрива, поне тук се крадат яко :cry:
Късото съединение прави силата!
Софиянец

Какво се приема в София

Мнениеот Софиянец » 29 Авг 2005, 20:17

[quote=""Георги""]@ Софиянец,

Да, изглежда всичко зависи от ресивера...

Ето аз даже с УКВ антена не мога да докарам никакав сигнал на 93,4 и 94,2....Оште повече, патувајки из Софија напред-назад не мога да хвана ни следа от сигнал, а радиото ми в колата е доста чувствително - Блаупункт Валенсиа.

Бих ти бил много благодарен ако кажеш откаде може в днешни дни да се купи такав ресивер като твоја.

Поздрав![/quote]

За съжалени в България ( а и изобщо в Европа) няма добър избор от чувствителни приемници. Моя си го поръчах от Германия по E-bay. Ако те интересува, виж http://audio.listings.ebay.de/Receiver_ ... ngItemList.
:roll:
Spoken
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот Spoken » 29 Авг 2005, 23:54

И на мен ми стана интересно и 2 часа си поиграх, като повечето от изброените хващам, само ще добавя тези, които никой не е споменал. Ако искате да "покриете" моите параметри, то трябва да сте на доста височко, с пряка видимост на север и към Стара планина, в някой северен квартал, или поне "северните покрайнини" на центъра (както съм и аз, т.е. - Банишора).
Липсват:
90,7 - Някакво сръбско радио, така и не му хванах името, обаче има адски дълги новини (тези от 21 наше време продължиха към 40 минути), а иначе дъни някаква бясна чалга... ако трябва да оценя качеството на сигнала по десетобалната система, то е 2/10.
93,2 Обявиха го като "Радио Скопие, Радио Македония", гледам същото сте го дали по-горе на 93,3 (3,5/10).
93,6 Радио "Бъдин" - от години го хващам, перфектен звук, стерео, RDS, съвсем леки смущения - 9/10
94,6 Единственото "нормално" сръбско радио, което да не дъни чалга - В92, но... нещо ми се смесва с някако друо сръбско... чалга радио. :lol: (1,5/10)
97,2 Радио "Kiss Extra", сръбско, като явно развиват доста широка международна дейност, защото се скъсаха да им звънят от чужбина. Пак пуска сръбски чалгии, но има някакъв забавен DJ. :) Той си каза и сайта на радиото - http://www.kissextra.com, но странно - тази честота там не фигурира. Иначе се чува много добре, но моно - 8/10
107,7 Радио "Фокус - Видин" - преди когато това беше "Канал Ком" се хващаше по-добре. Сега май просто излъчват по-слабо, никакви баси.. но пък музиката е хубава. Моно, 6/10.
Ами това е... общо взето хващам всичко сръбско и влашко, най-разпространените за София македонски, и единственото по-уникално са ми двете видински радиа. :wink: :)
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 30 Авг 2005, 09:33

@ Софиянец,

много ти благодарја за информацијата. Таман мислех да си порачвам по ebay.de един сателитен ресивер, които тук не се продава, но си мислја, че заради митата ште се оскапи доста, сега сметам колко точно. Ако не те затруднјавам много, би ли ми казал колко ти излиза доставката до Софија на този мој адрес - [email protected]

Благодарја ти отнапред!

@ Spoken,

да те поправја и допалнја, ако може -

- на 90,7 си хванал добре известното ни радио Белами, само че на честотата за Лесковац, ако не се лажа.

- на 94,6 си хванал радио Фолк Невен от Крушевац, направо не мога да повервам как си уловил сигнал от него долу в града, заштото аз само от Витоша сам могал да го хвана. Браво! Иначе, на Витоша не излиза Б92 на тази честота, само Невен.

- на 97,2 е Радио Доина от едно източно србско Влашко село, все му забравјам името, това радио вечерно време вклјучва програмата на Кис екстра и си барборјат спокојно на Влашки, иначе сутрин или на обед си пускат Влашка музика без много говорене.

Видинските станции и двете се чуваха из почти цела Софија до преди 3-4 години, после нешто се позагубиха, мислех, че савсем са изчезнали, а ето ти оште можеш да ги слушаш. :wink:

Провери за Радио Макс на 88,8 - отново Влашко радио, и 106,5 Радио Гаги - може би при тебе може да излезе нешто.

@ nld,

на 102,7 сам хваштал, патувајки кам Сандански - македонското Радио Антена 5, предавател Чавка, до Делчево, Фиром. Заслушај се ако е това? :?:

На 88,7 руманската ми измества Радио Макс 88,8 на околоврастното под Драгалевци и Симеоново...

Поздрав!
Аватар
Sigma FM
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот Sigma FM » 30 Авг 2005, 13:12

Мали иди и си вземи един сателитен приемник за сателитно радио че кат ви гледам как скачате из банда скоро требе да посетите некое здравно заведение !!! (Разбира се т'ва в кръга на шегата)Но няма да е зле да се успокойте !
е на сръбските боклуци !!!!!!!!!!
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 30 Авг 2005, 21:59

Сигма,

не се глупирај, а ако можеш допринеси за дискусијата ! :?
Anonymous

Какво се приема в София

Мнениеот Anonymous » 31 Авг 2005, 11:33

Мисля си, че може би вместо всеки да пише какво хваща и какво приема във форума, би било интересно да се направи на този сайт, някаква рубрика, в която всеки да може да изпрати свой "Bandscan" за определено населено мядто, в който да напише какво се чува там. Пример за такива рубрики са :
http://www.ukwtv.de/radio/frame_bandscans.htm
http://www.angelfire.com/wi/dxmidamerica/Bandscan.html
Това е практика при сайтовете посветени на радиото и една добра възможност всеки да може да напише къде, как и какво е хванал. :roll:
Софиянец

Какво се приема в София

Мнениеот Софиянец » 01 Сеп 2005, 17:45

Преди време, в един друг форум четох, че много отдавна, в София се слушало радио Нови Сад на УКВ. Не помня честотите и не знам как е ставало, но има ли някой идея, дали и днес би могло да се чуе някъде това радио или някое друго от северна Сърбия (било то и извън София) ? :idea: :?:
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 01 Сеп 2005, 19:56

@ Софиянец,

Нови сад го слушах в кв.Иван Вазов, София от 1991 до 1999 с външна УКВ антена Българска на 87,7 - на сръбски и 90,5 - на унгарски език. Отвреме навреме се хващаше и на словашки език на 97,2 МХц, но дойде НАТО ("В служба на мира", както пише на Камбаните до София :evil: ) и им изпотроши всичките предаватели на хората за месец-два. Сега в София нищо от Нови сад не може да се чуе. :x Може би ако поспре за ден-два глупавото Романтика на 87,6 поне да пробвам дали може да се чуе нещо изобщо... :wink:

От северна Сърбия в момента станции се чуват в северозападна(ла) България - чувал съм с ушите си радио Панчево, Сремска митровица, Нови сад и други в с.Раковица, Видинско.

Поздрав !
Аватар
Sigma FM
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот Sigma FM » 01 Сеп 2005, 22:39

Тука се изложи как си ловил чуждо радио на 87.7 когато от 1995г. в ефира на 87.7 е Алма матер !!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 02 Сеп 2005, 08:17

По обичай Sigma fm бърза да се заяжда....:?

Алма матер никога не е било на 87,7, винаги на 88,0! Спомням си със сигурност. Ето даже какво пише по този повод на този сайт, на който се намираме в момента:....." от 1998 година "Алма Матер" получава ефирна честота".... Единственото радио, което пречи на Нови сад 87,7 е Романтика на 87,6. А кога се появи точно тази 'Романтика' не си спомням. Не ми е и зор да знам. Знам само,че останах без една много добра, културна(доклокото това е възможно за Сърбия) станция с добър избор на музика, и получих поредната софийска фолк-станция. :evil:
Аватар
Sigma FM
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот Sigma FM » 02 Сеп 2005, 09:30

Приятелю Алма матер от 2002 ра е на 88.0 е то стария честотен план 1998г.

87.7 Alma Mater
89.1 Classic FM
90.0 Signal +
91.0 BBC
92.0 praktika
92.9 Hristo Botev
94.0 VIVA
94.9 FM +
95.7 DW
96.7 Tangra
97.6 Vitosha
98.3 Darik
99.1 Veselina
99.7 Kanal Kom
103.0 Horizont
103.6 RFI
105.0 Express
106.0 radio 99 /contact
107.9 Hit 7

със здраве !!!!!!!!

radio plus on-air 1999 100.3
Praktika 91.9

явно си от скоро в софия
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 02 Сеп 2005, 21:47

[quote=""Sigma FM""]

явно си от скоро в софия[/quote]

Ами може да се приеме и отскоро че съм в София - ако ти самия си на 70 години... :lol: Защото аз тук съм се родил и отраснал, обичам да слушам разни станции(което е всъщност и темата на този подфорум) и отлично си спомням, че НИКОГА не е имало наша станция на 87,7 тук. Но, щом на сайта-домакин на тази наша дискусия пише, че е така, както и ти казваш - добре, нека така да бъде.... 8) Това па изобщо нема значение за тази конкретна тема, посветена на "Какво се приема в София", а не на "Какво се е приемало в София".

В тази връзка, - да добавя още една станция, без фолк по нея, която се приема не от цяла София за съжаление - 'Студио 2' на радио Ниш - на 101,9 МХЦ - днес го чух от "Овча купел - 2".

Поздрав!
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Какво се приема в София

Мнениеот Enchev » 03 Сеп 2005, 13:59

[b][size=18px]Вярно ли е че радио СПОРТ не съществува след 31.08.2005 и вече ще се казва радио Енерджи?[/[/size]b]
Аватар
Sigma FM
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот Sigma FM » 03 Сеп 2005, 14:38

ОТ 19.09.2005 ЩЕ СТАНЕ РАДИО ЕНЕРДЖИ СЕГА СИ Е ОЩЕ РАДИО СПОРТ !! И СИ Е ВСЕ ТАКА ТЪПО РАДИО :twisted:
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 03 Сеп 2005, 18:48

@ Софиянец,

Ето как изглежда предавателя на РТС и Нови сад на Фрушка гора 5 години след НАТО бомбардирането, снимано с Нокиа 66000 от мен.

Изображение

Изображение

Изображение

[/url]
Софиянец

Какво се приема в София

Мнениеот Софиянец » 04 Сеп 2005, 16:15

Верно, малко е поразрушеничък, ама щом работи и дори праща сигнал до Видин, значи нема проблем. Ето на - нашите предаватели са си здрави, ама като изключим вр. Ботев, всички останали са пълна скръб и почти не се чуват извън България. За сведение Хоризонт на 101,4 от Монтана-Петрохан едвам се чува в Пирот.
И между другото, България е страната с най-маломощни предаватели на УКВ в Европа заедно с Унгария. Най-мощните ни са по 10 кв. За сведение дори Албания има 100 киловатов в Тирана... :oops:
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 04 Сеп 2005, 18:10

[quote=""Софиянец""]И между другото, България е страната с най-маломощни предаватели на УКВ в Европа заедно с Унгария. Най-мощните ни са по 10 кв. За сведение дори Албания има 100 киловатов в Тирана... :oops:[/quote]

Може да са ни маломощни предавателите, ама па затова южна Румъния е покрита 100% с наши наземни сигнали - радио & ТВ..... :twisted:

Това е и всъщност единствената ни съседна държава, в която се прокрадват наши сигнали... :oops:

В останалите страни никакви ни нема..... :cry:

Но затова сателитно сме силни, имаме доста ТВ & радио станции, качени на сателит. :o
Anonymous

Какво се приема в София

Мнениеот Anonymous » 05 Сеп 2005, 19:29

Georgi, po princip Sigma se zayajda, no sum 100% ubeden, che Alma Mater izluchvashe na 87.7 v nachaloto, kogato zapochna na FM!
Ne si li spomniash promenite? Kogato Praktika se premesti ot 91.9 na 88.4, Alma Mater ot 87.7 na 88.0, poyavi se i Romantica na 87.6!!!

predi 1-voto radio na skalata beshe 87.7 Alma Mater, posle Svobodna evropa na 89.1 i t.n.
Na 92.4 beshe Kanal Kom, koeto se premesti ot 99.7 na 92.4
Darik se premesti ot 98.3 na 105, Express ot 105 na 96.2, a nay-v nachaloto beshe na 103.6.
BBC beshe na 98.9, posle go premestiha na 91 MHz, a predi 15 godini beshe na 87.8, togava imashe samo Horizont, Botev, DW, BBC i VOA Europe!
Софиянец

Какво се приема в София

Мнениеот Софиянец » 05 Сеп 2005, 23:01

Стига спорове за глупости ! :twisted: Това ли е най-важното : дали Алма-матер е предавала на еди коя си честота през не знам си коя година ? В края на краищата, това не е темата на дискусията. :evil: Няма смисъл от такива заяждания, при положение, че всеки е сигурен в това което е чул и едва ли някой ще го убеди, че не го е чул (естествено това се отнася и за двете спорещи страни ) :idea: :!: :P

Назад към