Re: Какво се приема в София

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 20 Окт 2005, 10:29

Аз от Черни Връх съм го хващал на 91,2 - 92,1 - 92,5 и 95,2. В София-нищо.
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 20 Окт 2005, 13:16

@ Топчидер,

аз съм хващал и още една румънска станция, освен тези, споменати от теб, а именно - на 91,4 от Горна баня + Бояна, но не си спомням името й. За Синайския предавател на Бучеги - мисля, че е по-важно с какви киловати разполага, отколкото самото местоположение, не че то е маловажно, но за пример да посоча как самото местоположение не е толкова от значение, колкото киловатите- на гръцките Ера 1, Ера спор на 91,2 & 107,3 - предавателя до Кавала не е толкова високо, колкото влашкия, и все пак покриват от Петрич през Банско, София, Ихтиман, Велинград, Смолян, Хисаря, Копривщица, даже на места минава отвъд Стара планина, за да достигне на изток чак до Стара + Нова загора! 8)
Относно Радио S , приеман от теб на Витоша, да спомена, че предавателя в Ниш, които ти си хванал на 91,2 не е на 91,2 а на 91,1. На 92,1 аз не съм го хвашал никога, но може да е некой съвсем нов предавател понеже аз самия не съм ходил там от 2-3 седмици :oops: На 92,5 категорично не е Ес, а Белград 1 от Тупижница, който покрива цела севрозапана(ла) България с 1КВ. На 95,2 не съм могъл никога да хвана радио Ес, а на съседната 95,1 ми излиза много силен сигнал на едно сръбско радио от Чуприя със странното име Horreum margi, особено ми харесава РДС-а на това радио - нонстоп рзалична информация през целия ден,- изглежда некой в студиото се занимава по цел ден само с това. :idea:

@ nld,

такава е програмната схема на радио S - и денем, и нощем - само EX-YU Pop-Rock. В Сърбия в момента има яка Югоносталгия, и това радио се стреми да се съобрази с модерните тенденций в сръбското общество, затова е и едно от най-слушаните там. Иначе, блазе ти, че можеш да го слушаш - аз не мога никак. :cry:

Поздрав!
Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 20 Окт 2005, 14:48

Не съм съвсем съгласен, че местоположениете не играе роля за разпространението на сигнала. Особено в случая с предавателя край Бучеджь, Румъния, точно местоположението му, прави така, че да го чуваме в София, цяла северна БГ и в южната Горнотракийска низина. Ако не беше разположен на такава височина и ако вместо равнина, под него имаше хълмове или по-ниски планини, едва ли щеше да се чува в районите, които посочих. Такъв е случая със сръбските предаватели (основно от централна Сърбия) : по-близо са до София отколкото румънските, а и понякога доста по-мощни (виж Ястребац край Ниш, Копаоник итн...), но и помен няма от тях в София. Това е защото са разположени на места, които макар и да са високи, са обградени отвскякъде с планини и хълмове.
Същият е и случая с предавателя на вр. Ботев (10 кв. за Хоризонт). Той се хваща в Тракия, в Дунавската равнина, в Софийско и дори в южна Румъния макар и да не е много мощен - само заради розположението си. Сега виж Копитото : то е със същата мощност, но пряката видимост на предавателя е основно на север, и затова хората на юг от Витоша имат доста проблеми с радио и ТВ-приемането.
За радио Ес : точнит честоти на които предава радиото не мога да дам, защото радиото с което преслушах скалата не беше много софистицирано, но със сигурност на тези честоти, които съм написал се чуваше едно и също : радио Ес.
Аватар
nld
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот nld » 20 Окт 2005, 15:51

http://www.ukwtv.de/fmlist/2005/scg.pdf Тук няма нищо за радио Ес на тази честота. Данните са от 2004.

Учудва ме обаче данните за Гърция http://www.ukwtv.de/fmlist/2005/grc.pdf , има няколко радиа, които излъчват над 108 MHz. Знае ли някой за какво иде реч?
Късото съединение прави силата!
Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 20 Окт 2005, 16:13

Знам ги тези списъци и съм ги виждал тези чистоти над 108. Има едно босненско радио, което също предава над 108, обаче списъците за източна Европа и Гърция, не са много актуални. Особено за Гърция и Сърбия списъците са пълни с грешки : половината радиа които са ги написали изобщо не предават. По едно време бях открил в един списък, че на 102,5 предавало Београд 202 с 60 киловата от Пирот ! Размечтах се и доста време се опитвах да го хвана, но нищо не излезе. Просто поредната грешка...
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 21 Окт 2005, 09:26

[quote=""Георги""]@ Топчидер,

мисля, че е по-важно с какви киловати разполага, отколкото самото местоположение, не че то е маловажно,

[/quote]

Да се цитирам самия себе си за Топчидер още веднъж.... :wink:

Станции в Гърция на над 108,0 МХц може и да има, но аз винаги съм бил с кола там, и не съм имал тунер, който да има скала с малко мегахерци над 108,0 за да мога да проверя това. Иначе знам, че има гръцки пиратски станций на средни вълни на над 1602 КХц - излъчват си на воля каквото им е кеф, защото според закона те не пречат на нормалния обхват - 531 - 1602 КХц, и извън него излъчването не е забранено, и те се възползват от това с охота. :idea: Дори в последно време стават нахални и нагли (което е всъщност типично за гърците 8) ) и излъчват даже и в стандартния обхват в привечерните часове.... :!: Преди имаше и сръбски пирати на над 1602 КХц, но вече години не съм ги чувал.
Та да се върна отново към това дали има пирати или легални на УКВ на над 108,0 - това може да се провери само със стар аналогов тунер. Може би ще може да ни даде повече информация некой посетител на форума от Сандански.... :?:

Поздрав!
Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 21 Окт 2005, 10:55

По-скоро ми интересно какви са тези радиа на 999,99 МХц http://www.ukwtv.de/fmlist/2005/bih.pdf ? :!: Има и едно "Свети Георгије", което предава на 108.1 в Баня Лука.
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 22 Окт 2005, 19:59

Тези радиа са, както биха казали нашите нови поредни големи братя - американците - n.a. - т.е. - за тех нема информация, и затова са ги написали немците така. Малко е чудно това за педантна нация като немската, но ето- случва и се това. :roll:
Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 22 Окт 2005, 20:05

Не беше ли по-лесно да напишат, че не се знае честотата, отколкото да пишат 999,99. Все пак е малко объркващо.
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 23 Окт 2005, 18:40

Е, надявам се едва ли си се объркал до толкова, че да търсиш честота 999,99.... :oops:
Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 23 Окт 2005, 18:45

Аз не, но някоя шваба би могла и таз тъпотия да направи...те каквито са...правят дума по дума, каквото им е написано. Абе народ с принципи. 8)
UGLY_BOY

Какво се приема в София

Мнениеот UGLY_BOY » 23 Окт 2005, 20:38

Вчера ходих до "Обеля 2" Там, като по чудо се приема всичко софийско, дори и тези радиа, които имат тъпи точки на излъчване. Разбира се, радио Алма Матер не се хваща много добре, но то си се хваща отлично само в центъра. Иначе другтите са си ОК, дайе и Витоша, което излъчва от Кемпински-Зографски. Не знаех, че има пряка видимост към цяла София от там. Но, нищо чудно. Той едва ли е по-нисък от старата тв кула в Борисовата градина. Иначе, там радио Belle Amieр, за което говорите толкова много, си се хваща с обикновен портативен приемник, все едно, че излъчва за София. Само че е на моно. Ами, как няма да се хваща. Аз бях на последната спирка на транвай номер 1, точно там, където се вижда полето и влаковата линия!
Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 23 Окт 2005, 22:45

Радостна вест! БЕОГРАД 1 отново предава на 98,8 ! :!: :D Вече е по-добър сигналът : спира ми на автоматично и се включва стерео, макар и не много качествено. :P
Аватар
nld
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот nld » 24 Окт 2005, 13:53

Така е. А какво е това на 98,0? Само музика без коментар. Преди имаше там май една сръбска
Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 24 Окт 2005, 14:45

Все си е същата работа на 98,0. Дори в момента я слушам : сега предава Б 92, а след няколко часа може и Цариброд да се включи. Аз слабо чух нещо сръбско като фон на 99,3 -Веселина го заглушава. Някой знае ли какво е ? :?:
Аватар
nld
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот nld » 24 Окт 2005, 14:55

[quote=""Топчидер""]Все си е същата работа на 98,0. Дори в момента я слушам : сега предава Б 92, а след няколко часа може и Цариброд да се включи. :?:[/quote]

Не е май същото, щото 98,0 и 98,8 предават различни неща
Аватар
nld
100+
100+

Какво се приема в София

Мнениеот nld » 24 Окт 2005, 14:56

Ясно, разбрах!
Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 24 Окт 2005, 14:59

[quote=""nld""]Ясно, разбрах![/quote]
Разбрах, че разбра, но все пак да ти напомня, че Б92 и Београд 1, са две различни неща. :idea:
Георги

Какво се приема в София

Мнениеот Георги » 24 Окт 2005, 16:49

@ nld, Топчидер,

на 98,0 е Цариброд, а на 99,3 е Белград 2.
Цариброд всеки ден пускат радио Суис поп ( http://www.radioswisspop.ch/nav/frameset.php?lang=en ) от 11-12 до 16:00 часа. Това е 'музиката без коментар', която си чул. :idea:

Между другите станции, които се хвашат в София, следва да добавим и Скопие 3 програма(на езиците на националните малцинства) - хванах я Стерео на 107,7 със сравнително силен сигнал преди часове пред Била в 'Надежда'. :idea:
Топчидер

Какво се приема в София

Мнениеот Топчидер » 24 Окт 2005, 20:27

Суис поп !? Преди не предаваха ли Б92 по това време ?
:arrow: 107,7 няма нищо при мен.

Назад към