Re: Какво се приема в София

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 10 Яну 2010, 10:55

Може би Дарик от Белоградчик.
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 10 Яну 2010, 10:57

nld написа:А кое е това радио в София на 91,0 MHz, от вчера го засичам в колата, горе-долу добре се хваща, RDS="Test" ? Май не е софийско...

ми, там беше ВВС и честотата е свободна - да не би пак да са я подарили на някого? :o
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 10 Яну 2010, 11:30

И една съвсем прясна вест - вчера на Витоша забелязах, че с много силен сигнал се приема на 91,5 радио Београд 1. Впоследствие установих, че сигналът е наличен и у дома, в София, но е леко "off-frequency" и всъщност е на 91,525 МХц. Ето видео:
http://www.youtube.com/watch?v=cgHlIqYfq9A

Според http://www.radiobeograd.rs/index.php?op ... &Itemid=57 би следвало сигналът да е от Панчичев Връх на Копаоник, но имайки предвид каква е силата на сигнала дори тук долу в града и "изместената" честота, малко се съмнявам това да е така. Дали не става дума за сигнал от Козарица над Цариброд, откъдето вече доста време няма сигнал на 94,2? :Hmmm Може би някой потребител от Сърбия би могъл да помогне.

Интересно е да се отбележи също така (а това се вижда и на видеото), че напоследък ЕРА Спор на 107,3 от Кушница е с доста силен сигнал и дори лесно излиза РДС, но сигналът продължава да бъде моно. ???

Що се отнася до сигналът на 91,0 - не ми е известно в София да има друг сигнал на тази честота, освен този на Дарик от Белоградчик.
Аватар
nld
100+
100+

Мнениеот nld » 10 Яну 2010, 11:35

R R П написа:Може би Дарик от Белоградчик.

Не знам дали е Дарик. пускат само музика, и то стил Диско от минали години, няма говор, явно сигналът обаче е слаб, щото в къщи не го хващам. Интересно, че има RDS.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 10 Яну 2010, 12:58

А, да не е радио пират?
BoskoIgic
100+
100+

Мнениеот BoskoIgic » 10 Яну 2010, 15:08

DX-er написа:И една съвсем прясна вест - вчера на Витоша забелязах, че с много силен сигнал се приема на 91,5 радио Београд 1. Впоследствие установих, че сигналът е наличен и у дома, в София, но е леко "off-frequency" и всъщност е на 91,525 МХц. Ето видео:
http://www.youtube.com/watch?v=cgHlIqYfq9A

Според http://www.radiobeograd.rs/index.php?op ... &Itemid=57 би следвало сигналът да е от Панчичев Връх на Копаоник, но имайки предвид каква е силата на сигнала дори тук долу в града и "изместената" честота, малко се съмнявам това да е така. Дали не става дума за сигнал от Козарица над Цариброд, откъдето вече доста време няма сигнал на 94,2? :Hmmm Може би някой потребител от Сърбия би могъл да помогне.

Kod mene na 91,5 je Index sa predajnika Ov?ar ali ima male smetnje na njemu. Odakle dolaze ne znam.
?to se ti?e radija Era Spor iz Gr?ke, uhvatio sam u selu Gornja Glama (KN13EG, 22° 22' 12'' E 43° 16' 42'' N) neki slaba?an signal na 107,2 ili 107,3.
Аватар
djpapy
100+
100+

Мнениеот djpapy » 10 Яну 2010, 21:34

Слушайте след 21:00 на 91.мХз и ще разберете ;)
Аватар
jorko
1000+
1000+

Мнениеот jorko » 10 Яну 2010, 21:38

djpapy написа:Слушайте след 21:00 на 91.мХз и ще разберете ;)

Повече информация, че има хора като мен който не са от София а се интересувам много :)
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 11 Яну 2010, 07:25

еХ пиратлък .. то не бе голям то не бе чудо .. >:D >:D >:D >:D .......
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 11 Яну 2010, 09:09

DX-er написа:Най-напред честита Нова година на всички!

Донякъде поради липса на време, донякъде заради на пръв поглед спадналата активност и като цяло намалелия интерес тук по отношение на далечни приеми :Confused отсъствах от форума за известно време.
С наджедата, че все пак ще се възвърне някакъв интерес към темата, предоставям на вниманието ви (хронологически) новостите в софийския ефир, които съм забелязал през последните няколко месеца:

За много години на всички и от мен!

Ето какви УКВ сигнали са се появили и при мен през изминалата година:

- на 90,6 - Енерджи - Белоградчик, даже и докато работеше новият, сега за щастие бивш предавател на "Христо Ботев" от Лакатник. Причината за това е двойно по-високият от нашия близък блок, който скрива всички сигнали, идващи от тази посока, включително и тези от Новачи-Чербу + Парънг.
- на 91,3 с антена, насочена на СИ е наличен винаги сигналът на Кис ФМ от Бузъу, въпреки не малкото разстояние от 372км. - това е засега най-далечният постоянен румънски сигнал при мен.
- на 94,1& 97,3 - Фиромския предавател Црн врв е наличен с антена, насочена на ЮЗ.
- на 97,1 - новото радио Видин е налично при мен с доста добро качество впредвид малката му мощност - едва 250W + ниската му кота на излъчване.
- на 95,8 - дългогодишната честота на радио Пирот, - откакто предавателят на това радио е преместен на Църни връх, сигналът е доста добър и при мен, както с Kenwood-a, така и с новото Sony XDR-F1HD.
- на 94,3-102,4 & 97,4 - новите наши предаватели от Своге и Ихтиман са с доста силен сигнал и при мен, а и навсякъде из града - нормално впредвид близкото разстояние.
- на 97,2 - с антена, насочена на СЗ продължава да е постоянно налична Доина от Грабовица, влашко село в източна Сърбия.
- на 98,1 - вместо Зайчар, както при DX-er, при мен с непостоянен сигнал е Hrvatski radio 2 от Белье, най-източният хърватски предавател. От същия по-рядко е налично и Slavonski radio на 106,2.
- на 107,8 - доста често е налично унгарското MR 2 Kossuth от будапещенския му предавател, което е и най-далечният сигнал, който мога да приемам - това е единствено заради доста ефективната 10 елементна антена. :Horray
http://c2.api.ning.com/files/5cjfLyZanR ... 009173.jpg
http://c2.api.ning.com/files/NQGCpyTx1E ... 009172.jpg
- на 105,3 & 102,6 - румънските държавни програми, съответно от Букурещ и Гюргево са налични винаги с антена, насочена на СИ.

Видеа, на които могат да се видят и чуят някои от гореописаните сигнали:
- антена - СИ - http://www.youtube.com/watch?v=Hsx2qxWYsvQ
- антена - СЗ - http://www.youtube.com/watch?v=VsHFkJpjLQY

Новопоявилите се сръбски сигнали на държавното им радио 1-ва програма от Копаоник на 90,9 и на 91,5 не съм ги заснемал още, но ще бъде направено скоро.

Поздрав!
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 11 Яну 2010, 17:03

Честита Нова година на всички от форума(макар и със закъснение) :D
Имам едно питане относно новопоявилите се сръбски честоти-с каква поляризация излизат? От видеото на Георги е ясно,че приема с хоризонтална антена.По принцип зная,че македонските предаватели и сръбските на Ястребац,Тупижница и Дели Йован са на хоризонтала поляризация,но от Црни врх-Пирот и Цариброд идва вертикално :(
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 19 Яну 2010, 09:55

Здравей radiolubitel,

за съжаление от моята локация не можах да хвана никакъв сигнал и на двете нови сръбски честоти, така че не знам и поляризацията им. Белград 1 на 90,9 от Копаоник е наличен и в други части на София, със слаб сигнал нормално - хващал съм го с различни авторадиа, даже и в най-източния ни квартал "Дружба". Що се отнася до сигналите, идващи от пиротския Църни връх и Цариброд - само 95,8 радио Пирот е на верт. поляризация, останалите 89,7 - 91,3 - 97,3 - 99,0 са с хоризонтална. Царибродското на 98,0 странно го приемам във всякакви поляризации - но каква полза, като то всъщност е реле на белградското Б92, и то реле, излъчващо "моно", без РДС? Сигналът му за нас, любителите на далечни сигнали е "интересен" толкова, колкото и този на "Хоризонт" от Ихтиман на 97,4.

Иначе, досега не сме споменавали сигналът на друго сръбско радио, идващо от същата посока - радио Спорт+ на 90,3 от Пирот, изглежда излъчва от маломощен градски предавател, защото сигналът му съм го засичал само в далечния североизточен квартал "Левски-Г". Другаде из София пернишкият сигнал на същата честота надделява.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 19 Яну 2010, 16:55

Георги, тенкс за инфото.
На 94,3 MHz при мен се появи някаква носеща-при това доста силна! Дали не е нещо пак от сръбско,че преди време на тази честота май имаха излъчване? Излиза ми с вертикална антена на балкона на 2-ия етаж и не мога да определя реалната посока. ;D
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 20 Яну 2010, 17:09

Всъщност, възможно е предавателя на БНР Хр.Ботев-Своге да е спрял и да е останал на носеща ;D Иначе Хоризонт 102,4 си работи нормално.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 21 Яну 2010, 15:15

Точно така е, - досетил си се и сам.
БНР 2 Христо Ботев излъчва празен(blank) сигнал и от Своге на 94,3 и от Трън на 90,0.
РДС-ите и от двете места работят. Остава да се види & чуе кога надлежните от тежката структура, наречена БНР ще смогнат да реагират. :Lazy
batemice
Нов
Нов

Мнениеот batemice » 22 Яну 2010, 04:31

- на 90,6 - Енерджи - Белоградчик, даже и докато работеше новият, сега за щастие бивш предавател на "Христо Ботев" от Лакатник....

Извинявам се за оффтопик-а, но ми е интересно кога са го спрели и поради каква причина? А Хоризонт?
И някой има ли информация кога ще пускат радио София в Своге?
Благодаря.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 22 Яну 2010, 12:24

Георги написа:Ето какви УКВ сигнали са се появили и при мен през изминалата година:

- на 91,3 с антена, насочена на СИ е наличен винаги сигналът на Кис ФМ от Бузъу, въпреки не малкото разстояние от 372км. - това е засега най-далечният постоянен румънски сигнал при мен.

Това наистина е интересен прием, ако е постоянен както казваш. Още по-интересно е как успява да се пребори с доста силния сигнал на Б92 от Църни Връх. ???

Георги написа: - на 94,1& 97,3 - Фиромския предавател Црн врв е наличен с антена, насочена на ЮЗ.

Да, тези двата са все по-често налични и при мен. При това 97,3 излиза понякога дори когато Радио С работи.

Георги написа: - на 105,3 & 102,6 - румънските държавни програми, съответно от Букурещ и Гюргево са налични винаги с антена, насочена на СИ.

Също доста съм озадачен, че при теб тези сигнали са постоянни - особено този от Гюргево - той всъщност никога не е излизал при мен, макар и когато пернишката Кракра не работи на 107,9 да приемам нашия Дарик от Русе. Тогава впрочем при мен се приема и Инфо Про от Балота, докато Юмко от Бесна Кобила май отдавна вече е изчезнало. Дали при теб въобще излиза нещо на тази честота в отсъствия на пернишкия сигнал?

Георги написа:Новопоявилите се сръбски сигнали на държавното им радио 1-ва програма от Копаоник на 90,9 и на 91,5 не съм ги заснемал още, но ще бъде направено скоро.
Поздрав!

Това ще бъде интересно, а също така ако можеш обърни внимание и на сигнала на Радио 21 на 102,8 от вр. Голеш край Прищина, идващ приблизително от същата посока - той при мен е вече постоянен и при това с качество 3/5.

Георги написа:Иначе, досега не сме споменавали сигналът на друго сръбско радио, идващо от същата посока - радио Спорт+ на 90,3 от Пирот, изглежда излъчва от маломощен градски предавател, защото сигналът му съм го засичал само в далечния североизточен квартал "Левски-Г". Другаде из София пернишкият сигнал на същата честота надделява.

Ето това също е един нов и интересен прием. Многократно съм правил опити да хвана това радио у дома, но за съжаление безуспешни.

Лондонски поздрав! :)
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 25 Яну 2010, 09:37

DX-er написа: Това наистина е интересен прием, ако е постоянен както казваш. Още по-интересно е как успява да се пребори с доста силния сигнал на Б92 от Църни Връх. ???

Приемам го за постоянен, защото колкото пъти съм обръщал антената на СИ толкова пъти е бил наличен, заедно с гюргевския и букурещкия сигнал. Колкото до това дали Кис ФМ на 91,3 се преборва със Б 92 - при мен сигналите, идващи от пиротския Църни връх съвсем не са силни, затова само с неголяма промяна на посоката изчезва всичко от там.

DX-er написа: Тогава впрочем при мен се приема и Инфо Про от Балота, докато Юмко от Бесна Кобила май отдавна вече е изчезнало. Дали при теб въобще излиза нещо на тази честота в отсъствия на пернишкия сигнал?

Не съм проверявал доста отдавна 107,9 защото винаги съм засичал само и единствено пернишкото Кракра. Ако не правя грешка Юмко от бесна кобила работй на тази честота само година-две в края на деветдесетте години, малко преди да започне пернишкото на нея.

DX-er написа: Това ще бъде интересно, а също така ако можеш обърни внимание и на сигнала на Радио 21 на 102,8 от вр. Голеш край Прищина, идващ приблизително от същата посока - той при мен е вече постоянен и при това с качество 3/5.

Благодаря за съвета, ще пробвам още тези дни!

Междувременно нов доста силен румънски сигнал се е появил в цяла София(в зависимост от оборудването, разбира се) - става дума за Тринитас на 98,5. Сигналът му е толкова силен, колкото на другите румънски от Кощила и Семеник на 102,2 - 102,5 - 104,1 - ако не и по-силен! В южните високи части на града ни излиза в авторадиа и с РДС! Белград 1 на същата честота е подтиснат изцяло, единствено експерименти с УКВ антените биха могли да доловят сръбски сигнал там.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 27 Яну 2010, 09:30

На 98,5 MHz при мен в "Изток" не хващам нищо.Отдавам го на низко разположената ми антена и факта,че съм заобиколен от високи блокове-изобщо зле е за DX .Ще пробвам на вилата ми в Панчарево-там услорията за прием от С и СИ са перфектни и се хващат много румънски станции ;D
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 16 Мар 2010, 11:17

Тринитас на 98,5 го хванах на паркинга на Симеоновския лифт с авторадио и вертикална автоантена.В Боровец (паркинга при Ястребец-експрес)това е един от най-силните румънски сигнали. :o

Назад към