Какво се приема в Русе

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Re: Какво се приема в Русе

Мнениеот Halfdead » 22 Апр 2008, 19:07

Благодаря за отговора. Що се отнася до 101,4 от Петрохан си прав, понеже то се приема перфектно в целия район тук. Няма никакви пречки просто. Много добър предавател на много добра локация. :)
Аватар
garfield
100+
100+

Мнениеот garfield » 23 Апр 2008, 19:07

На 40 канал има Pro tv с много добро качество . Явно е от Гюргево . :)
Аватар
garfield
100+
100+

Мнениеот garfield » 25 Апр 2008, 02:50

Тази нощ обаче го няма този предавател . Странно преди седмица засякох Про тв на 46 канал със страшно качество да не кажа по добро от ТВ2 . На следващият ден обаче нямаше и следа от него . Оня ден на 40 канал и както казва Миро сигналът и при него е бил хубав . Тази нощ го засичам отново на 46 канал обаче едвам се долавя .
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 25 Апр 2008, 06:54

Може да са проходки някакви, навремето имаше случаи в които 43-ти канал от Дели Йован или някой от другите Сръбски ми е излизал с по добър сигнал от Ботев, направо съм се изумявал. Това може да продължи само за една вечер или пък за няколко подред. Обикновено сутрин почти винаги обаче се е виждало добре. Направи ми впечатление че въпросния 40-ти когато писа колегата същата вечер не го хванах със стайна антена а ако бе от Гюргево мисля щеше да излезе. :Wave
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 05 Май 2008, 15:04

Днес на скалата в Русе присъстват Испански и Френски радиопредаватели, RDS-са ми изписва само - INTER и CULTURE през 200, 300 kHz. Интересно че само в ниските честоти?!
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 06 Май 2008, 10:50

Ето малко видео от започналите вече спорадичните приеми вчера на френски предаватели. Преди бях забелязал че като че ли щом се съобщи за предстоящи магнитни бури се появяваха и свръхдалечни радиопредаватели в ефира.
http://87.246.54.10/ftp/FTP/Video_REFR/

А сега малко инфо за приеми на предаватели от запад в Русе за което често съм писал и някои колеги са се учудвали че това е било възможно тук. Картинката обаче щеше да е съвсем друга ако ефира бе чист защото това което сега се постига е с различни "галимации" му казва моя колега за да успееш да подтиснеш смущенията и да дадеш шанс на полезния сигнал. Отражател между антената ми и Левент Табия за намаляване на сигнала от кулата свърши добра работа :)
Колегата предлага да сложа и филтър за 103 мегахерца тъй като е с най силен сигнал и принуждава входния транзистор в приемника да омазва всичко и да обърква предназначението си.
Първо видео от Белоградчик на честотата 88,2 според данните за която предавателя е с мощност 1 киловат. Давам и сравнение с 92,5 Б1 който е както се вижда по слаб.

http://87.246.54.10/ftp/FTP/Video_BG/Belogradchik/

Вижда се че излиза стереото но има и малко шум.

А тук запис на честотите 92,5 Б1 от Тупижница и 94,9 от Дели Йован и са само тези двете защото другите са просто изпод някой местен сигнал или смущение. Сигнала на Б1 не е съвсем слаб, също излиза стерео но поради боклуците в ефира не може да се чуе как ще е ако е само той. Тук е сравнен с Минисат на 92,6 от Зимнич който отново е по силен.
Ако се обърне внимание атенюатора на тунера при записа от Дели Йован на 94,9 Б2 е включен /15ДБ/ защото в противен случай програмата изчезва и на същото място се настаняват местни мешаници. При чист ефир този сигнал ще е супер.

http://87.246.54.10/ftp/FTP/Video_Serbi ... _06.05.08/

Преди години тези приеми се осъществяваха съвсем спокойно. Интерсно ми е колегите от Русе дали осъществяват същите приеми? Предавателите са на Хоризонтална поляризация и се хващат с три елементната антена горе в ляво. Това приемане е най добро предимно сутрин понеже тогава сигнала е най добър.

Поздрави. :Wave
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 06 Май 2008, 22:44

Ето това са добри новини! :up Радвам се да науча, че Тупижница може в днешно време да се приема в Русе. Качеството, съдейки по видеата, никак не е лошо, стига този прием да е постоянен. Иначе, 96,1 вероятно е някъде изпод букурещката станция на същата честота, но може би има шанс да излезнат 103,7 (Белами) и 100,4 (Београд 202)... Също така, нищо ли не можеш да изкараш от Дели Йован на 87,7-98,9 или 104,8, която е и най-мощнота честота оттам?
Поздравления за тези приеми и продължавай добрата работа! :ok
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 11 Май 2008, 22:22

В никакъв случай това не са постоянни приеми DX-er, нищо общо с това преди 20 години, сега предавателите се чуват предимно сутрин и то не винаги ясно, а вечер са в шума или затиснати от нещо по наблизо. На 92,5 вечер излиза Романтик от Базау и се примесва или затиска Б1, а 94,9 става по слаб от шумовете в ефира - примесени местни радия. С атенюатора мешаницата изчезва но събарям полезния сигнал с 15 децибела. Предавателите на другите честоти е невъзможно да се чуват понеже има близки на съседни честоти. Ще направя видео със състоянието на честотите които си писал. Това което си мисля е каква ли е мощноста им щом Христо Ботев от Белоградчик 88,2 при 1 киловат се държи много по добре а Тупижница и Дели Йован които са само на 40 километра по голямо разтояние са доста по зле.
И другото интерсно е че засякох 92,5 Б1 вече за втори път на едно място извън града и според картата отстоянието до Тупижница е около 330 километра. Тук въпросът е дали това е постоянен прием след като там излиза докато в Русе едва се засича. Разбира се ефира е чист. Тези дни ще мина отново от там и ще направя и видео в случай че пак ми излезе. :Wave
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 30 Юни 2008, 17:46

Изтеглям напред темата за приемите в Русе но не заради радио прием а за телевизия и то не за познатата ни аналогова а за цифрова. С добра антена в Русе може да се приема цифровия пакет на TVR излъчван от Букурещ на 54-ти канал. Сигнала е слаб и използването на антенен усилвател е здължително за 24 часов прием поради нестабилната напрегнатост на полето и високата честота 735 Мхц. която и затихва доста сериозно по кабела. Засичал съм около и над 10 децибела вариация на нивото което според мен е много. Иначе качеството е перфектно както би се очаквало, но и зависи от предаването в момента. Програмите не са съвсем както тук е описано в раздела за излъването от Херастрау в Букурещ като на 54-ти канал са TVR 1, TVR 2 и TVR HD, а на 30-ти канал са 8 канала или по скоро позиции които записва телевизора - PRO TV, PRO TV HD, PRO TV CINEMA, Acasa TV, ESG Sagem, Int Table, ESG SMV, PRO Int, като някои нищо не ми говорят като програми а и колегата MIRORUSE който ми даде размерите на антената и който често е посещавал комшиите също не е чувал за някои от тях. Пакета на 30-ти канал само го записвам но не успявам да отворя поради по слабия сигнал което показа и уреда, може би по по високите части на града ще се получи но пък и антената която направих е и за 50-55 канал. Така че над ефира в Русе има цифрово излъчване на телевизия. :Wave
Аватар
garfield
100+
100+

Мнениеот garfield » 30 Юни 2008, 19:37

ХМ на 107,1 има сигнал , но няма звук . А как хващате 107,3 Смарт фм
Последна промяна 1 на garfield, променена общо 30 пъти
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 30 Юни 2008, 19:42

@liubo,
Колко е минималното ниво в dBuV, при което има стабилен прием?
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 30 Юни 2008, 21:14

Ами според показанията на уреда ако TVR 2 на 51 канал е минимум 40 децибела на входа на приемника което е със малко "снежинки" цифровия пакет на 54-ти излиза без да засича а видимо е по слаб от аналоговия канал, поне 5 децибела отдолу. Доста добре се държи на фона на аналоговата програма. И това приемано на 8 етажен блок при който не виждам хоризонта, пречи ми един 9 етажен до алеите, трябват ми още към 3 метра за да изляза в видимост.
Последна промяна 1 на liubo, променена общо 30 пъти
Аватар
garfield
100+
100+

Мнениеот garfield » 30 Юни 2008, 22:12

Най-вероятно са празни дата канали без аудио и видео пид . Сателитните транспондери са пълни с такива неща . Може и да са интереактивни услуги , но Румънците да са се объркали и да са им задали да излизат като телевизионни канали .
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Мнениеот Enchev » 30 Юни 2008, 23:08

garfield написа:ХМ на 107,1 има сигнал , но няма звук . А как хващате 107,3 Смарт фм

National го няма месец, че и повече във Гюргево. Стои на носеща и RDS.
Ма то кога ли Национал ЕфЕм е звучал 24/7 без прекъсване на 107.1. Аз поне не помня.
107.3 - или са вдигнали мощността, или са му преместили предавателя на Smart FM, от два месеца насам се приема значително по-добре.
А как сте със Vibe FM? От няколко дни насам мъка, мъка, едва едва. И с колата като се движа в града също е много лошо, онзи ден като пътувах от Силистра насам няма сила дори и да изпише RDS-а :'(
А RDS-a на NRJ също е доста доста слаб, а на Шлагер постоянно им е включен TA и ми премигва на дисплея. Някакъв трик от тяхна страна ли е това? А PTY му се сменя ту на Pop M ту на National
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 30 Юни 2008, 23:18

Vibe FM в къщи го слушам от Зимнич и то доста добре, промяна не забелязвам, докато от предавателя в Букурещ в колата винаги е бил с различно приемане в града, един ден го има друг много зле.
Аватар
garfield
100+
100+

Мнениеот garfield » 18 Юли 2008, 09:52

liubo написа:Ами според показанията на уреда ако TVR 2 на 51 канал е минимум 40 децибела на входа на приемника което е със малко "снежинки" цифровия пакет на 54-ти излиза без да засича а видимо е по слаб от аналоговия канал, поне 5 децибела отдолу. Доста добре се държи на фона на аналоговата програма. И това приемано на 8 етажен блок при който не виждам хоризонта, пречи ми един 9 етажен до алеите, трябват ми още към 3 метра за да изляза в видимост.
Попадна ми и на мен един приемник dvb-t и ситуацията ми е почти идентична с това което казваш . Сигнал изкарах само на 54 канал каналите са с перфектно качество наистина :Clap На 30 канал обаче - греда ! С още настройки се чудя дали може да се докара да се гледа гладко и дали цифровият сигнал на 30 канал идва от същият предавател от който идва аналоговата TVR2 на 51 канал ? Едит : Качих се и си поиграх с настроиките на антената . Оказа се , че сигнала на 30 канал е също толкова силен колкото и на 54 , но е на вертикална поляризация . За да се приемат нормално двата транспондера антената е насочена посредата между двете поляризации . Незнам защо но единствено PRO TV HD ми сканира на 30 канал . Останалите канали описани от теб не ми излизат .
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 18 Юли 2008, 13:47

Не съм пробвал вертикалната да призная защото малко няма логика но по едно време ми хрумна дали да не завъртя антената и се отказах защото скобата не позволява да сменя поляризацията. Ще се кача с една дрелка и ще разпробия за да я закрепя във вертикална. Аз всъщност за обхвата 30-40 канали имам друга антена и няма да се налага средно положение. Кофти е че 29-ти ТВ2 омазва 30-ти канал и не съм сигурен как ще излязат. Иначе още ми стоят записани всичките 8 програми от 30- канал които излязоха тогава но смених антената с такава за 50-60 канали и с нея няма как да разбера сега какво е с пакета на PRO TV. Ще пробвам и ще пиша. :Wave
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 18 Юли 2008, 20:01

garfield написа: Качих се и си поиграх с настроиките на антената . Оказа се , че сигнала на 30 канал е също толкова силен колкото и на 54 , но е на вертикална поляризация . За да се приемат нормално двата транспондера антената е насочена посредата между двете поляризации . Незнам защо но единствено PRO TV HD ми сканира на 30 канал . Останалите канали описани от теб не ми излизат .

Прав си приятелю, на вертикална е и дори мисля че сигнала е по силен от колкото пакета на TVR. Всъщност той ми е излизал и с голямата антена за 54 канал както е на хоризонтална но сега когато нивото е достатъчно добро ми се изясниха някои неща които мислех че се дължат на слаб сигнал. Записва ми отново 8-те канала но не се отваря нищо освен PRO TV HD, другите само ги има като канали но не се излъчва информация и затова не съм ги отварял а PRO TV HD за да го гледам ми трябва модул за телевизора за HD програмите /чувам само звука/ и затова не съм разбрал че сигнала го е имало и преди. Не знам защо са включили като информация и другите 7 които излизат само като надпис на черен екран но определено ги няма. На PRO TV HD както и на TVR HD ми изписва че информация не е налична, а на другите в пакета на 30-ти канал че програмата не е налична. Но кой да ти каже кой надпис какво значи. :Wave
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 18 Юли 2008, 20:54

До Любо: Относно предавателя на радио Хр.Ботев на 88,2 от Кърнева Ливада/Белоградчик/, излъчва със 7 Киловата мощност, не с един, както е описано в сайта. Почти съм сигурен, че информацията е достоверна. А и един киловат е твърде малка мощност, имайки в предвид, че го хващате с постоянен сигнал в Русе (с добра антена и техника разбирасе). :Icecream
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 18 Юли 2008, 23:06

Halfdead написа:До Любо: Относно предавателя на радио Хр.Ботев на 88,2 от Кърнева Ливада/Белоградчик/, излъчва със 7 Киловата мощност, не с един, както е описано в сайта. Почти съм сигурен, че информацията е достоверна. А и един киловат е твърде малка мощност, имайки в предвид, че го хващате с постоянен сигнал в Русе (с добра антена и техника разбирасе). :Icecream

Ако Христо Ботев от Белоградчик наистина е 7 киловата нещата малко си идват на мястото, Сръбските са доста по слаби тук а за тях информацията е до 2 киловата мисля. Само В 92 на 104,8 е по силен а той според данни на DX-er май беше 6 киловата. :Wave

Назад към