Какво се приема на Витоша.

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Топчидер

Какво се приема на Витоша.

Мнениеот Топчидер » 28 Окт 2005, 18:22

Това е една малка част от радиата, които се хващаха на черни връх, през август 2005. Записвам само тези, които съм записал и си спомням добре, и не твърдя, че списъкът е безгрешен и пълен. Който с каквото може, да допълни.

89.3 Beograd 2 – Jastrebac – 100 ? (SCG)
89.5 RR 2 Cultural – Novaci Cerbu – 10 (ROU)
88.9 Tanuki - Pirot (SCG)
90.5 MR 2 – Turtel – 50 (MKD)
90.9 Радио Благоевград – Якоруда/Трещеник -0,100
91.1 Radio S (SCG)
91.7 Beograd 1- Besna Kobila - ? (SCG)
92.1 Beograd 1 - ? - ? (SCG)
92.5 Beograd 1 – Tupiznica – 25 (SCG)
93.3 MR 1 – Turtel – 50 (MKD)
93.5 Radio Bubamara - Svrljig (SCG)
93.4 Beograd 1 - ? - ? (SCG)
94.1 Beograd 1 - ? - ? (SCG)
94.2 Ihorama – Veroia – 2 (GRC)
95.2 Radio S (SCG)
95.3 Beograd 2 – Besna Kobila (SCG)
98.8 Beograd 1 – Klisura – 1 ?
99.7 Power Turk – Istanbul (TUR) / GR1 Radio Tbilissi (GEO)
100.3 БНР Хоризонт – Орелек - 10
100.9 БНР Хоризонт – вр. Ботев - 10
101.1 Beograd 1 - ? - ? (SCG)
101.4 БНР Хоризонт - Петрохан - 10
102.1 БНР Хоризонт - Кюстендил - 10
102.3 БНР Хоризонт - Белоградчик – 10
102.5 RR 1 – Actualitati – Focsani/Resita-Semenic – 100 (ROU)
103.0 БНР Хоризонт - Копитото – 10
105.0 Дарик – Копитото / RR 3 – Oltenia Craiova (ROU)
105.2 Радио Благоевград – Пъстрец – 0,500
105.4 Дарик Пловдив
105.6 Beograd 202 – Besna Kobila - ? (SCG)
106.0 ? - ? - ? (SCG)
106.5 Ритмо - Пловдив
107.3 ERA Spor – Kavala - 10 (GRC)
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Какво се приема на Черни Връх

Мнениеот predavatel » 28 Окт 2005, 19:16

Малко са! Аз това лято съм се качвал на Голям Перелик над Орехово в Родопите, там се хващат ужасно много радиостанции - на практика всичко от Сливен, Стара Загора, Карлово, Казанлък, Свиленград, Кърджали, Смолян, Пловдив, Пазарджик, Якоруда, Гоце Делчев, и още толкова от Гърция и Турция ....
Георги

Re: Какво се приема на Черни Връх

Мнениеот Георги » 28 Окт 2005, 22:46

Топчидер написа: Който с каквото може, да допълни.

Е ти сега отвори тема... - за 7-8 страници най-малко :!: Браво!

Искам обаче да уточня за Черни връх нещо - там всеко едно помръдване на радио апарата с два-три метра означава други станций на същите честоти. :idea:

От своя страна аз в следващите редове ще се опитам да "ъпдейтна" списъка със станций, но по-конкретен (ако имам време за това) ще бъда другата седмица, когато ще опиша по-подробно УКВ скалата от там. Засега, ето следните добавки от мен:

- 88,6 - НЕТ, Гърция
- 88,8 - Макс радио - с. Дупляне, източна Сърбия
- 89,2 - ЕРА 1, Кавала
- 90,1 - Тануки Фолк канал, Пирот (нова за мен станция)
- 90,5 - Сокобаня
- 90,5 - Нови Сад (Унгарски)
- 90,8 - Белами
- 90,9 - Белград 2
- 91,2 - ЕРА 2, Кавала
- 91,4 - ОЛА ФМ, Солун
- 91,5 - Политика, Белград
- 92,0 - Белград 1
- 92,2 - Белград 1
- 92,8 - албанска Косовска станция, не й знам името
- 93,2 - Бор
- 93,2 - Врньачка баня, до Трстеник
- 93,6 - Видинско радио Бъдин
- 94,1 - Зайчар
- 94,1 - Скопие 2
- 94,3 - Ес, Белград
- 94,5 - Скопие 2
- 94,6 - Фолк Невен, Крушевац
- 95,1 - Хорреум марги, Чуприя
- 95,5 - Антена 5, Скопие
- 95,5 - Гружа
- 95,7 - Прищина 1
- 95,8 - Пирот
- 96,1 - Белград 2, Тупижница (1КВ)
- 96,1 - Скопие 2
- 96,5 - Вранье
- 96,9 - Белград 1, Ястребац (1 КВ)
- 97,2 - Дойна, източна Сърбия
- 97,3 - Ягодина
- 97,7 - Прищина 2
- 99,0 - Лесковац
- 99,3 - Белград 2
- 99,5 - Ниш
- 99,7 - много станций са именно тук, да добавя само и Скопие 3 и Прищина.
- 100,4 - Белград 202, Тупижница (1 КВ)
- 100,7 - Белами, Ниш
- 101,9 - Студио 2, Ниш
- 102,2 - Ромъниа Актуалитъци
- 102,7 - Чигра, Крушевац
- 102,8 - Косовско албанско радио
- 103,5 - Белград 202, Ястребац (1КВ)
- 103,8 - Дженарика, Чачак
- 105,5 - Петица, Ниш
- 105,8 - Румънска, не й знам името
- 106,6 - Кральево
- 107,2 - Ластавица, Крушевац
- 107,4 - Клуб ФМ, Солун

Радиото, с което съм слушал по-горните станции е Sony ICF - M703.

Поздрав!
Топчидер

Re: Какво се приема на Черни Връх

Мнениеот Топчидер » 28 Окт 2005, 23:33

Георги написа:
Топчидер написа: Който с каквото може, да допълни.

Е ти сега отвори тема... - за 7-8 страници най-малко :!: Браво!

Искам обаче да уточня за Черни връх нещо - там всеко едно помръдване на радио апарата с два-три метра означава други станций на същите честоти. :idea:

Е, ако станат "7-8 страници" толково по-добре. А за това, че всяко мръдване на антената=нови станции, честно казано бях забелязал... :wink:
Интересно обаче,че помня че един познат дето в "онези времена" работеше в хижата на Черни Връх, се беше похвалил, че си слушал радио Загреб и гледал гръцка ТВ(после го "разкараха" ама това не знам дали е било заради тове, че гледаше гръцката телевизия). Дори си правеше разни проекти за антени, че да може и в София да извършва тази дейност. :wink: ! Беше 80-те години. Тогава не ми е направило такова впечатление, но честно казано сега като се замисля, то най-близкия предавател на ХРТ (преди, Радио Загреб) си е на не по-малко от 500 км.! Най-вероятно е било нещо от сорта на Пауър Тюрк на 99,7, дето по незнайни за мен причини се чува и на Черни Връх и в Дупница и Истанбул. :arrow:
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 29 Окт 2005, 02:05

На мен ми е интересно по тези места с какъв приемник и каква антена се тествате?
Ако цялата апаратура се събира в раница, съм готов при хубаво време да напиша "Какво се приема на вр. Мусала"
LZ1PUF
Георги

Мнениеот Георги » 29 Окт 2005, 10:55

Puflet написа:На мен ми е интересно по тези места с какъв приемник и каква антена се тествате?
Ако цялата апаратура се събира в раница,

Аз споменах - с едно джобно радио Сони, по-малко от цигарена кутия... :idea: Антената му е кабелът на слушалката. Представям си какво би се хванало с тунер 'Денон' или 'Онкио' с 5 елементна антена :!:

@ Топчидер,

аз съм слушал тази година Радио Загреб 1 пред хижа 'Кумата' на УКВ 93,3 - предавател "Белье", източна Славония, близо до границата на Хърватска със Сърбия и Унгария :wink:
Топчидер

Мнениеот Топчидер » 29 Окт 2005, 11:18

Puflet написа:Ако цялата апаратура се събира в раница, съм готов при хубаво време да напиша "Какво се приема на вр. Мусала"

Е това вече ще е нещо ! Що се отнася до приемникът ми : това е един транзистор ФИЛИПС модел АЕ 3650 с телескопична антена.
http://www2.rnw.nl/rnw/en/features/medi ... e3650.html )
Събира се спокойно в джоб, но за сметка на това не е особено чувствителен и разделителен...върши работа де. :idea:
Ще интересно с кола ако можеше да се стигне, какво щеше да се хване...
Топчидер

Мнениеот Топчидер » 29 Окт 2005, 11:29

Георги написа:аз съм слушал тази година Радио Загреб 1 пред хижа 'Кумата' на УКВ 93,3 - предавател "Белье", източна Славония, близо до границата на Хърватска със Сърбия и Унгария :wink:

Еее, това вече е направо извън границите на възможното. Направо не мога да повярвам, че при този натъпкан с радиа ефир, си хванал радио от такова разстояние, при положение че не 93,3 предават и БЮРМчаните от Туртел. Я кажи по-добре, какво беше качеството? Това със същия приемник ли го хвана? Постоянно ли се хващаше или беше нещо "инцидентно" ?
Само като идея, ако ходиш пак на същото място, опитай и 95,9 - 103,7 - 105,5 и 107,6. Там предава унгарското радио (Барток, Кошут...) от Печ, южна Унгария. Човек не знае, току виж и то се появило. :idea:
Георги

Мнениеот Георги » 29 Окт 2005, 12:40

@ Топчидер,

възможно е.... :arrow:

На площадката пред хижа Кумата има изглед само на северозапад, на югозапад е скътано от склоновете на планината, и там е идеалното место за слушане на сръбски програми, без разни селски ФИРОМски станций да пречат.... :idea: Тоно там и хванах ХРТ 1 на 93,3 - защото нема и следа от ФИРОМ 1,2,3 и др. - наистина ми пречеше съседния силен сигнал на РВБ (радио Врньачка баня)на 93,2. Това приемане не беше с горецитираното джобно Сони, а с Блаупункт-а Валенсия в колата ми. Селективността на Блаупункта е много по-добра, отколкото тази на Сони-то. Но сега нема шанс да се повтори приемането на ХРТ 1 заради това, че сърбите пуснаха неотдавна в употреба предавател със силен сигнал на Радио Белград 1 на 93,4.... :evil: Така че - каквото било - било. :x
Относно цитираните от теб HU станций - мисля, че е по-скоро невъзможно да се хванат от там, и то не защото са далече, а защото на съседните честоти има много силни сигнали, които биха попречили, а именно:

- 95,9 - заради Пирот 95,8;
- 103,7 - заради Дженарика, Чачак 103,8;
- 105,5 - заради Петица, Ниш 105,5 и заради Белград 202, Бесна кобила 105,6;
- 107,6 - заради една сръбска станция от Вранье, на която не си спомням името - 107,7.

Поздрав!
Топчидер

Мнениеот Топчидер » 29 Окт 2005, 17:36

93,4 не съм съвсем сигурен, че е толкова от скоро, пък и той не влияе много съседните честоти.
Относно :
Георги написа: - 95,9 - заради Пирот 95,8;
- 103,7 - заради Дженарика, Чачак 103,8;
- 105,5 - заради Петица, Ниш 105,5 и заради Белград 202, Бесна кобила 105,6;
- 107,6 - заради една сръбска станция от Вранье, на която не си спомням името - 107,7.

Наистина Пирот 95,8 и Петица 105,5 Ниш, са проблемни, но с един добър приемник, или сносно авторадио, не би трябвало 103,7 и 107,6 да бъдат повлиявани от съседните. Пък и сам каза, че всяко мръдване означава други радиа, така че в определено положение (теоретично) биха могли да се хванат, щом и Беље се чува.
А пропо, нещо по-така, "екзотично", да си хващал на Витоша, че да го търся и аз следващия път (Албански, Босненски, Черногорски ?)? :?:
При мен по-уникалните бяха но 99,7. Тази честота наистина е много странна. Излязоха ми тази Турската и Тбилиси, от Грузия, но не съм убеден, че последната беше с нормален прием, или беше поредното "моментно" включване. Все пак са над 1000 км. до Грузия :idea:
Георги

Мнениеот Георги » 29 Окт 2005, 18:39

Топчидер написа: 93,4 не съм съвсем сигурен, че е толкова от скоро, пък и той не влияе много съседните честоти.

Със сигурност требва да имаш свои логични съображения, за да кажеш това, но все пак истината при мене е следната- 93,4 е с толкова силен сигнал, че ми измества категорично 93,3 и ми мести Бубамара (Сврльиг) от 93,5 на 93,55.

"Топчидер" написа: но с един добър приемник, или сносно авторадио, не би трябвало 103,7 и 107,6 да бъдат повлиявани от съседните.

.... :arrow: но само при условие, че ги има :!: Иначе нема как.

"Топчидер" написа: А пропо, нещо по-така, "екзотично", да си хващал на Витоша, че да го търся и аз следващия път (Албански, Босненски, Черногорски ?)?

Не, за съжаление - за това изглежда ще бъде необходим некой по-сериозен приемник, а не моето сегашно джобно радио.... :| Почти съм сигурен, че това е възможно, но само с тунер и 5 и нагоре елементна антена. :idea:
Топчидер

Мнениеот Топчидер » 29 Окт 2005, 19:10

Топчидер написа:93,4 не съм съвсем сигурен

За по сигурно. :idea: Все пак имам беглия спомен, че съм го чувал доста отдавна. Може и да се бъркам с някоя друга честота.
:?: Иначе Бубамара на 93,5 за София или за Черни Връх става дума ?
Топчидер

Мнениеот Топчидер » 29 Окт 2005, 20:43

Между другото, при мен 93,4 чуждото радио с най-силен сигнал. Спира ми на автоматично, изписва ми TUNED, рядкост с този "капризен" тунер и най-важното няма, ама абсолютно никакви смущения и качеството е постоянно (не се влияе от времето итн...). Само дето звукът му е слаб нещо. И въпреки че приемам 93,4 с такова качество, но 93,3 или 93,5 няма и следа от него. Просто си шуми, но определено звук от 93,4 НЕМА. :idea: Друг въпрос е, че аз на хващам нито Сврльишката Бубамара, нито ФИРОМдското Радио на 93,3. На тези честоти при мен има само шум. Странно, защото Скопие на 93,3 съм го хващал на много места из София. Явно се дължи на местоположението ми. Същият е случаят и с 90,5.
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 29 Окт 2005, 20:51

Топчидер написа:Ще интересно с кола ако можеше да се стигне, какво щеше да се хване...

Добра идея... акумулатор и ресивъра от колата... в раница... "Очаквайте продължение" дет се вика :P
LZ1PUF
Топчидер

Мнениеот Топчидер » 29 Окт 2005, 21:06

Puflet написа:Добра идея... акумулатор и ресивъра от колата... в раница... "Очаквайте продължение" дет се вика :P

Направо цялата уредба с тунера барабар, в раницата... :mrgreen:
Георги

Мнениеот Георги » 29 Окт 2005, 21:39

[quote=""Топчидер""]Иначе Бубамара на 93,5 за София или за Черни Връх става дума ? [/quote]

За Черни връх разбира се, - нали това е темата..... За София има други две... :idea:

[quote=""Топчидер""] Между другото, при мен 93,4 чуждото радио с най-силен сигнал. Спира ми на автоматично, изписва ми TUNED [/quote]

Ако при тебе долу в града е така, сметай горе в планината какъв як сигнал излиза....Затова и изчезна ХРТ 1.... :cry:
Топчидер

Мнениеот Топчидер » 29 Окт 2005, 22:07

Е кога за последно го чу ХРТ1 ? И все пак тогава качествен ли беше сигналът или беше едва доловим ? Като стана дума за големи височини, аз от самолет съм го клушал ХРТ 1 на тази честота (93,3) и се чуваше от Залцбург до Ниш горе долу. После почваше Скопие. И едно друго радио, "Копривница" в този периметър се чуваше. А ако знаеш, какво става като се издигнеш над София...само гръцки и тук таме некоя сръбска, румънска или македонска. Веднъж имах път на юг, помня, че Орелек на 100,3 пращаше до остров Самос. Изобщо хубави работи се чуват на 10000 м. височина. Всичко това с обикновен МП3 плеър колкото кибрит, с антена "слушалки". :idea: Жалко че нема къде да си включи тунера човек в самолета.
Ама, айде че офф-топика стана голям. Къде са самолетите, къде е Черни Връх... :oops:
Георги

Мнениеот Георги » 29 Окт 2005, 23:16

[quote=""Топчидер""] Къде са самолетите, къде е Черни Връх... [/quote]

И двете - в небесата! :lol:

Верно е това за самолетите, но по-добре да отворим друга тема и там да обсъждаме това.... :idea: Сигурно всеки ще има какво да сподели.

За Черни връх и ХРТ 1 на 93,3 - по-точно - пред "Кумата' и ХРТ, - слушах го за последно през Май или Юни, сигналът идваше на талази, или както ти описа некъде другаде тук на форума как си приемал 'Ихорама' от Вериа - има го, слуша се, после заглъхва, почти изчезва, после пак се появява, и така се повтаря пак и пак.... :idea: Но това сега е само един спомен.... :(
Топчидер

Мнениеот Топчидер » 30 Окт 2005, 08:33

Жалко, наистина за ХРТ, ако 93,4 го заглушава. Все пак на 1134 и 1125 КХц може да се слуша вечерта и рано сутрин, иначе почти през целия ден на 6,165 Мхц на КВ с доста добро качество.
Георги

Мнениеот Георги » 30 Окт 2005, 09:50

ХРТ 1,2,3, радио Копривница, Отворени, Далмация, Мир Меджигорье, Народни радио ги слушам когато мога от сателита Хотбърд.... :idea: Но това е тема за друг форум... :oops:

Назад към