Какво се приема в Северните Родопи

Форум за далечно радиоприемане

Модератори: DX-er, Георги

Аватар
DX-er
500+
500+

Re: Какво се приема в Северните Родопи

Мнениеот DX-er » 29 Яну 2008, 22:48

И така, след повече от половин година липса на вести по тази тема, ето сега малко нови станции хванати при ходенето ми до с. Добростан, Асеновградско и въобще впечатления от Добростанския рид – във всеки случай доста добро място за улов на станции от източна посока. ->

Първата новост е от височините над самия Асеновград – там, както можеше да се очаква, с добър сигнал се приемаше Еуропа ФМ на двете си нови честоти – 100,0 от Турну Северин и 107,5 от кощила. На моята локация на приемане, сигналът от Кощила беше прекалено силен, за да излеза във верт. пол. Национал ФМ от Крайова, но с многоелементно яги с голяма насоченост това не би трябвало да представлява проблем.

Иначе, най-много нови сигнали излязоха от една непосещавана от мен досега локация – село Добростан разположено на едноименния родопски рид, с добра видимост на изток. Там с отличен сигнал (както се вижа и от видеата по-долу) се приемаха почти всички станции от Одрин, докато тези от близкия (около 20 км.) Пловдив отсъстваха почти напълно. :Blink Става дума именно за следните одрински станции :

90,5 – Радио на турската полиция
91,3 – Акра ФМ
92,7 – Ак
94,0 – Мола (ни следа от Пловдивски сигнал!)
96,8 – Лиг ФМ
98,4 – Сюпер ФМ
100,0 – Кюпе ФМ (много силен сигнал – излезе дори РДС, въпреки селективността на приемника)
100,6 – ТРТ 2
101,3 – Алем
102,6 – Метро ФМ
103,0 – Радио 7
104,3 – Бурч ФМ (пловдивското Ретро на същата честота беше буквално „пометено” от този силен сигнал, приемано подобно на Кюпе ФМ – с РДС)

От гръцка страна мога да отбележа присъствието с добър сигнал на трите гръцки държавни станции от новия неизвестен предавател :

89,4 - ??? - ??? ????
93,8 - ??? - ??????? ?????????
98,9 - ??? – ???

От българските сигнали интересни бяха тези идващи от Венец до Шумен, които бяха отлични - става дума за Радио Шумен на 87,6 и Хоризонт на 102,0. Русенският Дарик на 107,9 също беше наличен с по-слаб сигнал. :Idea

Що се отнася до останалите станции, давам сега направо двете видеа и под тях коментар с новите станции (на видеата естествено се виждат и част от гореописаните станции) :

http://www.youtube.com/watch?v=J2tUIzVecoM (от 87,5 до 90,5)

- На 87,5 – някаква неизвестна турска станция на религиозна тематика. Дали не става дума за постоянен прием на Делта ФМ директно от Истанбул? ???

- На 88,5 се смесваха две станциии. Едната бе Радио Варна от Гьозтепе, която тук вероятно се приема постоянно, а другата - турска, предполагам Кешан ФМ от едноименния град (за справка : http://www.ukwtv.de/main/index.html) .

- На 89,8 – НЕТ 105,8 (или просто „Прото програма”) от Левкими до Софлу (Суфлион).

- На 90,0 – сигнал на ТРТ 2 чак от странджанския връх Махяда. Това засега е най-западният прием на сигнал от този предавател (225 км.).

http://www.youtube.com/watch?v=9wXX8cRQetY (от 90,5 до 108)

- Тук на 93,0 се чува радио Нова от Нова Загора.

- На 96,4 има турска станция, вероятно одринска, но тя не е описана на сайта, на който се намираме. За сметка на това описаният сигнал на 96,5 отсъстваше напълно. Може би става дума за грешка? :-\

- На 96,6 – Дарик от Хасково

- На 97,4 – Вероника от Стара Загора

- На 97,5 се приемаше радио Еврос, но с доста по-слаб сигнал отколкото на 97,1 и с доста по-глух звук.

- На 97,6 – ФМ+ от Свиленград

- На 98,2 имаше сигнал на Димотико Радиофоно от Димотика. На 99,0 отсъстваше такъв – вероятно не става дума за втора честота, а за сменена такава.

- На 100,2 – Евроскай от Орестиада

- На 101,4 и 101,7 се приемаше Фокус, съответно от Казанлък и Сливен. Доста бях изненадан от липсата на сигнал от Зелени Връх (Петрохан) на 101,4.

- На 103,55 беше местната ЕРА от Левкими до Орестиада. Чудно докога смятат да предават на тази абсурдна честота, при това моно?! :down

- На 106,6 – гръцка станция. Според http://radiofono.blogspot.com/index.html това е Найт ФМ от Северен Еврос (??????? ?????).

- И последен турски УНИД на 107,6 – дали също тук не е наличен постоянен прием от Истанбул? Това очевидно ще стане ясно някой следващ път.

Накрая, ето как изглежда сега списъкът със станциите приемани в Северните Родопи :
http://site.voila.fr/fmdx/rhodopes.htm . :Idea

Толкова от мен по тази тема.

Поздрави. :)
Аватар
georgi bancov
1000+
1000+

Мнениеот georgi bancov » 30 Яну 2008, 18:59

- На 103,55 беше местната ЕРА от Левкими до Орестиада. Чудно докога смятат да предават на тази абсурдна честота, при това моно?! :down

Колкото и да е невроятно ми се струва че точно ЕРА засякох на тази честота в Троян :o
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 06 Фев 2008, 19:06

DX-er написа: И така, след повече от половин година липса на вести по тази тема, ето сега малко нови станции хванати при ходенето ми до с. Добростан, Асеновградско и въобще впечатления от Добростанския рид – във всеки случай доста добро място за улов на станции от източна посока.

Интересни приеми си описал, а също така и НЕ приеми(пловдивските). :Good

Както се вижда още веднъж съсвсем ясно приемът на далечни станции е свързан с наличието на добра приемна техника - ето в този конкретен случай в тази наглед 'запокитена' локация се хващат станции от почти всички съседни държави.
Какво ли би излезнало с помощта на многоелементна антена и тунер остава да се види в бъдеще.

DX-er написа:
От гръцка страна мога да отбележа присъствието с добър сигнал на трите гръцки държавни станции от новия неизвестен предавател :
89,4 - ??? - ??? ????
93,8 - ??? - ??????? ?????????
98,9 - ??? – ???

Този прием показва, че този нов гръцки предавател(Моно & без РДС) ще да е разположен в най-северната част на областта Еврос(Марица) а същевременно и в Гърция изобщо.

DX-er написа:
- На 90,0 – сигнал на ТРТ 2 чак от странджанския връх Махяда. Това засега е най-западният прием на сигнал от този предавател (225 км.).

Като знаем киловатите на този предавател нищо чудно да се приема и по-на запад.

DX-er написа:
- На 96,4 има турска станция, вероятно одринска, но тя не е описана на сайта, на който се намираме. За сметка на това описаният сигнал на 96,5 отсъстваше напълно. Може би става дума за грешка? :-\

Определено е грешка - за тази станция сме вече писали неколкократно на темата за София.

DX-er написа:
- На 98,2 имаше сигнал на Димотико Радиофоно от Димотика. На 99,0 отсъстваше такъв – вероятно не става дума за втора честота, а за сменена такава.

А за тази - на темата за чужбина.

DX-er написа:

В Гърция всичко е свързано с близостта до столицата Атина - там всичко е почти на европейско ниво що се отнася до радио & ТВ дейностите - както се вижда в провинцията(или периферията, както те се изразяват) положението е на ниво 1970. ???

DX-er написа:
- На 106,6 – гръцка станция. Според http://radiofono.blogspot.com/index.html това е Найт ФМ от Северен Еврос (??????? ?????).

Английско име - гръцки фолк. :-[

DX-er написа:
Накрая, ето как изглежда сега списъкът със станциите приемани в Северните Родопи :
http://site.voila.fr/fmdx/rhodopes.htm . :Idea

Ето вече години го допълваш този списък, и то сам - подобно на мен и темата ми за Раковица без някой от близките места да се намеси с актуална информация през цялото това време. :Noex
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 15 Апр 2008, 22:14

С малко закъснение, ето от мен още новоприети станции от две мои посещения на добростанския рид в Родопите –някои приеми (особено от северна посока) за мен бяха доста изненедващи :

88,1 – ЕРА 3 – сигналът беше със същата сила като този на 89,4-93,8 и 98,9 – вероятно стана дума за сигнал от същия неизвестен предавател. Където и да се намира той обаче, успява да прати много добър сигнал почти до самия Асеновград, на места където досега отсъстваха каквито и да било гръцки сигнали.

88,4 – Дарик – Плевен

88,5 – Дарик – Севлиево (нов предавател с много добър сигнал)

88,6 – Радио Вълча 1 – Ръмнику Вълча – :Blink доста се изненедах (и същевременно зарадвах) да приема тази станция в южна България, особено знаейки, че на 88,7 с много силен сигнал е РРА от Крайова. Писах на румънския форум за този прием и там предполагат, че става дума за сигнал от вр. Козиа (а не от самия град Ръмнику Вълча), но мен малко ме съмнява това – сигналите от Козиа (91,5-99,9-100,7-102,5-103,4) са отлични и в полите на Витоша, но там няма и помен от румънски сигнал на 88,6. :Hmmm Ето тук запис на този интересен прием : http://www.youtube.com/watch?v=5QAoncIWnjs

89,3 – Бест ФМ – Одрин

90,1 – Радио Z – Зимнича – още един доста неочакван прием точно в Родопите... ??? Запис : http://www.youtube.com/watch?v=qJXJRENZuLo . Виждат се още ТРТ2 от Махяда(г) на 90,0 и РРА от Пленица на 90,2.

92,3 – Лиг ФМ – Одрин

93,1 – ТГРТ ФМ – Одрин

93,9 – NRJ – Велико Търново

94,5 – ТРТ 1 – Махяда(г) – всъщност това е за момента най-западната точка на прием от този предавател. :Idea

95,1 – турска религиозна музика – предполагам става дума за Йозгюр от Истанбул

96,7 – Дарик – Ябланица

102,1 – З-рок – Хасково

103,0 – БНР1 Хоризонт – Русе – тук при промяна на посоката на антената излизаше ту сигналът от Копитото, ту този от Русе, който идваше с около секунда закъснение.

104,5 – Еуропа ФМ – Крайова

104,8 – БНР2 Христо Ботев – Варна :o – и двата пъти този сигнал присъстваше, но втория – много по-слабо. Това за момента е най-далечният ни вътрешен „вътрешен” български прием : http://www.youtube.com/watch?v=9r6ndjZHUz4 .

104,9 – Дарик – Разград – сигналът беше на места отличен

105,1 – РР1 Актулитъць – Турну Мъгуреле

105,5 – Инфо Про – Крайова

107,6 – Радио Плевен – Плевен – добър сигнал

Като последно впечатление – на 107,5 във вертикална поляризация на едно място успях да „изолирам” Национал ФМ от Крайова от Еуропа ФМ от Кощила.

Ето и последно обновление на списъка : http://site.voila.fr/fmdx/rhodopes.htm .
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 16 Апр 2008, 21:19

Привет. Доста неща си успял да уловиш, аз също съм засичал какво ли не в Родопите но толкова радиопредаватели не ми се е случвало. Вероятно защото сканирам с радиото в колата а с нея не винаги може да се качиш някъде високо. Направи ми впечатление обаче че не си успял да засечеш Гръцкия предавател на 100,8 който би трябвало да е с добър сигнал там, мисля излъчва от Кавала. Излиза ми чак на качване към Шипка по южния склон и то с доста добър сигнал на места което предполага е мощен. По на високото вече го затиска Хоризонта но в сянката от Ботев особено долу в ниското няма проблем с приема. Би следвало да се приема добре в Родопите. :Wave
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 16 Апр 2008, 22:33

DX-er написа:Ето и последно обновление на списъка : http://site.voila.fr/fmdx/rhodopes.htm .

Ето и този път както се вижда не са липсвали новопоявили се станции. :Good
Особено интересен е приемът на крайморска станция в Родопите!

Гледайки статистиката ти(приеми по държави) човек би си помислил съдейки по броя румънски станции, че Родопите са сигурно в северна България. :)
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 16 Апр 2008, 23:28

Определено. Имам чувството че там сигнала на някои Румънски май е по добър от този в Русе защото някои от станциите им липсват в ефира над града. Интересно е че Би Би Си на 88,0 в Русе е с доста слаб сигнал, а виж къде излиза на още на над 200 км на юг. :Hmmm
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 17 Апр 2008, 21:25

liubo написа:Доста неща си успял да уловиш, аз също съм засичал какво ли не в Родопите но толкова радиопредаватели не ми се е случвало. Вероятно защото сканирам с радиото в колата а с нея не винаги може да се качиш някъде високо.

Така е – именно затова реших да си потърся качествен портативен приемник, с който да „катеря чукарите” в търсене на далечни сигнали. :Cap

liubo написа:Направи ми впечатление обаче че не си успял да засечеш Гръцкия предавател на 100,8 който би трябвало да е с добър сигнал там, мисля излъчва от Кавала.

Излъчва от вр. Ипсарион на о-в Тасос, точно срещу Кавала. Проблемът е, че от най-северния склон на Родопите този предавател се оказва в сянка (заедно с другия мощен гръцки на вр. Пангеон) и съответно сигнали от него там е почти невъзможно да бъдат хванати. Виж, от Стара Планина „радиовидимостта” на юг е къде къде по-добра и съответно и гръцките станции от тази посока са в по-голямо изобилие. :da:
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 21 Апр 2008, 12:23

DX-er написа:- На 106,6 – гръцка станция. Според http://radiofono.blogspot.com/index.html това е Найт ФМ от Северен Еврос (??????? ?????).

Името на радиото е вярно. В Свиленград се хваща на места в колата.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 29 Апр 2008, 20:56

ogibo написа:Името на радиото е вярно. В Свиленград се хваща на места в колата.

А дали при теб излизат сравнително новите гръцки сигнали на 88,1-89,4-93,8 и 98,9?
_____________________________________________________________________________________

Сега още малко вести по темата от изминалата седмица – във всеки случай има някои доста интересни новоприети станции :

90,4 – Ауреа – Златица – много добър сигнал на тази циганска фолкстанция

91,5 – Радио 21 – Козиа – странно защо досега не съм я улавял ???

94,1 – гръцки УНИД - интересното е, че предава западен поп и рок, а не обичайните фолк-ритми. Предполагам е от Александруполис, защото в по-малките градове и села за такива станции няма особено голяма публика... :Confused

94,3 - Инфо Про - Новачи - доста слаб сигнал на фона на останалите от този карпатски предавател

96,1 – Вайб ФМ (бивше 21 Денс, което от своя страна бе бивше Дееа) – Зимнич(а) – сигналът е присъстващ дори в равнината

96,2 - Инфо Про – Кюстенджа (Констанца) – :Blink доста интересен и неочакван прием според мен, но за жалост с доста вариращ сигнал на вълни

101,8 – Скай – Александруполис – много добър сигнал

105,7 – З-рок – Велико Търново

107,1 – Воча Сперанцеи – Рошор(и) де Веде – доста слаб сигнал, който първоначално взех за Микул Самаритян (Малкия Самарянин)

107,7 – Еуропа ФМ – Дева (Трансилвания) :o – това бе определено най изненадващият прием, понеже сигналът „прескача” Карпатите, идвайки от Трансилвания. Разстоянието до Дева, окръг Хунедоара, е към 460 км., а това е вторият отвъдкарпатски предавател пращащ сигнал на юг от Стара Планина (другият е Георгени). На 95,9 за съжаление беше Фокус от Пазарджик и там не успях от същия предавател да приема Инфо Про, което иначе се чува без проблем на Петрохан. Запис : http://www.youtube.com/watch?v=ZYx8ADz_ZfE

107,9 – Инфо Про – Турну Северин – на тази честота румънската станция бе в битка с нашия Дарик от Русе, но при определено разположение на антената сигналът от Балота бе отличен. :Idea

Последните две приемания са направени на т. нар. връх/местност „Анатема”.

И както обичайно – обновление на списъка : http://site.voila.fr/fmdx/rhodopes.htm .
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 30 Апр 2008, 13:10

На 88,1 едва доловимо вървеше някаква класическа музика.
89,4 се хваща но с много шум същото се отнася и за 93,8.
На 98,9 нищо, но все пак това е на домашната уредба, на която още не съм монтирал външна антена. Сега за антена ползвам един кабел.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 30 Апр 2008, 18:08

Благодаря за информацията, ogibo!
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 03 Юни 2008, 19:13

Ето още малко новости по темата – най-напред за българските станции:

- Три нови великотърновски сигнала излязоха този път, става дума за Веселина на 88,1, Стар ФМ на 90,9 и Фокус на 102,4.

- C много добър сигнал успях да приема и двете наши държавни станции от новия предавател в с. Посабина, до Попово, а именно Христо Ботев на 98,4 (въпреки местния старозагорски сигнал на 98,3) и Хоризонт на 103,5. Явно предавателят е с доста добро разположение, за да прати толкова надалеч със скромните си ватове. :-\

От Гърция изникна нов фолк-УНИД на 102,8 – каквато и да било информация относно гръцка станция на тази честота естествено отсъства в интернет пространството.

Най-интересните приеми, както може разбира се да се очаква, бяха от Румъния:

- На 99,1 изникна РРА от Дъбулени до Бекет. За съжаление 96,8, където на Рила от същия предавател може да се чуе радио Фаворит, беше заета от наш сигнал от Стара Загора.

- На 101,3 за пръв път в Родопите приех сигнал на РР Културал директно от Букурещ (Херастръу). Интересно, въпреки че досега всеки път там е присъствал сигналът на РР Актуалитъци на 105,3, този на 101,3 не ми беше излизал. ???

- На 104,1 останах доста изненадан да приема Кис ФМ от Петрошани, въпреки мощния сигнал на РРК от Кощила на същата честота! Ситуацията доста напомня на тази във Видинско и Монтанско, само че там надделява по-скоро сигналът на Кис ФМ, докато в конкретния случай в „битката” по-добре се представяше сигналът от Кощила – нормално, като имаме предвид, че и двата предавателя се намират на около 400 км. от точката ми на приемане, но този на вр. Кощила е с доста по-голяма мощност и разположен по-високо... Ето запис на тази румънска „битка” + още няколко румънски сигнала: http://www.youtube.com/watch?v=kxj42ipo27k .

- Най-изненедващият прием този път бе на 106,4, където излезе РРА, на места с отличен сигнал. Първоначалното ми предположеине беше за сигнал от Тимишоара (цели 512 км.), но впоследствие се сетих, че такава честота има и от предавателя Въкърени до Галац (460 км.), почти на границата с Молдова! :o Имайки предвид релефа, лично моето предположение е за сигнал от Галац, но откъдето и да е бил този прием, разстоянието си остава доста впечатляващо, особено като се знае, че на 106,5 има наша станция от Пловдив... Запис: http://www.youtube.com/watch?v=I-mPGWSIeeA

И последно впечатление – за пръв път в Родопите успявам да хвана Радио Търгу Муреш от Герогени с портативен приемник. Всички предишни приеми съм осъществявал с тунер Онкио Т-4711. Ето малък запис, на който се вижда и сигнала от Посабина на 98,4 (в битка с турски сигнал): http://www.youtube.com/watch?v=LHQTdym8EQY

Както се вижда, румънският (или по-скоро унгарски) сигнал е доста флуктоиращ, което е и нормално, имайки предвид, че разстоянието до Георгени е цели 520 км. (!), но по подобие на приема на хърватския сигнал на 106,2 на Витоша, ако човек изчака малко е почти сигурно, че ще го приеме. Кой знае, може би с хубава насочена антена този сигнал би се приемал и без прекъсване.
396
100+
100+
Местоположение: София 1632 , жк. Овча Купел, блок 411, офис ДИBИЕМ-Кoнсулт ЕОOД.

Мнениеот 396 » 04 Юни 2008, 12:49

Извинявай за offtopic-а но искам да те питам какъв е тоя "приемник" ? Прилина на тия новите "дигитални" приемници по 35-40 кинта парчето на пазара, но доколкото съм чувал не ги бива в приемането много много. (не че моя тунер го бива де)
Просто любопитство, не искам да те обиждам.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 04 Юни 2008, 13:09

Леле човек, не казвай че питаш за Онкиото!!!! Моля те не казвай, че не знаеш какво означава на пазара за приемници брандът Онкио... специално в тази секция на форума много би се изложил с такъв въпрос!! И ти без да се обиждаш...
Те правят едни от най-добрите тунери в света. Говорим за изключително скъпи и качествени неща. Аз имам един техен тунер, който е около 300 евро и с качествена антена, идея си нямаш за какъв приемник става дума. Иначе в сравнение с външния вид и многото стикерчета с "екстри" на наточените тунери от всякаквите останали марки, които можеш да видиш в Технополис е пълно дърво - правилни форми, леко ръбав, 10 бутона и зелен дисплей.. пише просто Онкио стерео тунер с РДС и модел, но говорим за много хай-куалити.
Изобщо, човек който си е купил Онкио показва че е много наясно с приемниците.
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 04 Юни 2008, 17:11

За приемника от видеото пита колегата, портативния така да го наречем с който DX-er лови тези далечни предаватели. Ти какъв модел Онкио имаш radiator и от къде си си го набавил за тези 300 евро? Аз ще се радвам ако намеря битов тунер който да има характеристиките на автомобилния ми. Ако някой знае къде има нещо качествено ще се радвам всички да разберат.

Този предавател на 98,9, търсил съм информация за него но не открих, работи от отдавна още миналата година съм го хващал по Стара планина /става въпрос за този на който предава на унгарски/ а тук в инфото за предавателите от Георгени той отсъства. От там съм успявал и то наскоро да уловя Тринитас на 93,0 и то на мястото където ми излиза и 98,9 локация на която не съм успявал да засека Унгарска реч. Тринитаския обаче е описан като съществуващ, а дори в сайта на радио T?rgu Mure? няма данни за техен на Георгени.

http://www.predavatel.com/ro/6/ghe.htm

:Wave
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 05 Юни 2008, 17:57

396 написа:Извинявай за offtopic-а но искам да те питам какъв е тоя "приемник" ? Прилина на тия новите "дигитални" приемници по 35-40 кинта парчето на пазара, но доколкото съм чувал не ги бива в приемането много много. (не че моя тунер го бива де)
Просто любопитство, не искам да те обиждам.

Тук съм споменавал многократно какъв е приемникът ми :Confused - става дума за Sangean ATS-909W. Повече информация има на следния адрес : http://www.shop.com/Digital_AM_FM_Full_ ... urceid=298 . В конкретния случай цената е все пак доста надута, но при желание може да се намери далеч по-ниска.

radiator написа:Леле човек, не казвай че питаш за Онкиото!!!! Моля те не казвай, че не знаеш какво означава на пазара за приемници брандът Онкио... специално в тази секция на форума много би се изложил с такъв въпрос!! И ти без да се обиждаш...
Те правят едни от най-добрите тунери в света. Говорим за изключително скъпи и качествени неща. Аз имам един техен тунер, който е около 300 евро и с качествена антена, идея си нямаш за какъв приемник става дума. Иначе в сравнение с външния вид и многото стикерчета с "екстри" на наточените тунери от всякаквите останали марки, които можеш да видиш в Технополис е пълно дърво - правилни форми, леко ръбав, 10 бутона и зелен дисплей.. пише просто Онкио стерео тунер с РДС и модел, но говорим за много хай-куалити.
Изобщо, човек който си е купил Онкио показва че е много наясно с приемниците.

radiator, горният потребител мисля питаше за преносимия ми приемник, но иначе коментарът ти за Онкио е съвсем точен. Какъв е твоят модел? Лично на мен липсата на копченца, лампички и всякакви други подобни "екстри" на Т-4711 съвсем не ми пречи, дори напротив - останах очарован от изчистения облик (да не кажа дизайн) на машината. Между другото, има коментари, че дори и на Онкио в днешно време им е паднало качеството на тунерите по отношение на чувствителност, разделителност и т.н., но това е цялостна тенденция при този род техника в последно време.

liubo написа:Аз ще се радвам ако намеря битов тунер който да има характеристиките на автомобилния ми. Ако някой знае къде има нещо качествено ще се радвам всички да разберат.

В България трудно ще намериш - ако търсиш нащо наистина качествено, единственият (познат поне на мен) начин да си го набавиш е от чужбина с поръчка по интернет или направо на място.

liubo написа:Този предавател на 98,9, търсил съм информация за него но не открих, работи от отдавна още миналата година съм го хващал по Стара планина /става въпрос за този на който предава на унгарски/ а тук в инфото за предавателите от Георгени той отсъства. От там съм успявал и то наскоро да уловя Тринитас на 93,0 и то на мястото където ми излиза и 98,9 локация на която не съм успявал да засека Унгарска реч. Тринитаския обаче е описан като съществуващ, а дори в сайта на радио T?rgu Mure? няма данни за техен на Георгени.

98,9 за пръв път бях хванал през май 2006 в Родопите. УКВТВ тогава помогна с информацията относно предавателя, а иначе предаванията на унгарски са от 11 до 18 мисля - сутрин и вечер си предават на румънски. :Idea
396
100+
100+
Местоположение: София 1632 , жк. Овча Купел, блок 411, офис ДИBИЕМ-Кoнсулт ЕОOД.

Мнениеот 396 » 05 Юни 2008, 18:19

Не съм фен на FM. Иначе от това клипче не се разбира какво е. Ок, айде вярвам ти.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 05 Юни 2008, 18:47

Ако не те кефи честотната модулация, дай на амплитудна :tooth
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 05 Юни 2008, 20:03

А може и да е таен почитател на фазовата модулация човекът :Slap (между другото доста по-надеждна от честотната, що се отнася до защита от различни паразитни шумове)...

Назад към