КВ -13, 16, 19, 22, 25, 31, 41, 49 м.

Има ли почитатели?
Аватар
Георги
1000+
1000+

Re: КВ -13, 16, 19, 22, 25, 31, 41, 49 м.

Мнениеот Георги » 20 Яну 2015, 15:28

Днес пробвах една нова придобивка - малкото радио Sony ICF-SW22. :Music

Тук в града хвана без никакви усилия денем Австралия(15089 км) и Северна Корея(8008 км), ето видео:
http://youtu.be/2qiXRDbGQxk

Ще направя и няколко последващи сравнителни тестове на него с другите ми късовълнови радиа, за да се уверя допълнително в това, в което вече се уверих днес - това джобно радийце е доста добро на КВ, да не кажа най-доброто от всички останали. :acute:
Основния му минус е аналоговата му скала, но пък тя е разстлана достатъчно(на КВ) за да се разбере на коя точно честота се излъчва приетата станция.
На УКВ му липсва селективност сериозно, но СВ е отлично също както и на КВ.
В окомплектовката японците бяха поставили освен батерии и калъф за носене още и КВ антена и Моно слушалка, както и Shortvawe Guide информационна листовка.
За отбелязване е още фактът, че тази доставка от Япония пристигна по-бързо от всички предишни мои поръчки от Ибей, и от Европа, и от Америка и Китай.

Приятен късовълнов Диексинг на всички! :Fishing
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 24 Яну 2015, 15:49

Някой заигравал ли се е с хамските цифрови режими и автоматичното репортване на pskreporter.info?

Най-популярни за целта са PSK31 и JT65, макар че идеята им е близка, но не сходна. Но на практика, автоматично може да се репортва и RTTY и други цифрови режими, дори и телеграфия.

Идеята е проста - настройваш приемника на някой любителски обхват, където въпросните режими се използват и със софтуерен декодер (многоканален по възможност) декодираш автоматично полученото. Изходът отива към parser, който автоматично по някакъв алгоритъм отсява чутите инициали и праща репорт към pskreporter.info. Откъдето съответно резултатите се плот-ват удобно на google maps и след относително кратко време можеш да получиш доста забавна картинка, откъдето евентуално да си правиш някакви заключения за проходимостта на честотите на които слушаш.

JT65 е може би най-добрият режим, защото е екстремно устойчив към смущения, но нещо не можем да се разберем със софтуера. PSK31 за разлика от това е също устойчив (фазово модулиран, много "тесен" сигнал, понася известно количество шум и фадинг донякъде) - но няма корекция на грешките, което донякъде стеснява "обхвата". PSK31 на практика е нещо като радиолюбителски еквивалент на IRC. Обикновено се оперира с много ниска мощност - до няколко десетки вата, в повечето случаи до 20-30 вата. Това е с порядъци по-малко от концертните станции (но и сигнала е доста по-"тесен" де).

За да репортваш към pskreporter.info НЕ се изисква радиолюбителски лиценз и инициал, всеки може да го прави. Моят "инициал" е MILEN и това е перфектно ОК.

Та последните 1-2 дни с това си играя, голяма забава е да се гледа проходимостта в различните обхвати и разни аномалии, които се случват чат-пат.

Това ми е картата от последните 24 часа:

Изображение

Това е скрийншот от софтуера (в общи линии веднъж настроен, няма какво да се бута, освен когато искаш да смениш обхвата, просто го оставяш да си работи - разбира се може и ръчно да логваш връзки, но точно това на мен не ми е интересно):

Изображение

Засега (денонощие и половина) имам изловени PSK31 излъчвания от 35 държави, като най-далечният радиолюбител беше в Новосибирск, почти 4800км оттук. Но предполагам тоя пич някъде там в тайгата яко е надул изходната мощност и пържи. От Америка засега нищо. Тъпото е че Африка е много зле представена, явно цифровите режими не са толкова модерни там.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 26 Яну 2015, 09:04

Браво gat3way, поздравления за любознателността ти и благодарности за информацията, която ни поднасяш! :Clap

Попаднах на интересна информация в хърватския форум. :Book
Споменават за размяна на картинки между радиолюбители, нещо като QSL, който обаче в случая им служи и за показване на силата на сигнала посредством качеството на картинката.
Ето какво е заснел един словенец: http://shrani.najdi.si/?1L/38/1ZDMEbZy/sstv20150123.jpg
Повече по тази интересна тема са писали от тук и по-нататък: http://novisf.com/index.php/Thread/1016 ... ost1271405

Иначе, не само радиолюбителите си разменят картинки. Това вече го правят и държавните радиостанции, като VOA, на същия форум има още по-интересно четиво: http://novisf.com/index.php/Thread/1029 ... ost1270972
Запис от такъв прием: http://youtu.be/FoJRqtfjl_s
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 27 Яну 2015, 01:44

Това е SSTV, преди време се бях запалил и бях оставил машината да декодира няколко часа. В общи линии има грубо аналогов и цифров стандарт, аналоговия има ужасно много разновидности и напомня малко на радиофакс, съответно когато сигналът е кофти има прашинки и т.н. неща. Всъщност ето няколко примера, които съм излавял от тогава:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Цифровият стандарт ужасно наподобява DRM (всъщност често се среща като "Ham DRM"), качеството съответно е перфектно и резолюцията е по-добра, но само ако сигналът е достатъчно силен - ако не е, тогава нищо не приемаш. С него много не съм си играл, понеже е доста по-рядък режим.

А иначе като продължение на PSK31 занимавките, най-накрая започнах да овладявам JT65 нещата. Софтуерът е доста капризен за съжаление. Вече имам първите логнати връзки иницирани от САЩ и Китай, което е живо чудо, при JT65 се гони минимална мощност по принцип, не повече от 20-тина вата. Имам още доста да работя по отстраняване на смущенията и оправяне на антенната система явно, но напредвам. Апропо тук е станала домашна лаборатория по унищожаване на смущения на КВ, мога цял ферман да изпиша :)

П.П да, определено JT65 е доста по-"пробивен" от PSK31, все пак първоначално са го мислили за EME връзки с отразени от луната сигнали. Тази вечер го оставих да логва на 40-метровия обхват, няколко контакта на САЩ, отделно от Венецуела, Индонезия. С PSK31 най-далечните ми контакти бяха от Сибир. Ще се окаже наистина доста забавен инструмент за изследване на прохождението, като го овладея по-добре и оптимизирам още приемната система.
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 28 Яну 2015, 19:46

gat3way от къде мога да я снимам тя SSTV и RTTY програма, която ползваш?
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 28 Яну 2015, 20:46

Ъъъъъм, как така да снимаш?

Софтуерът е следния:

gqrx - SDR софтуера за "общо ползване" (waterfall, USB демодулация, връткане на "VFO", gain настройки, noise blanker-и, AGC и т.н.)

Аудиото го рутирам към софтуерния декодер, в случая:

fldigi - доста мощен софтуер, подържа множество любителски и не само режими - CW, RTTY, PSK31/PSK63, Navtex, WEFAX, etc

qsstv - SSTV декодера, подържа повечето аналогови и цифрови стандарти, малко капризен

wsjt-x - JT65/JT9 софтуера

fldigi и wsjt-x подържат репортване на контактите към pskreporter.info, откъдето вече си гледаш статистика.

Апропо, JT65 се оказва забавно нещо, примерно нереално е да приемеш нещо излъчено с 5W мощност от Индонезия, но на моменти се случва. Това са ми контактите от последните 24 часа:

Изображение

Малко след като направих този скрийншот, приех JT65 съобщение от 60-тата ми страна в последните 2 дни - Гватемала. Та напредвам към самопоставената си цел от контакти от 100 държави в рамките на седмица (с JT65 вярвам че е възможно, с PSK31 се отказах от идеята).

Човек научава много интересни неща от това. Примерно най-доброто време за DX приеми е точно преди да се сговни прохождението на въпросния банд, причината е че "близките" сигнали се сговнят достатъчно добре, за да не пречат и така на 20-метровия обхват примерно идеалното време за приеми от далечния изток и Австралия е сутринта, докато на 40-метровия обхват е ранната сутрин. Аномалии се случват и така примерно след като се стъмни, чат пат на 20-метровия обхват приемам сигнали, които не би трябвало да мога, примерно тази станция от ЮАР беше приета на 20м към 9 вечерта, когато банда вече би трябвало да е сговнен.

Също и в момента поне 40-метровия банд е най-добрия за далечни приеми. Вчера е имало повишена слънчева активност и поради тази причина някои пичове са минали на 28mhz-овия обхват и са направили добри връзки, та вече ще хвърлям по едно око.

А тази вечер, към 11-12 когато се "отпушва" трафика на 40м до Америка, 40-метровия обхват умря тотално. Концертните станции си ги имаше, субективно малко по-слаби от обикновено, всичкия JT65 трафик тотално умря обаче. После бавно започна да се възтановява, хубавото е че можеш да видиш показания за силата на приетия сигнал от всяка приета станция, първоначално се оправи в посока изток, след това почна приема от Европа и накрая се прокраднаха американските сигнали. Но в продължение на около час, 40-метровия банд за JT65 беше умряла работа, тотално. Не знам конкретната причина за това и е малко странно че става нощно време...ама ясно още много неща имам да уча за КВ прохождението....
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 30 Яну 2015, 00:57

Аномалии се случват и така примерно след като се стъмни, чат пат на 20-метровия обхват приемам сигнали, които не би трябвало да мога, примерно тази станция от ЮАР беше приета на 20м към 9 вечерта, когато банда вече би трябвало да е сговнен.

Това не е аномалия, прохождението към Южна Африка на 20 метра е най-добро точно късния следобед и вечерта, поне според моите наблюдения на любителски и концертни станции, 9ч може би е късно за този период от годината, но по принцип не е аномалия, а нещо нормално. :)

73!
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 30 Яну 2015, 11:03

Обикновено последните слаби JT65 сигнали на 20м се приемат до към 19-20 часа, след което ефирът е пуст. Това не е само заради "запушването" на обхата, но и защото европейците масово превключват на по-ниските честоти, а на изток вече е нощ. В 9 вечерта ако се види нещо въобще, обикновено това е с местен произход и не е skywave (и не е JT65), чат-пат има някой останал радиолюбител от региона дето си говори с някой друг от региона. Така че си е живо чудо да приемеш нещо такова, при това от толкова далече (в ЮАР по това време също вече е нощ). Тези приеми траят много кратко апропо, просто инцидентно виждаш 1-2 пакета само от едната страна и край, а цялата комуникация обикновено отнема минути и включва размяна на няколко съобщения между двете страни, но поради очевидни причини няма как да я "видиш".

Между другото, няма да успея да си изпълня целта, вчера имам само 11 нови държави, днес е 5-тия ден от седмицата, за два дни няма да докарам още 30 нови. Но съм доста близо до влизането в класацията "top 20 monitors by reports", трябват ми само около 140 репорта повече в рамките на 24 часа, което не е невъзможно. Сега се замислям, че "вися" на "масовите" обхвати - 20м и 40м, така контакти колкото искаш, но слабите далечни излъчвания се заглушават от силните близки такива. Ако искам повече далечни контакти, ще трябва да мина на по-малко използвани обхвати, примерно 15 или 10-метровия.

Между другото е забавно да получиш визуална илюстрация на друго явление - как скип зоната става по-малка когато честотите са по-ниски. Ако примерно нощно време превключиш от 40м на 80м, скоро ще забележиш как започват да се приемат "близки" JT65 станции - примерно от Румъния и Гърция, които на 40м няма как да видиш. Всъщност, единственият път когато съм виждал нещо от България на обхват по-висок от 80м беше излъчено от радиолюбители от другия край на София. На 80м можеш да изловиш JT65 трафик от страната, виждал съм станции от Бургас, Хасково и Монтана.
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 30 Яну 2015, 17:01

gat3way, qsstv я намерих само за linux :( дали я има и за windows ?
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 30 Яну 2015, 17:04

Не знам, по-вероятно не обаче защото използва Qt за графична библиотека и ALSA за аудиовхода. Под уиндоус нямам идея какво се ползва за SSTV.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 30 Яну 2015, 22:47

За Windows: RX-SSTV или MMSSTV. :Drunk
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 31 Яну 2015, 00:10

Да живее опънсорса :) Най-накрая оправих един досаден проблем в любимия ми SDR софтуер за общо ползване (gqrx). При SSB режим, максималната честотна лента е лимитирана на 10 khz, което прецаква грозно DRM декодирането, защото всъщност 500 херца се "отрязват" от филтъра и така максималната честотна лента става около 9500. При все това, то си работи, но при сговнен SNR. Отдавна се каних да го оправя, но мразя C++, а пичът дето го е писал, очевидно е бил очарован от идеята (между другото, не ми допада как е писано, прекалено много нагаждане има и човекът очевидно от един момент е изневерил на собствените си идеи да създава идиотски абстракции, подозирам че подобно на мен си пада по чистото C и е принуден да се вписва в тези тъпанарщини поради една или друга причина. Както и да е, това е коригирано и сега с DRM нещата стоят по доста различен начин. Утре-вдругиден ще си направя разни сравнителни тестове, но съм очарован от резултата - с малки усилия. Май DRM не е толкова лоша идея, просто софтуерът тук е бил проблема. Другото което ми хрумна (неотдавна експериментирах) - AM демодулатора му ползва генеричния AM demod на gnuradio. Това е прост AM демодулатор, по-разумната (и нещадяща процесора) идея е синхронен детектор. Това сравнително лесно може да се реализира, в gnuradio го има блока дето прави PLL магията, трябва просто да се навърже. При моите тестове с gnuradio обаче, резултатите не ми допаднаха особено - приемането става видимо по-толерантно на фадинг и шум, но звукът някак се изкривява доста гадно и става един роботски, звучи като SSB като не е настроено на точната честота. Ако не ми мине ентусиазма, мисля да си поиграя още с примерния gnuradio flowchart дето го бях захванал, ако резултатите станат по-прилични, ще взема да го имплементирам в gqrx. От гледна точка на кодене няма да е проблем, но аз не съм DSP гуру и при мен за съжаление доста неща са на принципа "проба и грешка" засега, та ще падне играчка с нацелването на правилните параметри дето да работят добре в общия случай.

Та засега, ако някой случайно ползва gqrx, мога да пратя моднатия сорс с "широката" SSB лента. Мисля да пусна pull request в github, но не знам дали ще го merge-не автора му, той беше заявил че е отебал девелопмента и на практика това сега е осиротял проект.
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 31 Яну 2015, 10:55

LZ2GPB написа:За Windows: RX-SSTV или MMSSTV. :Drunk

Благодаря за програмите. Има ли някаква програма, която поддържа цифров SSTV?
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 31 Яну 2015, 13:14

EasyPal :Beer

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходен пост
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 05 Фев 2015, 10:55

Ехех, за тролски ужас на всичките лицензирани радиолюбители :)

Изображение

Всъщност, оказва се лесно, просто впрегнах още едно SDR-че и следя два обхвата едновременно, резултатът дойде доста бързо и скоро вероятно ще кача още няколко места нагоре. Реалистично спокойно може да се докарат към 2000 репорта дневно така, с трети приемник може би ще стигнат 2500. Макар че не го приемам състезателно и нямам намерение да хабя ресурси, но е много добър начин да експериментираш оптимизираш и истискаш възможностите на приемната система. Оттам нагоре вече са професионалните DX-ъри, със скъпите софтуерни радиа, скъпия платен софтуер, разположени на "тихи" места без смущения с големите антенни системи, но дори само като за КВ антена монтирана на терасата в гъстонаселен квартал в София и евтина непрофесионална техника, това си е добро постижение :)

JT65 се оказва голяма забава наистина. А и е забавно да видиш че го ползват на странни места като Куба, Афганистан или Туркменистан. Причината е че трябва относително мощен компютър и нормална интернет връзка, последното не за да репортваш, а защото точното време на машината е важно в рамките на 0.5-1 секунда и затова обикновено се ползва NTP протокола. Та в Куба примерно пролетариите нямат достъп до интернет, чудно какво решение ползват.
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 05 Фев 2015, 11:31

gat3way,
Какъв SDR ползваш и има ли някакво евтино решение за USB стик? С радиото, което имам и платката, която правих няма да станат нещата.
Изображение
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 05 Фев 2015, 11:53

Обикновени RTL-SDR стикове ползвам, с малко по-качествен конвертор за ниските честоти.
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 05 Фев 2015, 12:01

Като модел какви можеш да препоръчаш?
Изображение
Lenza
Нов
Нов

Мнениеот Lenza » 05 Фев 2015, 12:15

Здравейте,
чета темата от известно време и ми е много интересна. Имам USB стик с RTL-SDR, но обхватът му започва от около 25 мегахерца. Някой може ли да ме насочи как мога да сваля обхватът да започва на по-ниска честота. Четох из чуждите страници, но не успях да направя нищо, за това реших да поискам съвет от някой който е правил въпросната процедура. :) Благодаря Ви предварително.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 05 Фев 2015, 12:48

Има няколко начина, единият е чисто софтуерен - подвизават се драйвери, които софтуерно правят някакви магии (подозирам bypass-ват тунера и семплират директно, като донастройват разни филтри) - тук мога да говоря само под линукс, моднати драйвери има и за уиндоус, но там не знам как стоят нещата.

Предимството е че ти идва напълно безплатно като вариант. Недостатъците са много - кофти чувствителност, aliasing/intermod проблеми - виждаш сигнали дето реално ги няма, обикновено има и една "дупка" около 14 mhz, където не се приема почти нищо, но като цяло силните КВ станции се ловят така. В зависимост от антената може да сработи дори и с много силни СВ станции, но като цяло на ниските честоти, поведението е трагично.

С хардуерни модификации (описани са добре - отрязваш връзката на един пин на RTL2832U чипа към тунера и го свързваш директно към антенния вход) резултатът е по-добър, проблемът е че донглите са малки и запояването и рязането е доста тегава работа. Отделно така bypass-ваш ESD диода (макар последното не мисля че е задължително да става така) и малко статично електричество от антената може да ти изпържи чипа. Но този вариант съм чувал че е доста по-качествен от софтуерния. Из гугъл има доста резултати за "hardware direct sampling mod".

И третият (и най-добрият според мен) вариант е с отделен конвертор. Има доста различни варианти - някои са доста евтини, някои са по-скъпи, като цяло важното в случая е да имат добро филтриране на входа (а и по възможност на захранването, защото последното идва от USB обикновено и е доста "шумно"). Също важното е качествен осцилатор, който по възможност да не работи на 100MHz, защото силните FM станции "избиват" на късите обхвати дори при добро филтриране на входа. Ако конвертора разполага и с вграден усилвател на ниските честоти и особено ако gain-а му е променлив, това обикновено е плюс. Ползвал съм два конвертора, сегашния ми е от Гърция където един пич ги прави и е специално "оптимизиран" за ниските (СВ/ДВ) обхвати и работи доста прилично. Но пък не е много евтин, към $60 излиза, за тези пари можеш да си вземеш спокойно два по-скромни конвертора или пък конвертор и 2 донгъла. Но "производителността" е прекрасна, много съм доволен.

Разбира се, най-важното нещо е антената.

Що се отнася до донглите, такива с R820T2 за момента са най-добрия вариант като резултати спрямо цена. Следващото по-сгодно нещо е може би airspy, но там цената става вече сериозна ($200).

Назад към