Радио история - дълги, средни и къси вълни

Има ли почитатели?
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Re: Радио история - дълги, средни и къси вълни

Мнениеот RADIOTO » 23 Окт 2014, 11:10

Вече може да се свалят електронните издания на Сборника: "Държавна сигурност и "вражеските" радиостанции" - ето директен линк: http://comdos.bg/%D0%9D%D0%B0%D1%88%D0% ... 8F/ds-i-vr

А ето и "вражеските станции", според сборника:

Изображение

Изображение

Изображение

http://postimg.org/gallery/52m7myx2/

Прави ми впечатление, че в сайта на предавател има данни и за други радиостанции, които са излъчвали на български език от западна европа, но ги няма в този списък. Вероятно не са вражески или не са предствлявали интерес за ДС:
Радио Мадрид (1958-1962 г.)
и
Радио Париж (1946-1947 г.)

Още не съм го прегледал целия сборник, но ми добадна следното описание на телевизионните реклами, което е част от изложението за ТВ програмите от Гърция и Турция:

"Прекъсват се филми, концерти, младежки предавания, предавания за изкуството и пр., като за няколко секунди се поднасят всевъзможни търговски "новини". .............. Тя непринудено и непосредствено насажда у зрителите лъжливото чуство, че в Гърция, като страна на "свободната инициатива", материалните блага са в изобилие и достъпни за всички........ "
:D :D :D :D :D
Изображение
:D :D :D :D :D :D :D
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 23 Окт 2014, 17:21

Благодаря за интересното четиво, RADIOTO! :Friends
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 24 Окт 2014, 08:59

Досега не бях чел документи на ДС. Запознах се с над 100 страници от сборника "ДС и "вражеските" радиостанции". Нивото на доносите е доста ниско - дори за ДС. За тази "работа" разни "служители" са получавали тлъсти заплати и хонорари, а после пенсии и други привилегии.

Като редовен слушател на цитираните радиостанции и не съм ги възприемал като вражески, а като източник на допълнителна информация и музика, която беше забранена от тъпи номенклатури и ченгета, наричащи себе си комунисти.

Сега някои се отнасят с просташко високомерие към Вефовете и Селените, но те бяха основните приемници за "вражески" програми за голяма част от слушателите и не бяха забранени, може би само защото бяха съветско производство.

В сборника няма документи за внедрените от ДС "патриоти" във "вражеските" радиостанции. Бончева каза, че за да се публикуват имената тези "герои" е необходимо тяхното съгласие, а за имената на "изменниците" няма подобни ограничения.
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 24 Окт 2014, 09:02

Запознах се с първите 100 страници (общо са 932) по-обстойно и се оказа, че съставителите на сборника и съответно на списъка на "вражеските радиостанции" , който показах по-горе са пропуснали, разработките на ДС за радио Париж и Радио Испания.
В самите документи ясно личи, че и тези две станции са били оперативно интересни:

Изображение

Предполагам, че радио Испания и радио Мадрид са едно и също:
Изображение

Ето с каква техника е извършван "мониторинга" на СВ:

Изображение

Изображение

Има данни и за резултатите от първите TV-DX-er-ски експедиции в България :D :D :D
т.е. установявали са къде има прием на гръцка и турска ТВ:

Изображение
Изображение

Ето и как са пренастройвали телевизорите си първите DX-er-и в България за да гледат гръцка ТВ:
Изображение

Описанието на американските детски филми, излъчвани по гръцката телевизия много ми напомня излъчваните в момента по катртуун нетуорк филмчета:
"С много чудовища и грубо анатомично изкривени фигури, предизвикващи ужас у малките зрители"
:Horray Какво точно описание!

Изображение

Естествено има и много политика в тези документи, затова е по-добре всеки сам да си ги изчете и да си направи сам преценката, защо тези радиостанции са били възприемани, като враждебно настроени към България. Ето само един пример:

Изображение

http://postimg.org/gallery/2ttfzmx6q/3225d02d/
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 24 Окт 2014, 10:29

Радиола "Естония 4" е концертен радиоприемник от висш клас за времето си. Произвеждал се е в СССР, като за Европа е бил със съответните КВ обхвати (както различините модели на VEF).
Не знам дали фабрично е имал "13 метра".

Предаванията са били записвани на магнитофони GRUNDIG ZK-120.

Изображение

Използваната техника показва отношението към тази дейност на ДС, защото е имало по-подходящи устройства за радиоприем и запис.
Казано по друг начин: Работата е била малко "пунта Мара" ! :D
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 24 Окт 2014, 13:24

Четох случайни документи, на моменти ми беше доста смешно. БТА моли държавна сигурност да й осигури помещение за записване на вражески радиостанции там където заглушителите не прецакват приемането. Рев и сополи задето България е останала единствения сателит, който още заглушава чужди станции. Един дълъг документ с обяснения за вражеската пропаганда и за това как разни хора получавали QSL картички и били крайно съмнителни. Има и попадения, видях документ писан лично от всеизвестния Любен Гоцев, на тема как да се възползваме от политическата ситуация за да наклепаме и дискредитираме пред немското правителство служителите в българската секция на Дойче Веле.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 24 Окт 2014, 21:27

Аз сега достигнах до 176 стр., където има един 'лог' на "numbers station" ot 1955г. :Book
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 25 Окт 2014, 01:57

Смешното е че и тогава и сега файдата е същата. Сега има много логове и пак е безпредметно. Забавното е че точно това може да генерира всякакви параноидни теории. Например ако си баба Ванга и можеш да предвиждаш бъдещето, тогава можеш да генерираш специално приготвени OTP за различни хора, единия да вижда точно това което трябва, другия също. Математически погледнато, това е гавра, но би работило. След разни дискусии с разни хора, стигнах до извода че това е смислено само като екстремно low-traffic комуникация, примерно ако декриптираш нещо до безумици да знаеш че трябва да си направиш чисто човешката връзка с твоя агент.

Има само един пример, когато това е било забавно от чисто математическа гледна точка, въпросния проект Venona. За жалост, документирано е достатъчно зле че да не знаеш наистина какво се е случило и кой е оплескал нещата.

А и тогава може би хората не са мислили толкова за последствията и това не е било толкова streamlined и е имало смисъл някакви смислени съобщения да се изпращат сигурно точно по такъв начин. В днешни дни - не. Аз тези радиа ги виждам само като едно календарче на което в уреченото време разбираш дали всичко е наред и ако не е наред ходиш да си говориш с явката там. Цялата тази схема е безкрайно неефективна или ОК - неефективна за хора работещи в цивилизацията и предаващи прилични обеми информация.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 28 Окт 2014, 09:46

Днес по БНТ1 Бончева обеща още 4 сборника с документи от архивите на ДС !
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 28 Окт 2014, 17:10

Страхотни архиви, колеги, ще имам приятно четиво за свободното си време! Може би едно от най-интересните неща, което спомена адаша, Радио Горянин е било използвано и за предаване на криптирани съобщения като т.нар numbers stations, а уникалното е, че форматът на съобщенията се е запазил и до ден-днешен, а именно те са били и продължават да бъдат съставени от групи от по пет числа, а технологията за разкодиране предполагам, че също е била същата - чрез OTP. :Happy
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 29 Окт 2014, 00:22

Със сигурност е OTP, при така зададените обстоятелства няма по-удобен вариант. Първо хората имат ограничени "изчислителни" възможности и второ, това вече е стъпило на стабилна теоретична основа, Шанън още през 40-те е вадил теориите за diffusion/confusion, ентропия на информацията, дали не беше и той доказал "неразбиваемостта" на one time pad криптографията.

Виждал съм и теории за вариации на темата, намесени пермутационни схеми, исторически поледнато такива неща са се ползвали няколко века по-рано (не под формата на радиопредавания разбира се), обаче силно ме съмнява - това има определени предимства (чисто математически спорни на моменти) и предимно недостатъци, най-вече от гледна точка на човешкия фактор и възможностите за грешки.

Което е смешно, ако тръгнеш да говориш за OTP на криптографи, обикновено настъпва леко объркване, става малко като със слона в стъкларския магазин, просто защото в последния половин век целия фокус е съвсем другаде. Малко е парадоксално, но днешната криптография, за разлика от OTP чисто теоретично е "разбиваема" - обикновено на цената на огромни изчислителни ресурси. Аз съм реализирал оптимизирани имплементации на AES върху видеокарти, веднъж ми беше хрумнала идеята да сметна колко видеокарти ще са необходими за да изчерпам целия AES256 keyspace в рамките на година, излезе някаква гротесктна стойност, после си играх да смятам масата на видеокартите, излезе някакво прилично голямо число и някой ми обясни че клъстер от машини с толкова видеокарти е физически невъзможен за изграждане, защото масата му би била такава, че ще претърпи гравитационен колапс и то не до степен до която ще се запали термоядрена реакция, ооо не, масата е достатъчно голяма че това да преодолее всякакви взаимодействия между елементарните частици и моят хубав клъстер ще се превърне в черна дупка, от която никаква полезна информация няма да се изкара. А за енергията, с която трябва да се захранят дори не е ставало въпрос.

Но пък сметките при AES са прекалено досадни за да се правят на ръка, не че не може, но е ужасно досаден и склонен към грешки процес. Докато OTP сметките са лесни да ги прави човек. И ако условията за ентропията на ключовия материал са изпълнени, това наистина математически е неразбиваема криптография, няма сила на този свят която да го направи, защото в ciphertext-а няма дори един бит информация, която да ти leak-ва нещо за ключа или plaintext-а. Просто критерия за "правилен отговор" го няма. Още по-забавното е че същата схема може да се приложи и за заблуда на противника, примерно добре приготвена кодова книга нарочно изтървана, може да доведе до логична, но нарочно грешна декриптирана стойност и така едно и също предадено съобщение може да значи едно за агентите ти и друго за враговете, на които си подхвърлил добре приготвена кодова книжка.

Защо са в групи по 5 - предполагам че има връзка с кодирането (не криптирането) на информацията. Не съм чел много теории по въпроса, но според мен го правят за да pack-ват информацията по-добре. Примерно дават втора кодова книжка с 100000 думички, всяка която си има индекс на която я търсиш след декриптиране. Така всяка 5-цифрена комбинация всъщност е дума, не са 5 символа. Въпросната втора кодова книжка не е критична и ако попадне в ръцете на врага, няма да стане нищо фатално. Идеята е че ентропията на всички човешки езици е доста ниска (при някои езици като френския това е издигнато до висини хаха). Така много по-добре се утилизират нещата. Помисли си колко думи може да изпишеш с 5 букви, със сигурност не са 100000. Всъщност с по-малко от 5 букви де, щото азбуката ни не е от 10 букви :) А повечето човешки езици имат между 10 и 100 хиляди думи доколкото знам, може да има изключение под/над това (английския, китайския и португалския типично са представяни като такива), но като цяло 100000 различни думи са напълно достатъчни за да опишат каквато и да било нормална комуникация освен някаква силно специфично техническа такава. Та аз си представям втората кодова книжка като тълковен речник например с тази разлика че пред всяка думичка си има номерче, речниците не будят чак толкова подозрение, а и по тия години съвсем не са будили.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 27 Ное 2014, 08:45

Да съобщя за още един разрушен предавател, който отива в историята след дълги години работа. :(

Това е този, разположен до с. Столник, Софийско, и излъчващ в миналото на СВ на 828 kHz.
През уикенда минах оттам с колелото - http://app.endomondo.com/workouts/440743564/7608725 и забелязах как само една от мачтите, най-южната, откъм 'Подбалканския път' е останала, и то за да бъде стойка на 'клетките' на мобилните оператори. Останалите ги няма, изнесени са и не се виждат на хоризонта.
На 19.10. по време на тази велоразходка - https://www.endomondo.com/workouts/user/7608725 - мачтите на този предавател все още стояха.

Исторически снимки и информация - http://www.predavatel.com/bg/1/elin-pelin#stolnik
Аватар
sacho5
Нов
Нов

Мнениеот sacho5 » 31 Дек 2014, 15:49

По коледа и нова година ми остана време и преработих стария клип от събарянето на антените на ПЛЕВЕН 1 като добавих и малко снимки и едно "селфи" ;)

http://vbox7.com/play:e9110bd342
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 01 Яну 2015, 01:11

Тия психопати се оказаха прави. RIP deutschlandfunk на ДВ...

P.S....абе колкото и да е странно, и Вакарел ги отняма. Дали няма да е пермаментно?

Изображение
fan_radio
100+
100+

Мнениеот fan_radio » 01 Яну 2015, 13:07

P.S....абе колкото и да е странно, и Вакарел ги отняма. Дали няма да е пермаментно?

Честита Нова Година! И ние сме си намерили хоби... В края на АМ излъчванията... :D
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 01 Яну 2015, 17:31

ЧНГ ! :Drunk
На 1 януари 2015 г. предавателите Вакарел - 261kHz и Кърджали - 963 kHz са изключени.
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 01 Яну 2015, 19:33

Lol как това?
ТСБ
100+
100+

Мнениеот ТСБ » 02 Яну 2015, 12:32

Предавателят на дълги вълни освен "БНР-Хоризонт" излъчваше и парламентарните заседания на живо, но не се приемаше качествено даже и на 100-120 км. от предавателя поради големите смущения в населените места, а в по далечните селища въобще липсваше.Сега като депутатите решиха да си направят телевизионен канал, хем ще са с национално покритие, хем ще им се вижда присъствието, хем ще им личи когато са леко на градус.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 02 Яну 2015, 13:13

Програмата на БНР на турски език, която се излъчваше на СВ, на УКВ ли ще се прехвърли ? :D
kikiface
500+
500+

Мнениеот kikiface » 02 Яну 2015, 13:24

Ако е такава работата най-добре да възстановят Радио България, тъкмо ще си припомним сигналите от късите вълни. :D

Назад към