Въпрос за СВ-радиостациите

Има ли почитатели?
b_angelov
Нов
Нов

Въпрос за СВ-радиостациите

Мнениеот b_angelov » 05 Сеп 2012, 14:41

Здравейте, нов съм тука. Искам да си купя СВ-радиостанция от 27 MHz обхвата. Въпросът ми е с вградената в комплекта антена докъде мога да излъча, и ако не мога да стигна до Русе, каква антена трябва да конструирам? Причината е, че с най-добрия ми приятел, с чиято помощ успяхме да изградим пиратска станция с покритие от около километър на честота от 64,6 MHz във родната ми Варна, се разделяме. Той много не ползва мобилен телефон, но с радиоелектрониката е на "ти". Та той се мести в Русе и ще искам да се чувам с него в свободното му време. В някои онлайн магазини видях добри СВ-станции, та ми се иска знам, според вас каква станци трябва да си взема, евентуално каква антена трябва да конструирам и така нататък. предварително ви благодаря за мненията
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Re: Въпрос за СВ-радиостациите

Мнениеот LZ2GPB » 05 Сеп 2012, 15:12

Първо, на 27MHz има прохождение само денем, със съвсем малки изключения! Второ, ще ви трябват външни антени! Трето, ако не се лъжа, позволената мощност в амплитудна модулация (АМ) е до 4W, което означава, че ако я надвишите е извън закона. Не че някой следи CB (Citizen Band) обхвата и изобщо късите вълни, така че няма голяма опасност. Така на пръв поглед 20-ина вата в АМ ще ви стигнат да си приказвате с външни антени за 27MHz, но ако станциите ви са до 4W, както предполагам, ще трябва да си направите усилватели. Има и друг вариант - SSB, където с по-малка мощност можете да покриете по-голямо място и да се чувате по-добре, единственият недостатък е малко по-тънката честотна лента (около 2-3kHz) при която звукът не е така чист като на АМ. Дай линк за някоя станция, която си решил да си закупиш.
b_angelov
Нов
Нов

Мнениеот b_angelov » 06 Сеп 2012, 06:49

Избрал съм си следните радиоапаратури:
http://mobimax.bg/Радиостанция-President-JOHNSON-II-ASC
http://mobimax.bg/Радиостанция-President-THOMAS-ASC
http://mobimax.bg/Радиостанция-President-TRUMAN-ASC
http://mobimax.bg/Усилвател-за-радиостанция-KL-300-3-30MHz
Избрал съм ей тези, като се надявам, че ще се получи нещо. Дано не греша!
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 06 Сеп 2012, 08:55

Ми взимай една от трите станции, която решиш и купи усилвателя. Това е.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 21 Окт 2013, 10:33

Странно защо при мен никога не е имало наличен СВ сигнал, нито на АМ, нито на FM. :Hmmm
Когато и да търся сигнал със скенера и антена, разположена на балкона резултата е нулев. Дали този обхват вече не е в употреба толкова, колкото е бил преди, или нещо друго?

Иначе, миналата седмица в Букурещ ми направи впечатление нещо, което е невъзможно тук - по магазините там се продават по около 4 вида СВ станции с антени в комплект! :o
Снимка:
Изображение
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 22 Окт 2013, 16:03

Здравейте, колеги. В момента прохождението на високите обхвати (20-30MHz) е страхотно и с добро оборудване можете да чуете станции от цял свят, включително Щатите, Австралия, Нова Зеландия, Япония), а с по-скромно оборудване и при повече късмет - доста европейски станции, или поне купчина руски таксита. 8)

Относно въпроса на колегата по-горе: при опит за контакт София-Русе, двамата участници могат да попадат в т.нар. skip зона на сигнала на кореспондента и съответно сигнала от София да прескача Русе и обратното. Затова 27MHz е удобен за комуникация на кратки разстояния чрез наземна вълна, както и за много далечни връзки (на десетки хиляди километри), но само при добро прохождение. Контакт на разстояния между 100 и 1500 километра е под въпрос, дори с големи мощности и специално проектирани антени.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 11 Яну 2015, 17:25

Citizen band-а се оказва доста воайорска история. Има поне 2-3 бебефона в махалата, които работят на CB. Гукащи бебета, семейни скандали, кой знае какви други глупости стига човек да ги слуша, мен ми стана противно като идея. Никога не бих си купил нещо такова да ме слушат всички наоколо...

Назад към