Любопитно

Има ли почитатели?
Аватар
NNinja
Нов
Нов

Любопитно

Мнениеот NNinja » 01 Сеп 2006, 21:36

Явно още има останали маниаци... Преди 2 дни от радиолюбител получхиме имейл с приложен запис от наше предаване (т.е. предаване на Радио Романтика)... интересното обаче е, че радиолюбителя беше от Финландия... Бая проходимост е имало в деня, който ни е чул
Доколкото си спомням от теорията УКВ вълните не се отразяват от тропосферата. Някой има ли идея как ни е чул толкова надалеч?
Който побеждава другите е силен. Който побеждава себе си е могъщ [Лао Дзъ]
За да побеждаваш, научи се на търпение. За да живееш, научи се да умираш
flying dutch

h

Мнениеот flying dutch » 01 Сеп 2006, 22:07

:lol: по интернет естествено :lol:
crimson

Любопитно

Мнениеот crimson » 01 Сеп 2006, 22:09

Ако се разровиш по форумите може да откриеш много любопитни факти къде какво се приема. Много се е изписало и за спорадичния Е слой, който се образува най често лятно време и като цяло е причина за смущения, както и хоби за радиолюбителите. Точно във Финландия беше засечено наше радио още през 1995-а, когато ефирът започна да се заема в по значителна степен.
Аватар
NNinja
Нов
Нов

Re: h

Мнениеот NNinja » 03 Сеп 2006, 00:58

[quote=""flying dutch""]:lol: по интернет естествено :lol:[/quote]

Говорех за ефирно приемане

Днес ми обясниха точно за спорадичния Е слой и май ще трябва да си поприпомня РВРЛ-то :)
Аватар
kilowat
Нов
Нов

Любопитно

Мнениеот kilowat » 31 Яну 2007, 01:58

това не е ново има една книга "Далечно телевизионо приемане" там има и диаграма приложена на прохожденията .
До колкото се сещам имаше някакво число на Волф което прогнозира прохожденията ама не съм много сигурен и аз съм приема по УКВ-то през лятото най-вече юли месец далечни радиостанций даже това ме тласна да си правя и тунер.
убавите работи стават бавно,а най-хубавите никога !!!!
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

DX-rs

Мнениеот arhimed_bg » 02 Фев 2007, 11:29

Старите пушки - DX-рите от 60-те и 70-те години, когато не си бил роден ги преследваха от КГБ и ДС защото слушаха далечни (DX) stancii и им изпращаха картичка-рапорт (QSL -картичка) и в резултат получаваха дипломи от тези радиостанции от чужбина. Имам приятел в Казанлък, който има една цяла стая чиито стени са облепени с такива дипломи - на СВ, КВ и на УКВ. При добро прохождение, т.е. при подходящи условия могат да се чуват станции над 5000 км на всеки един диапазон - LW,MW,SW,VHF и т.н. - стига да имаш мерак и време да ги търсиш. Навремето мислели че късите вълни не стават за далечни връзки и използвали за тази цел средните и дългите вълни - 100 до 1000KHz с искрови предаватели с мощност над 500 вата. Тогава се случило че един радист на руска полярна станция в АРКТИКА си построил любителски предавател на Къси вълни с мощност 5 (пет) вата и случайно установил връзка с другия полюс - аржентинска полярна станция от АНТАРКТИДА. Позивната на този радист била RAEM, а на специалистите им светнало най-накрая, че и късите вълни стават на работа - през 1920-30 а година. Сега сме 2007-ма... и като ви следя дискусията си мисля че май сте на път да откриете двете Америки и колелото... :P:
Божието - Богу! Кесаревото - Кесарю!
Аватар
NNinja
Нов
Нов

Re: DX-rs

Мнениеот NNinja » 02 Фев 2007, 12:29

Аз също съм радиолюбител и ми е позната тръпката от DX връзките... Само че в началото споменах, че става дума за УКВ
Аватар
radiator
1000+
1000+

Любопитно

Мнениеот radiator » 02 Фев 2007, 13:43

Ами за УКВ ти говорят хората. Първите УКВ станции от България, приети на УКВ в град Турку във Финладния, където е една от най-известните Ди-Екс общности, са през 95-та година - шуменския предавател на Радио Браво и врачанския предавател на Дарик Радио. През 98-ма наизлязоха още станции. Дори имам познат в този клуб, той публикуваше в сайта си пълен списък кои радиа на УКВ са му излизали.

Така, че Нинджа - нищо ново. Явлението е много старо и наистина е голяма зарибявка.
Аватар
NNinja
Нов
Нов

Любопитно

Мнениеот NNinja » 02 Фев 2007, 15:58

[quote=""radiator""]Ами за УКВ ти говорят хората. Първите УКВ станции от България, приети на УКВ в град Турку във Финладния, където е една от най-известните Ди-Екс общности, са през 95-та година - шуменския предавател на Радио Браво и врачанския предавател на Дарик Радио. През 98-ма наизлязоха още станции. Дори имам познат в този клуб, той публикуваше в сайта си пълен списък кои радиа на УКВ са му излизали.

Така, че Нинджа - нищо ново. Явлението е много старо и наистина е голяма зарибявка.[/quote]

Ще те затрудни ли ако ми дадеш сайта на тези DX-ри
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

Любопитно

Мнениеот arhimed_bg » 06 Фев 2007, 14:56

Малко се изгаврих - извинявам се! - приемете го като приятелска шега. И аз не съм цъфнал и вързал въпреки че съм радиолюбител от 1967 година - тогава получих слушателски номер от радиоклуба! Сега ме влече най-вече конструирането - приемници, предаватели и малогабаритни антени за Къси вълни. На УКВ-то почти не остава време да слушам, но ще се радвам да чета за интересни постижения - идва пролет и започват "тропо" и "спорадик" прохожденията. Впрочем имало е случаи и на "Аврора" дори по нашите широчини - но не знам дали това важи за концертния (4м) диапазон - при FM дискриминатора не съм чувал как се държи ефира при този вид отражения - чувал съм ги на смесителен детектор - CW и SSB сигнали! Успех!
Аватар
kilowat
Нов
Нов

Re: Любопитно

Мнениеот kilowat » 08 Фев 2007, 02:23

arhimed_bg Казваш че си конструктор долу горе и аз съм на същата "вълна"  конструиране и доработки на апаратури но като цяло по ми харесва да си ги конструирам от "нулата" та имам един въпрос които не можах да реша в моят приемник ползвах какви ли не вариометрични блокове за настройка стана много чувствителен но селективноста му се влуши та вапроса ми е можеш ли да ми дадеш модел и номер на някой такъв блок за настройка (вариометричен блок от автокасетофон) които да е  на входа и на смеситела с полеви транзистори а не с биполярни ?
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

Мнениеот arhimed_bg » 08 Фев 2007, 13:47

Киловат, дай ми по подробно описание на схемата и реконструкциите, които си правил, за да мога да разсъждавам. Чувствителността никога не е проблем, а селективността зависи от параметрите на вариометъра - ако е бил с по-нискочестотни ферити, ако е повреден, ако не е настроен добре и ако не е съгласуван добре със смесителя след него...въобще може да има маса причини.
Аватар
kilowat
Нов
Нов

Мнениеот kilowat » 10 Фев 2007, 01:12

архимед това е сложна задача да ти дам параметрите тъй като не можах да ги изровя никъде.
Блока е правен някаде в япония настройва се с три  ферита за УКВ и още три за КВ ( не го ползвам) фирмата производител е Mitsumi ама иди и разбери някакви параметри от 89 година.
Архаична работа не мога да изровя  параметри пробвах и блок които е с варикапи но не  ми хареса няма АДЧ и много "бяга"  по честота  просто не става за моят вариант на МЧУ-то ми то е правено с МА3089 и за стереодекодер А290D  копирал съм от части "респром"  но  специално МЧУ-то е върховно само дето още не мога да попадна на ВЧ блок :)
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 09 Мар 2007, 16:02

radiator написа:Ами за УКВ ти говорят хората. Първите УКВ станции от България, приети на УКВ в град Турку във Финладния, където е една от най-известните Ди-Екс общности, са през 95-та година - шуменския предавател на Радио Браво и врачанския предавател на Дарик Радио. През 98-ма наизлязоха още станции. Дори имам познат в този клуб, той публикуваше в сайта си пълен списък кои радиа на УКВ са му излизали.

Така, че Нинджа - нищо ново. Явлението е много старо и наистина е голяма зарибявка.

xuxuu и дарик от Враца  :Clap

Назад към