СВ и ДВ приеми през 2014

Има ли почитатели?
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Re: СВ и ДВ приеми през 2014

Мнениеот LZ2GPB » 19 Ное 2014, 00:42

Доколкото разбирам из google това е тестово EAM съобщение.

Да, тук има таблица с честотите.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 01 Дек 2014, 23:24

Йей, днес пристигна новия ми конвертер от Гърция - https://www.sv1afn.com/upcnv.html

Далеч по-чувствителен от стария, осцилатора работи на 200mhz, не на 100 и FM станциите не избиват, има входни филтри за премахване на common mode шума от USB кабела и като цяло се държи далеч по-добре специално на СВ/ДВ обхватите. Идва с вграден усилвател (20dB) който изключих, защото претоварва RTLSDR стика дори на нулев gain.

Направо съм очарован, това ми отвори нови хоризонти специално на ниските честоти!!! Ловя дори слаби ДВ станции, ловя NDB beacon-и, дори (по-слабо) разни time сигнали под 100khz. Бях доста изненадан да приема силно teleswitching предавателите от Германия.

Като цяло ако някой е решил да мине по този път, силно го препоръчвам. Изглежда доста прилично и скоро ще направя няколко скана по СВ/ДВ да видим колко добре може да се лови в шумни условия в София :)

П.П:

Изображение

И полунощ, когато обхвата е отпушен както трябва:

Изображение

Тези wideband шумове, които излизат като кратки пикове, които помитат голяма част от обхвата всъщност произлизат от гръмотевични бури. Голяма забава да ги корелирам с данните от http://www.blitzortung.org - в повечето случай когато те регистрират светкавица, аз виждам в същия момент такива неща тук, особено ако същата се случва не много далеч. В момента има доста гръмотевици над адриатическия бряг на Гърция,Албания и Хърватска...
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 06 Дек 2014, 00:04

Още един успех в грозната мисия със слушането на КВ/ДВ/СВ в апартамент в София - идентифицирах следващият най-брутален и гаден източник на шум след трафовете за прословутите лунички - по някаква случайност. Оказа се set-top box-а на кабелната. За жалост това доста трудно ще се екранира/оправи. Но като цяло се оказва голяма забава това, отстраниш някоя гад, на ред идва следващата, която преди се е удавяла в шума на предишната. И с всяка такава стъпка всичко се лови далеч по-добре, изплуват разни слаби сигнали, които никога не си виждал и така.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 06 Дек 2014, 13:30

Щом проблемът е от кабелен или интернет доставчик, звъниш на КРС и ще ти оправят проблема. Не се двоуми, а го направи, няма да съжаляваш! :)

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходен пост
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Дек 2014, 15:47

Тия от КРС са гола водица,мой приятел подал жалба до тях,че програмата на радио "БОЕ" 99,4МHz се смущава от близкия по честота кюстендилски предавател на пр."Христо Ботев" 99,3MHz (извинявам се за of topika) и тия му пратили отговор че идвали и замервали и установили,че напрегнатостта на полето на излъчване на предавателя на радио "БОЕ" било добро и нямало смущаване. А такова смущаване действително има. Те изобщо не са идвали да замерват нищо! ;D
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 06 Дек 2014, 16:21

Няколко познати, включително и потребител на форума, са ми давали позитивни отзиви за работата на КРС по отстраняване на смущения по обхватите. Разбира се, вероятно зависи много от конкретния случай, но въпреки всичко нищо не губи да опита. :)
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 06 Дек 2014, 17:48

То е по-скоро с крайно устройство, не с мрежата им, та знам дали ще има смисъл - не мисля че могат да направят нещо повече от това да ми препоръчат да го заменя с друго.

Тези хора наистина ли се отзовават за такива неща между другото?
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 06 Дек 2014, 18:28

Колега форумец, например, се похвали, че отстранили смущенията му в късовълновите обхвати. Трябва само да потърся да видя кой беше и ще те свържа с него.

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходен пост
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 07 Дек 2014, 18:19

Радио Украйна Интернешънъл възобнови своите емисии в средновълновия обхват на честота 1431 kHz с мощност 800kW в направление Русия. Сигналът в Троян в момента с приемник Sony ST-S190 и indoor loop антена на Grundig е отличен! :Clap
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 11 Дек 2014, 22:17

Благодаря за информацията, адаш! :ok
Тук в София на открито също се приема отлично, вечер разбира се. В апартаментите приемът на СВ е немислим заради многобройните смущения в този обхват. :Rant
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 12 Дек 2014, 22:52

Нещо с което надявам се ще ви зарибя за забавите със SDR радиа :)

Тази вечер си генерирах този heatmap, покриващ DC до 22mhz:

http://gat3way.eu:8000/hf1.png

(тук най-долу се вижда и ефектът от изключването на шибаните 12в лунички, драматичен е :) )

с малко подсказки:

http://gat3way.eu:8000/hf1-annotated.png

Генерирано е за периода от 18:52 до около 23:40 тази вечер, вижда се как високите бандове се "затварят" с последните станции, които се приемат там. "Резолюцията" е малко груба, 2 килохерца, интегрирането става в периоди от 10 секунди (това не означава че един пиксел е 2khz/10 секунди, нещата са малко по-сложни при обработката, за да изглеждат по-красиви за хората). При такава резолюция, теснолентовите сигнали обикновено се губят освен ако не са силни.

На практика произволни честотни обхвати, произволни интервали за интегриране и произволна резолюция може да се избере, ограниченията са в дисковото пространство и изчислителното време (картинката не се генерира в реално време - IIR филтъра и FFT нещата стават в реално време де, но генерирането на графиката - не, за нея има пост-процесинг).

Мисля че това е доста полезно за мониториране особено на по-тесни обхвати, 0-22mhz с голям детайл става малко тегаво като за обикновена десктоп машинка. Тези дни ще dedicate-на един донгъл само за такива цели, искам да я видя тази графика в рамките на денонощие където определени бандове се отпушват и запушват, ще е интересно. Но дори и на тази "голяма и груба" картинка човек лесно може да проследи как определени станции започват и приключват излъчване, кога обхвата се запушва и отпушва, каква е силата на сигнала (релативна величина, това не е в dBm). Всъщност, за мен е доста забавно като начин да откривам краткотрайни локални смущения, през деня открих няколко такива аномалии на по-горните обхвати.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 13 Дек 2014, 23:03

Снощи и днес си поговорих малко с пича дето е писал rtl_power и heatmap.py скрипта за рисуване на картинката, реших малко да допринеса към идеята, та сега експериментално плюя освен картинката и един HTML изход раздвижен с малко javascript, далеч по-удобно е. Допълнително драснах скриптове които конвертират готова база с SW broadcast schedules, конвертират ги в json формат и ги блъскат в HTML изхода, където javascript-ския код ги взема предвид. Стана доста по-приятно за ползване:

http://gat3way.eu:8000/mw.html

Приемам идеи за подобряване. Мислех за "пермаментни" етикети на разни честоти, но ще стане много нагъчкано. Също така, логиката на това е тъпа за момента, не взема предвид деня от седмицата, а само часа. Та станции които не излъчват днес, могат да се появят. Допълнително базата ми е малко скапана (ползвам тази на един японец, подкастрена малко от азиатските MW станции), ако някой знае добра такава с всички станции на ДВ/СВ/КВ, времена на излъчване и честоти, да пише, ще съм много задължен.

P.S съжалявам, ресетнах входните данни, сега ще се налива информация до час-два достатъчно за да се визуализира като хората.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 14 Дек 2014, 23:24

Ето малко ресурси, които биха ти били от полза:

Информация за това кой честотен обхват за какво се ползва тук. Може евентуално да сложиш някакви статични анотации към различните обхвати, би било полезно и е интересно да се спомене, че не една или две станции нарушават съществуващите регулации и излъчват в обхвати, които са предназначени съвсем друг тип станции. Например много broadcaster-и излъчват в обхвати, които са предназначени за любителски или служебни емисии, обратното също не е изключено.

База данни с NDB (навигационни фарове) на дълги и средни вълни: тук

Broadcasters на дълги и средни вълни: тук

А също и за къси вълни.

И API-то на един от радиолюбителските DX Cluster-и, които показват в реално време на коя честота излъчват различни радиолюбители: тук.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 15 Дек 2014, 10:49

Пробвах да сложа статични анотации, обаче това се оказва доста проблемно ако имаш доста данни, става грозно замазване. За жалост, картинката не може да се zoom-ва, та това е лоша идея към момента. Ще видя какви красоти могат да се правят с картинките в HTML5, защото не съм много по уеб фронтендите.

Много мерси за базите!

П.П да то с базата с излъчвания ще е най-голямата драма. Трябваше да я коригирам за СВ нещата (добавих и няколкото NDB beacon-а които се ловят тук, после ще слагам още). Вече си личи кога пускат и спират някой предавател и това си има "обяснение" (макар че като гледам тези неща не се спазват ужасно стриктно от broadcaster-ите).

В кода ми имаше тъп бъг дето честотите излизаха леко разместени, трябваше да го оправя. Отделно пипнах малко скрипта дето чертае картинката - има един определен проблем с "dynamic range"-а, на практика интензитета на сигнала отива като червената и зелената стойност на пиксела (0-255). По начина по който се смята, това е малко кофти работа, което обяснява и защо на waterfall-а на SDR-а изглежда далеч по-добре. Допълнително кривото е когато имаш много силен сигнал (както при мен е Хоризонт от Вакарел) - повечето останали сигнали имат много ниски стойности и съответно се виждат като съвсем малко по-бледо светли пиксели от черното, за човешкото око няма много разлика (при теснолентови сигнали нещата стават тотално грозни - защото интегрираме и усредняваме 1khz "парчета" от спектъра - та това е и причината няколкото time станции които ловя тотално да отсъстват).

Единият вариант е да вдигнем резолюцията, но това е затормозяващо, затова реших поне малко да излъжа нещата - сложих максимален threshold и повече от това не отчитаме. Това подобри доста нещата с "контраста", макар и не чак толкова колкото очаквах. Може да се експериментира още, но става доста зависимо от ситуацията, та го оставих на някакви по-безопасни за всякакви случаи стойности.

Има да боря и разминаванията с UTC и времевите зони, сега разглеждам само частният случай в който се намираме на изток от Гринуич :) Все пак данните ги вземаме с времена в UTC формат, иначе би било доста грозна работа ако трябва някой ден да го ползват други хора.

Ще го сборя и за КВ неща по-нататък, но там с базите с излъчвания, нещата стават с порядък по-сложни. Хубавото е че софтуерът прави frequency hopping и можем да смятаме тези неща за честотен обхват далеч по-голям от този на приемника. Та ще може същите картинки да ги вадя и за няколко обхвата - както казах ограниченията са свързани предимно с процесорно време и дисково пространство.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 19 Дек 2014, 01:50

LZ2GPB, бутнах малко нещата и сега мога да следя почти целия LW/MW/SW спектър, със broadcast schedule базите ще си имам вземане-даване още де...

http://gat3way.eu:8000/hf.html
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 07 Яну 2015, 00:02

Все още правя експерименти де, но това е последната версия засега:

http://gat3way.eu:8000/hf.html

heatmap-ите са доста по-човешки сега (цветната схема е следвайки любимия ми SDR софтуер за общо ползване). Увеличил съм детайла, binsize-а е 250hz, относително добра работа върши дори за доста теснолентови излъчвания - примерно разни по-силни RTTY, CW, PACTOR и т.н. неща трябва да излязат. В процес на оптимизации на софтуера съм, но това за момента на моменти съсипва 6-ядрена система с 8GB RAM и има доста място за оптимизации, ама доста. Другото поле за оптимизации е свързано с QRM-а, сега "контрастът" е нарочно увеличен с порядъци и влиянието на лайняните локални шумове си личи ясно. Силно се надявам този уикенд най-накрая да оправя проблема с най-бруталния източник на шум, трафа за луничките прословут. Купил съм вече нови и скъпи заместители, трябва само да имам достатъчно време на светло да ги сменя.

Назад към