СВ и ДВ приеми през 2014

Има ли почитатели?
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Re: СВ и ДВ приеми през 2014

Мнениеот LZ2GPB » 06 Окт 2014, 00:34

Май-май, за съжаление, единственият вариант е да стоят изключени. Някой по-технически грамотен да се изкаже по въпроса. :)
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Окт 2014, 11:08

Има начин да се отстранят смущенията,можеш да сложиш паралелно на захранването на луничките от тези кондензатори дето ги има по луменисцентните лампи или да свържеш последователно на захранването един дросел само че не се сещам от къде можеш да вземеш дросела.
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 06 Окт 2014, 13:28

Stani,
Моля ти се, не пиши откровени глупости да се намираш на приказка! По лампите на уличното осветление имаше както кондензатори, така и дросели, с товар мощна живачна лампа. Факт, вечери щом светнеха почнаха едни яки смущения. А и вече не слагат в новите лампи тип пура и кондензатори. Разбра се че след продължителна работа са много опасни, пробиват, текат, токсични стават и хората дишат в домовете всичко това.
Изображение
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Окт 2014, 15:02

Нямах предвид уличните тела а тези,които се използуваха за осветление в бита,предприятия,в тях имаше едни малки кондензатори от по 20mf които изпълняваха ролята на противосмутителен филтър свързани паралелно към захранващата мрежа иначе си прав че понякога гърмят но вършеха работа и филтрираха смущенията в Средновълновият обхват,както и да е,може би се продават в магазинната мрежа готови филтри за тази цел.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 06 Окт 2014, 16:06

Мисля че е най-добре да потърся по-качествени трансформатори, тези вероятно са някакви китайски боклуци взети за възможно най-ниската цена от някоя железария. Това е малко на сляпо, но предполагам че идиотите дето са ги правили не са се постарали да го защитят добре от RFI leak-ванки.

Това го казвам, защото се преместих преди седмица и нещо, на старото място пак имах такава инсталация и нямаше чак такива проблеми - пак шумеше де, но в сравнение със сега беше цвете.

Странното е че аз всъщност имам два такива трансформатора - в дневната има две инсталации с такива лунички - в кухненската част и над ъглите на стаята, предполагам че са два де, защото са на отделни ключове, още не съм се катерил да гледам какво има точно. Та тази инсталация в кухненската част прави далеч по-голям проблем от другата.

Това е засега може би най-големият проблем с източник от вкъщи, телевизори, климатици, всичко бледнее пред това. Имам и проблеми идващи от съседите, но трудно ще ги идентифицирам къде точно е проблема.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Окт 2014, 18:17

Сега ми хрумна нещо друго,изхвърляш трансформатора и сменяш крушките на луничките с 220волтови!
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 06 Окт 2014, 18:34

Колеги, ако засечете дрм сигнал пишете че с моето оборудване нищо не става.
Изображение
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 06 Окт 2014, 20:41

В момента тук се лови единствено BBC world service на 5845khz, но е много зле, прекалено много CRC грешки и нищо не се чува. По-късно вечерта е доста по-добре.

Какво е твоето оборудване?
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 06 Окт 2014, 20:49

Старо радио с изкарана междинна честота на 455kHz, подадена на една платка с генератор на 467khz и подавам разликовата честота на звуковата карта.
Изображение
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 06 Окт 2014, 20:56

А проблема е че не можеш да видиш такъв сигнал или че не може да се декодира с достатъчно добро качество че да излезе нещо?
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 06 Окт 2014, 21:13

С Дрийм нищо не става, няма услуга, незнам къде е причината!
Изображение
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 06 Окт 2014, 21:15

Пробвай на 5910khz, SNR Saftica, МНОГО силен сигнал тук в момента, SNR-а ми го вади над 15dB и се чува ясно, много рядко насича.

П.П на view->evaluation dialog->waterfall input spectrum вижда ли се ясно (светлозелено) сигнала? Ако не, виж със силата на звука дали няма да се оправи като го бутнеш. Също така, всичките 10khz от сигнала трябва да се ловят, "отрежеш" ли малко от него погрешка, нищо не може да се декодира като хората...

Трябва да изглежда нещо от сорта на това:

Изображение
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 06 Окт 2014, 23:24

Това трябва да е честотата:
DSC_0033.JPG

А ето и какво показва програмата:
Изображение

Изображение
Различни стойности показва, а и приемника сигурно се самовъзбужда защото издава странни звуци на моменти.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 07 Окт 2014, 00:00

Хммм това на waterfall-а не прилича много на DRM сигнал наистина. Предполагам можеш да го възпроизведеш със звуковата карта, трябва да звучи нещо подобно на това:

http://www.sigidwiki.com/wiki/Digital_R ... _%28DRM%29

Schedule на DRM станциите съм виждал някъде из нета, та там можеш да се ориентираш кога къде точно да се tune-неш, със SDR е относително по-лесно, защото визуално много лесно се разпознава сигнала и е само въпрос на разцъкване на обхватите, обикновено за минута-две ако се лови нещо ще го изнамериш.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 07 Окт 2014, 02:27

Ето ти разписание на DRM емисиите на къси и средни вълни: http://www.wwdxc.de/drm.htm Добавяш 3 часа и получаваш българско лятно време.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 08 Окт 2014, 00:38

Малко ъпдейт оттук с жицата и LW обхвата, досега единственото което мога да изловя е Хоризонт от Вакарел, едно румънско радио и Deutschlandfunk:

Изображение

Тази вечер се загледах по обхвата, не че имаше нещо по-интересно, жицата е твърде къса очевидно, но с много голяма изненада установих приемането на един CW beacon от далечна Белгия на 311.5khz:

Изображение

Някакво щастливо стечение на обстоятелствата предполагам. Мисля освен смяната на трансформаторите, най-накрая да изкарам не жица, а метър-два коаксиал навън, чак след това жицата, за да намаля смущенията идващи от вкъщи и съседите. Засега съм идентифицирал няколко големи източници на смущения - трафовете на луничките (прецакващи MW обхвата и 2-3mhz обхвата), някакво мощно импулсно захранване, възможно е да е от работната станция (не е от другите машинки), но може и да не е от вкъщи - запълва 7-9mhz обхвата с едни криволичещи хармоници. Също нещо неидентифицирано и не от вкъщи и дразнещо - широкобандови кратки пикове през равно време между 5 и 11 mhz , най-силни около 7-8 mhz, не знам от какво, вероятно плазмен телевизор съдейки по подобни неща видяни от нета. И последно, слаб широколентов шум между 12 и 16-17mhz, който не пречи чак много и идва точно от дългия неекраниран ethernet кабел от розетката до рутера ми (10m), защото изчезва ако го изключа. Между 2 и 4 mhz има други източници, които не са от вкъщи и не знам откъде са, вероятно съседи, трафопост, фонов шум в квартала, нямам идея, но дори той се ядва на фона на локалните гадове. Та се надявам че ако жица вкъщи няма и коаксиала виси 1-2 метра навън от джама, нещата значително ще се подобрят.

Допълнително някой ден ще сляза долу в горичката да снадя още няколко метра жица, да се надяваме че това ще подобри ниските обхвати (или ще вкара само още шум, не знам още дали е добра идея). Това обаче е въпросителна работа, на горните обхвати сигнала е много силен и се overload-ва приемника само на gain сложен на стойност 8-9. На MW обхватите съответно, gain от 20-25 е перфектен. Имам известен хардуерен контрол върху това, gain-а на конвертора, който в момента е леко издут и трябва да го сваля, така че резерв за по-дълга жица има, но не много повече преди да почнат да стават мизерии може би.

Смяната на трансформаторите иначе ще се окаже голяма драма, аз такава осветителна инсталация не съм виждал досега, примерно днес разбрах че имам луминисцентни лампи покрай ъглите на стаята, отдавна изгоряли, явно предишния собственик не ги е харесвал особено и не ги е подменял, но горе над окачения таван е такава свинщина от кабели, че не знам кое за къде отива. Трансформаторите още не съм ги открил, уикенда ще гледам със стълба и фенерче, барем ги открия и заменя с нещо по-свястно дето не бълва толкова гмеж :(
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 08 Окт 2014, 09:53

За трансформаторите ти казах,махаш ги е сменяш крушките с 220волтови,има такива на един приятел му даде фира такова трансформаторче и не му се занимаваше да търси ново взе че смени крушките с 220волтови,лично аз съм му ги слагал.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 09 Окт 2014, 01:04

Ами възможно е и това да направя след време, особено ако се окаже че и с коаксиала навън нещата няма да се подобрят.

Иначе тази вечер имам приятен успех със софтуерните неща, направих си custom gnuradio block за декодиране на RTTY, с малко привнесен от друг проект код де, но работи много прилично, особено ако сложим един хубав тесен bandpass филтър на сигнала. Това мисля относително лесно мога сам да си го бутна да декодира и SITOR-B, корекциите няма да са много големи. Това е важна стъпка за моите зли планове да ловя и логвам автоматично, понеже мога да си пиша custom питонски gnuradio скриптове за multichannel логване и декодиране, примерно с един донгъл който има bandwidth от максимум 2.4 MHz, мога едновременно да декодирам RTTY и да демодулирам AM аналогов voice на друга честота в обхвата на донгъла примерно и да го записвам във wav файл. За жалост, няма кой знае колко RTTY излъчвания, които не са криптирани, това което ловя много добре са weather прогнозите от Хамбург на ~10100khz, както и разни радиолюбителски неща, които не са ми особено интересни. Със SITOR много не съм се занимавал, но с fldigi съм декодирал истанбулската станция.

Иначе някой ден като задобрея много ще си напиша HFDL декодер, това ми е мечта, но спънките там са грозни - схемата е доста по-сложна от това, с което съм си имал вземане-даване и второ - няма документация, стандарта не е много отворен, достъпен е от сайта на ARINC срещу заплащане, аз намерих някакви апокрифни PDF-и де, но са някакви ревизии към стандарта, споменаващи разни неща, оригиналния документ го нямам.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 10 Окт 2014, 01:13

Хахахахаха, абе тия неща още ли съществуват....в 2014? :)

https://soundcloud.com/milen-rangelov/e ... rs-station

Макар че като слушам това звучи като празно съобщение, без payload.

Едно време ми бяха много интересни от гледна точка на криптографията, макар че one-time-pad като идея е сигурно най-простата и математически доказано неразбиваема криптосистема, същевременно включваща доста грозни условия свързани с key management-а, които ако не са изпълнени въпросната престава да бъде неразбиваема. Има няколко прости изисквания като например ключовете (one time pad-овете) да се разменят по сигурен канал и да са генерирани по начин който не предполага да бъдат атакувани по статистически методи. Последното (уж) е и причината за успеха на Venona проекта в средата на 40-те когато американците успяват да разбият над 50% от съветския трафик, защото руснаците си генерирали key материала карайки лелки да блъскат случайни клавиши на пишещи машини и ентропията на полученото не е особено висока, на всичкото отгоре били достатъчно глупави да го преизползват. Макар че това е според мен доста наивно обяснение от страна на NSA (които тогава дори не са съществували) - според мен доста по-вероятно е просто да са гепили key материал от разни руски агенти/дипломати по един или друг начин и ако руснаците са направили сериозна грешка, това е по-скоро в преизползването на key материала. Статистически атаки....през 40-те с тогавашните изчислителни възможности ми се вижда по-скоро като научна фантастика. Както и да е, не е хубаво човек да спекулира с такива неща, все пак заради това някои хора са изгубили живота си тогава.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 10 Окт 2014, 01:54

Ами да, съществуват, макар че в днешно време са доста по-редки. Подобни емисии продължават да се излъчват от Франция, Русия, Украйна, Полша, Египет, Куба, Китай, Тайван, Южна Корея, Виетнам и други страни - на телефония, телеграфия, в цифрови режими и политонни мелодии. Проста, но в същото време ефективна технология за пренос на информация до агентите в чужбина. При сегашното наличие на нанотехнологии (за справка, съществуват чипове, чиито размер им позволява да бъдат вградени в лист хартия), не знам защо гореспоменатите държави продължават да излъчват подобни емисии. Вероятно са наследство, останало от годините на Студената война, а разузнаванията на съответните страни нямат достатъчно финансиране или благословия да интегрират модерните технологии в шпионажа. :D

Разгледай сайта http://priyom.org, може би един от най-добрите източници на информация по темата. Пичовете са си направили труда да направят описание на всяка една станция (без значение дали тя е активна или отдавна прекратила излъчване), страхотно разписание на предстоящите емисии на станциите за всеки един ден, а в дясната колона и следващата станция, която ще се появи в най-скоро ефир. На нас ни остава само да настроим приемниците на дадената честота... :Clap

Edit: Ако може адашът Георги да премести мненията, свързани с къси вълни в съответната тема, че малко се оляхме.
Последна промяна 1 на LZ2GPB, променена общо 10 пъти

Назад към