СВ и ДВ приеми през 2014

Има ли почитатели?
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Re: СВ и ДВ приеми през 2014

Мнениеот LZ2GPB » 04 Сеп 2014, 20:33

fan_radio написа:Направи ми впечатление, че вече са актуализирали мощността на Видинския предавател - 200 kW.

Да, наскоро изпратих информацията за спирането на предавателя на Радио Благоевград на 864 kHz и намаляването наполовина мощността на предавателя във Видин до няколко сайта, посветени на средновълновия DX, например: http://mediumwave.info/news.html
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 07 Сеп 2014, 12:39

Снощи Радио Белград 202 на 1503 kHz отново се чуваше много добре в Пазарджик.Тази сутрин имаше сигнал и след 8 часа. Слушах го с обикновен радиоприемник.Panasonic RF-3500 на феритна антена.
Реалната мощност на предавателя 10 kW ли е ?
Как се приема този предавател в Североизточна България ?
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 19 Сеп 2014, 22:27

Яко - опънах малко по-дълга жица от терасата (около 8-9м) и успях да изловя DRM от Нова Зеландия!!!

Изображение

При това не накъсваше! HF усилвателя и филтъра вградени в конвертора на унгарците вършат чудна работа! Това излъчва с 100kW от 17000km и е живо чудо че с тази примитивна антена и в този зверилник какъвто е София въобще може да се декодира.

Амбицирал съм се да опъна 20 метра жица, долу да я закача за оградата с някакъв свестен изолатор - тогава надявам се най-накрая ще сляза на по-ниските честоти - в момента с тази дължина на антената и с този шум от апартамента на практика под 6 mhz е абсурдно да се лови каквото и да било. Макар късно вечерта понякога да чувам слабо БНР от Видин измежду грозния шум.
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 20 Сеп 2014, 13:06

като свърза радио приемнкот с компютъра, имаше някой де-модулатор?
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 20 Сеп 2014, 15:28

Да, SSB демодулация и декодера използва изхода от звуковата карта (с pulseaudio нещата доста се улесняват защото може да route-ваш на всеки клиент аудио изхода и входа, лошото е че декодера не ползва pulseaudio и е малко криво). При мен е със SDR, не е с отделен приемник, но абсолютно същото можеш да го направиш и с друг приемник който има USB демодулация и 10khz широка лента - аудиоизхода към микрофона на компютъра и оттам с декодера (dream е декодера и е опънсорс - има версии за уиндоус и линукс).
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 22 Сеп 2014, 14:04

Снощи около 19:30 h в Пловдив се приемаше много добре радио Тимишоара с 40 годишен транзисторен радиоприемник Алпинист на феритна антена. Предаването беше на българо-банатски диалект. Вечер радио Тимишоара на 630kHz (400kW) се чува отлично в Пловдив, предполагам и в голяма част от България. Има ли някакво насочено излъчване към България,когато предават на българо-банатско-павликянски диалект или по-добрият прием се дължи на прохождение ?.
az
500+
500+

Мнениеот az » 22 Сеп 2014, 17:07

Мисля, че няма никакво насочено излъчване, когато радио Тимишоара (630 кХц) излъчва на български. Поне аз не съм забелязал разлики в нивата на приемане при различните езици. То няма и логика да е различно, защото предаването е предназначено за банатските българи, а не за слушателите в България. Иначе в София радио Тимишоара се приема без големи проблеми през деня и отлично вечер и през нощта. Вечерно време този предавател съм го приемал отлично и на Халкидики.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 30 Сеп 2014, 20:16

@GIF, Радио Тимишоара се чува страхотно и в Троян. Няма нищо чудно, че 400-киловатов предавател вечер и през нощта покрива целия Балкански полустров - така и трябва да бъде. Предаванията на павликянски диалект нямат специална диаграма. Емисиите са денонощни и се излъчват с антена с кръгова диаграма.

@gat3way, Най-вероятно ще се радваш на постоянен прием на Нова Зеландия в DRM до края на октомври, когато навлизаме в зимния сезон в радиоразпръскването, когато се извършват редица честотни промени и започват да се използват по-ниски обхвати за излъчване на предаванията. Една от причините за добрия ти прием, въпреки "зверилницата" в София е, че DRM не се влияе толкова много от местните смущения, колкото АМ. Можеш ли да дадеш повече детайли относно приема като честота и час? Картинката, която си споделил не се отваря, но ако не греша Радио Нова Зеландия излъчва в DRM с bitrate 15,5kb/s AAC+ mono и в момента е една от малкото радиостанции, продължаващи да използват активно DRM на къси вълни. Таргет зоната на предаванията им е Пасифика, като някои емисии се чуват по-силно, а други по-слабо, в зависимост от обхвата, азимута и часа на излъчване.

Edit: Искам да те попитам каква ти е компютърната конфигурация и вкарва ли допълнително смущения в ефира? Обикновено импулсните захранвания, някои монитори и доста модели лаптопи пречат на качествения прием.

Поздрав! 73! :)
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 01 Окт 2014, 11:56

Проблемът с картинката е отстранен.

На 9630khz, кога точно като час не знам, трябва да е някъде не много преди да пусна поста.

Що се отнася до смущенията, имам малко смесени чувства към цялата работа - да, има корекция на грешките и като цяло не се влияе толкова от шума, от друга страна обаче ако сигнала е по-слаб, CRC грешките скачат доста и в крайна сметка нищо не излиза от декодера, аналоговия voice поне се чува, може да е по-слаб, да пращи, но го има :) Всъщност точно на скрийншота е уцелен момент с кратко накъсване, точно когато сигнала започна да заглъхва и малко след това затихна дотолкова че да не може да се декодира повече.

Машината ми е с 6-core AMD bulldozer, 8GB DDR3 памет и няколко SATA диска общо около 3TB и шуми доста. Голяма част от шума наистина е common mode и до голяма степен реших проблема с качествени екранирани USB кабели, отделен активен USB хъб, нищо не навръзвам директно в хъба, всичките ми SDR-и са през удължителни екранирани USB кабели и са пъхнати в метална кутия, на кабелите съм слагал феритни щракалки. Това изолира до голяма степен шума идващ от компютъра и по-горната част от обхвата (да речем от 9-10mhz) ми е относително чист, спокойно си декодирам RTTY, wefax от Хамбург, разни CW beacon-и (Атина, Сеул - HLG е може би най-силния такъв) и разбира се любителските CW/RTTY неща, наскоро имаха някакъв contest и беше пълно с такива неща.

По-долните обхвати обаче....около 7-8mhz и надолу шума става ужасен, а под 6mhz всичко става неизползваемо, тя и жицата е прекалено къса за да е ефективна там де, но не мисля че шума идва от машината, идва от разни уреди и електроинсталации, не само вкъщи но и при съседите (жицата е опъната около терасата и на практика лови добре всичката сган от блока). Аз се забавлявах известно време да идентифицирам източниците идващи от вкъщи, кухненското осветление което е с лунички и трансформатор вдига ужасен шум примерно, не очаквах това. Отделно климатика създава едни периодични пикове в шума, които изглеждат красиво на waterfall-а обаче на практика са ужасни ако искаш да слушаш AM радиа. Дори ако изключа почти всичко вкъщи, нивото на шума е достатъчно силно. Отделно, някой съсед има някакъв уред, който за щастие ползва рядко и за кратко, но е толкова мощен че "затрива" целия спектър чак докъм 15-16 mhz, абсолютно всичко се удавя в шум като го пусне това, много ми е интересно какво е.

Мисля да намаля шума като опъна жицата не около терасата и външната стена на блока, а от прозореца над паркинга отзад и да я вържа за металната ограда. Така ще обира по-малко шум, а и ще има по-добра видимост. Не съм го направил още, защото не съм решил как да подходя с изолатора, а не искам просто да я връзвам за металната ограда. Имам 20 метра жица за целта, мисля че нещата с шума и приемането ще се подобрят доста след тази операция и ще мога зимата да съм по-спокоен с по-ниските обхвати :) Другото което мисля е да си изработя 9:1 ун-ун и да видя как ще се държи. Но пък не съм намерил подходящия феритен пръстен, този който мислех да ползвам се оказа неподходящ за целта според запознати с материята радиолюбители.
Последна промяна 1 на gat3way, променена общо 5 пъти
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 01 Окт 2014, 20:06

Ето и детайлите на емисията, която си чул:

Код за потвърждение: Избери целия код

1836-1850 on  9630 RAN 025 kW / 035 deg to Cooks/Samoa/Niue/Tonga DRM

Т.е. от 2136 до 2150 българско време, мощността е 25kW, азимутът на излъчване - 35 градуса. Пълното разписание на Радио Нова Зеландия тук.

Относно смущенията, може би най-доброто решение е качествен коаксиален кабел, който да изолира смущенията, идващи от апартамента, и антена тип "рамка" (magnetic loop) на колкото се може по-голямо разстояние от жилищната сграда.
Последна промяна 1 на LZ2GPB, променена общо 3 пъти
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 01 Окт 2014, 20:47

Коаксиалът засега няма как да го изкарам навън, замислям се за онези плоските парчета дето се слагат за да минава през прозорци и поне 1-2 метра от блока да минава коаксиал, чак след това жицата запоена към жилото на кабела, може би ще е по-добре така, но пък механично няма да е много стабилно и не знам дали няма да се скъса при по-силен вятър

А иначе луповете май не са много решение за отвън при мен, няма къде да се разположи де. Доста хора ми предлагаха от онези малките магнитни лупове дето се tune-ват с променлив кондензатор, има и готови варианти из ebay. Проблемът е че са доста теснолентови и трябва ръчно да се бутат, а аз съм мързелив и искам всичко да става софтуерно. Вариант да въртя врътката с моторче ми се видя малко извратен :(

Може би другото решение e някакъв вариант на inverted V антена, където опъвам две жици долу до оградата, други хора предположиха че ще лови по-малко шум, та може и да пробвам някой ден. Но на първо време ще видя какво ще е подобрението с жицата до оградата, ако шума намалее до по-приемливи нива, дори не мисля много да се хабя повече. И да не помогне, поне сигналите ще се ловят по-силно и пак съотношението сигнал/шум ще е по-добро.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 03 Окт 2014, 00:28

LZ2GPB, а това е малко мистериозно:

Изображение

All Radio India е наистина, само по акцента си личи, работил съм достатъчно време с индиици и им знам английския :) Та да де, на английски беше, откъде идва това "Russian service" ?

Записано точно по времето когато пускам поста на 9945khz. Имаш ли малко повече информация? Защо се води "Russian service" ?

Между другото, доста чист прием, SNR-a го води малко над 12-13.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 03 Окт 2014, 10:37

Всъщност честотата е 9950 kHz.

1745-1945 on  9950 ALG 250 kW / 312 deg to WeEu English DRM
1945-2045 on  9950 ALG 250 kW / 312 deg to WeEu Hindi DRM
2045-2230 on  9950 ALG 250 kW / 312 deg to WeEu English DRM

Емисиите на руски са както следва:

1615-1715 on  9595 BGL 500 kW / 335 deg to EaEu Russian
1615-1715 on 11620 BGL 500 kW / 335 deg to EaEu Russian
1615-1715 on 15140 ALG 250 kW / 312 deg to EaEu Russian DRM

Label-ът с текст "Russian Service" изглежда е просто грешка на операторите в предавателния център, нещо, което не се случва за първи път при индийците.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 03 Окт 2014, 13:25

Уф, да, понеже e SSB и го tune-вам 5khz по-ниско, съжалявам.

Значи е грешка все пак, аз имах някакви теории че е специална програма за руснаци, само че на английски, ама пак не се връзва нещо.

ОК, тази вечер ще хвърля едно око на DRM-ите пак и ако видя нещо интересно, ще пиша.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 03 Окт 2014, 13:41

Ето една сравнително лесна за изработка широколентова антена, която е компромисен вариант за средни и къси вълни (до около 15 MHz) и е сравнително "тиха": http://www.w1aex.com/loop/loop.html На средни и къси вълни до около 4 MHz има силна насоченост, а колкото по-висока става честотата на приемане, толкова по-слаба е насочеността. Не е особено подходяща за високите обхвати, там може да използваш друга антена и да ги сменяш спрямо нуждите ти, примерно с един галетен превключвател.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 03 Окт 2014, 23:42

Супер оффтопик стана това, не е по темата, ама...

Ако живеех в къща с двор щях да мога да си експериментирам много, но тук е доста проблемно, за съжаление :( Ако измисля как да я сътворя тази антена тук, ще се пробвам, но в момента все още не мога да си го представя как точно ще изглежда..

Та много проблемно се оказва КВ приемането тук, аз очаквах проблеми заради големите антени, очаквах и да е шумно, но не очаквах че ще е чак толкова, на по-високите обхвати не е такава кочина. За други неща дори не ми е хрумвало. Примерно да се налага да се съобразявам със съседи и домоуправител за антени, сега се притеснявам че изкарам ли нещо по-дълго да виси, някой ще реши че му пречи, а домоуправителят (бивш полицай) е специален проблем. Но мисля да изпреваря събитията де, по-лесно е да се извинявам, вместо да моля за разрешение. И вече и други моменти, хора минават, идиоти всякакви, някой идиот ще я резне за кеф, някой манго ще мине и ще реши да я издърпа заради "бакъра" примерно, в задния двор срещу прозореца всеки може да влезе в крайна сметка. Варианта за покрива още не съм го проучил, аз живея тук от седмица-две, но и опъването на коаксиал до горе и някаква антена на покрива вероятно е възможен, шума ще е доста по-малко, свободата повече, но достъпа до там все още не знам как е.

За СВ и ДВ тотално съм ги отписал. Все пак сигурно някой ден ще си взема някоя купешка активна magnetic loop антенка от тия дето се лепят на прозореца и са с батерии, има ги из ebay, просто за да видя какво има по тези обхвати. Обаче съм малко скептичен по отношение на резултата, а и както казах, държа да избягвам ръчното tune-ване, защото не мога да автоматизирам нещата така (страдам от някаква мания за автоматизиране и си пиша разни gnuradio flowgraphs, където навръзвам freq xlating филтри, демодулатори и ползвам или вградените декодери или външни такива през named pipes, резултатите ги записвам, крайната ми цел е автоматизирана система за автоматизирано логване и записване на различни "интересни" неща).

С VHF/UHF нещата и с s-band нещата никога не съм имал чак такива дилеми, там в общи линии се получаваха нещата или със саморъчно сглобени некадърни антени, или с купешки такива и малко повече фантазия по отношение на монтажа. С HF антените някак много загрубя всичко :( А се оказва доста интересен обхват, има доста интересни неща - HFDL примерно е доста забавно нещо, все едно ACARS но за самолети на хиляди километри оттук :) Метео RTTY-тата и факсовете също са забавни неща за ловене, декодиране и логване.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 05 Окт 2014, 00:13

LZ2GPB, още един въпрос, тук по обяд улових един доста странен сигнал на 27.5mhz:

Това е на waterfall-а:
http://www.gat3way.eu/poc/weirdsignal.png

Това е AM демодулиран звук
http://www.gat3way.eu/poc/weirdsignal.wav

Голяма мистерия е това и нямам никаква идея какво е. Прекалено широк е (40-50khz). Мислех че е някакъв радар, обаче силно ме съмнява, сигналите на онези късовълновите OTH радари изглеждат съвсем различно, като zoom-неш waterfall-а ясно си личат периодичните пикове, тук такова нещо няма. Другата ми теория е че е някой от тези дистанционно управлявани моделчета, някои от тях ползват 27mhz банда, но това доколкото знам това е рядкост. Но пък сигнала периодично заглъхваше и се усилваше много подобно на далечните сигнали дето се отразяват от йоносферата, така че надали е такава играчка. Питах разни хора, никой няма идея какво е :(

P.S преди малко опънах дългата жица (запоих още десетина метра) но не до оградата а я захванах за едно дърво (зад блока имаме някаква оцеляла мини-горичка). Направо се преродих, дори Хоризонт на LW се лови чисто и разбираемо. Всичко се лови доста по-силно, съвсем различна работа е сега. Но пак шуми....доста :( Особено около 3.5-4mhz и 2-3mhz всичко е само шум, много силен при това. Дори да изгрее нещо там вечерта, сигурно трудно ще изплува над тази сган :(
Последна промяна 1 на gat3way, променена общо 5 пъти
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 05 Окт 2014, 22:34

OK, това е MW скана от 10:15 с новата ми около 30м жица опъната от прозореца до дървото:

549 khz - UR 1 Persha Prog. // много слаб сигнал
558 khz - SRR Radio România Actualităţi
567 khz - SRR Radio România Actualităţi // доста по-слабо
576 khz - Хоризонт (Видин) - доста слабо, през деня беше доста по-добре.
630 khz - SRR Antena Satelor
711 khz - SRR Radio România Actualităţi // слабо
720 khz - SRR Radio România Actualităţi // слабо
729 khz - EDR Proto Programma // много слабо
756 khz - SRR Radio România Actualităţi // много силен сигнал
783 khz - SRTV Radio Damascus // слабо
810 khz - Makedonsko Radio 1 // слабо
855 khz - SRR Radio România Actualităţi
909 khz - SRR Radio România Actualităţi
918 khz - Radio Slovenija 1 // много слабо
954 khz - ČRo Plus // доста прилично!
963 khz - Хоризонт // много слабо
999 khz - UNID (руски език, религиозни работи)
1152 khz - SRR Radio România Actualităţi // много силно!
1179 khz - SRR Radio România Actualităţi
1242 khz - UNID (френски език, спорт)
1402 khz - ERA (слабо)
1529 khz - UNID (много слабо, нищо не се разбираш
1548 khz - Radio Tirana // силно!
1575 khz - RAI Radio1, от време на време избиваше нещо на арабски
1640 khz - UNID (гръцки език)

Като цяло идеално се ловят румънците сега, странно защо мегамощния предавател на македонците се лови толкова зле тук...
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 05 Окт 2014, 23:37

630 khz - SRR Antena Satelor

Или Радио Тимишоара? При мен денем се чува по-добре Антена Сателор, но нощем доминантно на честотата е Радио Тимишоара.

909 khz - SRR Radio România Actualităţi

Или по-скоро Радио Клуж.

999 khz - UNID (руски език, религиозни работи)

Транс световното радио, международна религиозна радиостанция, излъчваща на средни и къси вълни на над 200 езика и диалекта.

1242 khz - UNID (френски език, спорт)

France Info, излъчва от Марсилия с мощност от 150kW.

1402 khz - ERA (слабо)

Точната честота е 1404 kHz, предавател в Комотини, 50kW.

1529 khz - UNID (много слабо, нищо не се разбираш

Най-вероятно 1530 kHz - Radio Romania Actualitati.

1548 khz - Radio Tirana // силно!

Радио Тирана излъчва на 1214.9 (1215) и 1457.9 (1458 kHz). Албанските предаватели работят на минус 100Hz от фундаменталната честота и явно така и не искат да ги оправят. На 1548 kHz се излъчват програмите на български и ромски на Транс световното радио от Григориопол, Молдова. Сигналът е изключително силен.

1575 khz - RAI Radio1, от време на време избиваше нещо на арабски

Не на арабски, а на фарси (персийски) - американската радиостанция за Иран - Радио Фарда, а на честотата се чуват и ирански заглушители.

1640 khz - UNID (гръцки език)

Някой от многобройните гръцки радио пирати, в южната ни съседка не си поплюват и излъчват с мощности от няколкостотин вата до 45kW!

Като цяло идеално се ловят румънците сега, странно защо мегамощния предавател на македонците се лови толкова зле тук...

Напоследък и приемът тук е леко влошен. В твоят случай може би е нещо моментно - сигналите на средни вълни често страдат от фадинг през няколко минути, затова и вероятно чуваш Хоризонт от Видин по-зле, отколкото France Info на 1242. Ако се задържиш повече по обхвата вероятно ще чуеш още не малко станции, сигналът на едни ще се подобри, а на други - ще се влоши, това е една от отличителните белези на средните вълни.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 05 Окт 2014, 23:42

Мерси за уточненията.

За жалост, скана беше направен докато шибаните гадни лайняни лунички в дневната бяха пуснати. Сега това изглежда сигурно като безсмислено rant-ване, но ето така изглежда спектъра преди да ги пусна и след като ги пусна:

Изображение

Шибани гадни шумящи китайски трансформатори.

На MW обхватите е дори по-зле. Ужасна работа. Някакви съвети?

Назад към