СВ и ДВ приеми през 2014

Има ли почитатели?
gat3way
100+
100+

Re: СВ и ДВ приеми през 2014

Мнениеот gat3way » 10 Окт 2014, 02:03

Е това е малко нелепо, точно в момента водя спор по въпроса.

Аз съм съгласен че това е ефективния начин за комуникация с хора които са в нищото. Обаче има толкова много недостатъци - освен неудобния key management. Това е low-traffic комуникация, не може кой знае колко информация да се предава така. Също така е и broadcast комуникация, един и същ OTP се предполага да го имат много хора, сгащиш един от тях преди да е изгорил книжлето и се радваш да декриптираш както предишни, така и бъдещи предавания, поне докато отсреща не разберат че има проблем.

Макар че ме контрираха че това не пречи да има различни кодови книжки за всеки "агент". Това обаче означава че такава схема не може да scale-ва, колкото повече агенти имаш, толкова по-малко информация можеш да им предадеш.

Аз съжалявам за широкия оффтопик де, местете темата :)
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 10 Окт 2014, 17:43

Предлагам темата "КВ -13, 16, 19, 22, 25, 31, 41, 49 м" и темата "СВ и ДВ приеми през 2014" да се обединят с общо заглавие " Приеми на СВ, ДВ и КВ".
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 11 Окт 2014, 11:09

При положение, че има цял раздел за къси, средни и дълги вълни, не виждам смисъл всичко да се пише в една тема, но не е зле нещата да са добре разделени.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 12 Окт 2014, 00:37

Напълно съм съгласен, въпреки че разделянето на офтопиците може би ще е сложна работа и за част от тях поне гледайки първата страница с топици, не знам къде ще е по-подходящо. Има ли тема свързана с приемници и антени (съжалявам, гледах 1-2 страници назад и не видях нещо).

Иначе последен офтопик, защото съм пред "финализиране" (поне така считам) на приемната система и искам да споделя вижданията си. Първо, някой циганин или прост съсед ми сряза жицата, вероятно е от мургавите, защото не намерих едно десетина метра дето бяха вързани за дървото. Сега я вързах доста по-нависоко, по-далеч от любопитни погледи. Вързах я и да е точно по посока север-юг (с компас) така че да максимизирам приема на станции от изток и запад. Жицата е 30 метра и е вързана с коаксиален кабел, излизащ 1.5 метра от терасата, вързан за газоразрядник (да не ме гонят толкова паранои), плосък коаксиален patch през прозореца, конвертора, сплитер с три изхода и засега 2 софтуерни радиа, третото ще го вързвам после.

Изкарването на коаксиал навън и никаква жица вкъщи не подобри нещата с локалния шум от луничките на MW обхвата против това което очаквах, има подобрение но не е толкова голямо. Обаче почти всичко което идваше от импулсното захранване на компютрите ми на по-горните обхвати изчезна, очевидно стената и джамовете го атенюират достатъчно добре.

С такава ориентация на жицата загубих станциите от саудитска арабия, много по-зле се ловят сега, същото загубих и румънските до известна степен, особено тези от Тимишоара и Крайова, но пък спечелих Западна Европа и Русия, което е много радостно. Не очаквах жицата да има толкова директивност като антена честно казано, но 20-30 градуса спрямо преди имаха относително радикален ефект.

Като евентуално подобрение, мисла да пусна втора, по-къса жица някой ден , ориентирана около 60 градуса спрямо сегашната, ще е горе-долу гледаща югоизток-северозапад.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 12 Окт 2014, 14:44

За мен е доста странно жица с толкова къса дължина да има такава силна насоченост на средни вълни, но ето, че практиката показва съвсем друго. Ако не се лъжа, на теория трябва жицата да е с дължина поне 1/4 от дължината на вълната, за да има някаква осезаема насоченост в приемането.

Относно офтопиците - има отделен раздел Предаватели, приемници, антени, в който можеш да пишеш за изброените неща.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 12 Окт 2014, 19:41

За румънските СВ станции наистина е странно, за на Рияд е доста по-нормално, тя жицата в случая е доста над 1/4 ламбда. Аз мислех че нещата вървят накъм финализиране, но някой умник днес за втори път ми скъса жицата и я открадна, предполагам че е съсед защото е издебнал когато няма никой вкъщи. Яко е дърпано, изкъртил е парчето коаксиал от F конектора, а аз се старая доста като ги завивам. Та сега пак се връщам на изходна позиция :)

ОК - отсега всичко свързано с антените ще го пиша там.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 12 Окт 2014, 19:55

Ебаси съседите, в малките градове не е така, всички се познаваме и някак си можеш да се разбереш дори и с най-хладно настроените към подобен вид изпълнения. В София явно не е така... Пробва ли да говориш с домоуправител?
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 12 Окт 2014, 20:53

Казуса с домоуправителя е доста по-заплетен, той дори не живее в нашия блок. И съвместява дейността на портиер през деня. И не през уикенда. Въобще алтава работа. Но и да говоря с него същата работа.

Теоретично може и да не е съсед, може да е случаен...ром, който се е полакомил за "бакър", дотам всеки има достъп. Но предполагам че е по-скоро съсед, който е видял че излизаме и е решил че е добро време за изпълнения. Сега няма да дойде да се оплаче че му пречи на гледката (макар тя едва се вижда) или дори да пита закво ми е, о не. Направо дърпа и прибира. А я е прибрал, за да не я закача пак най-вероятно.

Както и да е, няма да правя нов опит засега, ориентираха ме към друго решение - малка активна wideband луп антена, едни хора тук в София произвеждат хардуера (усилвателя), антената сам ще си я наравя, освен че ще е грозна, няма да е голяма философия. Сигурно няма да е по-добър вариант защото ще стои до прозореца и ще поема шум, ще я засенчва блока и т.н, но друго решение нямам. За жалост, малоумните съседи очевидно не са такава рядкост в България.

Ако въобще пак опъвам антена така, няма да е жица, ще е бодлива тел, да ги видим как ще дърпат, идиотите малоумни...
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 12 Окт 2014, 21:03

Най добре по телта пусни и малко ток ;)
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 12 Окт 2014, 21:07

Хахаха, за момент ми мина през главата оглеждайки пораженията.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 12 Окт 2014, 21:25

То това заслужават ама утрепеш ли някого после трябва да го лежиш :(
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 12 Окт 2014, 21:35

Ами решението да дебна с един винкел и да насурвакам въпросния пакостник също предполага да го лежа, а то ми се видя дори по-примамливо. Но както и да е, това са глупости. Говорих с хората и нямат в наличност, но новата партида wideband усилватели ще са им готови в края на месеца. Човекът който ги прави ме увери че няма проблем с него и рамкова антена на терасата си на нисък етаж да лови LW и MW станции прилично добре, още по-добре и КВ обхватите, а из интернет има доста добри отзиви за неговия дизайн, други хора са го ползвали и изглеждат доста доволни.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 12 Окт 2014, 21:53

Като се заговорихме за широколентови loop антени, преди малко попаднах на това и ми изглежда доста интересно като идея: http://www.widebandloop.com :)
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 12 Окт 2014, 22:18

Ще пиша отзиви когато моето решение е готово и го сглобя (включва малко допълнителна работа освен антената - сигнала и захранването идват по UTP кабел, трябва да кримпна един и да видя дали ще може да се изкара през джама без поражения, трябва да му осигуря и захранване, но имам едно хубаво тежко линейно захранване за целта, май нямам и BNC конектор и ще трябва да си закупя, също ще трябва да измисля как да закрепя и антената и усилвателя отвън така че да не ги издуха вятъра). Но това ще е към края на месеца, когато платките станат готови. На мен ми е много интересен въпроса с директивността на малкия луп - очаквам за близките сигнали с вертикална поляризация (Вакарел например) да има далеч по-голямо значение, отколкото за отразените от йоносферата такива, поне доколкото чета за поведението на такива антени. Та ще е интересна занимавка. Ще пиша отзиви като се изтества, силно се надявам това да ми реши поне част от проблемите.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 05 Ное 2014, 22:27

Ааааами, усилвателят пристигна и го сглобих. Доста професионално направен, а и оставят място на хората да майсторят и да творят. Та в случая трябва да се кримпне един FTP или STP кабел, да се осигури захранване, да се осигурят ключета за режима (loop A/loop B/dipole режим), аз ги дадох накъсо за режим loop A. Захранването осигурява волтаж с 0.2 волта под минимално изискваните 11.8v измерени на контролните точки в усилвателя, то си е обикновено 12-волтово захранване, но си работи прилично и така.

Направих набързо и много грозна loop антена - от мостов 2.5мм кабел, клеми и една пластмасова сопа за метла, диаметър около 70см. Имах известни драми с настройките на усилвателя и с грозната антена, както и с един скапан конектор, с изключение на последното, другите ги подобрих/реших. Авторът на усилвателя ми препоръча материали и рецепта за изработване на качествен loop, които ще последвам, сегашното е ташак работа просто за тестове. Сегашната "антена" се намира в стаята, не мога да я изкарам навън, защото ще я издуха вятъра :)

При това положение, сегашната инсталация се държи почти толкова добре колкото 30-метровата жица, но приемането е малко по-зле, особено на по-горните бандове, докъм 5-6mhz двете се изравняват и дори грозната ми рамка работи по-добре, надолу жицата пак се държеше малко по-добре, с разни изключения. Що се отнася до СВ/ДВ, жицата работеше по-добре. Разбира се, с тази уродлива антена не може да се правят прилични сравнения. Но като за нещо толкова малко, недодялано и работещо и вътре в апартамент работи отлично!

Как се държи самата антена? Точно според очакванията проявява силна директивност спрямо локалните източници на шум, аз се оплаквах от трансформатора на луничките - е сега ако я врътна в определена позиция, този шум изчезва почти напълно. Това е чудо направо, но работи. Същата насоченост я проявява и спрямо Вакарелския предавател, може да го чуваш ясно (е не силно, но ясно) и само 45 градуса да я завъртиш и сигнала тотално изчезва. При сигналите с йоносферни прохождения обаче това не е така, всъщност донякъде е така, но сигналите трудно изчезват, просто в някои положения са по-слаби. Това също е забавно ако имаш ситуация с две радиа на една честота, специално имаше някакво ислямско там (IRIB) и някакво гръцко на една честота - връткаш малко антената, чуваш гръцка реч, връткаш малко и гръцката реч изчезва и я замества религиозен вой, такива работи. Също така се проявяват други странности - предаватели на 1000-1500км излъчващи с няколко пъти по-голяма мощност и в същата посока се ловят понякога по-зле от такива на 3-4000км излъчващи с по-малка мощност, за това нямам обяснение.

До крайната инсталация има много време, на първо време ще сглобя истинска рамкова антена, после ще мисля как да я изкарам някъде по терасата. Убеден съм че извън апартамента ще се държи още по-добре, поне доколкото може.

P.S малко усъвършенствана версия на "антената", но пак доста грозна и с подръчни материали:

Изображение

Използваният материал е полипропиленова тръба с алуминиева вложка с диаметър 20мм. Диаметърът на loop-а е около 64см, по-малък от първата експериментална установка и разбрах по трудния начин че е свързан с frequency response-а на антената, СВ/ДВ станциите доста ми отслабнаха. Но пък горните КВ бандове са далеч по-добре сега. Като цяло, доста прилична система стана като за стайна антена разположена на метър и нещо от два компютъра и поне няколко импулсни захранвания, на няколко метра от телевизор и прословутите ми трансформатори за лунички които ми тровят живота. Успява добре да лови китайския спам от предаватели дето са на над 4000км оттук. Разбира се няма как да желаеш много от малка широкобандова антена, в апартамент пълен с гадове. Нямам търпение да я изкарам навън, където няма да й пречат стени и локалния шум ще е с порядъци по-слаб. Разбира се няма да е точно тази грозотия, това и да не го издуха вятъра, надали ще издържи повече от няколко месеца преди да се разпадне :)

Тази тръба се оказа велик материал за точно такива антени апропо. Трудно се огъва (и лесно се уврежда ако прекалиш), трудно се и оголва алуминиевия слой, никакво запояване не може да се прави върху него естествено, но пък е много лека (тва цялото нещо барабар с кутията с усилвателя сигурно тежи под 1кг), същевременно относително механично здрава (учудващо, очаквах да се гъне доста по-лесно), лесно се пробива, относително лесно се реже, доволен съм. И е много евтина - лев и нещо на линеен метър плюс че я има в почти всяка железария.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 17 Ное 2014, 02:00

Хора, на крачка от успеха съм, да си имам прилична приемна система за КВ/СВ, при това в яко зашумен блок в панелен квартал, без да опъвам жици и всичко това с много прилични резултати. Остава ми само едно подобрение и ще документирам и снимам цялата постановка.

Този уикенд си сглобих по-голяма рамка и напротив очакванията че ще е проблемно заради високия шумов фон, се оказа доста добър успех. Същата успях и да я изкарам малко по-навън от терасата. Последната ми борба е за това да я изкарам с 40-50см по-навън, което е сложно предвид че "мачтата" (2 метра дебела PVC тръба с диаметър 5см) тежи доста и захващането й е проблемно. Но буквално няколко сантиметра отстояние имат огромно значение, същата антена на покрива би било ултимативното решение за КВ/СВ приеми дори в шумно място като София. Единствените спънки са QRM-а от домакинските уреди и колкото по-далеч от блока поставиш антената, толкова по-добре и сантиметрите имат значение, защото силата им намалява на квадрат от разстоянието. Също и защото антената има по-добра "видимост" така.

Понастоящем, при "отварянето" на СВ обхвата, приемам почти всички станции, указани от fmscan.org, изключение са RTE от Барселона, тези от Сирия, поради някаква причина украинските и сръбските са много слаби. Румънските са толкова силни, че лесно overload-ват приемника ако вдигна gain-а прекалено.

Що се отнася до КВ, най-накрая ми се отвори възможност да слушам на 60 и 75 метровите обхвати. Само няколко станции засега, Ватикана, Тайван и още 1-2. По-нагоре е голяма лудница и поведението на антената е малко странно, но доста забавно. Сега ловя с доста добро качество станции излъчвани от Шри Ланка, Тайланд, Северна Корея и Южна Африка, което преди никога не ми се е случвало, същевременно излъчванията от Албания на китайското радио са ми доста слаби, същото важи и за Италия на СВ.

Що се отнася до utility нещата, сега всичко ми е далеч по-добре в сравнение с дългата жица, приемам много странни неща, които не съм виждал - примерно радиофакс от някаква японска новинарска агенция, wefax от Великобритания (с жицата се декодираше много зле, сега е прилично), HFDL но пак предимно от Ал-Мубарак, sigmira декодира с доста приличен успех, Navtex от Турция и weather RTTY от Хамбург и Атина, всичко това доста по-добре в сравнение с когато ползвах 30-метровата жица като антена.

Почти всички numbers stations които съм пробвал от proyom.org се ловят доволно добре, без HM01 от далечна Куба, която никаква я няма. Странно и UVB-76 се лови дооооста слабо тук, но той и с жицата се ловеше слабо.

Loop антената въобще не е толкова насочена колкото много хора си мислят. Тя е насочена де но за близки сигнали с вертикална поляризация, предимно на по-ниски честоти, не за skywave прохождения. Примерно Вакарелския предавател мога лесно да го загубя ако врътна рамката само с 30-40 градуса. Колкото и да я въртя обаче, по отношение на КВ станциите с йоносферно прохождение, разлика няма почти никаква. Определящото е колко добре антената "вижда" небето и колко далеч е от локални смущения.

Важното за мен е че дори в голям град като София, дори с доста "пространствени" ограничения можеш да се радваш на доста прилични приеми. Много съм доволен.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 17 Ное 2014, 19:01

Понастоящем, при "отварянето" на СВ обхвата, приемам почти всички станции, указани от fmscan.org, изключение са RTE от Барселона, тези от Сирия, поради някаква причина украинските и сръбските са много слаби.

Ако можеш дай конкретни честоти. Доста от украинските предаватели ги спряха, но на 549 kHz, например, се чува много силно. От предавателите в Сирия най-силен е 783 kHz, но понякога спират излъчване за по няколко часа и после възобновяват (нищо чудно, имайки в предвид обстановката страната). Сръбските наистина са слаби, защото са с намалени мощности. Пробвай 684 и 1107 kHz (Радио Београд 1), 1269 kHz (Радио Нови Сад), 1503 kHz (Радио Београд 202).

Сега ловя с доста добро качество станции излъчвани от Шри Ланка, Тайланд, Северна Корея и Южна Африка, което преди никога не ми се е случвало, същевременно излъчванията от Албания на китайското радио са ми доста слаби, същото важи и за Италия на СВ.

Кои емисии на китайското радио? Ако са насочени към Западна и Южна Европа или Северна Америка е нормално да се чуват слабо при нас - ние сме образно казано на "гъза" на антената! :D От Италия пробвай как се чува RAI Radio Uno на 900, 936 и 1575 kHz. На последната честота присъства и американското Радио Фарда, излъчващо за Иран + ирански заглушители.

примерно радиофакс от някаква японска новинарска агенция

Kyodo News Agency. Можеш ли да дадеш честотата, на която си я приел?

Почти всички numbers stations които съм пробвал от priyom.org се ловят доволно добре, без HM01 от далечна Куба, която никаква я няма.

Напротив, обикновено всички кубински станции се чуват доста прилично сутрин. Разписанието на Радио Хавана Куба, Радио Ребелде Хавана, Радио Прогресо и HM-01 можеш да намериш тук. Часовете на емисиите са в UTC (за българско време прибави +2 часа) . Препоръчвам ти да пробваш следните честоти на HM-01:

Код за потвърждение: Избери целия код

0500-0555 on  5855 UNID secret transmitter site Spanish Sun/Mon/Wed/Fri
0500-0555 on 11462 UNID secret transmitter site Spanish Tue/Thu/Sat
0500-0555 on 14375 UNID secret transmitter site Spanish Tue/Thu/Sat

0600-0655 on 10345 UNID secret transmitter site Spanish Sun/Mon/Wed/Fri
0600-0655 on 14375 UNID secret transmitter site Spanish Tue/Thu/Sat
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 17 Ное 2014, 23:03

Ако можеш дай конкретни честоти. Доста от украинските предаватели ги спряха, но на 549 kHz, например, се чува много силно. От предавателите в Сирия най-силен е 783 kHz, но понякога спират излъчване за по няколко часа и после възобновяват (нищо чудно, имайки в предвид обстановката страната). Сръбските наистина са слаби, защото са с намалени мощности. Пробвай 684 и 1107 kHz (Радио Београд 1), 1269 kHz (Радио Нови Сад), 1503 kHz (Радио Београд 202).

Точно UR1 на 549, много слабо го приемам тук и слабо се различава някакъв звук, рядко става почти разбираем, при това трябва да го правя със "стеснен" филтър, защото близката румънска станция на 558 е ужасно силна и пречи :( Нищо от никакви сирийски предаватели, включително на 783. Сърбите ги ловя на 684, на 1269 по-зле и на 1107 и 1503 сигнал липсва. Чехи, унгарци, гърци и особено румънци се ловят прекрасно. Словенците на 918 ги ловя добре, но примерно Тузла на 774 ги няма никакви.

Македонското радио на 810 го ловя спорадично - понякога добре, понякога изчезва, в повечето случаи е слабо, макар че аз го ловях слабо и с дългата жица и според мен е някакъв проблем с локацията тук.

Италианските станции (както и албанските) са слаби, като цяло има някакъв проблем с тази посока за момента (тя е засенчена леко от съседния вход, който е по-издаден навън и вероятно има доста метал в стените, поне това би било обяснение). Ще пробвам да изкарам антената малко по-навън както казах, ще видя има ли подобрение.

Апропо от Българските предаватели логично Вакарел на ДВ и Видин на СВ приемам най-добре. Спорадично се приема добре и от Кърджали и Шумен, но понякога сигнала тотално изчезва, странна работа. В момента примерно на 864 вместо Шумен чувам египетското радио, на честотите на предавателя в Кърджали се чува някакъв бълвоч от две станции, на 747 се чува IRIB. Но понякога БНР се лови оттам изненадващо добре, все още нямам достатъчно наблюдения де.

Като цяло румънски СВ станции приемам най-добре тук - спрямо шумовия фон често дори с над 10-20dB по-добре в сравнение дори с приетото от Вакарелския или Видинските предаватели на БНР (!). Предполагам излъчват в нашата посока.

Но и като цяло, рамката е по-насочена антена за по-ниските честоти, специално за СВ, това в по-малка степен важи за йоносферните прохождения, но е изявено все пак малко или много. Та може би за тук вече има някакъв смисъл да се върти. За съжаление аз възможността да се върти я жертвах в името на това рамката да е по-далеч от стената, та няма да мога да правя много експерименти в тази посока. А да, сега монтирана, с този диаметър от 1м изглежда малко страшно :)

Kyodo News Agency. Можеш ли да дадеш честотата, на която си я приел?

8467 ако си спомням добре.

За кубинските станции, и въобще като цяло още не съм пробвал да слушам рано сутрин с тази антена поне де. Мерси за съвета, ще пробвам.

Друго което не мога да приемам със сегашната локация и сетъп е прословутия UVB-76. Спорадично приемам много слаб сигнал с добре познатото бръмчене, но странно със жицата точно това беше в порядъци по-добре. Въобще не мога да схвана идеята на такива аномалии, но ги отдавам на препятствията (съседния вход, външното тяло на климатика и останалите ми антени, които малко или много влияят на приемането).

П.П абе всъщност не съм прав, сега хвърлих един поглед върху MW спектъра:

Изображение

в момента точно сирийското радио на 783 е една от най-силните станции в обхвата и се приема прекрасно, докато румънските доста са позатихнали. Значи просто може би не съм отделил достатъчно време да слушам.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 18 Ное 2014, 20:25

Македонското радио на 810 го ловя спорадично - понякога добре, понякога изчезва, в повечето случаи е слабо, макар че аз го ловях слабо и с дългата жица и според мен е някакъв проблем с локацията тук.

И при мен от известно време насам се наблюдава влошен на моменти прием на Македонското радио. Причината не ми е ясна, може би намаляване на мощността на предавателя в Овче Поле. :-[

В момента примерно на 864 вместо Шумен чувам египетското радио, на честотите на предавателя в Кърджали се чува някакъв бълвоч от две станции, на 747 се чува IRIB. Но понякога БНР се лови оттам изненадващо добре, все още нямам достатъчно наблюдения де.

Предавателят на програма "Хоризонт" на 864 kHz се намира в село Самуил, Разградско. На 963 kHz освен кърджалийският предавател на Хоризонт, излъчва и първа програма на Кипърското държавно радио (CyBC-RIK Proto Programa). Причината да чуваш 963 kHz по-силно от останалите предаватели на БНР на средни вълни е, че мощността му е по-висока - 50kW.

в момента точно сирийското радио на 783 е една от най-силните станции в обхвата и се приема прекрасно, докато румънските доста са позатихнали. Значи просто може би не съм отделил достатъчно време да слушам.

Или просто предавателят им по една или друга причина е бил изключен. :)
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 19 Ное 2014, 00:19

Long story short, изкарах антената на максималната дистанция и очаквано имаше подобрение. Повече подобрения по приемната антена обаче няма да правя, изключай малко укрепване на "мачтата" (PVC тръбата).

Днес си играх нагоре-надолу по честотите и направих няколко записа, по-интересните са тези два, някакви гръцки пирати на 1680khz:

https://soundcloud.com/milen-rangelov/g ... -1680khz-1

https://soundcloud.com/milen-rangelov/g ... -1680khz-2

Някакво радио "Вихо" или поне така ми се счу?!?

Това е по-скоро за друга тема де, но един кратък запис направен на HFGCS честотите (използвани от американската армия):

https://soundcloud.com/milen-rangelov/r ... on-4724khz

Доколкото разбирам из google това е тестово EAM съобщение.

Назад към