FM Трансмитери

Има ли почитатели?
Аватар
nikitrz
100+
100+

FM Трансмитери

Мнениеот nikitrz » 14 Юни 2016, 21:47

Не успях да намеря подробна информация за FM трансмитерите нито във форума, нито като цяло в нета, а тук има доста хора с опит, знаещи и споделящи информация относно радиоразпръскване, радио вълни и т.н.
Ползвам от скоро такава "джаджа", но не мога да намеря правилната честота, така че да няма излишно пръщене, съскане и прочее - за това реших да се допитам до вас.
В много теми тук, съм чел, че радиоефира на София е доста замърсен.В тоя ред на мисли, бихте ли споделили, коя честота би била най-подходяща за безпроблемно ползване от тези FM трансмитери?
Много хора(както и аз) не желаят да подменят заводското радио в колата, защото то им върши добра работа, но купуват тези уредчета, защото са малки, удобни, не изискват запис на CD, а само флаш памет - една такава тема би била полезна именно на тези, които са "опрели" до трансмитерите, за да слушат любимата си музика в колата или на тези, които са решили да си закупят трансмитер, но все още не са го направили.
Аз лично заложих на малко по-скъп трансмитер(евтините модели започват от 10 лева нагоре, а взех моя за 30), който излъчва и RDS, като смятах, че би трябвало да върши по-добра работа от масово продаваните.Проблема е че на почти всички честоти се получава пръщене.В момента съм го настроил на 91,6 MHz и в западната част на града се чува що годе добре, но отида ли в посока Младост или Дружба почва да пръщи или да накъсва.
Също така би било полезно, ако някой е наясно, да сподели за какво трябва да се следи при закупуване на такъв трансмитер - може ли да се разбере с каква мощност излъчва, какви функции има, може ли сигнала, който излъчва да бъде вреден за човека и т.н.
Кажете какъв трансмитер ползвате вие, доволни ли сте от него и с какви спецификации е.
ако темата не е за този раздел или вече има създадена подобна, нека модератора я премести
Аватар
GIF
1000+
1000+

Re: FM Трансмитери

Мнениеот GIF » 17 Юни 2016, 15:59

Темата е подходяща за друг раздел и затова няма мнения.
FM трансмитерите са коментирани във форума няколко пъти през годините.
Виж тук: viewtopic.php?f=2&t=20900&start=480#p182412

Ползвам трансмитер, който купих преди около 6 години за 27лв. Сега подобни струват около 10 лв.
Трансмитерът има само 7 честоти, но "затапва" всички предаватели и се чува много добре.
На него пише "MP3 FM modulator". Включва се към запалката на автомобила.
Аватар
fraxinus
Нов
Нов

Мнениеот fraxinus » 17 Юни 2016, 19:23

Наистина няма връзка с къси дълги вълни , хеле пък с радиолюбители.
По темата - трябва да се намери честота ,на която няма излъчване. В този смисъл по-добре да има възможност за настройване на повече честоти. Не трябва да се усилва до край звукът на излъчваната музика от трансмитера , получават се изкривявания.
Енергията която излъчват тези бръмбъзъци е по-малка и от на всеки телефон и е абсолютно безопасен.
По принцип са незаконни от всякъде , макар че едва ли ще те глобят .
lz1yae
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 21 Юни 2016, 22:27

Благодаря за инфото.В действителност до сега такава тема не е имало, а има откъслечни коментари в различни теми, които не са свързани пряко с ФМ трансмитерите.Ако темата ви се струва безинтересна - изтрийте я ;)
Все си мислех, че не само аз ползвам трансмитер в колата си и че ще има повече хора, които да споделят мнението си - явно съм се объркал :'(
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 22 Юни 2016, 12:28

Относно честотите,в всеки град е индивидуално,тоест ако една честота в един град е свободна,то в друг може да е заета,ако тя съвпадне с такава на даден предавател естествено е,че ще има смущения и пръщене! По принцип се използува 107,9MHz или 87,5MHz.
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 22 Юни 2016, 12:48

И сте за КРС :D
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
fraxinus
Нов
Нов

Мнениеот fraxinus » 23 Юни 2016, 08:33

Казусът с тия трансмитери прилича на казуса с онези мотопедчета с педали , които се навъдиха. Реално погледнато това си е мотопед , изисква регистрация ,книжка , каска..., но КАТ не са ги подхванали щото са ни риба ни рак , карат ги на село до хоремага разни чичковци и въобще не им се занимава.
Всеки който използва такова нещо трябва да е със съзнание че е в нарушение и само малката мощност на уреда го спасява , просто защото не пречи в момента. Ако започне да пречи , тази работа ще се промени и той ще изпита цялата строгост на закона.
lz1yae
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 23 Юни 2016, 23:12

Stani написа:По принцип се използува 107,9MHz или 87,5MHz.

На 107,9 в София се хваща Пернишкото радио Кракра, а 87,5 е много близко до Зорана, което е на 87,6 и за това тази честота също е неизползваема.Днес реших да пробвам честотите от 106,2 до 106,7, тъй като би трябвало да са свободни, но се оказа, че на 106,6 се хваща радио Благоевград(никога преди не го бях хващал това радио и то в София) а пък на 106,4 се хваща Дарик Радио - поради тази причина и тези честоти са негодни.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 24 Юни 2016, 12:05

Когато мощността на FM трансмитера е много малка и антената на радиото е далече,
радиостанциите на близки честоти "смущават" излъчването на трансмитера.

Първи вариант: От куплунга на антената към радиото се прави извод с проводник около 10-15 см.
Ако се появят смущения при приемането на радиостанциите се минава на втори вариант.

Втори вариант: Към трансмитера се включва "антена" - тънък проводник с дължина 10-15 см.
На платката на някои трансмитери има място за запояване на антена "ANT".
В повечето случаи включването на антената става с проби.

Третият вариант е по-мощен трансмитер.

При ползването на трансмитера не трябва да се смущават българските радиостанции.
Заплахи за глоби от КРС, може да има при жалби и при целенасочена гадост.
Успех ! :Drunk
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 25 Юни 2016, 01:16

Третия вариант звучи най-лесен, но на никой от предлаганите на българския пазар трансмитери не пише с каква мощност се излъчва сигнала.
Втория вариант при мен отпада, защото самия трансмитер е доста мъничък и не е направен така че да се отвори лесно (с винтчета например), а е като капсулован, т.е. ако се помъча да го отворя най-вероятно ще се счупи.
Относно първия вариант имам въпрос - този извод с проводник няма ли да смущава приемането на радиостанцийте, които се излъчват в града(ако реша да слушам и радио вместо само музика от трансмитера)?
А колкото до КРС - трансмитера е толкова слаб, че на честота, на която не би трябвало да се излъчва някакво радио пръщи и съска, а ако го настроя на честотата на някое радио хептен няма да се чува нищо :)
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 25 Юни 2016, 09:11

Кой трансмитер е по-мощен се определя с проби !
Много рядко се пише някаква мощност с рекламна цел.
С извод от антената на радиото се прави нещо като допълнителна "вътрешна антена" в автомобила, без да се изключва външната антена. Ако има смущения от двигателя или някои други устройства, този вариант отпада. В Ауди100 няма проблем с допълнителната "вътрешна антена" при приемането на радиостанциите на FM. За радиостанциите на АМ не съм пробвал за смущения,
защото радиото има само FM..
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 25 Юни 2016, 12:22

nikitrz написа:Относно първия вариант имам въпрос - този извод с проводник няма ли да смущава приемането на радиостанцийте, които се излъчват в града(ако реша да слушам и радио вместо само музика от трансмитера)?

Ще смущава слабите станции в обсег 50-100м.По принцип не е желателно да се включват антени на трансмитерчетата защото се увеличава мощността им,нищо не ти пречи щом усетиш при движение, че се смущава от силен предавател да промениш честотата.
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 29 Юни 2016, 20:56

Абсолютно си прав - нищо не ми пречи да сменя честотата.Проблема е, че ефира явно е препълнен и почти няма вариант да сменя на честота, на която да не пръщи ::)
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 02 Юли 2016, 00:31

Абе някой знае ли случай в който КРС са глобявали някой такъв мобилен нарушител (примерно FM трансмитер в колата)? Защото съм останал с такова впечатление че ходят с едни бусчета, намират си някаква добра локация и разпъват една голяма моторизирана логопериодична антена с която установяват посоката. После тази инсталация се сглобява обратно и отиват на лов и това като гледам отнема немалко време. Аз по тоя начин въобще не знам как ще локализират някой такъв нарушител освен може би ако не оставиш трансмитера включен в колата паркирана някъде.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 02 Юли 2016, 16:47

nikitrz написа:Проблема е, че ефира явно е препълнен и почти няма вариант да сменя на честота, на която да не пръщи ::)

При препълнен ефир може да се направи превключвател за антената на радиото - за външна и вътрешна антена.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 02 Юли 2016, 18:04

gat3way написа: Аз по тоя начин въобще не знам как ще локализират някой такъв нарушител освен може би ако не оставиш трансмитера включен в колата паркирана някъде.

Точно по този начин бая народ изгоря навремето,тук в форума в стари теми беше споменато за такива сучаи.

Назад към