Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Има ли почитатели?
dido

Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот dido » 28 Ное 2006, 19:21

Братя сърби и македонци,чуват ли се българските MW предаватели във вашите стррани?Пишете .
Nikolce
Нов
Нов
Мнения: 64
Регистриран на: 26 Ное 2006, 13:56

Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот Nikolce » 29 Ное 2006, 19:27

Ас сам от Скопје и кај мен се чува 747, 1224, 261 КХз
Аватар
MiskoBor
100+
100+
Мнения: 458
Регистриран на: 30 Окт 2006, 23:18
Местоположение: Bor-Beograd
CONTACT:

Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот MiskoBor » 30 Ное 2006, 00:45

Код мене у Бору се одлично чује радио Хоризонт на 1224KHz, 576 KHz радио Христо Ботев, мислим да се чује и на 747 КХз, мада мислим да има још неколико али не могу да се сетим. Међутим постоје и доста румунских радио станица које хватам, а то су 558 KHz, 603 KHz, 630 KHz и још много фреквенција што се тиче румунских радио станица. Сто се тиче Српских радио станица хватам радио Београд 1 на 684 KHz који се емитује из Београда, такође радио Београд 1 на 693 KHz. Радио Ниш на фреквенцији 711 KHz. То сам навео радио станице које чујем преко дана. Ако вас занима ја ћу навести и оне које чујем ноћу.
[url]http://www.miskobobic.com[/url]
dido

Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот dido » 30 Ное 2006, 20:36

А на 828 кхц чува ли се програма "Христо Ботев"?
Аватар
MiskoBor
100+
100+
Мнения: 458
Регистриран на: 30 Окт 2006, 23:18
Местоположение: Bor-Beograd
CONTACT:

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македон

Мнениеот MiskoBor » 30 Ное 2006, 21:28

[quote=""dido""]А на 828 кхц чува ли се програма "Христо Ботев"?[/quote]


Не знам да ли је ово питање мени намењено, али одговорићу. На тој фреквенцији само увече чујем Христо Ботев са одличним сигналом. Ако те занима списак свих фреквенција које ја чујем у Бору написаћу.
[url]http://www.miskobobic.com[/url]
dido

Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот dido » 03 Дек 2006, 20:23

mersi Мишко за отзивчивоста
Аватар
MiskoBor
100+
100+
Мнения: 458
Регистриран на: 30 Окт 2006, 23:18
Местоположение: Bor-Beograd
CONTACT:

Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот MiskoBor » 04 Дек 2006, 18:45

Ne razbiram sta si napisao?
[url]http://www.miskobobic.com[/url]
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+
Мнения: 1315
Регистриран на: 26 Дек 2006, 17:56
Местоположение: Враца\Edinburgh, UK
CONTACT:

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македон

Мнениеот martintzvetomirov » 29 Дек 2006, 19:30

His post in English:
[quote=""dido""]Thank you, Mishko for your sympathy.[/quote]
I hope you'll understand it ;)
Аватар
MiskoBor
100+
100+
Мнения: 458
Регистриран на: 30 Окт 2006, 23:18
Местоположение: Bor-Beograd
CONTACT:

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македон

Мнениеот MiskoBor » 29 Дек 2006, 23:55

[quote=""martintzvetomirov""]His post in English:
[quote=""dido""]Thank you, Mishko for your sympathy.[/quote]
I hope you'll understand it ;)[/quote]

Hvala na prevodu :good:
[url]http://www.miskobobic.com[/url]
MR1

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот MR1 » 01 Авг 2007, 16:05

ФОРУМОТ ГО НАПУШТАМ ЗА ТОА ШТО Е НАЦИОНАЛИСТИЧКИ И АНТИМАКЕДОНСКИ
ТУКА СИТЕ МОДЕРАТОРИ СЕ АНТИМАКЕДОНЦИ
НА георги и DX-er И ОСТАНАТИТЕ АНТИМАКЕДОНЦИ ДА ИМ ЕБАМ МАЈКАТА У ПИЧКА СЕ ПО СПИСОК ДА ИМ ЕБАМ
СО МЕСЕЦИ ТОЛЕРИРАВ И ТРПЕВ АНТИМАКЕДОНСКИ ИДИОТИЗАМ ОД ДЕБИЛИ И МОНСТРУМИ НА ОВОЈ ФОРУМ И НА СИТЕ ДА ИМ ЕБАМ МАЈКАТА У ПИЧКА. СО МЕСЕТИ МЕ ТЕРОРИЗИРАА СО НИВНИТЕ АНТИМАКЕДОНСКИ ГОМНА (ГОМНА ДА ЈАДАТ) А ЈА ДА ИМ ЕБАМ СЕ ЖЕНСКО ПО СПИСОК

АДМИНИТЕ НЕ ПРЕВЗЕМАА НИШТО А СО ТОА ГИ ПОДРЖУВАА АНТИМАКЕДОНСКИТЕ НАЦИСТИ КОИ СЕ МОДЕРАТОРИ
САКАШ ДА БИДЕШ МОДЕРАТОР ТУКА? БИДИ АНТИМАКЕДОНЕЦ И КРАЈ >:( МАТЕР ВАША ВИ ЕБАМ

НАМЕСТО ВИЕ ДА ПОКАЖЕТЕ ПРИЈАТЕЛСТВО КОН МАКЕДОНИЈА ВИЕ СИ ЈА ПОКАЖУВАТЕ ВАШАТА КУЛТУРА И ВОСПИТАЊЕ БУГАРСКО АМА ЗАТОА ИМА НЕКОЛКУ ФАКТИ И ТОА:
СЕКОЈА БУГАРСКА ЖЕНА Е КУРВА
СЕКОЈ БУГАРИН Е КРАДЕЦ И БАРЕМ ЕДНАШ ВО ЖИВОТОТ ИМА УКРАДЕНО
ЕВРОПСКАТА УНИЈА СЕ КАЕ ЗА ТОА ШТО ВЕ ПРИМИ ВО НЕА ПА СЕГА САКА ДА ВЕ ИСФРЛИ БО БАН

ЗНАЧИ ЗА СИТЕ АНТИМАКЕДОНСКИ МОНСТРУМИ МОДЕРАТОРИ И НИВНИТЕ ПОДРЖУВАЧИ АДМИНИТЕ ДА ИМ ЕБАМ МАЈКАТА И СЕСТРАТА У ПИЧКА НАЦИСТИ ИДИОТИ ГРЧКИ.

ПОЛА БУГАРИЈА (ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА) Е МАКЕДОНСКА А ВИЕ СТЕ ТАТАРИ И ЦИГАНИ А ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА СТЕ БИЛЕ СО ФАШИСТИТЕ И СЕГА СТЕ ФАШИСТИ

ПРАВИ ЦИГАНИ СТЕ САМО КРАДЕТЕ ОД СЕКОЈ

ПРЕД 20 ГОДИНИ НЕМАВТЕ ЛЕБ ДА ЈАДЕТЕ А НИЕ БЕВМЕ АМЕРИКА ЗА ВАС, ВАСИТЕ ЖЕНИ ДОВАГАА КАЈ НАС
ДА СЕ ЕБАТ ЗА ЕДНА ЧЕРВЕНА КОЈА СЕГА Е 0,5 ЕВРО :) ДА ВИ ИБАМ КУРВИТЕ

ЗАТОА ГЛЕДАМ ТУКА НЕМА НИТУ ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ ОСВЕН МЕНЕ ПА СИ ВИКАМ ЗОШТО? ЕЕЕЕ ЗАТОА ШТО СЕГА
ЗНАМ КАКВИ КОПИЛИЊА СТЕ....

НАЦИОНАЛИСТИЧКИТЕ МОНСТРУМИ ОД БУГАРИЈА, СРБИЈА И ГРЦИЈА СЕ ПЕДЕРСКА ДРУЖИНА

ДА ЖИВЕЕ ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН - МАКЕДОНСКАТА ПАРТИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА (ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА)
Последна промяна 1 на MR1, променена общо 29 пъти
Аватар
R R П
1000+
1000+
Мнения: 1192
Регистриран на: 12 Юли 2006, 14:18
Местоположение: София

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот R R П » 01 Авг 2007, 16:55

Сигурно е било от Видин на 576 kHz, защото е мощен предавателя - 500 kW.
Аватар
R R П
1000+
1000+
Мнения: 1192
Регистриран на: 12 Юли 2006, 14:18
Местоположение: София

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот R R П » 01 Авг 2007, 17:24

Северозападна България - горе в ъгъла.
Аватар
Halfdead
1000+
1000+
Мнения: 1151
Регистриран на: 27 Юли 2006, 11:36
Местоположение: Earth

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сър

Мнениеот Halfdead » 01 Авг 2007, 22:33

Предавателитв за средни вълни излъчват от поле край село Водна (на около 13 км от Видин). Христо Ботев на 576 KHz съм го слушал чак в Одесса (Украина), късно вечер!!!
Последна промяна 1 на Anonymous, променена общо 1 пъти
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
Аватар
R R П
1000+
1000+
Мнения: 1192
Регистриран на: 12 Юли 2006, 14:18
Местоположение: София

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот R R П » 01 Авг 2007, 22:40

Може би понякога вечер се чува и по-далеч - например в Средна Европа.
MR1

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот MR1 » 16 Авг 2007, 01:18

Во Охрид се фака 261 KHz, преку ден слабо а преку ношт добро
Аватар
Bobi MW
500+
500+
Мнения: 803
Регистриран на: 08 Окт 2007, 18:08
Местоположение: Плевен
CONTACT:

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот Bobi MW » 10 Окт 2007, 22:57

261кHz е мощен само 75kw
MR1

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот MR1 » 10 Окт 2007, 23:38

Знам ама во Охрид и до местото Св. Наум се приема сигнала со средно качество
Аватар
Bobi MW
500+
500+
Мнения: 803
Регистриран на: 08 Окт 2007, 18:08
Местоположение: Плевен
CONTACT:

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот Bobi MW » 11 Окт 2007, 00:24

В мекедония чувалисе 594
MR1

Re: Български MW предаватели как се чуват в Сърбия и Македония?

Мнениеот MR1 » 11 Окт 2007, 00:32

Нема ништо на 594 KHz (Хоризонт от плевен 250kw)

Назад към

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 2 и 0 госта