Стерео на Средни вълни

Има ли почитатели?
Галин Иванов

Стерео на Средни вълни

Мнениеот Галин Иванов » 13 Авг 2005, 10:03

Слушах или прочерох някаде че някакви Японци правили опити за предаване на Средни Вьлни-Стереофонично. Гледах как правчт снимки в Италия. Може би са Гьрци, от тм има интересни Френски Фонокарти на ”Панафон”. Ами видях и някакви китайци в Турция, а когато ходя в к.к.Кушадаса, хазаина ни споменава за гр.Бургас и някаква радиостанция на УКВ-FM при тьх на морето. Много и прекалено често там има групи от едни и сьщи хора от Белгия, Югославия или Гьрция. Не знам какви са тези хора и единственния по-голям град пристанище кето видяхме беше това в гр.Измир. Не сьм ходил в гр.Истамбул, а гр.Анталия, гледам чрес сателита-програма”Inter Star",кьдето показват града-фонтаните-шадраваните и честите спирания и включвания на електричеството които там са сериозен проблем. Кьде обаче е програмата”Tele On"? :idea: :?: :D :shock: 8)
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Стерео на Средни вълни

Мнениеот predavatel » 18 Авг 2005, 12:03

Незнам за електричеството, но Стерео на СВ има!
http://users.hfx.eastlink.ca/~amstereo/
http://www.amstereoradio.com/
Аватар
andrew
Нов
Нов

Please!

Мнениеот andrew » 19 Авг 2005, 12:27

imam predlojenie kum predavatel, zashto ne vzemesh da porazkarash malko postovete na tova lydichko dete, deto se izqvqvakato gost s okolo 10 razlichni nika i pishe nevurzani glyposti?
Аватар
Radiofen
100+
100+

СВ стерео

Мнениеот Radiofen » 29 Яну 2006, 09:40

Стерео на средни и дълги вълни действително може да се излъчва. Това става така: от една станция, на една честота се излъчва единият канал, от друга -- другият. Прилага го турското радио. Необходими са обаче два радиоприемника. Пробвал съм, хващал съм -- факт. :alabala:
Почти навсякъде, където пътувам, съм с радио, независимо дали в колата или в раницата.
Изображение Изображение Изображение
Гост

Стерео на Средни вълни

Мнениеот Гост » 29 Яну 2006, 10:12

Господа,

Стерео на средни вълни е система, съществуваща не от скоро.
Излъчването става от един предавател, и се използват предимствата предлагани от еднолентовата модулация, за да може в двете странични ленти да бъде пренасяна информацията от двата канала.

Това е най общият принцип. За съжаление много малко, или почти никои от българските средновълнови предаватели позволяват технически такъв вид работа, а и почти няма приемници за СВ стерео на пазара.

Системата за стерео радиоразспръскване е приложена в САЩ и частично в Германия.

Надявам се това да даде отговор на някои от въпросите относно принципите и приложимостта на СВ стерео.

Поздрави
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Стерео на Средни вълни

Мнениеот ogibo » 29 Яну 2006, 18:40

Радо

Ima ! такава технология

Мнениеот Радо » 30 Яну 2006, 00:50

В България е създаден от април 2005 г. български DRM форум чиято задача е въвеждането на стандарта DRM за радиоразпръскване на дълги, средни и къси вълни където цифрово се излъчва стерео радио с добро качество съпоставимо с това на УКВ. В момента чакаме лиценз от СЕМ/КРС и имаме готовност веднага да започнем. Искахме държавата да ни помогне ама тя не е заинтересувана от нови технологии..
Аватар
radiator
1000+
1000+

Стерео на Средни вълни

Мнениеот radiator » 30 Яну 2006, 07:26

Дайте някакви контакти
Gо-go

Re: Ima ! такава технология

Мнениеот Gо-go » 30 Яну 2006, 07:46

[quote=""Радо""]В България е създаден от април 2005 г. български DRM форум чиято задача е въвеждането на стандарта DRM за радиоразпръскване на дълги, средни и къси вълни където цифрово се излъчва стерео радио с добро качество съпоставимо с това на УКВ. В момента чакаме лиценз от СЕМ/КРС и имаме готовност веднага да започнем. Искахме държавата да ни помогне ама тя не е заинтересувана от нови технологии..[/quote]

Интересно - не знаех че някой в България е заинтересуван от DRM.
Какъв по-точно лиценз чакате от СЕМ/КРС - значи ли това, че сте готови да стартирате собствена програма в този формат, и ако да, на КВ или СВ ? А по отношение на приемането ?
А и къде мога да науча повечко за този Български DRM форум ?

Поздрави,
Georgi
бончо

Стерео на Средни вълни

Мнениеот бончо » 30 Яну 2006, 10:15

а къде ще разположите този ппредажател- предполагам е ще има значителни размери на антената
Радо

Повече за DRM

Мнениеот Радо » 31 Яну 2006, 03:20

Засега пишете на [email protected] Ще отговоря накратко: Имаме всичко за да тръгнем и даже проект за евтин (сравнително) приемник за масова употреба но нямаме лиценз. Ще приемем лиценз където ни дадат СВ или КВ има свободни честоти за БГ ама дали ще ги дадат. Ако не обикновенно дават в далечното КВ около 26 МХц. Планирали сме и посещение на шефа на международния DRM консорциум ма чакаме да съберем още пари а и да се стопли.
сайт... хм няма време кой да го направи. Имаме статус на членове на международния DRM консорциум но не знам дали са не сложили вече на техния сайт. Има една бумага който трябва да се допълни.... Ако имате интерес пишете но не очаквайте светкавичен отговор (особено ако много хора са заинтересувани и пишат....
шамари за госта

Стерео на Средни вълни

Мнениеот шамари за госта » 10 Авг 2006, 04:42

Този гост над мен, ако не го изтриете, ще го намеря и ще яде големи щамари. Така ми се струва на мен.
Anonymous

Стерео на Средни вълни

Мнениеот Anonymous » 22 Авг 2006, 17:08

Кой по-точно гост?
Аватар
kilowat
Нов
Нов

Стерео на Средни вълни

Мнениеот kilowat » 01 Сеп 2006, 14:24

да действително го има DRM-a качеството е сравнително добро като за средновълново радио в смисъл излъчва се стерео всичко както при УКВ-то .
приемника за момента е доста по-сложен за момента от УКВ приемника но качеството за честотната лента която заема е наистина добро и аз бях скиптично настроен към тази нова технология но наистина я бива .
единственият проблем е този че иска много голямо съотношение сигнал/шум което се постига по 2 начина или трябва да си сравнително близко до предавателя или трябва да имаш добра антена ( малко трудно в любителски условия с оглед дължината на вълната )
но да не се отказваме толкова лесно от тази технология.
да не забравяме че всяка нова технология има "трески" за дялане които се изглаждат във времето !
убавите работи стават бавно,а най-хубавите никога !!!!
Kiro Telewizionniq

Kiro Kirow&SW zimen period

Мнениеот Kiro Telewizionniq » 31 Окт 2006, 16:54

От 30.10.2006 г. радио Deutsche Welle пак баламосва хората с новото си зимно разписание на SW кьдето планира:
08.00-8.30h-41m-7180 khz;12.30-13.00h-25m-11970 kHz i predawaniq kito gi nqma i weroqtno sa na satelita Astra:20.30-21.00h-31m-9810 khz;07.00-09.00h-41m-7195 kHz saita www2.dw-world.de e obqweno towa,no az sum bezinteresen i sutrinta slushah 7.00-8.00 h radio Glasut na nadezdata-VOH ot Plowdiw na 6050 kHz, Radio Vatikana na 6185 kHz i 7330 kHz,Radio glasut na Turthiq se chuwa po qsno sledobed,nama gi Bozi glas w Posledniq den w Nedelq. :lol:
MR1

Re: Ima ! такава технология

Мнениеот MR1 » 11 Окт 2007, 21:43

Радо написа:В България е създаден от април 2005 г. български DRM форум чиято задача е въвеждането на стандарта DRM  за радиоразпръскване на дълги, средни и къси вълни където цифрово се излъчва стерео радио с добро качество съпоставимо с това на УКВ. В момента чакаме лиценз от СЕМ/КРС и имаме готовност веднага да започнем. Искахме държавата да ни помогне ама тя не е заинтересувана от нови технологии..

АМ стерео е аналогно или цифрово?
Качеството каи DRM е како каи FM?

Назад към