софтуер за симулиране на ел. схеми?

Има ли почитатели?
Аватар
just listen
100+
100+

софтуер за симулиране на ел. схеми?

Мнениеот just listen » 26 Ное 2007, 02:15

Моля някой да изброи имена на програми за симулиране на електрически схеми. Ако знаете и open source такива също ще ми е от полза, дори предпочитам това пред кракнатите.
Свалих си Мultisim (30 дневен период) която още не съм пробвал...
Всяко мнение за подобна програма ще е от полза  :da:
Изображение
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Re: софтуер за симулиране на ел. схеми?

Мнениеот martintzvetomirov » 15 Дек 2007, 22:51

Crocodile Physics е най-добрият. Можеш да пробваш, но е наистина трудно да си намериш крак. Аз имах, но преинсталирах Windows-а и формат... :)
Аватар
modulator
Нов
Нов

Мнениеот modulator » 16 Дек 2007, 00:09

не бях чуваял за тази, ще пробвам мерси!
Иначе за сега от намерените за мен най добра остава мултисим...намерих и за линукс и няколко други демо версии които вършат работа, но ще ги събера в един пост скоро, ако някой търси да се ориентира по лесно ;)

п.п. аз съм just listen, но не мога да си влезна в профила, не ми приема паролата, а системата за "забравена парола" се опъва нещо след промените... :D
Аватар
Pandjarov
100+
100+

Мнениеот Pandjarov » 17 Дек 2007, 13:05

Оркад ?
Аватар
just listen
100+
100+

Мнениеот just listen » 23 Дек 2007, 21:02

Ето и програмите които намерих, ще ги разделя на платени и free software:

I. Платени
1. multisim - може да се изтегли от сайта (30 дневен период)
предимства:
- много добра и лесна за работа
- с над 18к елемента в базата данни
недостатъци:
-струва хиляди долари...(за домашни и некомерсиални цели може да се намери лек)

2. tina - Analog Circuit Simulation From Texas Instruments - има демо версия за свободно теглене, която е само (8 MB)
Изпробвах го и прави впечатление, че и с тази програма се работи много лесно, недостатък е че не може да се сейва съставената за измерване схема...но може да се добавят измервателни уреди и да се измерва по схемата.
Някой ако иска от любопитство може да пробва това демо, премахването на програмата е също бързо.

3. ORCAD - нямам инфо за нея, от Pandjarov разбрах за името, и така като гледам спада към симулационните ел. програми, някой ако има инфо за нея да добави.

II. Free Software:
1. oregano - Oregano lets you simulate the designed circuits. (за лунукс ОС)
предимства:
- направена за всички ; )
недостатъци:
- липсват иконки на елементите - само по име се търсят, но се свиква лесно с това.

* ще добавя още! Имаше за свободно теглене такива програми и за уиндоус но не мога да намеря сайта в момента.
Изображение
Аватар
Pandjarov
100+
100+

Мнениеот Pandjarov » 30 Дек 2007, 18:22

В университета ползвахме кракната версия на програмата. Могат да се правят доста сериозни измервания на каквото се сетите, в която и да е част от схемата, при това наистина произволно, примерно V/A характеристики. Не е много проста за работа и за да се изследва схемата се изискват все пак някакви познания, но пък ако ги нямате защо ви е подобна програма :D

Сайта на програмата
http://www.cadence.com/products/orcad/orcad_capture/index.aspx

Тука съм правил някакъв усилвател :D
Изображение
Аватар
just listen
100+
100+

Мнениеот just listen » 02 Яну 2008, 21:39

a същото :) и ние започнахме с такива усилватели с един биполярен транзистор, но сега имам курсов проект за мощен нискочестотен у-л и трябва да добавя още няколко стъпала....за това ми трябват тези програми :)

п.п. ето и една програма за логически схеми по "Импулсни и Цифрови устройства" може да се ползва и е free:
http://www.tetzl.de/java_logic_simulator.html
Изображение
Аватар
georgi bancov
1000+
1000+

Мнениеот georgi bancov » 02 Яну 2008, 22:02

modulator написа:не бях чуваял за тази, ще пробвам мерси!
Иначе за сега от намерените за мен най добра остава мултисим...намерих и за линукс и няколко други демо версии които вършат работа, но ще ги събера в един пост скоро, ако някой търси да се ориентира по лесно ;)

п.п. аз съм just listen, но не мога да си влезна в профила, не ми приема паролата, а системата за "забравена парола" се опъва нещо след промените... :D

Напишими всичките в един пост , ако обичаш?!?! ;) :D
Аватар
Pandjarov
100+
100+

Мнениеот Pandjarov » 03 Яну 2008, 17:43

just listen написа:a същото :) и ние започнахме с такива усилватели с един биполярен транзистор, но сега имам курсов проект за мощен нискочестотен у-л и трябва да добавя още няколко стъпала....за това ми трябват тези програми :)

п.п. ето и една програма за логически схеми по "Импулсни и Цифрови устройства" може да се ползва и е free:
http://www.tetzl.de/java_logic_simulator.html

Хехе, браво и аз правих нискочЕстотен усилвател май. След като вписаха оценката в книжката моментално изтрих от съзнанието си всички знания по темата >:D ;D

Назад към