Хоризонт на ДВ?

Има ли почитатели?
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Re: Хоризонт на ДВ?

Мнениеот Playbob » 12 Апр 2009, 20:56

GIF написа:
ico_pol написа:Принципно е дорбе да има парламентарен канал. Все пак, малко от малко депутатите трябва да знаят, че някой ги следи, макар и съвсем да не им пука, което е очевидно. Но да няма не съм съгласен. Тая година ще спрат парламентарния канал, че няма интерес, догодина да спрат пък държавен вестник, че видиш ли, закони се правят, но никой не ги спазва. :-\

Проблемът не е в директните излъчвания от парламента, а в това което вършат народните представители.
Всеки български гражданин има право на достъп до информация, а дали има интерес към това е отделен въпрос.Пловдивският общински съвет излъчва своите сесии по Интернет. Който иска да гледа, който не иска - да не гледа.
По-важно е, че имаме тази възможност и не трябва да позволяваме да ни я отнемат.

Много хубаво го каза - така е. Принципа на демокрацията :)
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
RadioAmater
100+
100+

Мнениеот RadioAmater » 14 Апр 2009, 00:44

.
Последна промяна 1 на RadioAmater, променена общо 2 пъти
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 29 Авг 2009, 13:05

Иначе незнам защо но звука на Хоризонт на 264 кХц се чуваше доста глухо(чисто, без смущения, но приглушено), (черни осъм, Ловешко) докато румънското радио направо си беше перфектно с ясно отчетлив звук. Това предполагам зависи от предавателя, не само от сигнала и вълната..
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 29 Авг 2009, 13:19

Хоризонт е на 261 kHz. При мен също се чува глухо, въпреки силния ВЧ сигнал. Това зависи от качеството на предавателя и модулацията. Кои радиостанции се чуват при теб на ДВ.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 29 Авг 2009, 13:46

Да 261 имах предвид, правописна грешка. Радиото беше в колата на един приятел, не успях много да го ровя, но се чуваше румънското доста по ясно от хоризонт, На 171 хванах нещо руско, но много глухо

171 Rus R.Rossii 600 Kaliningrad, w 4.0 NB
*Rus R.St.Chechenya Sv. 1200 Krasnodar, seEu PB, "Radiostanzya Chechenya Svobodna", station reported to be pro-russian
*Mrc Medi 1 2000 Nador, ne
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 30 Авг 2009, 14:32

През лятото , вечер в Пловдив с транзисторен приемник Profex (с феритна антена) на ДВ се чуват:
една румънска, една руска , една полска и много слабо две френски радиостанции.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 30 Авг 2009, 17:22

Аз не съм съгласен, че трябва да се спре този предавател. Напротив, според мен, той трябва да се по оправи(като качество поне подобно на румънският), и да се усили мощността поне на 100 - 150 кВт, докато предавателите на СВ да се редуцират, защото те са по нефективни. Защо трябва предавател на ДВ? Първо е един, и покрива голяма територия. След като румънците не са го махнали, руснаците също и има все още действащи предаватели, то явно не са съвсем ненужни. Проблем е, че няма много съвременни приемници които работят с тези вълни. Поне не и нови струващи 10лв. примерно. А ако е въпрос за спирането му, то дори да се спре, не трябва да се разваля и унищожава в никакъв случай, и трябва да се поддържа в работно състояние. Вярно е, че сме 21век, има интернет, има комуникации и FM, но този вид връзка е рехава връзка, която лесно се нарушава. FM се губи лесно, дори зад стени, да не говорим по хълмове и мазета. Не дай си боже един ден, някога да стане военно положение или бедствено,(дано никога не става) един такъв предавател би информирал всеки един където и да е в Б-я.

Каквото и да решат да спрат от БНР, в никакъв случай не трябва да се реже и продава за старо желязо. Да се сравняваме със страни като Япония или САЩ където еди какво си има и няма, не е уместно. Имаме изградена мрежа, нека не се разваля. На село незнам колко души слушат това радио. Но в момента в който излезете от страната ни, с това рехаво ФМ покритие, единственият начин да чуеш наша реч ако си на път или нямаш интернет остава LW, на някой това не му трябва, и едва ли го вълнува, но след като руснаците бичат с 2 мегавата, значи са преценили че е нужно дори на не всички хора.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 30 Авг 2009, 19:28

Даниел написа:Аз не съм съгласен, че трябва да се спре този предавател. Напротив, според мен, той трябва да се по оправи(като качество поне подобно на румънският), и да се усили мощността поне на 100 - 150 кВт, докато предавателите на СВ да се редуцират, защото те са по нефективни. Защо трябва предавател на ДВ? Първо е един, и покрива голяма територия. След като румънците не са го махнали, руснаците също и има все още действащи предаватели, то явно не са съвсем ненужни. Проблем е, че няма много съвременни приемници които работят с тези вълни. Поне не и нови струващи 10лв. примерно. А ако е въпрос за спирането му, то дори да се спре, не трябва да се разваля и унищожава в никакъв случай, и трябва да се поддържа в работно състояние. Вярно е, че сме 21век, има интернет, има комуникации и FM, но този вид връзка е рехава връзка, която лесно се нарушава. FM се губи лесно, дори зад стени, да не говорим по хълмове и мазета. Не дай си боже един ден, някога да стане военно положение или бедствено,(дано никога не става) един такъв предавател би информирал всеки един където и да е в Б-я.

Каквото и да решат да спрат от БНР, в никакъв случай не трябва да се реже и продава за старо желязо. Да се сравняваме със страни като Япония или САЩ където еди какво си има и няма, не е уместно. Имаме изградена мрежа, нека не се разваля. На село незнам колко души слушат това радио. Но в момента в който излезете от страната ни, с това рехаво ФМ покритие, единственият начин да чуеш наша реч ако си на път или нямаш интернет остава LW, на някой това не му трябва, и едва ли го вълнува, но след като руснаците бичат с 2 мегавата, значи са преценили че е нужно дори на не всички хора.

Приятелю по никакъв начин не може да сравняваш нас със Руснаците. Най-голямата по площ страна в света освен, че има смисъл да има такъв предавател (за да го слушат някъде си ескимосите), то е и енергийно независима и въобще не и дреме колко енергия отива за него - тя сама си я набавя.
България едвам свързва 2-та края заради корумпираните и алчни педе*астчета в парламента дето изкрадоха милярди, а сме набичили маса СВ предаватели, че и един ДВ. Вярно че е само един и е един от малкото в света, ама на тая разграбена държава само това и е нужно - милиони ватове изразходвани само за допринасяне на глобалното затопляне - просто греем въздуха - в пряк и преносен смисъл.

Относно, не дай си боже, военно положение тук - то тоя предавател с една единствена бомбичка може да се бутне за отрицателно време, така че няма да ти помогне кой знае колко.

Да и аз не искам да се унищожават тия съоражения, те трябва да останат и за следващите поколения, защото са много интересни и са част от историята, но в момента смятам че са абсолютно излишни за нас.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
sacho5
Нов
Нов

Мнениеот sacho5 » 30 Авг 2009, 21:01

Даниел написа:Имах предвид, без политика във форума и темата, все пак не тук му е мястото...

Иначе незнам защо но звука на Хоризонт на 264 кХц се чуваше доста глухо(чисто, без смущения, но приглушено), (черни осъм, Ловешко) докато румънското радио направо си беше перфектно с ясно отчетлив звук. Това предполагам зависи от предавателя, не само от сигнала и вълната..

Това по принцип зависи от качеството на нискочестотния сигнал и най-вече от дълбочината на модулацията.Вероятно на въпросния предавател в този момент не му е достигала модулация :)
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 31 Авг 2009, 00:28

Искам да ви кажа нещо.Аз съм от Варна и случайно отидох до лозето на дядо ми.Там беше пуснат един ВЕФ на дълги вълни.Впечатлих се колко добре се чуваше предаването на ДВ(за разлика от обичайните заглушавания турски ФМ радиа в този регион.Поне на ДВ нямаше как да го направят).Погледнах на каква честота беше настроено радиото(261кХц)за да направя справка в "предавател",и с изненада разбрах,че там се приема точно радиоизлъчванията от "Вакарел".В никакъв случай не трябва да се спира този ДВ предавател.Подкрепям и Даниел за изброените ползи от ДВ предаванията.

Много по лошо се чува "Хоризонт" на СВ - поне така е с Варненската честота.Вие знаете как е навътре.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 31 Авг 2009, 00:39

Да, съгласен съм, че средства недостигат, но наистина по умно е да се спрат СВ, отколкото ДВ, проблема единествено е, че много радиочасовници, и съвременния радиа нямат ДВ, само СВ и ФМ.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 31 Авг 2009, 12:09

misho36 написа:Искам да ви кажа нещо.Аз съм от Варна и случайно отидох до лозето на дядо ми.Там беше пуснат един ВЕФ на дълги вълни.Впечатлих се колко добре се чуваше предаването на ДВ(за разлика от обичайните заглушавания турски ФМ радиа в този регион.Поне на ДВ нямаше как да го направят).Погледнах на каква честота беше настроено радиото(261кХц)за да направя справка в "предавател",и с изненада разбрах,че там се приема точно радиоизлъчванията от "Вакарел".В никакъв случай не трябва да се спира този ДВ предавател.Подкрепям и Даниел за изброените ползи от ДВ предаванията.

Много по лошо се чува "Хоризонт" на СВ - поне така е с Варненската честота.Вие знаете как е навътре.

Хоризонт от Вакарел на ДВ се чува във Варна по-добре от варненските ретранслатори на СВ ?
Невероятно, но факт !
Старият ВЕФ е относително добър приемник за АМ.
Кои други радиостанции се чуват покрай морето на ДВ ?
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 01 Сеп 2009, 20:47

Нямам наблюдения за други ДВ радиа,които да се приемат във Варненско.Само дадох този пример.
ГИФ на СВ във Варна се чува много добре Радио Варна,но Хоризонт е с много лошо качество.Точно заради това не казах всичи СВ радиа,а само Хоризон. :)
Имам едно автомобилно радио с марка Grundig.Това радио работи с FM,LW,MW,което си е учудващо като се има предвид точно,че повечето радиоприемници са направени да приемат FM и AM. :)
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 16 Сеп 2009, 02:03

А защо така глъхне в тунелите преди около София? Може би радиото не е добро, но евентуално с добри антени тунел не би трябвалода спира вълната? На средни вълни пък е пълна тишина.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 16 Сеп 2009, 09:10

Всеки тунел спира вълните. Това е по две причини:
1. Антената не е фронтално насочена към входа на тунела. Никой не съобразява посоката на излъчване на антените на предавателите с входа на тунелите, нито обратното. Във входа влиза някаква енергия от отразени вълни.
2. Влязлата все пак някаква енергия започва да се отразява многократно в стените на тунела. При всяко отражения има и поглъщане на вълната. Тя бързо затихва и до антената на радиото не достига почти нищо.
За да не се губят връзки, които са наистина важни (например в ЖП тунели) се разполагат специални антени по цялата дължина на тунела.
az
500+
500+

Мнениеот az » 16 Сеп 2009, 10:55

Този предавател би вършил идеална работа ако стане 150 Kw и мине на DRM. Едва ли ще има непокрито място в България. Дори със сегашната му мощност съм го приемал с доста добро качество през деня близо до гр. Чорлу в Турция. Засега проблем са DRM приемниците.
Аватар
RadioAmater
100+
100+

Мнениеот RadioAmater » 16 Сеп 2009, 16:24

...
Последна промяна 1 на RadioAmater, променена общо 4 пъти
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 17 Сеп 2009, 02:01

Даниеле и АЗ, навити ли сте да направим едно допитване,да пуснем обява по радиото,щото да се помолят слушателите на ДВ-предавателя ,в течение на три месеца да се обадят на телефон в БНР и да кажат в какъв режим на слушане са на този предавател-колко пъти на ден го слушат,по колко време и какво научават,което не биха научили от СВ и УКВ-мрежата. Може ли някой приблизително да каже броя на слушателите?
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 18 Сеп 2009, 12:17

Защо не. Но си мисля, че основното приложение и плюс на този предавател, е докато пътуваш извън БГ(да речем около БГ) защото авторадиата си имат LW, повечето съвременни приемници нямат.

Иначе въпроса за тунелите не беше толкова за тях, колкото принципен, това значи че и в пещери а може би в подземия, убежища няма да има сигнал. За FM и микровълните е ясно.
А на LW нямаше ли предавател в Германия който синхронизираше някакви часовници или се бъркам нещо?

bubic
Има ли начин да се уредиме да видиме съораженията на БНР в плевеско от близо(аз искам да снимам мачтите :D )
Аватар
sacho5
Нов
Нов

Мнениеот sacho5 » 18 Сеп 2009, 23:05

Даниел може да се уреди такова посещение най-добре през почивни дни ако проявиш интерес ще те заведа ;) Аз бях само една година там но тези съоръжения са величествени и тръпката да си до тях е страхотна :)

Назад към