Хоризонт на ДВ?

Има ли почитатели?
Аватар
Doktora
100+
100+

Re: Хоризонт на ДВ?

Мнениеот Doktora » 21 Апр 2008, 10:01

MR1 написа:A zosto go spiraat LW predavatelot na Horizont?

Профилактика. Ако беше транзисторен, а не лампов предвател сигурно профилактиката щеше да е веднъж на 6 месеца...
MR1

Мнениеот MR1 » 21 Апр 2008, 15:20

еми каи мен предавателот во Овче Поле на 810 KHz не спран никога?
Какав е тои предавател... транзисторен не ми са верува дека е оти е много моштеен
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 21 Апр 2008, 20:08

Овче поле е транзисторен предавател модел S7HP на фирма Талес /Томсън/ с мощност 1200 kW при аналогово излъчване и 720 kW в DRM режим. При транзисторни предаватели профилактика се прави значително по рядко отколкото при старите лампови.
Незнам дали знаеш но това е предавателя постигнал най-висока мощност в DRM режим средни вълни в света до момента.
Ето техническите характеристики на предвателя: http://www.thomsongrassvalley.com/docs/ ... 7HP_V3.pdf

Виж какво пише в едно списание за него:

Thales Announces Technical Achievement In DRM Broadcasting

Thales announced that a new world record has been reached for Digital AM Broadcasting in Macedonia. PE Makedonska Radiodifuzija (MRD), a national public broadcasting operator, in collaboration with Thales and Deutsche Welle (DW), succeeded in transmitting 720 kW mean power in Digital Radio Mondiale (DRM) mode from the medium-wave station Ovce Pole, the highest DRM power ever broadcast by a single transmitter, reaching coverage and quality of reception.

Transmissions were done on 810 kHz with the Thales' S7HP 1200 kW solid-state medium-wave analog transmitter, in operation at Ovce Pole since its inauguration in June 2002. For the tests, Thales provided front-end equipment from its Skywave 2000 DRM Digital Product Line.
MR1

Мнениеот MR1 » 21 Апр 2008, 22:15

Doktora мерси много за отговора, навистина си експерт за предаватели

Doktora написа:Незнам дали знаеш но това е предавателя постигнал най-висока мощност в DRM режим средни вълни в света до момента.

Kак разбрах нај моштниот DRM предавател во света е 720KW (Овче Поле)?

Doktora написа:Ето техническите характеристики на предвателя: http://www.thomsongrassvalley.com/docs/ ... 7HP_V3.pdf

Во документа наи доле има некакво инфо оти мога да излачва и на LW 153-281 KHz и дека може да излачва во
Стерео или погрешно разбгах?
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 21 Апр 2008, 23:06

MR1 написа:
Kак разбрах нај моштниот DRM предавател во света е 720KW (Овче Поле)?

На средни вълни - да.

MR1 написа:Во документа наи доле има некакво инфо оти мога да излачва и на LW 153-281 KHz и дека може да излачва во
Стерео или погрешно разбгах?

Документа обхваща цялата продуктова линия S7HP -различни мощности на средни и дълги вълни. Точния модел на вашия предавател е TMW 21200 (1200 kW на средни вълни).
Последна промяна 1 на Doktora, променена общо 22 пъти
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 22 Апр 2008, 09:07

Doktora написа:Профилактика. Ако беше транзисторен, а не лампов предвател сигурно профилактиката щеше да е веднъж на 6 месеца...

Аз не съм се интересувал точно какво се праваи всеки месец на профилактиката знам че пускат тон-генератор с различни честоти след 9ч когато спрът програмата и тогава го изключват напълно
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 08 Юни 2008, 11:17

Ако ви е интересно - края на 70-те години Бъчваров създава лампа с мощност 650 kW; и къде ще я ползва - давай да направиме предавател 1200 kW на дълги вълни. По проект това е трябвало да е Плевен-3. Стига се само до проект; избор на място; и както Bobi MW писа стоят бетоните за оптяжките. Тези лампи така и не намират приложение в България, но успяват да продадат няколко на други страни. Ще се опитам да намеря снимка - доста по голяма е от ГУ-68..
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 08 Юни 2008, 11:37

Doktora написа: давай да направиме предавател 1200 kW на дълги вълни..

Оха с тая мощ няма смисъл от радиоприемник самите антени ще свирят :P но ако проекта беше изпълнен няма някой точки на България да се чува и Руска реч
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 07 Мар 2009, 09:18

Я какво намерих в you tube - http://www.youtube.com/watch?v=VKYM0DA-i1c Почти нищо не се разбира. С една по-добра антена и когато предавателя излъчва с пълна мощност /75kW/ може да се поучи по-добър резултат.
Аватар
RadioAmater
100+
100+

Мнениеот RadioAmater » 07 Мар 2009, 15:40

.
Последна промяна 1 на RadioAmater, променена общо 2 пъти
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 07 Мар 2009, 18:42

RadioAmater написа:Не е добре што не пише от кде е приеман сигналот. Това 50kW верно е?

Пише - Португалия, което направо ме учудва с тая малка мощност да стига дотам. Тея 50kW незнам откъде са ги измислили. 75 е предавателя но излъчва с по-малка мощност
Аватар
RadioAmater
100+
100+

Мнениеот RadioAmater » 07 Мар 2009, 18:47

.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 09 Мар 2009, 15:23

Докторе, имало ли някакво дискутиране на честотата на ДВ-я предавател,навремето,т.к. на същата е руския,как е станало това нещо,защото преди нашия,аз хващах руския. Да се допусне такова заглушаване не два "братски" предавателя е повече от учудващо,имаш ли някакви спомени?
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 11 Мар 2009, 23:39

На ДВ няма много варианти на честоти. Ако погледнем останалите 24 работещи ДВ предавателя по света, се вижда че има и други дублиращи се честоти, така е и на СВ. Например на 153kHz работят Румънците с 1200kW а също и Норвегия с 100 kW. Съгласуват мощностите и зоните на покритие. Междувпрочем на нашата честота преди няколко години работеше и немския предавател Burg с 200kW. Реално Талдом почти не ни пречи (леко се чува в някои части на страната в определено време) а и ние на него съвсем.
Когато се подготвяше предавател на ДВ (някъде 1983г.) нямаше свободна честота и ни дадоха тази но с ограничение на мощноста до 40 kW първоначално, като зоната на покритие е основно България (чува се разбира се и извън страната, по-добре на Запад отколкото на Изток). 40kW, защото Бъчваров имаше разработен предавател СВ-40 и много лесно направиха ДВ-40. Грандоманските му идеи за 1200kW на ДВ така и не се реализираха (дори бяха разработили и произвели 650kW лампи за крайното стъпало.. :-[ ) След като Brown boveri изчезнаха, а и лампите им бяха бая скъпи предвидения СВ предавател за Калиакра 150kW беше докаран на Вакарел, преработен за ДВ. Ползват единия (75kW), защото бяха поизчезнали някои части които сумираха двата по 75, та другия стои резерва. Щеше да е перфектно ако си работеше като първоначално предвидените 150kW..ама.
На СВ могат да се махнат някои предватели в страната но този не - чува се перфектно дори с тая мощност
Аватар
RadioAmater
100+
100+

Мнениеот RadioAmater » 12 Мар 2009, 02:29

.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 12 Мар 2009, 07:30

Благодаря ти за изчерпателната информация, Докторе, все пак,малко озадачаващо е ползването на същата честота,дето и руснаците,въпреки законосъобразността на излъчването. Но слушателите му са отчайващо малко,не съм сигурен дали си заслужава тези разходи. Използвам случая да ти кажа,че ако имаш нужда от книгите на Ротхамел,обади се на момчето,че ти изглежда си много скромен човек,не се притеснявай ,искай си ,както се шегувахме на младини...
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 12 Мар 2009, 19:30

bubic написа:Благодаря ти за изчерпателната информация, Докторе, все пак,малко озадачаващо е ползването на същата честота,дето и руснаците,въпреки законосъобразността на излъчването. Но слушателите му са отчайващо малко,не съм сигурен дали си заслужава тези разходи. Използвам случая да ти кажа,че ако имаш нужда от книгите на Ротхамел,обади се на момчето,че ти изглежда си много скромен човек,не се притеснявай ,искай си ,както се шегувахме на младини...

Съгласен съм с теб - за ползването на честотата и за броя слушатели. Не си заслужават разходите за всички работещи АМ предаватели в момента, но ДВ е само един а СВ - 25, така че има къде да се "оптимизира"; по-добре да се намалят СВ на 5-6 и ДВ да се остави - на фона на 4300 kW АМ мрежа, тея 75kW са нищо. А и Вакарел с тая уникална антена трябва да се поддържа.

Мерси за предложението - ще се свържа с него
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 13 Мар 2009, 05:03

предложението ти е доста приемливо,за нашата териториятова е най-оптималния вариант,остава да се изберат "най-чистите" честоти,т.е., през нощта да не се появяват други станции на тях.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 16 Мар 2009, 01:21

Doktora написа:
bubic написа:Благодаря ти за изчерпателната информация, Докторе, все пак,малко озадачаващо е ползването на същата честота,дето и руснаците,въпреки законосъобразността на излъчването. Но слушателите му са отчайващо малко,не съм сигурен дали си заслужава тези разходи. Използвам случая да ти кажа,че ако имаш нужда от книгите на Ротхамел,обади се на момчето,че ти изглежда си много скромен човек,не се притеснявай ,искай си ,както се шегувахме на младини...

Съгласен съм с теб - за ползването на честотата и за броя слушатели. Не си заслужават разходите за всички работещи АМ предаватели в момента, но ДВ е само един а СВ - 25, така че има къде да се "оптимизира"; по-добре да се намалят СВ на 5-6 и ДВ да се остави - на фона на 4300 kW АМ мрежа, тея 75kW са нищо. А и Вакарел с тая уникална антена трябва да се поддържа.

Мерси за предложението - ще се свържа с него

Здравейте :)
Подхванали сте много интересни теми. Док, благодаря за изчерпателната информация и история на тези съоражения. Мен лично много ме влече към такива обекти. Реално погледнато аз съм на мнение, че няма смисъл да същствуват вече, защото информацията може да се предава с много по малки мощности и високо КПД, в сравнение с тези стари предаватели, но оределено са ми много интересни и ми се иска да посетя някои от тях. Имал съм късмета да вляза и да разгледам само предавателите на РПС Видин (до гр. Грамада) и е много интересно. Там също има един "Бъчварник" :D както го наричат, но той е изоставен и не работи - само антенката и фидера до нея стоят - чудно как не са клъцнати за скрап...

Колеги съфорумци, какво ще кажете за идеята, някой ден да се съберем, по-запалените фенове, и да организираме едно посещение в такъв обект (например Вакарел или до Костинброд, или Плевен - където решите)???
Хем ще има възможност да се видим, хем да обогатим знанията си :)

Докторе, относно книгите на Ротхамел - ако желаеш копие свържи се с мен. В мен има 2 комплекта.
Бубич казва за кой ще са. Ако се разберете - аз съм на линия ;)
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 18 Мар 2009, 08:18

Боби,как можа да кажеш това нещо,че аз казвам за кого са книгите,ще ти дърпам ухото като си дойда ...Аз само се сещам за някои,които са ми направили силно впечателение в контактите си,но всеки може да ти се обади без никакви ограничения,ще поръчам още една партида...

Назад към