Радиолюбителска репитерна мрежа в Македония?

Има ли почитатели?
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

Радиолюбителска репитерна мрежа в Македония?

Мнениеот arhimed_bg » 13 Авг 2008, 11:00

Налага ми се да пътувам от 21 до 25 август до Охрид - с моя хор( "СЕВТОПОЛИС") ще пеем на тамошния хоров фестивал :Band . Понеже смятам да нося едно Аlinco DJ-G5, интересува ме репитерната мрежа по тези места - ще пътуваме с автобус и мога да ползвам само портативна антена.
Ще съм благодарен за всякаква информация и по отношение наредбите за ползване на любителска радиостанция в Македония - ще имам ли нкакви проблеми? :Drunk
Makedonec
Нов
Нов

Re: Радиолюбителска репитерна мрежа в Македония?

Мнениеот Makedonec » 16 Авг 2008, 15:31

како што знам за некои фрекфенции ти треба лиценца а за некои не. Кажи за кој банд ти треба и ке ти кажам дали
може да се користи слободно
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

Мнениеот arhimed_bg » 18 Авг 2008, 15:37

Аз съм радиолюбител със CEPT лиценз(LZ). Разбрах че Македония още не е подписала CEPT за гражданските радиокомуникации, а това значи че Z3 не могат да работят със свой инициал никъде по света, само у дома, но и чужди граждани могат само със специално разрешително да излъчват от там!
Z3... е позивната на радиостанции излъчващи от кораби, самолети и радиолюбители от Македония (FYROM). Ще излъчвам само на VHF - 145MHz - по репитрите!Някакъв съвет?
Makedonec
Нов
Нов

Мнениеот Makedonec » 18 Авг 2008, 16:03

Забрането е тоа, ако немаш лиценца издадена од Македонската агенција за електронски комуникации не можеш
Значи прво ке прашаш во Македонската агенција за да ти кажат дали може...
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

Мнениеот arhimed_bg » 27 Авг 2008, 14:39

Е, върнах се тази сутрин жив и здрав от пътуването до Охрид. Ето и бележките по пътя за работещите репитри (Alinco DJ-G5, 2w! порт.антена):
R2-RV52 се действаше без проблеми в рамките от Казанлък до Пловдив. Там около Пловдив се работи спокойно R5-RV58(LZ0F,KN21IX, 1620m). След тунела излиза R1-RV50 на Черни връх(KN12pn,2250m) и R10-RV27(LZ0VRY). При Ихтиман се отклоняваме през Самоков към Кюстендил и там, за голяма моя изненада(приятна) се появи с мощен сигнал R5-RV58(KN12FH, 1400m надморска). Сигнала се чуваше и действаше едва ли не до Гюешево (гр.пункт)!
До тук добре, ама дали поради работния ден, дали поради друго - успях да чуя само една две станции на R1 - през останалото време - пълно мъртвило отговаряше на моите повиквания (около 12-13 часа). Същото е получи и на връщане - R5 - никакъв отговор, LZ0VRY - също. R1 и R2 си работеха с нормалната за тези часове активност (22-24 часа LZT).
В Македония - пълна скука! Чух и задействах единствено R7(Z35VS) около Скопие. Интересно е че в самия град ми бе почти невъзможно да сработя с портативката на открито този загадъчен репитер. Не успях да чуя нито един Ham.
Охрид и Струга - никаква активност на 2м (23-25 август, третия етаж на хотел ЕУРОТЕЛ край Охридското езеро!), не се чуваха никакви нито даже гръцки или сръбски репитри, забелязах обаче десетина CB или 10м антени - при това както нормалните за СВ вертикални, така и три елементни Яги с хоризонтална поляризация. Други HF антени - никакви!

Това е. Нямам думи - надявах се на контакт с тамошните радиолюбители, ама те като че ли се бяха изпарили...
Айде 73! :Horray

Назад към