Какъв е смисъла от ДВ, СВ и КВ предавателите ?

Има ли почитатели?
Аватар
GIF
1000+
1000+

Re: Какъв е смисъла от ДВ, СВ и КВ предавателите ?

Мнениеот GIF » 29 Мар 2013, 12:09

София, Плевен, Шумен и Стара Загора са подходящите точки за излъчване на СВ.
С четири предавателя по 200 kW и комисионните щяха да са наред и покритието по-добро !
Никой обаче не уважава "протестите" на гражданската радиослушателска квота ! :)
Само от време на време ни поизтриват от форумите и всичко е О.К. ! :)
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 29 Мар 2013, 12:29

Трябваше да се оставят на пълна мощност предавателите в Плевен 594, Столник 828, Стара Загора 1161, ама на кого му пука. Нали някой трябва да намаже от сделките за нови предаватели. :)
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 31 Мар 2013, 01:20

БГ Радиата са пълна пародия, нз какво толкова има за слушане по тях.
БНР е с една идея над другите, останалите освен че няма какво да чуеш, но и качеството на звука им на FM е пълна смешка. Дори на дарик което се има за национално е по зле и от АМ. А какво остава за тва да се слуша чак пък нещо на АМ от БНР. От известно време се заслушвам в Хоризонт, защото се оказва че има предавания където представят музика, която явно от другаде няма как да разбера. Качеството от връх Ботев е доста прилично, и може би ако беше 20кВ щеше да е още по-добре. Не бих слушал БНР на АМ, не бих го слушал и моно на FM. Не сме 1970 че да се кефим на бръмчилки.
А и АМ при мен въпреки че съм в далеч не голям град е изцяло зашумен. Направо си е умряла работа това да наливат пари в АМ...
Те БНР да вземат да пуснат един 128к стрийм, коя година сме те още са с 20к стриим който е с отвратително качество..

А този на ДВ направо какъв е смисъла от него, като аз не съм срещал ДВ приемник освен ВЕФове и Селени, които пък като го хванат бръмчи ужасно и направо не става за слушане. Вярно че има качествени и скъпи приемници, но едва ли редовен слушател би избрал ДВ през FM...
Аватар
LZ446
Нов
Нов

Мнениеот LZ446 » 31 Мар 2013, 09:17

Ако нямаше нужда от тези бандове и радиоппрограми по тези честоти отдавна да са ги закрили по света, а както виждам и чувам, радиопрограми се излъчват, а даже се пускат и нови частни програми, както и се инвестира в нови предаватели.
Скоро попаднах на тази статия във форума http://lz2gpb.eu/radio/?q=am-radio-21st-century, където много точно са описани основните проблеми на СВ и ДВ. Надявам се повече хора да я прочетат за да са наясно от къде идват шумовете и каква е нуждата от СВ, а след това да си купят едно радиоприемниче за 20-тина лева, които имат всички бандове - СВ, ДВ, КВ и ЧМ и да почнат да слушат.
Tuner: Tecsun PL-380, ТCM-World Band Receiver Radio, VEF 206, others
Antenna: 3E Yagi
QTH: KN12QQ
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 31 Мар 2013, 13:29

@Даниел, Негативното мнение за средните и късите вълни като цяло се е формирало точно от местни смущения в градовете и една не малка част от стари и нефункциониращи правилно приемници. Защо в Германия, Франция, Испания, Обединеното кралство, Русия, Румъния, Турция, Гърция, Сърбия, Хърватска, Македония, Словения и т.н. поддържат своите средновълнови предавателни мрежи? Защо във 95% от колите има средновълнов обхват? Средновълнови приемници има в радио уредбите, в касетофоните, в повечето портативни радиа... не са нещата така както ги представяш. АМ може да има почти hi-fi звук, ако всичко е наред. Но тук сме свикнали на смущения в градовете, на несихронизирани предаватели с разминаване от по 1-2 секунди, ниска модулация и кофти сигнал, там е проблемът.. :(
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 31 Мар 2013, 23:43

10 KHz съвсем не са Hi-Fi звук за мен, даже са далеч от него. Но, горе долу толкова им е модулацията, дори на добрите AM предаватели. Т.е. далеч не бих ползвал такъв за музика. Виж, за News & Talk вършат една добра работа.
Но в интерес на истината, особено вечер, дори с един прост walkman за приемник, на леглото ми, в близост до няколко компютъра, суичове, *мощен* wifi рутер, STB, UPS и други екстри, приемам редица AM радиопрограми - най-интересна ми беше тази, точно в началото на AM скалата на приемника ми - 531 KHz.

Странното при мен е, че смущенията ги има само ако сложа walkman-а върху някой от компютрите, суичовете, рутера и тн., на 10+см от тях няма и следа от смущения.

Поне при мен свири някакво "CHR"-ско радио, с една не лоша топ40 плейлиста, но звука е доста далеч от FM дори без смущения. Пробвах го и в колата на 60-тина КМ от София с приемника в колата и с walkman-а - почти същото качество като в града - на ухо звука стига до към 10-тина килохерца максимум.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 31 Мар 2013, 23:54

Да, проблемът на средните вълни са смущенията не толкова от домашни уреди (като цяло те имат малък обсег и почти не правят проблем), колкото други индустриални смущения като интернет и кабелни оператори, трафопости и други). Разбира се, че има и изключения като дефектни плазмени монитори (дори повечето компании предлагат поправка при подобен проблем).
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 01 Апр 2013, 00:33

Говорихме за БНР. Поне аз говорих за БНР. След новините в 19:00 до 21:00 има яко предаване по Хоризонт за клубна музика. Нали се сещаш как се чува на мощна уредба FM стерео и АМ дори с хубав сигнал, и кое би ме накарало да не си пусна FM-а и да се мъча с АМ. А тоя от видин в момента е точно хипер зле, вечер пък съвсем. И пробвах да изключва всичко в къщата, но няма как да кажа на комшията да си спре рутера който е на 30 метра от мен. А и какъв е смисъла? Имам перфектен стерео FM сигнал и ше се мъча с АМ... И пак говорим за БНР, където в повечето случай почти няма как да се слуша. Или всички седите нон стоп по радиата и следите интересната програма? Иначе бъдеще със сигурнос си има АМ, и то е наистина в едно добро излъчване докато пътуваш. Но съчетано и с програма която да ти е интересна. А в БГ ситуацията е такава че радиата не става за нищо. Също като телевизиите, пълна боза и никаква индивидуалност. Че чак да тръпнеш да си следиш сигнала да не го загубиш. В БГ повечето хора слушат Веселина и тръпнат да я ловят, щот тъпата чалга им дъни, ако не е тя, ще е CD или флашка с mp3,аз поне не съм видял някой да следи хоризонт на ДВ...
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 01 Апр 2013, 00:50

Пак не разбра, че емисиите на БНР или кое да е държавно радио на средни вълни не таргетират теб и хората като теб като слушатели, а съвсем друг тип хора. Да, ти ще слушаш ФМ, както и аз ще го слушам на ФМ или в нета... Но баба и дядо на село, особено ако са на забутано място. Там смущения няма, просто трябва да има сигнал. И другото, което споменахме и аз и ти, качествен сигнал по време на пътуване. Така че не излизай с това, че аз и ти няма да слушаме Хоризонт на средни, това ми е пределно ясно. И на намесвай програмната боза с качественото покритие със сигнал на БНР и достъпа на държавната медия до всички, това са две напълно различни теми на разговор.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 01 Апр 2013, 09:20

Забелязвам следните повтарящи се "сентенции":
- Щом аз съм добре, другите не ме интересуват !
- Имам си хубава уредба с FM, не ме интересуват тези, които са принудени да ползват АМ !
- Който иска да слуша модерни радиостанции, да си купи компютър !
- Радиоразпръскването на СВ и ДВ е скъпо, трябва да се ликвидира преди да има покритие на FM !
- Бъдещето е на цифровите технологии и няма нужда от АМ !
Така е, но сега живеем в настоящето !
Радиразпръскването на ДВ и СВ в България се извършва без разумна държавна политика в тази област. Каквито са чиновниците, такава ще е и политиката: Тъпа ! :D

Днес е 1 април. Радио Стара Загора продължава да излъчва на СВ. Какво е положението с Радио Варна и Радио Шумен ?
.
Последна промяна 1 на GIF, променена общо 1 пъти
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 01 Апр 2013, 10:16

Никой не знае, може да спрат, може и да продължат занапред?!
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 01 Апр 2013, 10:17

При официалното пускане на видинския предавател трябва да спрат.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 01 Апр 2013, 10:20

Би трябвало, но той излъчва експериментално и се приема слабо в старозагорско. Затова очаквам тукашния да го оставят като ефективен за покритие в южна България.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 01 Апр 2013, 10:36

Покритие със сигнал на Радио Стара Загора? Не се връзва. Изобщо май парите са проблем, затова спират регионалните и пускат предавателя във Видин на Хоризонт.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 01 Апр 2013, 12:51

Да, точно предавателят на СВ в Стара Загора покрива при пълна мощност зоната от Пазарджик до Бургас и се връзва идеално със стратегията за малко предаватели със стратегическо местоположение и максимално голямо покритие. Нищо не пречи да спрат сигнала на БНР Стара Загора и да пуснат на негово място БНР Хоризонт.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 01 Апр 2013, 12:55

Има резон в тази идея, но надали някой ще се вслуша в нея. Да оставят предавателите на Радио Шумен, Стара Загора и Благоевград биха дали добро покритие.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 01 Апр 2013, 14:57

Мощността на стария предавател беше 300kW, сега е 400. Но антената сега е с кръгова диаграма на излъчване, а преди беше насочена на югоизток (ако не ме лъже паметта).
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 01 Апр 2013, 19:46

Стария предавател който излъчваше на 576kHz беше с мощност 500kw,като от 2008г мощността беше намалена на 300kw.Антенната система винаги е била с кръгова диаграма тоест се използва 260 метровата мачта, а насочените антени се използваха от предавателя който излъчваше на 1224kHz,а направлението им беше да излъчват на запад.Пасивните рефлектори бяха разположени източно от Плевен и когато работеше този предавател 576 се чуваше с пъти по добре от колкото 1224kHz.За насочената антена на Плевенският предавател е друга работа там.
Аватар
LZ446
Нов
Нов

Мнениеот LZ446 » 01 Апр 2013, 22:31

@radiomanbg,
А, дано!
Има логика в това, което казваш, но времето ще покаже. Базовите станции във Видин и Стара Загора са добри за относително добро покритие и не само за Хоризонт, а за всякакви говорящи радиостанции.
IDF
100+
100+

Мнениеот IDF » 01 Апр 2013, 23:07

GIF написа:- Имам си хубава уредба с FM, не ме интересуват тези, които са принудени да ползват АМ !

В същност колко са тези, които наистина са принудени да слушат на АМ, имайки пред вид покритието на Хоризонт? Аз доколкото разбирам смисълът на БНР на АМ е по-скоро стратегически, БНР и БНТ са част от националната сигурност, затова абсолютното покритие със сигнал е задължително, а не че некой го е грижа за малцината слушатели без ФМ.

Назад към