Digital Radio Mondiale (DRM)

Има ли почитатели?
MR1

Re: DRM на SW

Мнениеот MR1 » 24 Май 2008, 02:35

Благодариам radiator. Аз мислам да има една частота на SW која ште предава с 500 kW предавател и ненасочена антена (360 градуса) па мислам дека на SW с 500 киловата ште има много големо покритие, може и половина земјина топка :)
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 24 Май 2008, 06:06

Радиатор,ето ,например снощи слушах пак Р.България и последните десетина минути разказваха за посещението на руски ансамбъл,историята по създаването му,турнета и др. подробности,но не пуснаха нито едно изпълнение. В края на предаването съобщиха имената на тримата редактори на програмата и спикерката. Сигурно има още служители,плюс друг технически, обслужващ персонал,плщс други служби. Как никой не му пука за тези грешни пари,на мен не ми е ясно.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 24 Май 2008, 11:48

О Боже, Бубич, не само че не им пука, а гледат да разходват бюджета, защото ако останат пари им ги резват на следващото бюджетно планиране... поне така беше до скоро. На никой не му дреме. Правят безумни предавания, точно за някакви теми от сорта, никому интерески, вместо да говорят за теми, които са важни за хората.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 24 Май 2008, 16:35

И този въпрос си го изясних,благодаря ти. Още един въпрос ,специално към теб и към всички ,които имат отношение към българския език. Снощи гледах по РЕ:ТВ един джиннгл,в който се казва: "..... новините,които ще се случат..." . Доколкото разбирам от езици,случват се събития,а тяхното отразяване се нарича новина. Така ли се говори ,или това са само случайни недомислици,на никой ли не му прави впечатление?
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 25 Май 2008, 22:25

Днес по диекс програмата на Радио България събщиха че DRM предаванията ще бъдат за централна и запатна Европа че ще излъчва Хоризонт на 9700kHz и 11900kHz
MR1

Мнениеот MR1 » 26 Май 2008, 13:37

От колко часот ште излачват на DRM ?
MR1

Мнениеот MR1 » 27 Май 2008, 00:18

Bobi MW написа:Днес по диекс програмата на Радио България събщиха че DRM предаванията ще бъдат за централна и запатна Европа че ще излъчва Хоризонт на 9700kHz и 11900kHz

Нема никакав сигнал >:(
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 27 Май 2008, 00:29

MR1 написа:
Bobi MW написа:Днес по диекс програмата на Радио България събщиха че DRM предаванията ще бъдат за централна и запатна Европа че ще излъчва Хоризонт на 9700kHz и 11900kHz

Нема никакав сигнал >:(

Пробвай към 13.00ч на 11 900 KHz
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 27 Май 2008, 10:17

Да не забравяме че ни трябва специален DRМ приемник защото с аналоговия нищо няма да хванем.Един такъв приемник струва около 100евро
MR1

Мнениеот MR1 » 27 Май 2008, 17:06

Bobi MW написа:Един такъв приемник струва около 100евро

Много скапо е това
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 27 Май 2008, 17:13

Се е скапо во животот драги колега,специално новите технологии.
MR1

Мнениеот MR1 » 27 Май 2008, 17:44

Аз мислам дека во Македонија нема да има никогаш DRM оти сички АМ предаватели (освен 810 и 639КХз) са спрани и неактивни.
Качеството на гласот кај DRM е исто како каи ФМ?
az
500+
500+

Мнениеот az » 01 Юни 2008, 12:02

MR1 написа:
ВивaХитТроян ФМ написа:Споредм мен трябва да се излъчва и на чужди езици ;)

Може на Македонски и Бугарски

Мислиш ли дека во Македония ке има много слушатели на Радио България?
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 01 Юни 2008, 13:38

MR1 написа:Аз мислам дека во Македонија нема да има никогаш DRM оти сички АМ предаватели (освен 810 и 639КХз) са спрани и неактивни.

Ще имате DRM. Правиха тестове миналата година дори. Отделно има една стратегия на правителството на Македония, свързана с развитието на телекомуникациите, попадна ми наскоро. Там също се споменава за DRM.
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 01 Юни 2008, 22:35

MR1 написа:Аз мислам дека во Македонија нема да има никогаш DRM оти сички АМ предаватели (освен 810 и 639КХз) са спрани и неактивни.

Предавателят в Овче поле може да излъчва и DRM.
А за качеството зависи - ако се заема 9 kHz лента с AAC кодиране се постига до 30 Kbps, което не е много добро - за глас става, но при музиката се усеща че е доста компресирано. При 18 KHz обаче се постигат до 64 Kbps и качеството е много близко до УКВ-ЧМ.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 02 Юни 2008, 07:43

Драги AZ, твърде възможно е,в началото да не са много слушателите в Р.Македония,но важното е България да има официална и достойна позиция по историята и политиката на Балканите. Ето,самата Македония(Скопие) я представя съвсем открито и последователно,Гърция също,само ние сме засега шушумиги,нито сме против,нито за,по отночение на гръцката позиция,но още по-лошо,не сме нито против,нито за ,по отношение на политиката на Скопие. Абе ,слаба ракия... Ти слушаш ли програмата на БНР за чужбина,ако е една и съща като тази за Америка,значи няма грам полза от нея,повярвай ми. Докато ,ако се предава на македонски език,ще има по-добра ефективност. Може би ще има опити за бликиране на предаванията,но това не е сигурно,може македонците да запазят толерантност,както досега,нямам информация да са се опитвали да блокират български радио и тв-предавания. Ето и един малък пример,несвързан с темата. Кубинските бандити са монтирали предавател на 5КХц от носещата честота на Радио Марти,който излъчва на 1180КХц от Флорида. Навремето и българските бандити правеха същото,прочете ли материала,подаден от Доктора,"нашите" са били още по-радикални-маломощни излъчватели на 810КХц ,но на програмата на Радио София,симпатяги,нали. Доколкото знам,в България се издават вестници на съвременен Македонски език,представящи официалната пропаганда от Скопие,ОК,но има ли оспорване на същата от българска страна,ако имаш информация,кажи... До скоро.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 02 Юни 2008, 14:19

@bubic

Бубик, незнам защо постоянно настояваш, че има македонски език. По този въпрос не съм съгласен с теб от чисто лингвистична гледна точка. Фактът, че вчера четох нещо в Уикипедия на "македонски" без превод (а не съм учил никога :D ) говори достатъчно според мен. Уважавам македонците, но за някои неща са пълни тикви. Колко по-големи нации нямат собствен език. Да споменавам ли САЩ, Канада и цялата Южна Америка? Ами Австрия? Че нейният език е по-различен от немския, отколкото нашия от македонския, но си е немски и точка. Просто стават смешни с претенциите си да имат всичко собствено. Това, че споделят нещо с някой не ги прави по-долна класа хора или нещо такова, но те явно не го разбират за жалост.
MR1

Мнениеот MR1 » 02 Юни 2008, 14:31

Adv написа:македонците, но за някои неща са пълни тикви. Колко по-големи нации нямат собствен език. Да споменавам ли САЩ, Канада и цялата Южна Америка? Ами Австрия? Че нейният език е по-различен от немския, отколкото нашия от македонския, но си е немски и точка. Просто стават смешни с претенциите си да имат всичко собствено. Това, че споделят нещо с някой не ги прави по-долна класа хора или нещо такова, но те явно не го разбират за жалост.

Иди на психијатар додека не е касно, имаш голем псикички проблем :(
Поради доа што шириш мегу национално непочитување и мегунационална омраза треба да идеш на БАН :)
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 02 Юни 2008, 16:07

MR1 написа:
Adv написа:македонците, но за някои неща са пълни тикви. Колко по-големи нации нямат собствен език. Да споменавам ли САЩ, Канада и цялата Южна Америка? Ами Австрия? Че нейният език е по-различен от немския, отколкото нашия от македонския, но си е немски и точка. Просто стават смешни с претенциите си да имат всичко собствено. Това, че споделят нещо с някой не ги прави по-долна класа хора или нещо такова, но те явно не го разбират за жалост.

Иди на психијатар додека не е касно, имаш голем псикички проблем :(
Поради доа што шириш мегу национално непочитување и мегунационална омраза треба да идеш на БАН :)

Ето сега си навляках гневът на цялата Македонска нация :D . И с какво? - С малко градивна критика и недоумение. Приятелят MR1 явно е пренебрегнал добрите думи, а се е хванал за думите дето се слагат за цвят, както винаги естествено. Май не е забелязал, че в този форум "плюем" много повече Б-я. Всъщност просто не си затваряме очите за нещата, доколкото ни стигат разбиранията.

Приятелю МР1, лично се обръщам към теб, недей да пищиш като заклано яре. Аз самият съм доста македонец и вероятно по-истински от теб, така да се каже поне в ретроспекция. Прадядо ми го има в хрониките като писар на четата на Постол войвода. След залавянето си прекарва 8 години в подземията на Еди Куле. От него имам запазени много документи като например цели папки с вестници от епихата и т.н. На бас, че ти нямаш такива неща. Затова не ми говори на мене за национално незачитане и международна омраза, като сме от едно тесто заквасени всички тука на балканите. >:(
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 02 Юни 2008, 18:39

Драги АДВ,елегантната ти забележка към мен е уместна ,ако не си чел моите постинги по въпроса за македонската нация и Мак . език преди повече от година. Създаването на този език е факт,подкрепен от документи,които все още са секретни и се намират в тайните архиви на българските и сръбските бандити и няма изгледи скоро да се отворят.Точно поради този факт все още няма такова противопоставяне от тяхна страна. Ето един факт,който не съм го измислил нито аз,нито ти,нито нашия приятел от Македония. Сегашният македонски език ,литературен,официален ,кой както иска нека да го нарича е факт,неоспорим,действително много близък до Българския. Той притежава следните характеристики,които аз знам,не казвам,че в мен е истината,но който иска нека даде друго мнение.Той е най-новият език в Европа,създаден е по поръчка (политическа,ако въобще може да се счете,че комунистическите бандити са водили политика),трето,създаден е извън самата Югославска република Македония,създаден е на основата на местен диалект,прибавени са около 35% чисто сръбски думи,особено от областта на науката,техниката и пр.,пето, създаден е от сръбски,български и македонски писатели,поети и лингвисти,шесто,създаден е през 1944-46г. в Белград. Седмо,беше създадена аналогична комисия(в Скопие),която се грижеше да обновява езика през следващите десетилетия. Преди 1944г.няма нищо издадено на този език,нито в самата Македония(Югославия),нито в България,нито в емиграция. Хората от Македония-революционери,просветители,църковни деятели ,политици и т.натаму,са писали,творили и пр. изключително на Български,Гръцки,Турски и Сръбски език. Сегашните македонски сайтове дават архивни материали,изключително на български език,но неспециалист не може да разбере постановката. Който не е съгласен с тези факти,нека покаже официално,печатно издание преди 1944г. без разлика къде е издавано на сегашния официален,Македонски език и посочената теза ще бъде отхвърлена. Аз нищо не съм измислил и никой ,нищо не може да измисли. При общуването с хора,приятели ,колеги и пр.,аз изхождам от позицията,че това са на първо место хора,без да се интересувам от тяхната народност и националност,нито религия. Човешкото достойнство и авторитет не се определя от произхода, а от душевността на индивида!!!

Назад към