Какво би било ако имаше СВ/ ДВ предавател на връх Ботев?

Има ли почитатели?
Даниел
100+
100+

Какво би било ако имаше СВ/ ДВ предавател на връх Ботев?

Мнениеот Даниел » 27 Авг 2009, 16:41

Привет. Питам се, след като FM от Ботев връх покрива голяма част от територията, какво би било ако имаше там СВ или ДВ предавател, дори да не е във високата част(предполагам 200 метра антени при бурите там не биха издържали. Това ли е причината да не се катерят антени на СВ и ДВ на високо, а теоритично ако там имаше мощен СВ там, дали нямаше да покрие цяла БГ, на честота примерно която не се смущава със съседките(все има някоя свободна). :)
Аватар
747
500+
500+

Re: Какво би било ако имаше СВ/ ДВ предавател на връх Ботев?

Мнениеот 747 » 27 Авг 2009, 18:12

Здрасти.
Ами, средните вълни не се влияят особено от терена, така че - в общи линии, няма особен смисъл да е нависоко/на върха на планина, просто би бил удобен основно заради това, че би бил в относителния център на България и с малко по-малка мощност, би покривал по-голяма територия от самата страна. Поне според моето лаишко мнение...
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 27 Авг 2009, 19:36

Мхм, сигурно е така. Но понеже съм от плевенско, и радио Варна, Пловдив и Стара Загора едва се чуват, та дори и Шумен, затова се чудех, дали терена им пречи, въпреки че вълната е голяма, или просто мощностите са малко. А и в Плевенско единствено предавателите на Гривица и Згалево се чуват, за БНР. За сметка на това, пък румънското радио и радиа на АМ са през 2 през 3. :)
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 28 Авг 2009, 01:03

Даниел написа:Мхм, сигурно е така. Но понеже съм от плевенско, и радио Варна, Пловдив и Стара Загора едва се чуват, та дори и Шумен, затова се чудех, дали терена им пречи, въпреки че вълната е голяма, или просто мощностите са малко. А и в Плевенско единствено предавателите на Гривица и Згалево се чуват, за БНР. За сметка на това, пък румънското радио и радиа на АМ са през 2 през 3. :)

Aми 747 е прав - изключително нерентабилно ще е да се строят 200 метрови антени при тези метеорологични условия. Ще са прекалено скъпи за подръжка, а ефекта няма да е кой знае колко голям, като се има предвид колко трудно ще е да се опазят тези антени, дори и един сезон.
Иначе интересна тема си подхванал - браво. Най-накрая отново някой да пише и да се интересува от интересните технически неща в този форум, а не само да се обсъждат някакви предавания по радиа и телевизии.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 29 Авг 2009, 04:16

Боби,а диаграмата на антената забравил ли си как се формира,за да се разпространява сигнала на оптимални и максим. разстояния.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 29 Авг 2009, 20:47

bubic написа:Боби,а диаграмата на антената забравил ли си как се формира,за да се разпространява сигнала на оптимални и максим. разстояния.

Е да, Бубс, разпространението на ДВ се влиае много от теренните, защото се разпространяват с приземна вълна, но СВ се разпространяват с приземна и пространствена (вечер). На толкова високо като вр. Ботев, предполагам приемаето ще се осъществи на още по-далечни разстояния, но един такъв проект е доста нецелесъобразен и нерентабилен като цяло - знаеш колко е голямо всичко ;) Там горе няма да оцелее, а разликата в далечината на приемания сигнал за сметка на по-малката мощност, няма да покрие разходите за подръжката на такова съоражения на такъв планински връх. Поне така мисля аз де... ;)
Ама като цяло аз се отклоних от темата - извинете ме. В крайна сметка въпроса е "Какво би било ако имаше СВ/ ДВ предавател на връх Ботев?" - Ами ако въобще може да се вдигне такова чудовище там, то определено с по-малка мощност щеше да се покрие доооста по-голяма площ. Приема на СВ ще е по-добър през деня, защото тогава се разпространява с приземната си вълна, а вечер е предимно с пространствената, а тя не се влиае много от релефа. Am I right ?

Аватар
sacho5
Нов
Нов

Мнениеот sacho5 » 30 Авг 2009, 20:57

За съжаление няма кой в България да строи такива предаватели.Каквото е останало работи на доизживяване.Бившите ми колеги от Плевен 1 дори вече са сами на дежурство .Говорим за 250 kW предавател :o Това си е безумие но така решават големите :-[
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 31 Авг 2009, 08:59

Аз си мисля, че СВ и ДВ скоро ще изчезне... Хората, които слушат тези честоти се броят на пръсти. (не съм сигурен, но май в някои села, където УКВ е невъзможен приема, Хоризонт на СВ се приема в пощата и се пуска по радиоточките)
Аватар
sacho5
Нов
Нов

Мнениеот sacho5 » 03 Сеп 2009, 20:53

За да бачка т тези руски ГУ трябва доста ток :P Изображение
Абе руснака го е направил много стабилно но енергоемко Изображение

Тези трансформаторчета в модулатора при дълбока модулация "свират" доста отчетливо

Изображение
Последна промяна 1 на sacho5, променена общо 3 пъти
Аватар
sacho5
Нов
Нов

Мнениеот sacho5 » 03 Сеп 2009, 20:59

Който има носталгия по стари съоръжения в Плевен 1 още седи стария германски BUN-1 строен през 1955 ;) Така е изглеждала командната зала Изображение

А ето и малко поглед върху някои трептящи кръгове каквото е останало от тях Изображение

Като си помислиш колко живот е кипял тук и сега го виждаш как пустее и плъховете го ядат. :( Картината е като във филм за края на света.Като си помислим още много такива съоръжения бездействат и са ограбени но това е съдбата . :o
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 03 Сеп 2009, 21:44

sacho5 написа:Изображение

Това да не са им тоалетните :D
Аватар
sacho5
Нов
Нов

Мнениеот sacho5 » 08 Сеп 2009, 23:23

Смятам че се майтапиш ;) Това е самият руски предавател проектиран за 500 kW но в момента работи на мощност 250 :) Това са добре екранирани врати които са двойно блокирани за да не ги отварят някои многознайковци че ще им се изпържи мозъка :o
az
500+
500+

Мнениеот az » 10 Сеп 2009, 11:30

Някога работил ли е на 500 Кв? Ако да, защо е намален на 250? Само за икономия на електроенергия ли?
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 10 Сеп 2009, 12:46

sacho5 написа:Смятам че се майтапиш ;)

Хаха как да се майтапя. Като постоиш тоалетна до тая техника, няма за какво да купуваш бойлер да грееш водата :)
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 10 Сеп 2009, 18:06

az написа:Някога работил ли е на 500 Кв? Ако да, защо е намален на 250? Само за икономия на електроенергия ли?

Eлектроенергията не се икономисва, а разхищава безподобно >:(
Икономисват се лампите.

Аватар
sacho5
Нов
Нов

Мнениеот sacho5 » 11 Сеп 2009, 21:38

По принцип стария немски предавател също беше 250 kW .Толкова е разрешената мощност по документи за тази честота в случая тук 594kHz за България.След подмяната с този руския той е бил намален на 250 от руските специалисти така че никога не е работил на 500 :) Имах възможноста да работя на него 1 година но уви вече не съм там.Съоръжението е много стабилно и дори при високи температури се държи много стабилно и безавариино.Използват се старите антенни съоръжения от немския и мога да ви кажа че някои технически решения от 1955 година ме очудват с работоспособноста си и днес.Имам в предвид разни комутации по антените ,заземяването им и други подобни.Там още има подстанция на 6 kV която вече в енергосистемата ни не е налична. ;)
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 13 Сеп 2009, 22:24

Даниел написа:Мхм, сигурно е така. Но понеже съм от плевенско, и радио Варна, Пловдив и Стара Загора едва се чуват, та дори и Шумен, затова се чудех, дали терена им пречи, въпреки че вълната е голяма, или просто мощностите са малко. А и в Плевенско единствено предавателите на Гривица и Згалево се чуват, за БНР. За сметка на това, пък румънското радио и радиа на АМ са през 2 през 3. :)

И на мен ми се слушат тези радиа, но все пак да не забравяме, че са с териториална насоченост. Дори и хипотетично да е бил изграден предавател на Ботев за СВ/ДВ пак нямаше да ги качат там. Просто не са за нас.
А истината си е, че определено обхвата си заминава, но това е естествения ход на нещата. И на мен ми става малко носталгично, като гледам старите лампови радиа унас, но... ей го лаптопа, след някоя година мобилния Инернет и тук може да стане що-годе достъпен, така че... за какви радилампови апарати става дума. Бог да ги прости! И все пак, романтиката от онова време си я има, но... е минало заминало.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 15 Сеп 2009, 19:30

@ Даниел
Аз в Свиленград не чувам радио Ст. Загора на АМ, пък ти искаш в Плевенско да го хванеш. Съвсем леко дочувам Пловдив и много добре Хоризонт от Ст. Загора.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 16 Сеп 2009, 02:15

ogibo написа:@ Даниел
Аз в Свиленград не чувам радио Ст. Загора на АМ, пък ти искаш в Плевенско да го хванеш. Съвсем леко дочувам Пловдив и много добре Хоризонт от Ст. Загора.

За сметка на това румънските в плевенско, се чуват много добре, на АМ(не само) и то денем. На АМ денем освен Хоризонт и Хр Ботев трудно можеш да чуеш друга БГ реч, а те едвам покриват териториите си(където обикновенно има ФМ. След 00:00 часа при мен българска реч се чува само от програма Хр Ботев а след 3 и той спира. Но пък румънците си дрънкат и пълнят обхвата.
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 17 Сеп 2009, 10:04

В Плевен освен местните средновълнови предавателя също се приема и радио Пловдив на 648kHz и радио Стара Загора 873kHz но се почвяват смущения от кабелни телевизи,интернет,енергоспестяващите лампи които изместиха 100w крушки,клетки на мобилните оператори и др.

Назад към