БНР ще изключва предаватели на СВ?

Има ли почитатели?
az
500+
500+

Re: БНР ще изключва предаватели на СВ?

Мнениеот az » 15 Апр 2010, 13:45

Vladimir1919 написа:
Doktora написа:
Vladimir1919 написа:Приятел от Братислава сега ми каза, че чува сигнал от софийския предавател на 963KHz а от 747 и 1224KHz няма никакъв сигнал.
Кажете ми, ако искате някой предавател да изпитваме дали се чува в Братислава?

можеш ли да провериш 864kHz и 261kHz

261kHz се чува по-добре от 963KHz а 864kHz ще проверя и ще писмена накнадно. 747KHz не се чува въобще, мисля, че единствено той предавател може да се изключи от всички други за това, че много харчи, а не се чува ни в Скопие

Съмнява ме 747 КХц да харчи много. Преди 20 години се чуваше много добре в София и тогава можеби наистина е бил 500 КВт. От доста време обаче в София приема е много зле, таке, че може и мощността да е под 50 КВт.
Vladimir1919
Нов
Нов

Мнениеот Vladimir1919 » 15 Апр 2010, 14:01

много малце е 50kW, но с толкова малка сила като ще излъчва радио България за Европа?
Аватар
sacho5
Нов
Нов

Мнениеот sacho5 » 16 Апр 2010, 08:34

Всеки има право на мнение и позиция. :) Че технологията на СВ харчи много ток така е.Но анализирайки всички плюсове и минуси трябваше да останат големите предаватели които биха покрили по-голяма територия.Визирам Плевен 1 на 594 kHz. например където работих 1 година.Този предавател е 250 kW и покрива почти цяла Северна България.При него всичко е толкова стабилно че дефакто разходите по подръжката му са минимални.Основния разход е в електроенергията около 6 мегават часа за 24 часа ;) Но ако работят няколко такива предаватела за страната това все пак няма да разори държавата.Да не говорим че персонала е доведен до критичния минимум.Според мен такива стабилни съоръжения трябва да останат в действие.Технологията макар и стара е много надеждна и предавателите са с доказани качества при всякакви атмосферни условия включая и това че са с резервирани захранвания на 100 % и резервирани антени също на 100 % ;)
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 16 Апр 2010, 20:54

ogibo написа:@deni Село Сладун община Свиленград.

Как констатира, че не се приема. С какво си пробвал и пречи ли някое радио от чужбина?
Изображение
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 16 Апр 2010, 22:09

deni написа:
ogibo написа:@deni Село Сладун община Свиленград.

Как констатира, че не се приема. С какво си пробвал и пречи ли някое радио от чужбина?

@deni,
Има две категории хора - едните говорят "умноизглеждащи глупости", а другите - пълни глупости! Как се констатира според теб дали се приема или не дадена станция? С какво трябва да приема едно радио средностатистическия селянин от Сусурлево? Със свръх чувствителните и селективни приемници на военните ли? Преди да постнеш нещо, прегледай го пак и преброй до десет!
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 17 Апр 2010, 00:04

Авторадио Блаупункт (или както там се пише). Нищо не пречи освен Сакар планина.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 17 Апр 2010, 06:25

Сашо 5,ти отвори добра тема за размисъл. Недоумението ти е определено основателно. Разбира се,не може да пренебрегнем половинвековния строеж на мира и милиционеросициализма. Двата предавателя до Плевен вършеха много добра работа,обслужваха цяла Северозападна България,както и Централна Северна,чуваха се и на юг от Стара планина,а за Североизточна ,да не говорим. Чуваха се и през нощта и през деня. Но строителите решиха,че техния строеж трябва да бъде популяризиран и на Запад,затова построиха поне три предавателя на СВ ,само на 30км. от границата. Реално,сигналите им се чуваха на по-голяма територия ,извън наша територия,още повече,диаграмата на 1224КХц-вия беше насочена не към вътрешността на България. А този,дето го пуснаха на 1017КХц,никой не го слушаше,или съвсем малко хора,той беше пуснат точно ,когато бандитите сменяха насилствено имената на българските турци. Заглушаваха турския предавател на същата честота. Нощем,сигнала на нашия се чуваше до около 50км,радиус. Тези два предавателя се чуваха и в Южна и Югозападна България. А по-добре беше да се увеличи мощността на Плевенския. За цяла Северна Б-я,бяха нужни само още два,да речем около Варна ,или Шумен и още два за Втора програма на Радио София. За Южна Б-я можеше да се пуснат два мощни около Пловдив ,или Ст Загора за двете програми. Предавателя до Благоевград можеше да се запази,и още един за Втора програма. Ама Петрич,Сандански,Кресна,всички тези предаватели бяха ненужни,не случайно сега ги изключиха. Предавателя до Вакарел трябваше да си остане на 828КХц, и не бше нужно да се пренастройва на ДВ,там ние нямахме традиция въобще и слушаемостта му е малка,вкл. и в днешни дни. Парламентарния канал е абс. безполезен,имаше смисъл в първите години след 1990г.сега всичко е спокойно и еднозначно. Нищо ново под слънцето на мира и комунокапитализма. някои стереотими на малоценност и комплексираност са налице и в сега. Бизнесът на БНР е елементарен,изкупуват ФМ-предаватели,взимат някои личности комисионни и резултатите са отново въздухарски. Нека да направим допитване ,колко са слушателите(не ДХ-рите!!!, на Радио Видин,особено на този от Петрохан). Засега ,не се очертават сериозни стъпки по отношение на радиоразпръзкването на държавните програми.Преследват се,изключително частни интереси. Дайте да направим проба на валидността на моята теза-да предложим да се изключи Петроханския предавател на Р. Видин и да видим колко слушатели ще останат недоволни.....? Във Видинско в момента се чуват поне 5 предавателя на Първа програма на БНР,като поне три са с 18-часова програма ,същата на студиото в София,сиреч Хоризонт. Във Враца е същото,нека някой врачанин да каже колко честоти са добре чивеаеми в региона,плюс три честоти на Р. Видин. В Берковица се чуват Петрохан,Монтана,Врацаи малко по-слабо Видинския предавател на Р. Видин,икономия ,или какво?И нашия наивен народец,трябва да повярва,че се правят икономии в БНР. Още не са изключили набелязаните СВ-предаватели,а пускат ненужни на ФМ. Готино,нали.
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 17 Апр 2010, 17:43

ogibo написа:Авторадио Блаупункт (или както там се пише). Нищо не пречи освен Сакар планина.

Нека не забравяме, че авторадиата нямат дипол вътре в самата кутия. Аз от София си хващам половината радиа при положение, че съм в Ботевградската котловина и то без пръщене! Не е селективно радийцето, няма цифрова индикация, RDS и сърраунд, нито е военна разработка. Просто е тъпо да твърдим, че ако не можем да хванем БНР с АВТОМОБИЛНО РАДИО, то то не се лови в района. Когато бях в училището в Правец с моето радио в един кабинет нищо не можах да хвана, отидох в друга стая-пак нищо. Направих завъртане около 90 градуса на самото радио, без да местя пръчката и всичко от Ботевград излезна. Съжалявам че не пробвах какво се приемаше от София, бях ограничен във времето.
Изображение
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 18 Апр 2010, 05:59

най-добре е да се комбинират предавателните съоръжения и мощности до Плевен,предавателя до Видин не е нужен на българските граждани,живеещи в България. на 30км е от Сърбия и на почти толкоз от Румъния. Никой там не го слуша,нито емисите му на други езици.Смятам,че за Северан България,това е достатъчно,но за всеки случай,може от Шумен,или варна да има по някой предавател.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 18 Апр 2010, 19:19

deni написа:
ogibo написа:Авторадио Блаупункт (или както там се пише). Нищо не пречи освен Сакар планина.

Нека не забравяме, че авторадиата нямат дипол вътре в самата кутия. Аз от София си хващам половината радиа при положение, че съм в Ботевградската котловина и то без пръщене! Не е селективно радийцето, няма цифрова индикация, RDS и сърраунд, нито е военна разработка. Просто е тъпо да твърдим, че ако не можем да хванем БНР с АВТОМОБИЛНО РАДИО, то то не се лови в района. Когато бях в училището в Правец с моето радио в един кабинет нищо не можах да хвана, отидох в друга стая-пак нищо. Направих завъртане около 90 градуса на самото радио, без да местя пръчката и всичко от Ботевград излезна. Съжалявам че не пробвах какво се приемаше от София, бях ограничен във времето.

Ами преди да изключат няколко предавателя със същият приемник хващах радио Ст. Загора, Пловдив и Хоризонт.
Vladimir1919
Нов
Нов

Мнениеот Vladimir1919 » 19 Апр 2010, 15:54

сега в момента колко АМ предаватели са изключени, а колко отново включени?
az
500+
500+

Мнениеот az » 20 Апр 2010, 16:26

От изключените включиха повторно само 963 КХц Драгоман и мисля, че работи 24 ч в денонощието. 1224 Кхц. отвреме-навреме., 1296 Кърджали излъчва, но не знам колко часа. 747 Петрич също работи, но в никакъв случай не е 500 КВт и не знам по колко часа на ден. Радио Благоевград на 864 е без промяна (работи). 261 ДВ Вакарел също работи.
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 20 Апр 2010, 18:36

az написа:1296 Кърджали излъчва, но не знам колко часа.

1296kHz излъчва от 6 до 24 ч с мощност 150кw
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 20 Апр 2010, 20:16

защо се въвежда тази практика на периодично излъчване,предполагам,за икономии на енергия. Предавателя до Драгоман е слабо слушаем,в това съм абс. убеден. А защо на 1224КХц не излъчват непрекъснато. Някой приема ли нещо на 702КХц,,турците чуват ли се,при положение,че въобще излъчват? Нощем чува ли се Радио Београд на 711кхц.?
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 21 Апр 2010, 17:21

А в какво ли ще вложи БНР парите които са икономисани от спрените предаватели?
stai
Нов
Нов

Мнениеот stai » 22 Апр 2010, 22:35

Да и Пловдив на СВ е изключен по желание на БНР. Иначе той покриваше поне една трета от страната със сравнително малка мощност. Чуваше се до Дунав и до Шумен,но явно това много не ги интересува.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 24 Апр 2010, 16:33

.
Последна промяна 1 на GIF, променена общо 26 пъти
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 26 Апр 2010, 15:06

.
Последна промяна 1 на GIF, променена общо 26 пъти
ORKY
Нов
Нов

Мнениеот ORKY » 02 Авг 2010, 11:00

ЧУдя се дали в тая страна някой знае , когато спира нещо или иска да прави икономия дали я прави изобщо. Те решили че СВ радиопредавателите са като телевизора натиснеш дистанционото и го спреш. Защо поне един, от които зависи спирането не дойде на место за да се запознае че предаватела се включва поне половин 1 час преди емисия това му е технологичното време. Тия мощни лампи се съсипват неколкократно по бързо в този решим вклучи изключи. Сега някой решил че Радио Видин трябва да не излъчва хоризонт ,а само емисиите за чужбина и като го спира за по няколко часа решил, че прави икономия. Тия хора с всичкия ли са си .
Все едно да поддържаш скъпа яхта и да я ползваш една седмица в годината.Не стига, че лишиха целия раион от покрите на СВ. Хората се обаждат да питат по телефоните защо няма излъчване.

Тия хора като пикаят в кладенеца знаят ли че утре може да се наложи да пият вода от него.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 10 Авг 2010, 10:26

Радио България не е предназначено да се слуша в страната.

Назад към