Дайте компетентен съвет-защо ми гълтат бързо батериите?

Има ли почитатели?
Сигнал+

Мнениеот Сигнал+ » 01 Фев 2006, 16:49

Това е супер интересен сайт,трябва да има такъв в нашето нет пространство.Имахме преди години един страхотен приемник "Грундик Сателит 2001"-страшен бас,13 метрови сектора,на ФМ обхвата хващах гръцки,турски и сръбски радиостанции,не беше кристално,но чуваемостта бе поносима.За съжаление,вуйчо ми го проаде!Добре,че си пазя стария ВЕФ 206:)))Наскоро поради липса на много финансови средства си взех едно китайско чудо "Каиде"-7,уж било мултибанд,имам и една добна скан-въшка "Палито",но и двете се надпреварват да хабят батерии,дори и алкални не издържат повече от 20 дена,къде според вас е проблема?Имам и един ТСМ-мултибанд,но без да искам го пуснах на 12 волта и дисплея му изгоря,има ли начин да се възстанови?Благодаря на всеки,който ще ми даде компетентен акъл! :alabala:
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Мнениеот predavatel » 01 Фев 2006, 17:12

И аз имам едно такова многообхватно Kaide - има си има вход за захранване 3 V, купи си адаптер и готово.
Сигнал+

Мнениеот Сигнал+ » 02 Фев 2006, 15:59

Предавател,благодаря ти за отговора.Аз също имам адаптер,обаче ме кефи да си го разнасям из стаите или да го слушам до мен,докато заспя.Иначе смятам,че селективността и тонът на говотителя са добри за 5 лв(не съм специалист),но пак повтарям-не ми се струва нормално да хаби батерии за по-малко от 20 дена при средна работа на ден 3-4 часа?!Схемите ли са му калпави,какво ли и аз не знам,надявам се на някой отворен,който да обясни?!Ама то и аз какво ли искам-за 5 лв?Иначе "Грундика" беше номер едно-както казах вече,в Пловдив хващах турски,гръцки и сръбски станции.Антената му беше към 2 метра(телескопична).А някой случайно да е слушал за един случай,мисля че беше някъде към края на 80-те или началото на 90-те,когато един радиолюбител от Скандинавските страни беше пратил на радио Пловдив касета с половин часов запис на ФМ обхват на радио Пловдив,което случайно той е засякъл чак там?Мисля,че това се дължеше на необичайни отражения на вълните,които се случват сравнително рядко при добри атмосферни условия или беше нещо подобно-ако някой знае повече може да обясни...
Все пак това Каиде страшно ме притеснява с апетита си за батерии...
Go-go

Мнениеот Go-go » 02 Фев 2006, 21:13

Приятел,

Най вероятната причина за ефекта са изсъхнали електролитни кондензатори по платката на приемника. Това се случва доста често след продължителна употреба - утечката на кондензаторите се увеличава, особено при по-голяма температура на съхранение.

Ако пък дефекта съществува от самото начало - вероятни причини са дефект в монтажа или низкокачествени елементи (отново кондензатори), или пък просто приемника си консумира много (това не е невъзможно, имайки в предвид че е Multi band и с добър усилвател, както казваш).

ДОбре би било да поясниш дали радиото раобти така от самото начало, или напоследък забелязваш подобно поведение.

А случайно да си го включвал с адаптер подаващ по-височко напрежение от указаното ?

Поздрави !
Сигнал+

Мнениеот Сигнал+ » 03 Фев 2006, 12:21

Go-go благодаря ти за точната информация-радиото е китайско "Каиде" от магазин за 1 лв(то струва обаче 5 лв),имам и едно джобно скан-радио "Палито".От самото начало гълтат,като луди.Интересно,че и други хора,които съм питал и имат подобни въшки се оплакват от прекомерна консумация.Може би елементите са долнокачествени,иначе саунда е добър.Него не съм го пускал на по-голяма консумация.Ами нещо да ми кажеш за изпляскалия дисплей на ТСМ-а(виж първия ми постинг)?Благодаря ти още веднъж!
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 03 Фев 2006, 17:09

[quote=""Сигнал+""]в Пловдив хващах турски,гръцки и сръбски станции. [/quote]
На УКВ ли ? За някои честоти или имена на станциите сещаш ли се ? Кои години си ги хващал ? За радио Пловдив в Скандинавия можеш да разбереш тук http://www.answers.com/topic/sporadic-e-propagation .
Сигнал+

Мнениеот Сигнал+ » 06 Фев 2006, 14:15

RTS-това не е ли държавната сръбска телевизия и радио?Това съкращение ми харесва!Не знам имената на радиостанциите,хващах ги към края на скалата-някъде към 88 мегахерца и надолу на ФМ обхвата,имаше лек шум,но понякога учудващо се проясняваше,но не за дълго.Беше към срдата на 90-те,в 92-ра год. пък ясно си го спомням това,през лятото беше, изведнъж ефира на УКВ-то се изпълни с френски и скандинавски станции(поне такъв беше езика),на следващия ден се повтори отново и така няколко дни,в следобедните часове-и аз не знам на какво се дължи това,може би някой извършваше някакви вълнови интервенции,пак повтарям не съм специалист,просто ме кефи да въртя скалата насам-натам.Но нека не заберавяме,че ги хващах с "Грундик Сателит 2001" с 2 метра телескопична антена.Ще прочета линка за радио Пловдив,но сега нета ми е много бавен.Благодаря за информацията!А през 1989 год.на 31 метров сектор хващах едно много готино радио-радио Йорданиядори така го съобщаваха-"This is radio Jordan broadcasting from Amman",пускаха последните хитове и тогава,когато тук имаше глад за нови парчета,аз бях в течение на последните тенденции в класаците на Европа и Америка.Дори им писах,изпратиха ми(в едно предаване ми съобщиха името,затова знам)-QSL card,което ще рече Quality Listener card,заедно с дребни рекламни сувенири,но тукашните калтаци от пощите не ми я доставиха,може би са преджобили пратката още на летището!?Майната им!Ясно е,че никоганяма да бъде това една нормална държава,ама това е друга тема...
Сигнал+

Мнениеот Сигнал+ » 06 Фев 2006, 14:55

РТС-това е много интересна статия!Знаеш ли,че сега се сещам.че когато бях малък(беше в годините на дивия комунизъм,когато имаше само първа и втора програма),както си щраках каналите на родния телевизор"Средец".се натъкнах на неясно,леко трепетливо изображение на схема(или по-скоро работна карта),която се използва за профилактика на телев.апарат-цветове,наситеност,редове и т.н.и каквато,ако си спомняте имаше по БТ,час преди да започне емисията в 17.30.Та на тази карта или схема,вместо БТ-СОФИЯ,пишеше SVERIGE,което означава ШВЕЦИЯ(може да е било тяхна държавна телевизия). Ясно си го спомням и доста се чудих тогава,продължи към 5-6 минути да се хваща,ще да е било на някой от тв каналите,но в кой сектор не знам,тогава май всички соцтелевизори бяха на СЕКАМ.Може би се е получило нещо такова-Sporadic E propagation!
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 08 Фев 2006, 22:24

[quote=""Сигнал+""]RTS-това не е ли държавната сръбска телевизия и радио?[/quote]
Точно така е. А сръбските радиа, които ти си хващал сигурно са били от предавателя Дели Йован в североизточна Сърбия. Това е теоретически единственото място от което може да достигне сигнал до Пловдив, въпреки че там никога не съм се натъквал на сръбски радиа, дори в зората на демокрацията, когато почти нямаше радиа на скалата в Пловдив. Пък и Грундик правят най-добрите преносими приемници (особено тези от серията Сателит са най-доброто правено досега).
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 08 Фев 2006, 22:31

[quote=""Сигнал+""]час преди да започне емисията в 17.30.Та на тази карта или схема,вместо БТ-СОФИЯ,пишеше SVERIGE,което означава ШВЕЦИЯ(може да е било тяхна държавна телевизия). Ясно си го спомням и доста се чудих тогава,продължи към 5-6 минути да се хваща,ще да е било на някой от тв каналите,но в кой сектор не знам,тогава май всички соцтелевизори бяха на СЕКАМ.Може би се е получило нещо такова-Sporadic E propagation![/quote]
Несъмнено! Няма какво друго да е, между другото когато става дума за телевизия мисля, че се казваше F2, а не Es (Sporadic E), понеже отражението се получава в по-висок слой на йоносферата. Ето тук http://home.iprimus.com.au/toddemslie/R ... TV-DX.html можеш да видиш какво е успял да хване един холандец, който се занимава професионално с TV-DXing.
Сигнал+

Мнениеот Сигнал+ » 09 Фев 2006, 11:40

Доста,доста интересен сайт,но какво означава TV DX?Не съм прегледал по-обстойно статията на този човек от Холандия,но като че ли разбрах,че за да приемаш подобен род сигнали,ти е необходима бая-дългичка антена-към 20,30 метра.Така ли е?Прочетох,че е правил снимките със "Смена",и аз имам такъв.А какви са тези честоти,които публикуваш всеки път в постингите си?Да не би да се приема РТС радио или телевизия в тези райони???
Сигнал+

Мнениеот Сигнал+ » 09 Фев 2006, 14:08

До РТС-можеш ли да ми кажеш нещо повече за серията "Сателит" на Грундик или пък да пуснеш някой линк за тях?Благодаря предварително!
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 14 Фев 2006, 10:51

[quote=""Сигнал+""]А какви са тези честоти,които публикуваш всеки път в постингите си?Да не би да се приема РТС радио или телевизия в тези райони???[/quote]
Да това са честотите на които може да се хване Радио Београд 1 в България. За серията сателит открих това http://www.dxing.com/rx/sat400.htm .
Сигнал+

Мнениеот Сигнал+ » 17 Фев 2006, 16:23

Благодаря ти РТС!Ще погледна линка за "Грундик Сателит".За съжаление немога да го хвана в Пловдив/за радио Београд говоря/!
Сигнал+

Мнениеот Сигнал+ » 17 Фев 2006, 16:28

Моят "Сателит" беше още по-стар модел-голяма щайга на вид,но мног яка машина,ами какво е DX несъкратено?
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 22 Фев 2006, 16:47

Можеш да го хванеш Београд 1 и още как, вечер се чува много добре на 1107 КХц на СВ в Пловдив, дори по-добре откоклкото в София . :cool2:
А DX означава накратко "далечно приемане", но повече можеш да научиш тук за УКВ-DX http://en.wikipedia.org/wiki/TV-FM_DX
и тук за СВ-DX http://en.wikipedia.org/wiki/MW_DX .
Signal+

Мнениеот Signal+ » 28 Фев 2006, 15:16

Мисля,че съм го хващал и то на един портативен Сименс-наистина доста ясно се чува.А на онзи Грундик имаше отзад един вход към,който се прикачваше някакъв вид филтър за изчистване на средните вълни.Нещо повече за този вид устройства да ми кажете?Благодаря Ви предварително!
ashtree

Май-юни 1983. Радио "200-02" на 88.0 MHz FM

Мнениеот ashtree » 08 Сеп 2006, 01:59

Привет на всички,
През 1983 активно се занимавах с FM и TV Dxing. Тогава бях един ентусиазиран тиинейджър на 15... Правих си антени, катерех се на покрива на нашия панелен блок в Света Троица, тогава "Вълчио Иванов" само и само да мога да гледам Белград и Скопие на екрана на нашата "София-81", която си беше супер лукс за онова време- можеше да работи и в стандарт PAL B/G! Слагах и FM антени, за да мога да хващам с тунера на старата стереоуредба Sanyo , модел 1975 , повече стерео станции. И се получаваше! Сега, на фона на Интернет, кабелните мрежи, цифровите стандарти, TFT 9/16, Dolby Digital и други авангардни технологии звучи смешно. Но тогава...
Някъде в края на май 1983 на 88.0 MHz FM се появи странна сръбска станция. Не приличаше на другите сръбски и македонски радиа, които вече познавах много добре. Първо чух песен на Bee Gees, след това тя прекъсна и дрезгав глас съобщи: "Овде je Радио 200-02 , а спикер, кой у нас говори je Оливер Jанович. " Качеството беше доста лошо, нямаше стереосигнал, и си направих извода, че това е сръбска пиратска станция. Сърбите имаха и официална станция "Београд 202", но тази нямаше нищо общо.Появяваше се обикновено вечер, от време на време прекъсваше. Има ли някой в този форум, който е хващал тази станция в онези години? Можете да ми пишете и на мейла- [email protected]
Поздрави
Ashtree

Назад към