Онлайн радио-Права

Софтуер за правене и слушане на радио
DJ_HODJA
Нов
Нов

Онлайн радио-Права

Мнениеот DJ_HODJA » 15 Окт 2009, 10:29

Здравейте на всички
Това да се направи онлайн радио е елементарно,но имаме ли права за излъчване за определена песен по радиото?
Това според мен е голям проблем защото за да излъчвате една песен трябва да се сдобили с правата и за излъчване на онлайн радио.Така проверих http://www.musicautor.org/ за сдобиване на права на излъчвата музика обаче вариантите се отнасят за радиа които имат приход минимум 840 лева на година.В този случай аз ползвам платена програма като SAM и използвам IceCast server за излъчване на всякакъв тип музика.Искам да попитам как може да излъчваме музика която подлежи на права и защо не се предупреждават хората когато дават уроци по темата как да се направи онлайн радио смятам че им трябва да се каже че за да излъчват медийни файлове трябва да се сдобият с права.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Re: Онлайн радио-Права

Мнениеот radiator » 15 Окт 2009, 11:11

Ами, първо аз лично не смятам, че е елементарно да се направи радио. Именно защото много хора смятат, че е елементарно, затова чуваме такива ужаси да се излъчват. Радио не е просто да имаш един компютър, да дръпнеш една пиратска програма, да наредиш някакви файлове, изтеглени от дата.бг и да си кажеш - ето, направих радио.

Темата за правата е дискутирана многократно, потърси из форума. Правата сами по себе си не са само авторски, има и сродни. Организацията, която се занимава с тях се казва ПРОФОН.
Обикновено няма някакви прагове, под които не плащаш. Ако имаш минимални или никакви приходи, тогава се заплаща т.нар. гарантиран минимум, който според носителите на правата е символичен.
DJ_HODJA
Нов
Нов

Мнениеот DJ_HODJA » 15 Окт 2009, 11:24

Така искаш да кажеш ,че като нямам никакъв доход от това радио като излъчвам музика за слушане само няма проблем с правата или ако не съм ви разбрал можеш ли да ми кажете колко трябва да се плати на профон за да излъчваш легално.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 15 Окт 2009, 11:59

Дори и да нямаш приходи - пак плащаш, защото използваш музиката. Средно оклоко 70-80 до 100 лева месечно е минималната такса общо към двете организации.
DJ_HODJA
Нов
Нов

Мнениеот DJ_HODJA » 15 Окт 2009, 12:01

Добре е да се предупредят хората които искат да си направят онлайн радио за това
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 15 Окт 2009, 12:12

Ами, говорено е във форума 1000 пъти. А и, струва ми се, близко е до акъла, че за да пускаш музика, трябва да платиш на хората, които са я правили... иначе си е чиста проба кражба. :Drunk
nikolovvd
Нов
Нов

Мнениеот nikolovvd » 20 Окт 2009, 16:23

За правораздаването не познаването на закона не е оправдание и всеки си носи отговорността.

Назад към