Срив в Globul

Гледай / слушай - как не трябва да правим
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Срив в Globul

Мнениеот martintzvetomirov » 26 Фев 2009, 16:49

News.bg написа:Срив в Globul

Изображение

Технически проблем в мрежата на Globul остави абонатите на оператора в цялата страна без мобилна връзка. Малко след 15 часа всички телефони към мрежата на Globul в София изключиха. Около 30 мин. по-късно стана ясно, че мрежата на оператора не функционира и в Пловдив и Бургас. Читатели на news.bg сигнализирахаза сривове и в други градове на страната. Около час и половина абонатите на мобилния оператор получаваха възможност само за повикване към спешни номера. Въпреки че, вече има връзка към много от абонатите на Глобул, от оператора обясниха, че пролемът все още не е отстранен. Работи се по проблем с обхвата на мобилния оператор, но от компанията не изясниха къде и от кога точно е възникнала аварията.
Интернет страницата на Globul вече работи.

Източник

Добре че не съм на Глобул...

P.S. Явно и в News.bg нямат спелчекър - сигнализирахаза и пролемът
Аватар
radiator
1000+
1000+

Re: Срив в Globul

Мнениеот radiator » 26 Фев 2009, 17:01

News.bg малко са се поизхвърлили. Значи, не е точно такъв проблемът. Проблем наистина имаше, но чак до спиране на телефони не се е стигало. Имаше частични сривове в телефонията или данните или съобщенията. Все едно има претоварване. Говорих с един познат в централата, каза ми, че е станал някакъв гаф с разпознаването на корпоративните СИМ-карти, но го оправиха за около 30 минути. В момента съм в една от най-натоварените за клетките зони на София и точно между 3 и 4 провеждах разговори, просто се свързваше от 5-тия път, другият проблем беше, че не успявах да си синхронизирам пощата.

Случват се такива работи. Аз уважавам Глобул, защото винаги когато има проблем (преди 3 години мисля, че беше, се беше скапала една оптика между двете централи в София и беше мазало) хората ти казват, като звъннеи на 123 - имаме проблем, работим, извинете за неудобството и т.н. Наблюденията ми върху МТел например са точно обратните - винаги грешката е при абоната :Hmmm , въпреки че всички знаем за състоянието на мрежата им.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 26 Фев 2009, 17:34

Разбира се, всеки прави грешки! Даже Google имаше срив в Gmail :)
И все пак вече 4 години съм на МТЕЛ (прима даже :D ) и не съм имал проблеми. Разбира се, можем да изключим онзи случай когато МТЕЛ обявиха ден на безплатните обаждания :D и цял ден мрежата беше претоварена и не можеше да се свържеш дори с 1111 ;D
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 26 Фев 2009, 19:18

radiator написа:Говорих с един познат в централата, каза ми, че е станал някакъв гаф с разпознаването на корпоративните СИМ-карти, но го оправиха за около 30 минути.

Официалното обяснение е

причината за аварията са ремонтни дейности, в резултат на които е прекъснат оптичен кабел, използван от оператора за преносно трасе. Екипът от техници на компанията са започнали да отстраняват повредата веднага след откриването й и около 16.30 ч е започнало поетапното възстановяване на нормалната работа на мрежата.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=333860

В София не е било най-зле. В някои градове наистина е нямало сигнал, доколкото разбирам.
Изображение

Изображение
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 26 Фев 2009, 20:22

И аз чух че е прекъснат кабел. От телевизията ;)
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 26 Фев 2009, 23:36

Само който не се занимава с техника, не знае законите на Мърфи.
Ето две от следствията на основния закон:
1. Всичко, което може да се развали се разваля.
2. Всичко, което по принцип не може да се развали, също се разваля.
Така че, да не злобеем....
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 27 Фев 2009, 11:40

Lupus написа:Така че, да не злобеем....

Не злобеем, Лупус. Просто коментираме голям фал на голяма фирма. Иначе си напълно прав, случва се. Никой не е застрахован.
Изображение

Изображение
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 27 Фев 2009, 14:09

В България поне в телеком сферата сме свикнали, че винаги някой идиот може да ти скъса оптиката.... така, че ако това е била причината - браво за на Глобул за бързото премаршрутизиране.

Иначе - така поднесено становището е малко несериозно, защото "покритието" на мрежата и техническата възможност за осъществяване на телефония са доста несвързани неща. А скъсването на една оптика не може да остави "без покритие" градове. Клетъчната мрежа работи по малко по-различен начин. Явно наистина е имало сериозен проблем, но или не го обясняват правилно или журналистите за пореден път пишат пълни глупости.
Zen
1000+
1000+

Мнениеот Zen » 02 Мар 2009, 23:14

Съгласен съм с radiator, че поддръжката на Globul поне е на по-добро ниво от Ментел. Имам същите наблюдения и за поддръжката на Вивател, въпреки това, че БТК не е сред любимите ми компании.

Както вече беше споменато - гафове на всеки могат да се случат. Респективно ако някой е пропуснал ползи или е понесъл щети заради липсата на GSM услугата точно поради този или друг проблем - съществува ред, по който да се отнесе към правилните инстанции и да се реши проблема му :)
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 03 Мар 2009, 01:09

Интересно, как така само едно оптично трасе, като бъде прекъснато, може дадоведе до такава катастрофа в мрежата. Щом е толкова важно това трасе, то е трябвало да бъде дублирано поне с още едно (минаващо по друг маршрут), че и релейки, за още по-сигурно...
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 03 Мар 2009, 16:54

Зависи какво е било трасето и къде. Както може би знаеш, няма много варианти нещо да мине от някъде под земята. Ако са копнали не където трябва, много трасета може да са гризнали дървото. Релейките колкото са сигурни, толкова и не са сигурни. Друг е въпросът, дали конкретният оператор има достъп до релейна мрежа. Едно време Глобул ползваха от БТК релейни линии.
За мен обяснението с оптичното трасе и "загубата" на обхват няма връзка... имали са някакъв проблем, но според мен за да е по-разбираемо за хората са написали, че е в оптично трасе.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 04 Мар 2009, 14:59

martintzvetomirov написа:Разбира се, всеки прави грешки! Даже Google имаше срив в Gmail :)
И все пак вече 4 години съм на МТЕЛ (прима даже :D ) и не съм имал проблеми. Разбира се, можем да изключим онзи случай когато МТЕЛ обявиха ден на безплатните обаждания :D и цял ден мрежата беше претоварена и не можеше да се свържеш дори с 1111 ;D

Защото не си в София. Ела тук, застани до Народното събрание в часовия диапазон между 17:30 и 18:30 в делничен ден, когато е часът пик и провери дали ще можеш да набереш. Аз лично се свързвам, защото имам корпоративна карта на тия нещастници М-Тел, но няма да коментирам, че ми дропи и губи пакети на всеки 5 секунди, понякога дори не мога да схвана какво ми говори човекът отсреща. На GloBul такива дропове почти не съм имал!
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 25 Май 2009, 15:15

Понеже е тайна - няма да казвам какво става всеки ден с Мтел и Глобул. Мтел си спират почти всеки ден за по 5-10 секунди (говоря за тотален дроп) и после 5 минути шитава услуга през backup-а. При Глобул спиранията са рядкост ама падне ли веднъж го няма поне 5 минути! Но поне uptime-а на глобата датира от близо 2 седмици докато ментела "падна" преди 30 мин за 5 секунди. При Вивател има най-малко прекъсвания и обикновенно се оправят бързо (uptime около 3 месеца до днешна дата), но и с висококачествената техника, която си вее мъжкия полов орган не са най-добрия избор.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 28 Май 2009, 00:44

Как?? Леле днес да не е денят на сатирата?!?
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 29 Май 2009, 09:24

m3gab0y написа:Понеже е тайна - няма да казвам какво става всеки ден с Мтел и Глобул. Мтел си спират почти всеки ден за по 5-10 секунди (говоря за тотален дроп) и после 5 минути шитава услуга през backup-а. При Глобул спиранията са рядкост ама падне ли веднъж го няма поне 5 минути! Но поне uptime-а на глобата датира от близо 2 седмици докато ментела "падна" преди 30 мин за 5 секунди. При Вивател има най-малко прекъсвания и обикновенно се оправят бързо (uptime около 3 месеца до днешна дата), но и с висококачествената техника, която си вее мъжкия полов орган не са най-добрия избор.

Имам един винил 3 на 4 м. на Вивател, искаш ли да ти го дам да си го окачиш в хола?
Изображение

Изображение
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 30 Май 2009, 20:22

Съвсем нормално е при Вивател да няма проблеми поради малкия брой абонати и в същото време презапасения капацитет. Лично отговорните фактори в БТК на една среща ми обясниха как капацитета им в момента е далеч над броя абонати. Като прибавим, че са от скоро и по пътя на логиката техниката им би трябвало да е в най-добра кондиция е нормално. Всъщност не е нормално за останалите, защото имат претенции, но е логично.
Изображение
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 05 Юни 2009, 07:58

Adv написа:
m3gab0y написа:Понеже е тайна - няма да казвам какво става всеки ден с Мтел и Глобул. Мтел си спират почти всеки ден за по 5-10 секунди (говоря за тотален дроп) и после 5 минути шитава услуга през backup-а. При Глобул спиранията са рядкост ама падне ли веднъж го няма поне 5 минути! Но поне uptime-а на глобата датира от близо 2 седмици докато ментела "падна" преди 30 мин за 5 секунди. При Вивател има най-малко прекъсвания и обикновенно се оправят бързо (uptime около 3 месеца до днешна дата), но и с висококачествената техника, която си вее мъжкия полов орган не са най-добрия избор.

Имам един винил 3 на 4 м. на Вивател, искаш ли да ти го дам да си го окачиш в хола?

А аз имам един лог на мтел и глобул 2 на 3 метра принтнат. Искаш ли да ти го дам да си го окачиш в спалнята над леглото ти?

Леле днес да не е денят на сатирата?!?

Не. Днес ми е денят на лиричното отклонение :Happy .
Сега сериозно, странно но факт мизерии от лагера на тези 3 телекома не е имало скоро.
Само мтел е падал скоро и то за 15сек.

Server: Mtel
Last status change: 28 May 2009
Server: Globul
Last status cnage: 3 May 2009
Server: vivatel
Last status change: 17 March 2009
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 05 Юни 2009, 11:45

Как? ахаххахаххаахахах, цялата година - първи април.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 05 Юни 2009, 13:50

m3gab0y написа:.......
А аз имам един лог на мтел и глобул 2 на 3 метра принтнат. Искаш ли да ти го дам да си го окачиш в спалнята над леглото ти?
.........

Запази си го! И накарай да ти принтнат още такива. А когато си сменяш тапетите ги ползвай за основа - добре топлоизолират. :D
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 05 Юни 2009, 15:44

Лупус, ето за това съм ти голям почитател! :Friends

Назад към