Пиратски радиостанции

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
adolf
100+
100+

Пиратски радиостанции

Мнениеот adolf » 06 Мар 2011, 01:52

Не знам дали сте подхващали тази необятна тема... Ние сме си провинциална държавица и няма как да родим еквивалент на легендарното Кис Еф Ем, но все пак....
Досега само веднъж ми се е случвало да улавям нещо подобно на ФМ честоти. Връщах се от Белинташ и си бях пуснал Хоризонт. Беше доста навътре в Родопите. И в един момент програмата тотално се промени, няккави момченца пускаха Пънк и ръсеха дивотии :D Първо не можах да схвана за какво иде реч, защото в планината, пиратско радио?! нали се сещате :Drunk Това придължи около 10-ина минути.
И до днес търся логическо обяснение. Единственото, което ми идва наум е - да става въпрос за някаква физическа аномалия - в смисъл, отражение на радиовълните. Слаб "гаражен" предавател , примерно, от Асеновград. :Cylon

/Уточнение: Под "пиратски радиостанции" разбирам класическото определеине за тях - преднамерено нелегални, незаконни и ънъдрграунд радиостанции, а не просто "забравили да си платят лиценза" 8) /
Аватар
GIF
1000+
1000+

Re: Пиратски радиостанции

Мнениеот GIF » 06 Мар 2011, 19:37

Пиратските радиостанции са коментирани по различни поводи.
На каква честота излъчваше пиратският предавател ?
Защо се усъмни, че се излъчва от Асеновград ?
Чуват ли се още мюсюлмански молитви, за които имаше съмнения, че се излъчват от нелицензиран FM предавател в Смолян ?
adolf
100+
100+

Мнениеот adolf » 06 Мар 2011, 20:26

Случката е отпреди 3-4 години. Предположих, че е от Асеновград, тъй като по права линия от Белинташ до Асеновград е около 20-25 км и в тази посока планината се снижава. Смолян е далече. Бях си пуснал радиото в колата, точно там се лови предимно БНР, в един момент се усети леко смущение - и изведнъж съвсем други гласове и атмосфера. По-скоро младежи, които си пускаха "алтернативна" музика и си говореха с оригни и простотии. Усещането беше, че все едно правят програма, която се слуша от двама-трима приятели и съученици, някак камерно звучеше. Абсурд да е било някакво "нормално" радио, звукът беше все едно от банята излъчват, да не говорим за езика и лафовете. Ако беше в някой голям град нямаше толкова да се изненадам, но в планината, сред обезлюдени махали и черни пътища, беше странно....
Аватар
geno vatanas
100+
100+

Мнениеот geno vatanas » 07 Мар 2011, 01:54

И какво от това. Щом не са турци кво ти дреме?!
Аватар
NikolaYam
Нов
Нов

Мнениеот NikolaYam » 07 Мар 2011, 08:19

Интересно! Вероятно някой си е купил предавател с мощност 50 - 100 W за да забавлява с глупостите си местните. И този, който го излъчва това знае, че е незаконно, за това го излъчва от обезлюдени места, за него е важно само най - близките и приятелите му да го слушат. Може би е трябвало веднага да сигнализираш СЕМ и КРС за тази пиратска станция.
adolf
100+
100+

Мнениеот adolf » 07 Мар 2011, 08:46

Не ми дреме, просто споделям. Нали затова е форумът.
Моето отношение към подобен тип случки не е нито негативно, нито позитивно. Даже, като се замисля, "пиратските" радиостанции на Запад са си цяла субкултура със своите герои и митология, още от 50-те години на миналия век. И в пeрспектива - тази субкултура е променила за по-добро доста от легалните медии. (Неочаквано признание на ББС ;) ).
Сега, това, че тук някой си играе на същото, нищо не значи. Това, че си оригнал два пъти в ефир на мястото на "Хоризонт", все още не е "протест" или качествено казване на нещо като контрапункт на официозното.
Аватар
NikolaYam
Нов
Нов

Мнениеот NikolaYam » 07 Мар 2011, 21:32

Ако на мен не ми дремеше хич нямаше да занимавам форума!
Sao
Нов
Нов

Мнениеот Sao » 07 Мар 2011, 23:10

Добре добре. Темата има потенциал да стане яко спор :D
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 08 Мар 2011, 13:45

Темата за пиратски радиостанции е винаги актуална. В интернет има много примери за това.
Предполагам, че доста радиолюбители са се изкушавали да излъчват без да пречат на никого. Някои чиновници драматизират прекалено незначителни факти за да запазят службичките и заплатките си.
ЧОМ !
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот elektrik » 08 Мар 2011, 17:34

Като сте го подкара ли на тази тема днес в Перник на 107.3 има силен синал и незнам откъде се появи, ако някой знае да сподели, не ми се вярва даса пирати, но кой знае ;D
Raduci Radio - Добрите стари хитове!!!
Аватар
veniotr
100+
100+

Мнениеот veniotr » 08 Мар 2011, 19:11

мда 107.3 го хванах на работата но в църква се чуваше добре жалко че изчезна искаше ми се да проверя дали стига до центъра на перник :)
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот biggeorge » 09 Мар 2011, 21:53

Преди шест години от Елхово излъчваше нелегално радио. ::)
Казваше се Canal Space или нещо подобно. :)
Излъчваха около половин година преди някой(БТК,МВР,съвестен гражданин) да алармира КРС и СЕМ. :-\
Дори и да чуя нелегално радио няма да съобщя на контролните органи,макар че съм за спазването на законите. :Baby
Още повече,че ако аз не подам сигнал други десет човека ще го сторят-ей така,от чиста злоба. 8)
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 09 Мар 2011, 22:17

Преди няколко месеца засякох радио Сити на 102.65 в района на кварталите калето и част от бонония във Видин. Излъчването бе с лек брум, моно, без рдс. На места пробиваше ХитРадио Салаш(102.7) :) Явно някой си ''играеше'', защото повече не го чух. Помня преди десетина години 99.3 излъчваше радио Рома от кв. Нов Път. Приемаше се идеално в целия град, беше стерео, без рдс, с тихо звучене и явно някакъв софтуерен процесинг с много ехо. (пазя касетки с записи от радиото :D ) Излъчваше близо година, можеби по-малко (според историята на радиостанциите във Видин е излъчвало 3 години-възможно е, но не съм го приемал толкова, явно са били с намалена мощност). Беше ''интересна'' станция на фона на единствената чалга-алтернатива тогава Ведерник. :Cylon
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Мнениеот BestRadio » 09 Мар 2011, 22:54

Предполагам Рома (едва ли е могло да се мери с Ведерник, все пак циганин какво разбира от радио - важното е някакво маане да се върти и да има поздрави в махалата) се е преродило по-късно в Етно... Циганска му работа... някой наливаше пари и всичко си отиде там, където му беше мястото! А Радио Ние що за явление беше?
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 10 Мар 2011, 00:58

BestRadio написа:А Радио Ние що за явление беше?

Ох, това беше от давна. Първо бяха на 91 и нещо (или 92 и нещо) - не помня. После се преместиха на 94 - точно над Бъдин, имаха новини (предимно политически) и музика-до колкото съм го чул, защото изобщо не се задържах на тяхната честота. Слушах Канал Ком, Бъдин, софийските Ретро, Дарик и Веселина, както и плевенското Астра. Всичко това с антена отворен дипол и уредба с дигитален тунер Шнайдър. :) Ефирът беше чист. Нямаше го морето от Румънски, както и Сръбски предаватели. Вторите след 1999...
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
adolf
100+
100+

Мнениеот adolf » 10 Мар 2011, 09:11

Добре, де, защо трябва да изпитвам задължение да алармирам органите?! Какво ще спечеля от това, някой ще ме награди ли, ще ми плати ли, ще спя по-спокойно ли?! Сори, моето мислене не е такова. Бих алармирал СЕМ или МВР, ако, примерно, засека нелегална станция, която прави анти-българска пропаганда. Ще го направя, защото така мисля, че е правилно, като човек, който обича страната си. Но да клепам някой, който си прави майтап със системата, съжалявам, другарю, аз времената на ДС не ги помня. ;)
Нека чиновниците, които вземат заплати за това, да си вършат работата. Да не говорим, че "всичко Мара втасала", та само пиратските радиостанции са ни най-големия проблем в ефира. Те във Великобритания не са могли да ги спрат за 50 години, при условие, че имат една от най-добрите правни и полицейски системи, и под носа им прибират милионна аудитория, та тук. Идеята на темата не беше "Ах, колко лоши хора крадат от ефира", а просто споделяне за явлението "радио-пирати" 8)
Аватар
N_i_x_e_n
100+
100+

Мнениеот N_i_x_e_n » 10 Мар 2011, 10:53

И аз никога не бих увдомил органите за пиратски радиа. Точно пък тези заплатковски организация с най- неясните критерии и раздаване и регулация на честоти. За пореден път опорочиха и цифровизацията на телевизията.....та на такива помощ- Не! Трябва да си голям тъпан за да съдействаш на тия криминални организации които бъкат от корупция и интереси.
Изображение
SONY st-s590es
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 11 Мар 2011, 11:32

През 2009 година в един град на 50 км от Пловдив в края на FM обхвата около 108 MHz по цял ден (а може би и през нощта) се излъчваше програмата на музикално интернетрадио. Сигналът беше много добър, но само в града, а извън него не се чуваше нищо. По заведения и автобуси радиото кънтеше непрекъснато. Сега не знам какво е положението.
Човек от този форум беше "обвинен" в пиратско радиоизлъчване в София след проверка на КРС.
Имате ли информация какво се случи след разкриването на това "страшно престъпление" ?
Сигурно в столицата на РБ вече всичко е наред !
programing122
500+
500+

Мнениеот programing122 » 11 Мар 2011, 22:02

Вече не стават толкова лесно тези неща! От скоро във всеки по-голям град има станция за контрол на радиочестотният спектър, която проверява ефира денонощно за нелегални програми, и за един ден ще ви локализират без проблем!
adolf
100+
100+

Мнениеот adolf » 11 Мар 2011, 22:22

Ако си ентусиаст, това не е пречка. ;)
Бях чел някъде, че през 80-те години в Лондон активисти на популярните пиратски радиостанции качвали предаватели "направи си сам" по клоните на дървета с по един уокмън и касета със запис. Така било много трудно да ги хванат, само засичат и намират уокмън с антена, но не достигат до същинските автори радио-вагабонти. Хитреците не рискували да разкрият студията си. А преди това - играта на котка и мишка се провеждала от яхти в Северно море. Но на тях в крайна сметка властта им хванала цаката.
За всички тези изморителни еквилибристики, се иска подходяща "героична" идеология и страст.
Иначе, не си струва усилието и нервите, ако просто си решил да си пуснеш любимата плейлиста за експеримент на комшиите и съучениците.

Назад към