Точно време в ефира

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Точно време в ефира

Мнениеот BestRadio » 03 Авг 2011, 18:09

Забелязвам, че не всички от програмите обявяват новия час в програмите си. Някои като Енджой, Алфа, БГ Радио, Зи-рок, Веселина, Витоша со правят само в делник, и то покрай информационните си емисии. Други пускат джингли с честотите си на всеки кръгъл час, без да се упоменава точното време - Радио 1, Радио 1 Рок, Вероника... При други изобщо липсва - Енерджи, Сити.
Най-добре в това отношение по мое мнение с местните Катра и Скай! Мисля, че е в интерес на слушателя да получава поне тази ''информация'', защото понякога ефирът се явява часовник в забързаното или работно ежедневие или когато си на път да речем! Вашето мнение?
Аватар
prassyo
500+
500+

Re: Точно време в ефира

Мнениеот prassyo » 03 Авг 2011, 20:04

Подкрепям!
Когато съм в чужбина и слушам музикално радио с точен час ми е много полезно, особено по станции в които отчитат и половинката (и 30). Друг е въпросът, че имат и водещи постоянно, което също много ми харесва, но да не разводнявам темата. ;)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 03 Авг 2011, 21:33

За да употребиш в ефир словосъчетанието "точно време", от Български институт за стандартизация (бившата Държавна агенция по стандартизация и метрология) ти искат по ~ 50 000 евро годишно и ти налагат да ползваш техния метод (а не безплатно от интернет). Атомни часовници, щуротии... Бипкащите сигнали по БНР са по такъв договор, предполагам.
Само толкова си позволявам да кажа. Цитираната сума е за 2004 г. Ако някой може да актуализира, би било ценно.

А какво правят Катра и Скай? Как съобщават и откъде взимат времето?
Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Мнениеот BestRadio » 03 Авг 2011, 21:43

Юнак написа:А какво правят Катра и Скай? Как съобщават и откъде взимат времето?

Нецитираното от твоите думи е напълно вярно, но в темата не говоря за абсолютната метрологична точност, а за липсата на всякакво упоменаване на точния час!
Колкото до Катра и Скай, възможно е да има и други програми, но не съм слушал около 1/4 от всички български, не се набляга на абсолютната точност, а просто имат джингли, които пускат на всеки кръгъл час от денонощието (при Катра мисля без малките часове след полунощ до 6ч.) и се обявява съответният час. Иначе сведения от БИМ, единствени получават в БНР... И все пак въпросът не е да цепим секундата!
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 03 Авг 2011, 22:04

BestRadio написа:....
Нецитираното от твоите думи е напълно вярно, но в темата не говоря за абсолютната метрологична точност, а за липсата на всякакво упоменаване на точния час!
... И все пак въпросът не е да цепим секундата!

Точно време по радио Ереван - "Часът е около два"! :D
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 04 Авг 2011, 10:04

Има (маркетингов) смисъл в цепенето на секундата - слушателите си сверяват часовниците, ама такава себестойност на услугата не е за радио. Тя и за телевизия са много, т.е. режимът е забранителен и може да става за КЗК. На никого не му се занимава, обаче. Интересно би било да изтече информация от БНР - колко точно плащат... да не се окаже, че изобщо не плащат.
Чудя се и мобилните оператори откъде взимат точното време, нали имаме такава функция на телефоните си... според мен и при тях "часът е около два", инак биха го анонсирали.
Без да познавам нещата, чисто логически стигам до извода, че услугата "точно време" на Майкрософт (Windows Time) се е наложила в цял свят и мога само да се надявам на тяхната коректност (т.е. че Microsoft взимат времето от Париж, Международното бюро по мерки и теглилки - The Time))

Както и да е, подробности. Точното време, макар и поднесено извънстандартно, е добра услуга за слушателя + възможност за намиране на спонсор.

ПП: Исторически, точното време е било предмет и на съдебни спорове в САЩ: известно е, че слушателският интерес в радио се движи на четвърт час (15 минути) и с известна манипулация може да задържиш аудиторията за следващ такъв прозорец от време.
У нас, Нова ТВ правят подобен трик, като "Календар" тръгва в 18:58, вместо в 19:00. Пак е игра с точното време (за сметка на конкуренцията), но по различен начин от радио.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 04 Авг 2011, 14:59

Момеот мнение е, че българина го интересува точнот овреме донякъде. Някак си вече не си прави труда да спазва часове за уговорки.
Аватар
Аспарух
100+
100+

Мнениеот Аспарух » 04 Авг 2011, 21:15

Точното време има маркетингов смисъл, където има пазар - Швейцария, Германия, Австврия... Съмнявам се, че в България има достатъчно потребители, които биха оценили "точното време" в смисъла, който визира Юнак. Тук е достатъчно да кажеш - часът е 10. Тогава, обаче, идва въпросът: да прекъснеш ли песента, за да кажеш, че е десет или просто да изчакаш да мине и да се включиш с "малко преди/след 10 ч. вие сте с радио Радиото". Защото, ако музикална станция просто прекъсне любимата ти песен - лошо. А ако чуеш "около 10 е" все едно нещо не са ти казали.
sewer
100+
100+

Мнениеот sewer » 04 Авг 2011, 22:44

Хубаво е радиото да е часовник в ежедневието ни, но е кофти да чуеш часът е 10, а то да е 10:03. Пример радио N-joy новинаря винаги казва часа,но с 2-3 минути закъснение.Тъпичко според мен.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 06 Авг 2011, 08:35

Хората са "точни". Компютърът е "виновен". Важното е да има "точно" време. Няма да се "караме" за някакви си минути. Трябва да бъдем "широко скроени" и да гоним точността на часовете, после на дните, на прехода .......
Тъпичко е обаче, когато изпуснеш влака заради точното време по "радиото".
По БНР в предаване на редакция ХСЗ казаха: "Часът е точно около 13" и след това имаше допълнителни пояснения, за да не се компрометира точното време. Не всеки има чувство за хумор.
Пожелавам на българските радиостанции, поне точното време, което съобщават да е вярно !
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Авг 2011, 10:06

Първо, в повечето случаи има брутално забавяне на сигнала между студиото в София и предавателя до вас (особено, ако слушате "Дарик"). Ако се ползва сателит за пренос, точното време хич няма да е точно. Май само "Хоризонт" са си синхронизирали предавателите (и това си личи, когато пътувате с включен AF на приемника). Но ако гледате БНТ1 през сателит (DTH оператор), не виждам как очаквате точното време да е точно. Освен това, не съм сигурен, че релейките на НУРТС не забавят сигнала от София до Варна или Бургас, например.

Относно интернет - не ползвам time.windows.com, а swisstime.ethz.ch . Пингът дотам е по-малък и сървърът е добър (все пак е швейцарски).
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 06 Авг 2011, 13:44

Ценен технически принос към темата, ъгли.
Всъщност от точното време до движението на планетите е една идея разстояние, т.е. и без това живеем с множество илюзии - практическият въпрос е как илюзията да е по-пълна.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 06 Авг 2011, 14:00

Вие направо издребнявате ... :D
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Авг 2011, 23:15

Абе, за теб може да е издребняване, но ми е много тъпо, когато чуя гонг по "Катра ФМ". Първо, слушам "Катра" в София онлайн с пинг от 3 милисекунди до Пловдив и при наличие на буфер, генериран от плеъра. И второ, забелязвам, че гонгът на "Катра" е далеч от точността на "Хоризонт". Струва ми се излишно и глупаво да казваш, че е точно еди си колко часът, когато еди си кой гонг удари. Много по-добре е просто да обявяват, че е 13 часа (например), както предлага Best Radio, вместо да предлагат гонгове.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 07 Авг 2011, 01:44

coria,nadal_fan написа:Вие направо издребнявате ... :D

Аз издребнявам, че понякога NTP-то ми губи синхронизация с около 1-2 милисекунди, добре, че имам добър jitter и синхронизирам часовник автоматично на всеки 10 секунди. Ето това вече е издребняване :)
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
Радио София
100+
100+

Мнениеот Радио София » 11 Авг 2011, 23:04

Готина темичка. :)
Струва ми се обаче, че БНР не плаща за пиковете, които излъчва на всеки кръгъл час. Или поне никога не съм чувал за сума или за договор с Института по метрология. Но е логично, че безплатен обяд няма. По-скоро си мисля, че или е наследство отпреди 89-та, когато тази "услуга" 100% е била безплатна, или има някакво споразумение между БНР и БИМ. Затова преди пиковете в 15.00 часа се казва "Ще ви дадем точно време от Българския институт по метрология". Не че в 14.00 не е точно, но са избрали да се рекламират в 15.00 часа...

Иначе технологично пиковете се генерират на всеки последни 5 секунди от всяка минута и се подават от Централна апаратна към съответното студио. Т.е. не всяко студио може да пусне "пикове". "Христо Ботев", например, не пуска пикове, а само комутира наготово програмата с пиковете на "Хоризонт". Радио София си има "собствени" пикове.
Де факто, ако иска, БНР може да дава точно време на всяка минута - 60 пъти на час има пикове от генератора. На старите пултове в 12 и 13 студио - STUDER - имаше много готина опция "TEST CLOCK", която генерираше пикове без да се излъчват в ефир, а само стряскаха новобранците. :D :D
Сега новите не ги знам дали го могат това. ;)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 12 Авг 2011, 01:53

Да присъединим към темата и тази, която случайно намерих - viewtopic.php?f=2&t=7089 ::) (септември 2009)

Радио София, и аз мисля, че не може без споразумение (договор), а ако случайно е безплатно или на символична цена, би било скандално (за БИМ).
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 12 Авг 2011, 10:57

Нещо ми е много странна тая теза, че е скандално БНР да не плаща или да плаща символична цена за точното време. Аз мисля, че това е по-скоро задължение на радиото да излъчва такива сигнали. И това е останало от времето, когато радиото е било най-бързата медия. Ами хайде преди да пишете глупости се върнете 60-70-80 години назад и вижте как хората и институциите са си сверявали часовниците. Не е имало нито телевизия, нито GPS, нито мобилни комуникации, нито Интернет. А радиото е имало национално покритие! И на неговото точно време са разчитали всички - от баба Пена в село Долно Уйно, до военните, командващи операции! Две неща са останали непроменени от детството ми и първите спомени за радио до сега - точното време и сведението за нивото на река Дунав на три езика.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 12 Авг 2011, 14:31

За сверяването на часовниците и аз така мисля.
За цената обаче не говорим за радиото въобще, а конкретно за един от играчите на "пазара". Ако един не плаща, а другите трябва да плащат солено, това е или некоректна търговска практика, или (забранена) държавна помощ. Говоря хипотетично, тъй като не съм поискал достъп до тази обществена информация. Ще взема да поискам.
Склонен съм да мисля, че тезата на държавното радио при евентуална атака би била точно такава: че е задължение. Това обаче е лесно оборимо днес, за разлика от детството ни. Разбира се, само си чешем езиците, тъй като единственото заинтересовано лице би било Дарик радио (като втория национален оператор), т.е. друг иск не би бил приет, така допускам. Не виждам обаче от Дарик някой да се е силно загрижил.... то няма и защо де. Евентуално АБРО.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 13 Авг 2011, 11:33

Установих, че точното време по БНР е безсмислено, тъй като въобще не е точно. В Бургас се приемат няколко предавателя на Хоризонт и всички са с различна степен на изоставане спрямо студиото в София. Този на Карандила изостава по-малко спрямо този в Айтос, а този над Слънчев бряг изостава дори повече. Дори предавателят в Малко Търново (на 102.2) изостава значително по-малко спрямо този на 102.5. Цифровите релейки си казват думата.

Назад към