Точно време в ефира

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Re: Точно време в ефира

Мнениеот Playbob » 13 Авг 2011, 21:32

UGLY_BOY написа:Установих, че точното време по БНР е безсмислено, тъй като въобще не е точно. В Бургас се приемат няколко предавателя на Хоризонт и всички са с различна степен на изоставане спрямо студиото в София. Този на Карандила изостава по-малко спрямо този в Айтос, а този над Слънчев бряг изостава дори повече. Дори предавателят в Малко Търново (на 102.2) изостава значително по-малко спрямо този на 102.5. Цифровите релейки си казват думата.

А какво да кажем за дълговълновия на Вакарел, който приема програмата на БНР ЕФИРНО от Копитото, с обикновен приемник, след което сигнала се подава към предавателя... :-)
Все пак радиото няма за цел да даде абсолютна точност - няма как. Приблизителната точност, която дава на слушателите си е в рамките на нормалното, защото както бях писал преди време, едва ли ви е необходимо да знаете до хилядна от секундата след колко време да извадите манджата от фурната, примерно :-) Но пък когато часовника у дома, на ръката, на телефона е с отклонение +- няколко секунди, то това все пак ви (ни) е достатъчно. :-)
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 14 Авг 2011, 18:25

Глупаво е да казваш, че даваш точно време, особено като се има предвид, че закъснението между студиото и някои от предавателите е 1-2 секунди.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 14 Авг 2011, 19:25

С колко ms закъснение вече излизаме от понятието "точно време"? На какво ще се отрази в ежедневието ти една секунда закъснение? Ще изпуснеш трамвая ли? Айде преди да напишете някоя изцепка се позамислете върху това, което се обсъжда!
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 14 Авг 2011, 21:44

И в какво се състои изцепката ми? Може просто да се каже, че е еди колко часа, вместо да се пускат гонгове, които и без това са никому ненужни. След като точното време само по себе си не е важно, значи е безсмислено някой да ми казва, че е точно еди си колко часа, защото така или иначе аз искам да знам ориентировъчно колко е часа. Едно време, когато релейките на НУРТС са били аналогови, забавянето е било по-малко.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 14 Авг 2011, 23:14

UGLY_BOY написа:
Lupus написа:
И в какво се състои изцепката ми? ....

В това, че ти не знаеш какво разбираш под "точно време", не знаеш колко точно трябва да е то за твоите нужди, а още по-малко спрямо какво определяш неточността. Имах към теб въпрос: "С колко ms закъснение вече излизаме от понятието "точно време"?"
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 15 Авг 2011, 00:30

Само не се карайте, моля. :-)
+- няколко секунди е достатъчната точност, която трябва да ти осигури БНР. Все пак не се казва "ще ви дадем абсолютно точно време". Това не е ненужна услуга на радиото, а напротив, даже много помага. На село (или където и да е), ако нямаш ни радио, ни телефон, това ти е ориентира, по който да си свериш часовниците. А да речем, че дори и да имаше възможност да получиш точност до хилядни от секундата, то за да го осъзнае мозъка ти и докато мине времето да натиснеш някое копче, то закъснението пак ще е значително.
Като цяло темата е безсмислена, защото не виждам какво може повече да се допълни и защо трябва, да се иска безумно висока точност от радиото.

Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 15 Авг 2011, 00:38

Lupus написа:
UGLY_BOY написа:
Lupus написа:
И в какво се състои изцепката ми? ....

В това, че ти не знаеш какво разбираш под "точно време", не знаеш колко точно трябва да е то за твоите нужди, а още по-малко спрямо какво определяш неточността. Имах към теб въпрос: "С колко ms закъснение вече излизаме от понятието "точно време"?"

Е то с милионна от секундата, като излезеш от точното време, вече е закъснение, но по-скоро въпроса е не кога излизаме от понятието "точно време", а какво ни вълнува нас? Точното време е от значение за техниката, която може да борави с него, а не за човека, чиято нервна система не обработва информацията, чак толкова бързо. :-)

Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 15 Авг 2011, 08:19

Точното време може да бъде и философска тема... (времето и относителността, съществува ли абсолютна точност, каква е връзката с местоположението, потребността от точност, връзката точност - съзнание, измерването на времето и въртенето на Земята, развитието на физиката и точността, и т.н. ;D )
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 15 Авг 2011, 08:30

Може! Но тук въпросите са други:
1. Достатъчно точно ли е "точното" време на БНР за нуждите на обикновения българин (баба Пена от Сусурлево и бай Иван от Симитли)?
2. Трябва ли БНР да плаща скъпо и прескъпо за сигналите, които получава от БАН или излъчването им е негово задължение, вменено му от държавата?
Аватар
Радио София
100+
100+

Мнениеот Радио София » 15 Авг 2011, 12:07

Аз мисля следното:
1. Достатъчно точно е. Не само за нуждите на обикновените хора, но много институции /чрез т.нар. радиосинхрон/ ползват точното време на БНР. За нашите нужди е ОК. Не ме интересуват милисекундите. Като кажат по радиото 5 часа, значи е 5 часа.
2. Наистина на БНР е вменено през годините да дава точно време. Ако от БИМ сложат огромна цена за тази "услуга" и БНР не може да я плати, кой печели, че радиото няма да има точно време?
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 15 Авг 2011, 15:12

Аз пък не мога да разбера толкова неразбираема ли е тезата ми, че да не е ясна на всички тук? Мисълта ми е, че след като точното време така или иначе не е точно и че след като на никого като цяло не му е необходимо точното време, гонгът е тотално безсмислен, защото той така или иначе нито отразява точно време, а дори и да го отразяваше, на никой не му дреме дали е точно 5 или е 5 и 5 милисекунди! А на институциите, на които времето наистина им е необходимо, този гонг също не служи, защото не е точен, а на тях им трябва точност. Така че, ако той струва пари, набутването на такива (и то от джоба на данъкоплатеца), е тъпотия. Мисля, че поне сега съм ясен (явно трябва да давам хиляда пояснения).
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 15 Авг 2011, 19:23

Абе ползвайте ntp.puflet.info :P
На всички тук ни е ясно че титкането не цепи секундата, както и че на който му трябва да цепи секундата - ще си плати на БАН за атомния часовник.
Зависи от профила на самото радио според мен. На Хоризонт, примерно ще ми е странно ако махнат пиковете на кръгъл час, също толкова странно ще е по Нова да чуя "Ще ви дадем точно време от националният център по хидрология и метеорология". Повечето радиа имат джингли за кръгъл час, тези дето има водещи си казват периодично часа, и като цяло мисля, че времето в ефира е относително точно ;)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 28 Сеп 2011, 13:01

интересно - Променят всички скали за време и разстояние
(според директора на Националната астрономическа обсерватория "Рожен" Таню Бонев)
mach
1000+
1000+

Мнениеот mach » 29 Дек 2013, 19:39

Наскоро се обзаведох с едно касио с радиоконтрол сверява от кулата в майнфлинген обаче ми прави впечатление че хоризoнта е с половин секунда назад може да е от релейките или оптиката между предавателите но има разлики в пускането на пиковете по хоризонт днес например в 15 беше половин секунда минус след това 16 половин плюс хващал съм и една секунда разлика това е от един предавател Белоградчик....предполагам тонрежисъора само вдига плъзгача тоест не ги стартира той и този генератор на пиковете постоянно ли взима време от БИМ?
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 29 Дек 2013, 21:11

Зависи по кой предавател слушаш Хоризонта,ако предавателя взима сигнал от сателит има закъснение с около секунда.
mach
1000+
1000+

Мнениеот mach » 05 Яну 2014, 21:47

Точното време по Хоризант не е никак точно днес в 20ч и 21ч имаше разлика от цели 2 секунди пълна излагация явно го пускат както им дойде :D ужким в 15.00 било от БИМ :D може да не са платили на БИМ :D
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Яну 2014, 15:06

Не е така,нали това ти обяснявам по горе,много от предавателите взимат сигнал от спътник и там програмата е с минута закъснение,следователно и точното време ще е с закъснение,вероятно си приел именно такъв предавател.

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходния пост
mach
1000+
1000+

Край на точното време по Хоризонт

Мнениеот mach » 07 Фев 2014, 20:06

От няколко дни всички укв предаватели на Хоризонт са с изключени релейки вече приемат сигнал само от сателита на 45 градуса изток от пакета на Виваком така точното време вече не е точно а с цели минус 4 секунди...същото важи и за всички останали радиостанций както и за радио Видин радио Бургас и т.н.който иска точно време в ефира ще трябва да си купи VEF209 и да слуша Хоризонт на средни вълни там всичко е точно :D
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 08 Фев 2014, 14:13

Не си прав колега mach,то не останаха предаватели на "Хоризонт" работещи на средни вълни,освен това,когато бяха повече и там съм хващал такива,които излъчват с минута закъснение,остава само като алтернатива дълговълновият предавател. ;)
veli
Нов
Нов

Мнениеот veli » 10 Фев 2014, 08:37

Аз пък преброих 7 предавателя на Хоризонт на средни вълни (макар че на сайта на радиото са 6). P.S. Точното време си е точно време на средни вълни на 576 kHz от Видин.

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходния пост

Назад към