Радио България Он Ер - Важните неща

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Re: Радио България Он Ер

Мнениеот ShukiBG » 12 Ное 2020, 23:09

Stani написа:
ShukiBG написа:Да им е честито на всички самоковци (вкл. и на @Stani). Радио България Он Еър сменя своята проблемна честота за Самоков (ТВРС Боровец) от 99.4MHz на 97.1MHz - да се надяваме проблемите със смущенията да приключат и вече всичко е наред. При България Он Еър се наблюдава развитие - оправиха звука на предавателите на радиото и поздравления за колегата Stani, който успя със своите писма да ги накара да предприемат мерки - д7а сменят проблемната честота. Интересно е, че се сменя и точката на излъчване - досега на ТВРС Боровец, ли си беше предавателя ? Ако е било така (както пише на сайта), то следва че се местят в самия Самоков - ул. Цар Борис предполагам ?

Решение:
https://www.cem.bg/actbg/5962

Да, на кулата е, преди да бъде преместен там, беше на Цар Борис lll от стартирането на DANCE FM чийто наследник е БОЕ, преди това Алфа радио. По времето на Алфа радио съм сканирал във Бороввц и сигналът там беше също както е сега в Самоков, в самият град, когато предавателят беше в града, се приемаше добре въпреки "нашествието" на Виден. Приемаше се дори по добре от fm+ 90,5MHz, което също се излъчваше от Цар Борис lll. След преместването на тези два предавателя на кулата в Боровец стана обратното. Къде ще е новата точка е загадка? Може и на Хотел "Оллимп" да се преместят, от там в началото излъчваха Дарик 89,7MHz и "Радио 1" 97,9MHz, като второто се приемаше по слабо, докато сега "Радио 1" се приема много добре и като сила на сигнал, и като звук. Това предавателче на БОЕ е от Христо Шипочки, собственика на спрялото DANCE FM, то е българско производство, като Шипочки го поддържаше и настройваше и често даваше дефекти, като в един период имаше седем хармоници около блока на Цар Борис lll. Когато денса спря го замести Алфа радио, като Шипочки продължи да поддържа предавателя, имаше период от една седмица, когато Алфата се приемаше с много брум, оказа се проблем със стерео кодера, който беше свален от предавателя от Шипочки и предавателя излъчваше само носеща на МОНО докато Христо ремонтира стерео кодера. След появата на БОЕ поддръжката на предавателя преминава към техници на медията.

Много благодаря за информацията (между другото повечето информация я знам, тоест поддръжката от Шипочки и другите точки на излъчване, доста съм следял постовете ти :D ) ! На мен също ми е много интересна новата точка на излъчване, приятна изненада ще е нова точка, от която досега е нямало излъчване, интересно е и мощността дали ще се повиши, или ще се намали, понеже това не е уточнено в решението...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)
FM/MW/LW/SW/AIR Receiver: XHDATA-D808
DAB/DAB+ Receiver: Panasonic RF-D10, Sony XDR-P1DBP
TV: Leadstar D10

Представител от -> Район - Североизточен !
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 13 Ное 2020, 09:32

ShukiBG написа:
Stani написа:
ShukiBG написа:Да им е честито на всички самоковци (вкл. и на @Stani). Радио България Он Еър сменя своята проблемна честота за Самоков (ТВРС Боровец) от 99.4MHz на 97.1MHz - да се надяваме проблемите със смущенията да приключат и вече всичко е наред. При България Он Еър се наблюдава развитие - оправиха звука на предавателите на радиото и поздравления за колегата Stani, който успя със своите писма да ги накара да предприемат мерки - д7а сменят проблемната честота. Интересно е, че се сменя и точката на излъчване - досега на ТВРС Боровец, ли си беше предавателя ? Ако е било така (както пише на сайта), то следва че се местят в самия Самоков - ул. Цар Борис предполагам ?

Решение:

Да, на кулата е, преди да бъде преместен там, беше на Цар Борис lll от стартирането на DANCE FM чийто наследник е БОЕ, преди това Алфа радио. По времето на Алфа радио съм сканирал във Бороввц и сигналът там беше също както е сега в Самоков, в самият град, когато предавателят беше в града, се приемаше добре въпреки "нашествието" на Виден. Приемаше се дори по добре от fm+ 90,5MHz, което също се излъчваше от Цар Борис lll. След преместването на тези два предавателя на кулата в Боровец стана обратното. Къде ще е новата точка е загадка? Може и на Хотел "Оллимп" да се преместят, от там в началото излъчваха Дарик 89,7MHz и "Радио 1" 97,9MHz, като второто се приемаше по слабо, докато сега "Радио 1" се приема много добре и като сила на сигнал, и като звук. Това предавателче на БОЕ е от Христо Шипочки, собственика на спрялото DANCE FM, то е българско производство, като Шипочки го поддържаше и настройваше и често даваше дефекти, като в един период имаше седем хармоници около блока на Цар Борис lll. Когато денса спря го замести Алфа радио, като Шипочки продължи да поддържа предавателя, имаше период от една седмица, когато Алфата се приемаше с много брум, оказа се проблем със стерео кодера, който беше свален от предавателя от Шипочки и предавателя излъчваше само носеща на МОНО докато Христо ремонтира стерео кодера. След появата на БОЕ поддръжката на предавателя преминава към техници на медията.

Много благодаря за информацията (между другото повечето информация я знам, тоест поддръжката от Шипочки и другите точки на излъчване, доста съм следял постовете ти :D ) ! На мен също ми е много интересна новата точка на излъчване, приятна изненада ще е нова точка, от която досега е нямало излъчване, интересно е и мощността дали ще се повиши, или ще се намали, понеже това не е уточнено в решението...

Да, то дори не е уточнено каква е причината за смяната на честотата, а тя е ясна, явно се ползуват готови текстове от точки на КРС и СЕМ, за мен най добра точка е кулата и Хотел Олимп, но всичко опира до наем, ако се повиши мощността не им пречи да си стоят на кулата, ако останат със същата, за тях е по добре като покритие за града от блоковете на Цар Борис lll, но пък тогава в Боровец няма да се чува добре. Ще видим каква са я измъдрили :D
Аватар
dj_krasi_kn
100+
100+

Мнениеот dj_krasi_kn » 13 Ное 2020, 19:39

ShukiBG написа:Да им е честито на всички самоковци (вкл. и на @Stani). Радио България Он Еър сменя своята проблемна честота за Самоков (ТВРС Боровец) от 99.4MHz на 97.1MHz - да се надяваме проблемите със смущенията да приключат и вече всичко е наред. При България Он Еър се наблюдава развитие - оправиха звука на предавателите на радиото и поздравления за колегата Stani, който успя със своите писма да ги накара да предприемат мерки - да сменят проблемната честота. Интересно е, че се сменя и точката на излъчване - досега на ТВРС Боровец, ли си беше предавателя ? Ако е било така (както пише на сайта), то следва че се местят в самия Самоков - ул. Цар Борис предполагам ?

Решение:

Това е пълна простотия в Дупница има радио на 97.2 MHz
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 13 Ное 2020, 19:51

dj_krasi_kn написа:
ShukiBG написа:Да им е честито на всички самоковци (вкл. и на @Stani). Радио България Он Еър сменя своята проблемна честота за Самоков (ТВРС Боровец) от 99.4MHz на 97.1MHz - да се надяваме проблемите със смущенията да приключат и вече всичко е наред. При България Он Еър се наблюдава развитие - оправиха звука на предавателите на радиото и поздравления за колегата Stani, който успя със своите писма да ги накара да предприемат мерки - да сменят проблемната честота. Интересно е, че се сменя и точката на излъчване - досега на ТВРС Боровец, ли си беше предавателя ? Ако е било така (както пише на сайта), то следва че се местят в самия Самоков - ул. Цар Борис предполагам ?

Решение:

Това е пълна простотия в Дупница има радио на 97.2 MHz

Точно това си мислех, дано не си пречат с друга радиостанция. Вече преспокойно можем да кажем, че предавателят отива на Хотел Олимп или ул. Цар Борис за да не си пречат с Дупница...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
veniotr
100+
100+

Мнениеот veniotr » 13 Ное 2020, 20:37

Винаги съм се чудил на КРС, толкоз ли няма свободни честоти та го сложиха на 97.1.Отделно мъката на 99.4и 99.3.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 13 Ное 2020, 21:11

veniotr написа:Винаги съм се чудил на КРС, толкоз ли няма свободни честоти та го сложиха на 97.1.Отделно мъката на 99.4 и 99.3.

Относно Дупница, едва ли ще пречи, 97,2 не се приема в Самоков, относно казусът 99,4 и 99,3MHz, историята е такава, че когато през 2000г. стартира DANCE FM, излъчване от вр.Виден на 99,3MHz нямаше, това стана по късно и понеже предавателят на денса тогава беше във града, проблеми нямаше, проблемите се появиха след качването му на ТВРС "БОРОВЕЦ" и сравнително малката мощност на предавателя.
Аватар
prassyo
500+
500+

Мнениеот prassyo » 15 Ное 2020, 09:31

Това радио по рейтинг в София може да се мери само с Радио София - слушаемост около 0%. Разликата е само в това, че второто харчи от държавни пари. Иначе и при двете безхаберието и аматьорщината са Златен стандарт за работа. ;)
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 15 Ное 2020, 10:01

prassyo написа:Това радио по рейтинг в София може да се мери само с Радио София - слушаемост около 0%. Разликата е само в това, че второто харчи от държавни пари. Иначе и при двете безхаберието и аматьорщината са Златен стандарт за работа. ;)

А Фокус къде е в цялата класация ? По-добре, ли е от тези двете, при мен лично си е от години в ежедневието ми...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
prassyo
500+
500+

Мнениеот prassyo » 15 Ное 2020, 10:04

ShukiBG написа:
prassyo написа:Това радио по рейтинг в София може да се мери само с Радио София - слушаемост около 0%. Разликата е само в това, че второто харчи от държавни пари. Иначе и при двете безхаберието и аматьорщината са Златен стандарт за работа. ;)

А Фокус къде е в цялата класация ? По-добре, ли е от тези двете, при мен лично си е от години в ежедневието ми...

Да си призная, бях забравил, че го има ::)
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 15 Ное 2020, 10:06

prassyo написа:
ShukiBG написа:

Да си призная, бях забравил, че го има ::)

Благодаря за светкавичния отговор :D
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
veniotr
100+
100+

Мнениеот veniotr » 16 Ное 2020, 21:23

Учудва ме че 97.2 не се лови в Самоков.Всичко от Дупница излиза в Радомир,даже и по трънско https://www.google.bg/maps/@42.7080199, ... a=!3m1!1e3
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 25 Ное 2020, 08:56

@Stani
Радио България Он Ер вече излъчва, ли на 97.1 за Самоков ? Ако да, според сигнала откъде предполагаш, че е излъчването ? Според @predavatel, 97.1 вече работи и отново е с мощност 100W от ТВРС Боровец, но предполагам, че при точката или мощността има промяна, понеже досега в сайта, информацията беше същата...

Дори в страницата на радиото в сайта (predavatel.com) пише това:
,, През ноември 2020 г. е сменена честотата за Самоков - от 99.4 на 97.1 MHz."
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 25 Ное 2020, 09:42

ShukiBG написа:@Stani
Радио България Он Ер вече излъчва, ли на 97.1 за Самоков ? Ако да, според сигнала откъде предполагаш, че е излъчването ? Според @predavatel, 97.1 вече работи и отново е с мощност 100W от ТВРС Боровец, но предполагам, че при точката или мощността има промяна, понеже досега в сайта, информацията беше същата...

Честотата до този момент не е променена, продължава да излъчва на 99,4 MHz със същата слаба мощност и смущение от вр. Виден 99,3MHz
Аватар
viliqnko.petkov
500+
500+

Мнениеот viliqnko.petkov » 25 Ное 2020, 14:22

Stani написа:

Честотата до този момент не е променена, продължава да излъчва на 99,4 MHz със същата слаба мощност и смущение от вр. Виден 99,3MHz

Че то веднага няма как да се променя честотата, трябва разрешение и от КРС
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 25 Ное 2020, 16:22

viliqnko.petkov написа:
Stani написа:

Че то веднага няма как да се променя честотата, трябва разрешение и от КРС

То писмото е препратено от КРС към СЕМ, има разрешение от КРС:
"Радио България Он Ер сменя честотата си за град Самоков.

Съветът за електронни медии на свое заседание, проведено на 04.11.2020 г.,
разгледа писмо от Комисията за регулиране на съобщенията с вх. № ЛРР-13-10-00-
21/28.10.2020 г.
С писмото КРС препраща заявление от Инвестор.бг АД за изменение на
притежаваното разрешение № 01411-007/16.12.2016 г. за ползване на индивидуално
определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър за осъществяване на електронни
съобщения чрез електронна съобщителна мрежа за наземно аналогово
радиоразпръскване на територията на град Самоков. Изменението е във връзка с
промяна на честотата (от 99.4 MHz на 97.1 MHz), точката на излъчване и мощностите
на радиопредавателната станция за град Самоков.
Съветът за електронни медии, като взе предвид че:
- Инвестор.бг АД притежава Индивидуална лицензия 1-001-02-03 за доставяне на
услуга с наименование „РАДИО БЪЛГАРИЯ ОН ЕР/ BULGARIA ON AIR“ на
територията на гр. Самоков, честота 99.4 MHz;
- съгласно разпоредбата на чл. 30, т. 12 от Закона за електронните съобщения,
разрешения за осъществяване на електронни съобщения чрез налични и/ или нови
електронни съобщителни мрежи за наземно аналогово радиоразпръскване се изменят
след решение на СЕМ;
- становището на КРС, изразено в писмо с вх. № 10-00-61/11.08.2010 г., че
независимо от факта, че всяко едно изменение е специфично и се отнася до промяна на
различни технически характеристики, Комисията изменя разрешенията като съобразява
винаги и зоната на обслужване от съответното предприятие, и че измененията, които се
правят имат за последица промяна само в техническите характеристики, без тази
промяна да се отразява върху разпространението на съответната програма,
прие, че не са налице пречки да даде съгласието си за изменение на посоченото
по-горе разрешение.
Предвид изложеното и на основание чл. 32, ал. 1, т. 18 от Закона за радиото и
телевизията, във връзка с чл. 30, т. 12 от Закона за електронните съобщения, Съветът за
електронни медии
Р Е Ш И:
Не възразява Комисията за регулиране на съобщенията, при спазване
разпоредбите на Закона за електронните съобщения, да измени разрешение № 01411-
007/16.12.2016 г. за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс –
радиочестотен спектър за осъществяване на електронни съобщения чрез електроннасъобщителна мрежа за наземно аналогово радиоразпръскване на територията на град
Самоков, издадено на Инвестор.бг АД, както следва:
1. Изменят се т.1 и т.2 от Приложение 1 „Технически параметри на електронната
съобщителна мрежа”.
2. Изменя се Приложение 2 „Размер, срокове и начини на заплащане на таксите“.
За решението да бъде уведомена Комисията за регулиране на съобщенията.
БЕТИНА ЖОТЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЕМ"
elman22
Нов
Нов

Мнениеот elman22 » 25 Ное 2020, 22:11

Това радио някой има ли наблюдения дали се слуша някъде, защото понякога пътувам много из градовете и селата и никога не съм видял да го слушат, даже малко хора знаят, че то съществува.
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 25 Ное 2020, 22:35

elman22 написа:Това радио някой има ли наблюдения дали се слуша някъде, защото понякога пътувам много из градовете и селата и никога не съм видял да го слушат, даже малко хора знаят, че то съществува.

Да ти кажа, и аз нямам наблюдения, но си го пускам - представи си как хората, които го имат като местно радио не го слушат, аз го слушам с пръщене на 103.9 от Русе в Разград. Музиката не е лоша, с новините се допълват и според мен е добре, далеч по-добре от близкото по музика на него Радио 1, което се слушам там, където има слаба конкуренция като например в Търговище може би например. На мен ми е интересно, каква му е слушаемостта в слаборазвит в нашата сфера, областен град като Търговище например, понеже Радио 1 (което е близко до него и много зле) например се слуша в Разград, въпреки че има повече/по-добри радиостанции спрямо Търговище. Инфо за неговата слушаемост може да ни сподели предполагам колегата @Stani от Самоков, където също има малко радиостанции - доколкото си спомням, там също не се слушало никъде. Интересно ще е и колегите от другите градове, където има местно излъчване на БГ Он Ер да се включат с наблюдения. Аз лично не съм забелязал да се слуша някъде в Добруджа (без гр. Добрич, имам впредвид в радиус 10-20км от него, там конкуренцията е много здрава - местното доказало се радио Добруджа и Витоша например)....
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 27 Ное 2020, 18:11

Според мен 97,1MHz също не е много удачна, отстоянието трябва да е 3 десети, а на 97,4MHz е ихтиманският предавател на БНР, значи БОЕ трябва да е на 97.0MHz, пак недомислица от страна на КРС, толкова много свободни честоти има!
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 27 Ное 2020, 18:27

Наистина - честоти около Самоков колкото искаш, според мен честота 97.1 е избрана умишлено, само и само да се прецака покритието на регионалната радиостанция от Дупница, това не е нещо, което КРС/СЕМ правят за първи път (Добрич/Шумен една честота 91.9, Силистра/Румъния/до март и Русе честота 105.8 ). Иначе например при мен с местна радиостанция на 99.4 си слушам безпроблемно програма на честота 99.7, така че разстоянието е достатъчно от 97.1 до 97.4, проблема е 97.1MHz (Самоков)/97.2MHz (Дупница). Аз лично забелязах, че от Самоков към Дупница късно ми излязоха радиостанциите от Дупница, така че ако БГ Он Ер е от точка, различна от ТВРС Боровец - според мен няма да има проблем с честотите...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 27 Ное 2020, 18:40

ShukiBG написа:Наистина - честоти около Самоков колкото искаш, според мен честота 97.1 е избрана умишлено, само и само да се прецака покритието на регионалната радиостанция от Дупница, това не е нещо, което КРС/СЕМ правят за първи път (Добрич/Шумен една честота 91.9, Силистра/Румъния/до март и Русе честота 105.8 ). Иначе например при мен с местна радиостанция на 99.4 си слушам безпроблемно програма на честота 99.7, така че разстоянието е достатъчно от 97.1 до 97.4, проблема е 97.1MHz (Самоков)/97.2MHz (Дупница). Аз лично забелязах, че от Самоков към Дупница късно ми излязоха радиостанциите от Дупница, така че ако БГ Он Ер е от точка, различна от ТВРС Боровец - според мен няма да има проблем с честотите...

Тук е обявено, че точката е същата, при мен в кв. "Разсадника" няма и помен от Дупнишкото радио на 97,2MHz, но ихтиминаският предавател на 97,4MHz си излиза доста добре, дано няма смущение от него, за сега няма излъчване от новата честота, може би заради ковида или пък има друга причина за която се сещам, но няма да я споделям.

Назад към