Музикалното радио - да бъде или да не бъде?

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Аспарух
100+
100+

Re: Музикалното радио - да бъде или да не бъде?

Мнениеот Аспарух » 22 Сеп 2011, 20:14

Някога, но не сега ;) И какво като са добре направени като нямат слушатели. И ти, и Ugly им се радвате, ама не ги слушате. Придържането към разбиранията за добре направен формат не е равно на висока слушаемост. В крайна сметка идеята е по-ценна от изпълнението. Първата различна идея, с потенциал да стигне до много хора.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 22 Сеп 2011, 22:24

Аспарух написа:Някога, но не сега ;) И какво като са добре направени като нямат слушатели. И ти, и Ugly им се радвате, ама не ги слушате. Придържането към разбиранията за добре направен формат не е равно на висока слушаемост. В крайна сметка идеята е по-ценна от изпълнението. Първата различна идея, с потенциал да стигне до много хора.

Ми, виж сега. Аз отчитам дали една радиостанция е добре направена. Дори и въобще да не слушам стила музика, който се излъчва по нея, професионализмът на екипа винаги си личи. А ако хората в България не слушат качествени радиа, то е защото след 1989 година никой не си е направил труда да им създаде съвременен критерий за качество. Те просто като инертни овце възприемат онова, което им се предлага и не могат да отчетат, че то не става, просто защото нямат база за сравнение.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 23 Сеп 2011, 01:00

Аз съм си решил въпроса с радиата. Мобилен нет на виваком. Български радиа не слушам, рядко и някога съм слушал, като единствено Христо Ботев ме привличаше с театрите си и забавните програми. Музиката по БГ радиата е едно и също. Та, аз съм онлайн през целия ден и нощем(спя на радио) и слушам няколко различни станции, често румънските Vibe FM и Radio DEEA, като последното е едно много, много интересно радио за електронна музика - винаги успяват да ме изненадат с нещо, откъде ги вадят супер неизвестните парчета... Много рядко слушам Radio 21, OneFM, KissFM.
Основно слушам bbc radio 1 и 1Xtrа. Често пътувам, и в автобусите сигурно изглеждам като луд като се захиля, но предаванията им са толкова забавни и раздвижени, че просто няма как човек да не се хили с тях. Имат страхотни радиошоута, много забавни, много интересни, водещите са напълно естествени, земни хора, с готини гласове(не мънкащи и изнервящи като по повечето наши радиа). Това, което ми предлага bbc1, се надявам някой ден и българско радио да го предложи, а именно никакви реклами, повече оригинални и забавни предавания, които да ти държат вниманието и интереса, и не прекалено много музика(mp3 радио е хубаво нещо, но омръзва бързо).
Сигурно е излишно и да казвам, че звука на онлайн варианта на bbc1 също е класи над нашенските варианти, които или са с гадна компресия, или с орязани ниски честоти.

И нещо друго. Радиото не е умряло средство. В БГ може и да е. Но bbc 1 и 1Xtra показват точно обратното. Непрекъснато е свързано с обратна връзка със слушателите чрез SMS, телефон, facebook и twitter, като кажа непрекъснато имам предвид абсолютно всяко предаване и непрекъснато подканват включване на слушател било по линията, било чрез SMS, било през нета. Питат ги доста различни неща, често забавни, не съм срещал да питат простотии от типа "кво мислити за бързия секс". Конкретно се сещам наскоро питаха "какво е да имаш приятел с професионална професия, от вида лекар, или професор - ако имаш приятел монтьор, знаеш че ще ти поправи колата ако се наложи, но какво би било ако приятеля ти е лекар например". Имат live камери, непрекъснато канят гости - известни и различни хора и изпълнители(бяха поканили и Елмо, голям смях беше с него(Елмо е една кукла). Често организират разни прояви, които снимат заедно с bbc телевизията, и излъчват по радиото, като например един уикенд играеха криеница в голяма къща с десетина човека, и се търсеха в ефир, а видеото го има на сайта :} Правиха си в един жегав ден импровизиран плаж на покрива, с леген за басейн, разни шезлонги и си водят от покрива както се печът на тяхното и без това слабо слънце. :D В техния Топ40 канят групата или човека, който има вероятност да е номер 1, говорят си за различни неща, а когато госта си има яко фенки, както бяха One Direction миналата седмица, и беше фрашкано с фенки пред радиото, че чак от опасения да не се сплеска някой в тълпата, преместиха групата и воденето на предаването от друго място, щото фенките бяха обезумели и щяха да избочат радиото :D В по-нормални условия победителя излиза навън, пред радиото, пее в ефир пред феновете и тн :] Тези неща се снимат и ги има и на сайта и във фейсбук, слушаш, после цъкаш и гледаш снимки или видео. :}
Предлагат различен вид развлечение, което дори да си в нета не можеш да намериш. Не те заливат с новини(за това си има агенции и специализирани издания), не те заливат с mp3 музика(за това си имаш комп), а предлагат различни по вид радиопредавания, дори музикални да са. Например вечер имат дневна доза дъбстеп, където не просто пускат дъбстеп парчета или само електронна музика, а ги миксират задължително и с други стилове музика, като се полува един различен вид микс, обикновенно ги комбинират с хип хоп, поп, биитбокс, underground dance и тн. Имат си хип хоп час, където не пускат просто поредните рапъри, а ги миксират на живо, често са някъде и канят рапъри на батъли, винаги намират начин да представят нещо сравнително банално по интересен начин, канят и известни рапъри като Snoop Dog.
Аз лично съм зарибил по радиото няколко човека, които смятаха че да слушаш радио е отживелица и скучно. Е, явно са чували само нашите радиа, които колкото и младежки да са насочени, пак си остават скучни. :Bounce
Та за радиото си има място, стига да има кой да прави интересна програма.

Това е от мен, дано не съм станал прекалено досаден. :Bounce
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 23 Сеп 2011, 08:54

Музикалните радиа имат нужда от промяна на начина им на направа като формат с цел да се спре с клишетата и половинчати проекти водещи до безплодни резултати.
Аватар
Аспарух
100+
100+

Мнениеот Аспарух » 07 Окт 2011, 19:57

За bbc1 се съгласявам. Но при все това, фактът че има 5 bbc-та /ефирни!/ в Лондон просто ме потриса. За мен това е тотална маркетингова глупост. И не подхожда на професионалисти като тях.
Heart FM също е много добро.

Чудя се, може ли музикалното радио да е интересно? Хей, на, Сити си се държат на едната плейлиста, но 10 години все си имат стабилна аудитория.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 07 Окт 2011, 21:32

Ами ефирно незнам. Достатъчно е,че НЯМА реклама по радиото. А конкретно bbc1 е толкова интерактивно радио вече, от 2 седмици имат напълно нов и уникален сайт, с live feed и 50 варианта за обратна връзка, непрекъснато се търси слушателя и неговото мнение, а когато има гост има и камери които се гледат ако си в UK онлайн. Просто хората са превърнали радиото отдавна в нещо интерактивно и напълно използваемо и модерно, далеч от сегашните "модерни" БГ радиа, където ако пишеш нещо може би ще ти го прочетат след 2 века... Пък и то кой ли толкова ще се засили да им отваря сайтовете. Трябва да се държи интереса, за да има слушаемост, а то само с музика от Mp3 не става...
Аватар
scuderia ferrari
Нов
Нов

Мнениеот scuderia ferrari » 07 Окт 2011, 22:26

RADIO FRESH е най-доброто радио в BG.
>FRESH<
Аватар
scuderia ferrari
Нов
Нов

Мнениеот scuderia ferrari » 07 Окт 2011, 22:28

Нищо, че дават едно и също,поне подборът на песни е добър
>FRESH<
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 08 Окт 2011, 00:36

scuderia ferrari написа:Нищо, че дават едно и също,поне подборът на песни е добър

Това реклама ли трябваше да бъде?
Аватар
scuderia ferrari
Нов
Нов

Мнениеот scuderia ferrari » 08 Окт 2011, 13:28

не,това бе истина. За мен всички радиа в BG са умрели, освен FRESH, което едва се крепи
>FRESH<
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 08 Окт 2011, 13:32

Дори да е така на 15 минути реклама.. колко време ще издържи човек да го слуша... Съвсем по умно е да държат интереса към сайта покрай радиото и там да има банери и по-малко по радиото реклами. Рекламите са досадни...
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 08 Окт 2011, 14:38

scuderia ferrari написа:не,това бе истина. За мен всички радиа в BG са умрели, освен FRESH, което едва се крепи

Ако е за такива формати - многократно съм заявявал, че залагам на Катра и Пауър ФМ. По-добре слушай тях онлайн.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 08 Окт 2011, 17:51

Спокойно, музикалното радио ще го бъде и за напред, но не във вида който сме свикнали до скоро.
Проблема е, че форматите сътворени в Австралия се налага да се адаптират спрямо нагласите на българите, но от това често се сътворяват недомислици, като например Манджой.
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот biggeorge » 08 Окт 2011, 23:13

Не знам за вас,но аз съм отегчен от радиоефира. :Baby
В Winamp-а имам двайсет и няколко ефирни радиа и се чувствам все едно слушам едно и също радио.
Понякога,когато сменям станцията се случва да нацеля една и съща песен,но от различен стрийм.
Веднъж по радио Fresh!,радио City и радио PRO FM мина една и съща песен в разлика от 5 минути.
Според мен всички изводи,до които сте достигнали(че трябва да има стилово профилирани радиостанции,че трябва да се пуска повече българска музика,че трябва да се регламентира подбора на песните за различните радиа,че трябва да има повече предавания с включвания на слушатели,че трябва да се подобри покритието и качеството на звука и сигнала) са много верни,но всичко това трябва строго да се регламентира в ЗРТ и най - важното да се прилага на практика от КРС и СЕМ.
Защото иначе всичко,за което си говорим си остава детски фантазии и голи приказки,а това е по - дразнещо и от еднаквостта в радиоефира.
Ако се определят десет - петнайсет различни радио профила и ако за всеки профил може да има само по две станции,ако се наемат професионалисти във всяко от радиата - и за водещи,и за музикални редактори,ако програмите се разнообразят и най - важното ако са оригинални,а не копия на копието,ако се спре водопада от реклама,който се излива в момента,ако се ограничи прането на пари и корупционните практики в медиите и органите,които ги контролират ... това ще подобри значително качеството на станциите в радиоефира.
Но това няма да се случи и всичко ще си остане както преди,а тази тема както и много други преди нея ще потъне в забвение.
И това не е песимизъм,а самата реалност! 8)
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 08 Окт 2011, 23:33

@biggeorge,
Желанията ти са химери. Това не може да стане. Не и в тази държава. Повярвай, батакът е толкова голям, че ако нещата тръгнат надобре, радиостанциите са последните, които ще се оправят.
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот biggeorge » 08 Окт 2011, 23:52

UGLY_BOY написа:@biggeorge,
Желанията ти са химери. Това не може да стане. Не и в тази държава. Повярвай, батакът е толкова голям, че ако нещата тръгнат надобре, радиостанциите са последните, които ще се оправят.

Осъзнавам го напълно,но това не ме спира да мечтая за нещо по - добро.
Нещата в България никога няма да се оправят,следователно и радиостанциите ще си останат същите каквито са сега.
Аватар
Аспарух
100+
100+

Мнениеот Аспарух » 11 Окт 2011, 22:22

На мен това, за което мечтаеш ми напомня за доброто, старо соц. време. Да регламентираме пазарните ниши и броя на играчите в тях е твърде тоталитарен подход. Но живият Господ - ББ, може и да се вслуша в съвета ти. Тамън му приляга.
Аватар
scuderia ferrari
Нов
Нов

Мнениеот scuderia ferrari » 14 Окт 2011, 20:00

Няма ли да има POWER FM в София ?
>FRESH<
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 14 Окт 2011, 20:43

scuderia ferrari написа:Няма ли да има POWER FM в София ?

Не. Има интернет. За какво ти е тоя ефир? Ефирните радиа и без това се чуват калпаво.
Аватар
Ivan asen
100+
100+

Мнениеот Ivan asen » 28 Окт 2011, 19:53

Музикалното радио в България ще го бъде, поне докато имаме такива свръх таланти. Шапка свалям на Шушумигов, пардон Шурулинков- младо,но толкова талантливо момче, няма формат, който да му се опре. Професионалист и безпрецедентен капацитет. А Косев- талант и модернизъм! Поне заради тези двамата знам- музикалното радио ще го има и пребъде в България. Късмет, момчета! :Horray

Назад към