Някой изобщо инвестира ли в което и да е радио в БГ

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
checho
Нов
Нов

Някой изобщо инвестира ли в което и да е радио в БГ

Мнениеот checho » 30 Окт 2011, 16:44

От много години съм активен радиослушател, имам наблюдения над качеството на програмите от 2001г. насам. За съжаление с изминаващите години нещата стават все по-зле и по-зле. Евтина комерсиална музика, 20-30 до 50 парчета в един плейър и нищо повече. Не виждам да има промяна в плейлистата на Радио 1 още от момента в който преименуваха TNN на "Едно", в момента изглежда същата. Фреш, Сити, NRJ и другите подобни имам чувството че купуват възможно най-евтината музика която могат да си позволят, цепят стотинката за да може сделката да е на минимално финансово равнище, идва някое шефче и казва на водещия че тези и тези хитове трябва да ги изкара пред хлапетата номер 1 защото няма пари за други по-качествени.

От месец и половина Витоша Варна 92.6 излъчва моно 22.050Hz. Съдейки по факта че от три пратени писма до тях имам нула отговора и нулево решаване на проблема, не им пука за ефира. NRJ като пуснат локалния ефир за да слушам парчета от парчета вместо нереализирано рекламно време, звука е по-тих и моно и ясно си личи кръпката в ефира. Уведомени са от 10 дни и по липсата на отговор или решаване на проблема съдя че явно не съществува грам желание за това, явно не им пука че и малкото им рекламодатели едвам се чуват в ефира на града ни. На други места не знам как е.

Сити изскачат с някакви глупости в ефира от рода на "написа ли си домашните" - ами господа, аз ако съм потенциален рекламодател директно ще ми се изпари идеята да рекламирам при вас като чуя директното признание в ефир че таргетирате деца които се хранят от мама и тати а не сериозни платежоспособни структури.

Преди години нещата бяха много по-различни. Поне когато имаше проблем с ефира, отговаряха от мейлите и проблемът беше разрешаван.

Искам да Ви кажа уважаеми радио собственици, че не можете да очаквате когато сте инвестирали двеста лева за компютър втора употреба който да върти едни и същи MP3-ки да имате сериозни капитали възвръщаемост от това.

Също така искам да изкажа наблюдение от качеството на рекламите които прозвучават в ефир. Хората Ви отбягват посланията, уважаеми рекламодатели. Защото ако може да платите един лев за изработка на ужасен спот, Вие бихте платили 50 стотинки с уговорката следващите 50 да ги платите някой си ден като бъдат забравени. В резултат в ефира има отвратителни по смисъл и звучене послания които не оставят никакво впечатление и въздействие. Да не говорим как се споменават адреси или телефони без уточнение на града. Не може такова нещо да има покритие в национален ефир защото ж.к. Младост или ул. Цар Симеон /елементарни примери/ съществуват в доста градове от страната.

Ако тук някое радио припознава себе си по име или стил на работа, искам да изразя съболезнования. За мене българското радио е на смъртно легло като медия защото компютъра на старо въртящ някаква плейлиста не е медия. Аз съм на 26 години и имам 8 в активния трудов сектор, вземам заплата от четири числа и ми е обида за интелектуалното и професионално ниво да слушам такъв тип продукция. Пътувайки към работа сутрин по радиото ме питат дали съм си написал домашното, а по NRJ request някакви кретени се обаждат на разлигавената водеща да я свалят в ефир и тя флиртура с тях докато им търси поредния евтин ремикс или долнопробен комерс.

Искам да Ви кажа че по-рано през седмицата си оборудвах колата с вифи рутер вързан за 3G мрежата и вече ще слушам нещо от di.fm дори и докато карам. Същото го правя отдавна и от телефона ако вървя пеша. Крайно съм разочарован че се стигна до там след толкова години слушане на български FM да пиша такива неща, но явно и надеждата в българското радио умря вече...
Аватар
lunar_light
100+
100+

Re: Някой изобщо инвестира ли в което и да е радио в БГ

Мнениеот lunar_light » 30 Окт 2011, 17:02

Хубав анализ. Харесва ми и го споделям. Поздравления. :)
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 30 Окт 2011, 17:45

Здравей, колега.
Извинявай, че те отклонявам от темата, но ми е любопитно какъв типичен setup си "спретнал" в колата, за да слушаш? Аз използвам телефона, но ... не е ефективно, а с рутери тип TP-Link със слот за Sim карта и работа в 2G/3G нещата са по-зле от колкото директно с телефона през 2/3G ми и един трансмитер да кажем.

Иначе, бих ти казал, че си абсолютно прав. И аз работя в едни интересни структури, в които не си знаят парите, но "цепят стотинката" за "поддръжката" на бизнеса си.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
BigBrother
1000+
1000+

Мнениеот BigBrother » 30 Окт 2011, 17:53

С което и радио да съм се опитал да се свържа, никой не ми е обръщал внимание ако попитам нещо за сигнал примерно..
Витоша и в Пловдив звучи зле като звук ,както и Веселина..При Енерджи проблемът с нивото на звука при рекламите е и в Пазарджик и в Пловдив и в Стара Загора ,преди обаче бяха още по-тихи, сега е малко по-добре положението ,но отново не е както трябва. При Енджой също е по-тих звука при рекламите,при БГ радио също, по едно време и при Фреш се наблюдаваше това нещо ,но забелязах ,че в момента разликата в нивото на звука е съвсем лека!
Към списъка може да добавим и БНР и Дарик , БНР на 104 0 от Панагюрище е с кофти звук,редовно някой от предавателите на Хоризонт е с различни нива на звука в двата канала, Дарик пък на доста места в страната са с кофти звук и с мързелив технически екип.Дъ Войс е с някакво странно стерео, не мога да го обясня ,но нещо не ме кефи, редовно с дни спира и предавателят на Христо Ботев от Якоруда.
Общо взето никой не го интересува къде и какво звучи и как звучи , важното е да се перат пари, и да има луди рекламодатели.
Иначе това ,че не се споменава за кой град е дадена реклама съм го засичал по доста радиа!
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 31 Окт 2011, 09:49

checho написа:От месец и половина Витоша Варна 92.6 излъчва моно 22.050Hz. Съдейки по факта че от три пратени писма до тях имам нула отговора и нулево решаване на проблема, не им пука за ефира. NRJ като пуснат локалния ефир за да слушам парчета от парчета вместо нереализирано рекламно време, звука е по-тих и моно и ясно си личи кръпката в ефира. Уведомени са от 10 дни и по липсата на отговор или решаване на проблема съдя че явно не съществува грам желание за това, явно не им пука че и малкото им рекламодатели едвам се чуват в ефира на града ни. На други места не знам как е.

Здравейте, checho,

Предполагам, че в разсъжденията Ви засягате само радиостанциите за съвременна музика (т. нар. CHR). Общуването на медиите със слушателите е наистина занемарено.

Когато писах на "BTV Media Group", за да разбера дали радио "PRO FM" ще се трансформира в "bTV Radio", никой не благоволи да отговори на запитването. Отидох на място, в офиса, за да науча какво се случва с любимия ми забавен канал, и зададох директно същия въпрос. Тогава разбрах, че шефовете на екипите държат даже и тях в неведение и извършват голяма част от действията, които ги касаят, зад гърба им. Честният диалог бе захвърлен някъде в обграждащия ги хаос.

Изглежда, че изненадата движи машината в момента. За съжаление, често тя се оказва крайно неприятна както за работниците, така и за слушателите.
checho написа:Също така искам да изкажа наблюдение от качеството на рекламите които прозвучават в ефир. Хората Ви отбягват посланията, уважаеми рекламодатели. Защото ако може да платите един лев за изработка на ужасен спот, Вие бихте платили 50 стотинки с уговорката следващите 50 да ги платите някой си ден като бъдат забравени. В резултат в ефира има отвратителни по смисъл и звучене послания които не оставят никакво впечатление и въздействие. Да не говорим как се споменават адреси или телефони без уточнение на града. Не може такова нещо да има покритие в национален ефир защото ж.к. Младост или ул. Цар Симеон /елементарни примери/ съществуват в доста градове от страната.

Понеже не сте посочил пример, реших аз да го направя.

Рекламата на тунквани вафли "Кармела" гласи следното:
Ти какъв зет си бе, простак такъв, смотаняк! Мамино синче! Какво момиче беше Лилито, на какво заприлича покрай тебе! Опитай с непукизъм два страхотни хрупкави вкуса...
Задачата е да се открие смисъла на този клип.
Решение: От условието разбираме, че тъща се кара на зет си. Оттук произлизат два случая:
1 сл.: Да предположим, че тъщата е права. Тогава зетът изобщо не трябва да си позволява такива сладки удоволствия, а трябва да бъде разумен и да закрепи някак положението в семейството.
2 сл.: Дори тъщата да не е права, необходимо е зетът да разбере причината за нейния гняв и заедно да разрешат проблема, за да може отново да възцари мир в дома.
Отг.: 1 сл.: Няма смисъл
2 сл.: Няма смисъл
checho написа:Ако тук някое радио припознава себе си по име или стил на работа, искам да изразя съболезнования. За мене българското радио е на смъртно легло като медия защото компютъра на старо въртящ някаква плейлиста не е медия. Аз съм на 26 години и имам 8 в активния трудов сектор, вземам заплата от четири числа и ми е обида за интелектуалното и професионално ниво да слушам такъв тип продукция. Пътувайки към работа сутрин по радиото ме питат дали съм си написал домашното, а по NRJ request някакви кретени се обаждат на разлигавената водеща да я свалят в ефир и тя флиртура с тях докато им търси поредния евтин ремикс или долнопробен комерс

И на мен ми е обидно, но някои хора май се мислят за по-велики от нас. Опитват се да ни зарибяват с абсолютни бълвочи. Е, завършвам своя коментар така: Една велика ера за българското радиопредаване си отиде. Амин!
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 31 Окт 2011, 10:31

Качествено радио се прави от качествени хора. Тъпи и алчни собственици и техните посредствени подлоги са основните виновници за трагичното състояние на радиостанциите в България.
Катра ФМ Пловдив е радио, в което един компетентен човек доказва на практика, че и в България може да се прави добро радио. Не всичко е идеално, но в сравнение с другите радиостанции, Катра ФМ няма проблемите, които сте посочили във вашите мнения.
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 31 Окт 2011, 11:35

И аз ще подкрепя мнението на checho.
Очевидно Katra и Power показват как нещата могат да стават и с желание, а не само с пари. Защото уви и аз виждам как хора имащи възможност, цепят стотинката от което директно страда и бизнеса :(
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 31 Окт 2011, 18:12

Относно Витоша - тук бе упоменато, че звукът им на сателита е ужасен (явно си плащат за много нисък битрейт) и поради тази причина навсякъде извън София сигналът е с такова лошо качество.
CHH4
Нов
Нов

Мнениеот CHH4 » 03 Ное 2011, 13:54

GIF написа:Качествено радио се прави от качествени хора. Тъпи и алчни собственици и техните посредствени подлоги са основните виновници за трагичното състояние на радиостанциите в България.
Катра ФМ Пловдив е радио, в което един компетентен човек доказва на практика, че и в България може да се прави добро радио. Не всичко е идеално, но в сравнение с другите радиостанции, Катра ФМ няма проблемите, които сте посочили във вашите мнения.

Напълно съм съгласен с мнението ти. Няма какво повече да добавя, всичко си го казал точно и ясно :)
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 04 Ное 2011, 11:51

:D Не се кахъри пич, имаш 3G, в нета радиа колкото искаш. :D Аз също съм запален радиоманиак, но нямам нерви да слушам българските бози :D Да живее 3G-то и интернетът. :D
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 04 Ное 2011, 14:53

На мен не мисе обръща да нарека радио нещо, което не ползва радио честоти. "Интернет радио" е някакъв оксиморон.
Разликата между радио и интернет радио е като между жена и надуваема кукла (или - жените да си затворят очите - като между секс и чекия)

На checho мога само да кажа, че споделям тъгата му и не знам какво да кажа.
Аватар
prassyo
500+
500+

Мнениеот prassyo » 04 Ное 2011, 20:01

Meloman № 1 написа:Когато писах на "BTV Media Group", за да разбера дали радио "PRO FM" ще се трансформира в "bTV Radio", никой не благоволи да отговори на запитването. Отидох на място, в офиса, за да науча какво се случва с любимия ми забавен канал, и зададох директно същия въпрос. Тогава разбрах, че шефовете на екипите държат даже и тях в неведение и извършват голяма част от действията, които ги касаят, зад гърба им. Честният диалог бе захвърлен някъде в обграждащия ги хаос.

Във форума една година ти обяснявахме какво ще се случи (оказахме се прави), но просто ти предпочиташе да разтягаш локуми и сам да си вярваш. Ще се повторя, но е хубаво да виждаш по- далече от носа си 8)
Аватар
Аспарух
100+
100+

Мнениеот Аспарух » 05 Ное 2011, 11:18

Малко преувеличено ми звучи, че радиата в България са само бълвоч, управлявани от алчни некадърници. Аз имам впечатление, че по-голямата част от радио екипите влагат емоция и лично отношение в програмите, които правят. Естествено, че бизнес логиката е водеща /все пак не са с благотворителна дейност/ и разбира се, че някои са по-добри, но да слагаме всички под общ знаменател е неприемливо и обидно за стремежа на тези колеги, които работят за това ефира да звучи по-добре. За мен те не са никак малко.Например - Тройка на разсъмване, Наградите на БГ радио, Класик ФМ оркестра, сватбите на Романтика, Челюсти на Дарик, Вземи ме вкъщи на Меджик, Да изчезнеш за 60 секунди на Енерджи, Инспектор Енджой, Време за живот на Хоризонт и т.н.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Ное 2011, 11:28

Според мен в радиостанциите има много кадърни хора, подчинени или на недобри програмни директори, или на вкуса на масата, с който така или иначе като комерсиални радиостанции трябва да се съобразяват.
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 06 Апр 2019, 22:42

Не ми харесва, че някои радиа имат 30-40 песни и ги повтарят през час-два а други радиа имат повече песни, но някои песни пак ги повтарят през 2-3 часа. Абсолютно всички станции които съм слушал аз повтарят песните непрекъснато.
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 08 Апр 2019, 11:36

Така като гледам темата е от 2011 г. Не са се променили нещата особенно много относно FM. Единственото което мен ме радва е, че мобилния интернет е с по-добро качество и можеш спокойно да си слушаш онлайн радио в движение.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 08 Апр 2019, 12:49

qwerty1 написа:Не ми харесва, че някои радиа имат 30-40 песни и ги повтарят през час-два а други радиа имат повече песни, но някои песни пак ги повтарят през 2-3 часа. Абсолютно всички станции които съм слушал аз повтарят песните непрекъснато.

При мен са 1200
Аватар
prassyo
500+
500+

Мнениеот prassyo » 09 Апр 2019, 11:34

Добре че изровихте тази тема, за да си дадем сметка, че нещата не само не се променят, но стават още по-зле. Хубавото в цялата работа е, че Гергов, който има най-голяма заслуга за затриването на радио пазара у нас, вече яде горчивите плодове на собствените си схеми. А съдии-изпълнители дебнат отвсякъде, но спасение не се задава никакво. :o
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Апр 2019, 18:05

prassyo написа:Добре че изровихте тази тема, за да си дадем сметка, че нещата не само не се променят, но стават още по-зле. Хубавото в цялата работа е, че Гергов, който има най-голяма заслуга за затриването на радио пазара у нас, вече яде горчивите плодове на собствените си схеми. А съдии-изпълнители дебнат отвсякъде, но спасение не се задава никакво. :o

само да е той проблема
Джорджи™
500+
500+

Мнениеот Джорджи™ » 10 Апр 2019, 01:01

ЖОРО написа:само да е той проблема

Така е, 1989-1990 г. някои лица продават цялата държава България на дявола и от тогава насетне само разруха... Както няма Донецка и Луганска държави, така няма да има и Българска държава след години. Въпросът е към коя съседка или съседки ще се прехвърлят областите.

Назад към