пиратско радио

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Re: пиратско радио

Мнениеот m3gab0y » 11 Сеп 2013, 17:07

Не е задължително. Достатъчно е да излезнеш с 40 децибела пред блока си ;)
Това няма как да стане, освен ако не държиш рутер от висок клас на прозореца си заедно със насочена антена и то от 1-2 етаж. Обикновенно навън пред къщите/блоковете рутерите са около 8-20 дб. Много рядко скачат над толкова ако са легални и то само при горенаписаните условия и за много малко разстояние (около 10 метра от антената).

По-интересното е, когато ползваш ФМ трансмитер от 100mW в колата си (доста от тези за около 30+лв са такива) и си паркирал пред хипермаркета и си го забравил включен и на връщане от пазара те посрещат с буса и патрулка паркирани пред колата :Clap :Devil
Бях свидетел на 2 такива изцепки пред Кауфланд.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 11 Сеп 2013, 17:57

Stani написа:Имам такъв предавател,100mw, с стереокодер и покривам 500 метра, но за 4 километра малко ме съмнява,трябва да е поне 1 ват.

Кой тип предавател е, дали може по лично съобщение да ми пратиш схема да го видя?
secet
100+
100+

Мнениеот secet » 11 Сеп 2013, 18:43

Тези хора нямат ли си по важна работа, та са тръгнали да преследват някой за това, че излъчва нещо дето се чува на няколко метра около него? :D Сигурно следят непрекъснато ефира и ако се появи нещо необичайно - веднага проследяват откъде идва сигнала и наказват човека. Явно това е най-големият проблем на бългаските медии. И как така все се намират и злобари дето да те изпеят?
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 11 Сеп 2013, 19:00

НЕ! Но това се умо-болни доносници
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 11 Сеп 2013, 19:12

Това е големият проблем на държавата - да има по-малко медии, по възможност само държавни, за да може по-лесно да се промиват мозъци. Колкото повече телевизии и радиа има, толкова повече пари за пропаганда са необходими.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 11 Сеп 2013, 19:19

Георги01 написа:
Stani написа:Имам такъв предавател,100mw, с стереокодер и покривам 500 метра, но за 4 километра малко ме съмнява,трябва да е поне 1 ват.

Кой тип предавател е, дали може по лично съобщение да ми пратиш схема да го видя?

Нищо особено не е,един транзисторен генератор и вч стъпало след него,стереокодерът е генератор 38кнз,нч исилвател с два транзистора от изходът на вторият подавам сигналът обратно на базата на първият през два последователно свързани кондензатори 10nf,220nf.Каналите ,ляв и десен,се смесват през съпротивления 6к и се пдават на колекторът на вторият транзисто на стереокодерът. Става стерео но затихването между каналите е малко и за това съм решил да му сложа готов стереокодер или да го направя с ИС. Нямам възможност да ти я пратя защото я нямам качена на компа.
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 11 Сеп 2013, 20:00

от опит, предавател с осцилатор и ВФ усилвател има около 20-30mW. За това ме интересува схемата, ако не ти е проблем да ми пратиш съобщение.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 11 Сеп 2013, 20:37

Сехмата не е на електронен носител и няма как да стане.
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 12 Сеп 2013, 00:56

еми направи снимка с телефона :D ок как и да е, кой транзистор е генератор и кой транзистор е VF усилвател? Мисля, които са маркировките
mezo
Нов
Нов

А законно ли е?

Мнениеот mezo » 05 Фев 2014, 15:31

Здравейте на всички,бих искал да попитам ето този: http://panda-bg.com/product.php?lang=bg&code=435762 предавател мога ли да го използвам без да имам проблеми с КРС или СЕМ изчетох почти целия форум за радио и също така законът за радио и телевизия,но нещо не мога да преценя.И за това реших да се обърна към специалистите.Благодаря ви за вниманието и се извинявам ако съм направил нещо грешно.Благодаря ви много и успешна седмица! :)
Мартин Иванов 14г. Бургас
Website: http://www.spacesavior.webs.com
:) :D
Аватар
Stani
1000+
1000+

Re: А законно ли е?

Мнениеот Stani » 05 Фев 2014, 15:46

Ако излъчва в рамките на жилището ти е законно,но ако се чува доста по далеч,а гледам,че му дават до 200м.си е незаконно и можеш да си имаш неприятностти с КРС.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 05 Фев 2014, 18:26

Радиомикрофонът с един транзистор и захранване до 3 V е с много малка мощност и не нарушава законите. Препоръчвам да се използва извън FM обхвата (например на 87 MHz) за да не "пречи" на съседите. Ще се наложи малко разширяване на обхвата, което за приемниците с аналогови скали става лесно.
mezo
Нов
Нов

Мнениеот mezo » 05 Фев 2014, 20:04

Добрее,значи че този: http://panda-bg.com/product.php?lang=bg&code=435713 е законен а този: http://panda-bg.com/product.php?lang=bg&code=435762 е незаконен понеже работи на 9V,но и двата имат един и същи обхват до 200м.

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходния пост
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 05 Фев 2014, 20:28

Диапазона 200м има повече рекламен характер ( освен ако не свържеш предавателя и приемника с кабел ) :) . Ползвай спокойно , който и да е от двата кита.
mezo
Нов
Нов

Мнениеот mezo » 05 Фев 2014, 20:56

СУПЕР значи да не се тревожа,че ще ме посети бусчето с антенките. :Bounce Че не ми се плаща глоба за едното 5лв. :D

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходния пост
Аватар
origo
Нов
Нов

Мнениеот origo » 06 Фев 2014, 13:45

Ами отговорността е твоя, няма еднозначен отговор на въпроса ти. По закон разрешената мощност на излъчване в евросъюза е 50 nW (нано вата) за УКВ диапазона. Това е точно 5 метра покритие на открито :) радиомикрофоните покриват към 20 метра минимум, вероятно изходната мощност е доста под миливат, но със сигурност поне на порядък над безумно ниската разрешена мощност. Попринцип КРС няма да те посетят по интуиция или при рутинна проверка, може да те посетят ако получат сигнал от някъде че нещо се смущава. Т.е. ако се намираш близо до таксиджийска диспечерска станция или някакъв друг вид съоръжение, и без да знаеш предавателчето излъчва някой хармоник който смущава работата на съответното съоръжение, със сигурност ще дойдат да търсят проблема и ще те открият. Ако обаче не си близо до такива неща, и не излъчваш хармоници които да смущават на съседа чалгарската радиостанция, или на другия съсед телевизия "Планета" няма причини да си мислиш че някой ще те набара. Не знам каква ти е идеята с въпросното предавателче и къде искаш да предаваш, ако е за рамките на един апартамент е ОК. Сложи достатъчно къс проводник за антена за да не покриваш много повече от апартамента, примерно не повече от 2 етажа под и над теб трябва вече да не може да се приеме никакъв сигнал. Извън блока задължително не трябва нищо да се хваща, или почти нищо, и нямаш поводи за притеснение. Остава пак малка възможност някой съсед да набара твоето излъчване, да се заслуша, да разбере примерно че е пиратско, и да реши да информира съответните органи, тогава отново чакаш гости, но вероятността да се случи е много малка. Успокоително също е това че за тази мощност е изключително малко вероятно дори да дойдат да те глобят, но там вече не се знае. Ако предаваш на село в къща с дворче, със сигурност нямаш поводи за притеснение, докато сигнала не напуска твоя имот, всичко е наред, нали знаеш ефира в твоя имот си е твой и можеш да излъчваш законно с каквато си искаш мощност при която сигнала е по-малък от шума, извън имота ти. Ако притежаваш остров, за теб законната мощност ще бъде над 100 вата :) Та както и да е, използвай предавателчето но с едно на ум.
mezo
Нов
Нов

Мнениеот mezo » 06 Фев 2014, 17:22

Много благодаря антената от 50 см. стана на 10см. и тествах радиото и понеже жевея на последният 7-ми етаж слязох с асансьора и някъде около 3-тия етаж радиото отчете права линия.Радиото се простира на около 30м.от блока.Това се надявам че няма да ми създаде проблеми. :)
Последна промяна 1 на mezo, променена общо 6 пъти
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 06 Фев 2014, 19:05

mezo написа:Здравейте на всички,бих искал да попитам ето този: http://panda-bg.com/product.php?lang=bg&code=435762 предавател мога ли да го използвам без да имам проблеми с КРС или СЕМ изчетох почти целия форум за радио и също така законът за радио и телевизия,но нещо не мога да преценя.И за това реших да се обърна към специалистите.Благодаря ви за вниманието и се извинявам ако съм направил нещо грешно.Благодаря ви много и успешна седмица! :)

Нямаш проблеми, стига да не излъчваш някакви тотални простотии. Ако идеята ти е да прехвърлиш звука от едната стая в другата - няма да имаш проблеми, само избягвай външна антена и не го оставяй на прозореца си. Така обхвата реално е около 10 метра и няма кой да те чуе за да ти напраави проблем >:D .

По смисъла на закона е 5mW но и той е разтегливо понятие и за такъв предавател не вярвам да си губят времето дори. Познавам хора с доста по-"сериозно" покритие (1-2 входа в блок или 4 къщи в махала) които си лъчат от години вече и пак не са им правили проблеми.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
mezo
Нов
Нов

Мнениеот mezo » 06 Фев 2014, 20:06

Амии мисля да пускам музика подобна на тази от Радио 1 малко класика малко рокендрол :Drunk .30-те метра от блока не са проблем мисля...СУПЕР :)
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 07 Фев 2014, 10:59

По добре си вземи един трансмитер за кола с аудио вход така ще излъчваш стерео,много по добра работа ще ти върши а и честотно е стабилизиран и няма да "сновеш" из ефира освен това и хармониците при него са много слаби,така ще си сигорен,че няма да се натрисаш в нечия честота.
PS:"сновеш''- ''разхождаш".

Назад към