Кога БНР ще реформира музикална редакция?

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
prassyo
100+
100+

Кога БНР ще реформира музикална редакция?

Мнениеот prassyo » 06 Дек 2012, 20:26

Повдигам тази тема, защото ми писна сутрин, пък и не само тогава, да слушам или рок или някакви сдухани никому неизвестни песни.

Чудя се дали ще стигнем румънците в това отношение? Там вече от години основната програма на държавното радио излъчва хитове.

При нас е нещо нормално да чуеш толкова умрало парче сутрин, че колкото и да ти се иска да слушаш Хоризонт, сменяш честотата.

Има и други интересни случаи - между неизвестните и тъпи песни, ще пуснат и нещо италианско, ще имаме и френско (критерят за излъчване определно е само езикът).

Примери за натрупване на много неизвестни песни колкото си искате! Та се чудя, не ли по добре, БНР малко да поизметат мухала от музикалнта редакция и да вземе да се направи нещо Хоризонт да звучи поне малко по-хомогенно и да се сложи край на безумията.

Ако музиката е толкова качествена колкото и новините им, нещата ще са много по-добре, поне според мен.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Re: Кога БНР ще реформира музикална редакция?

Мнениеот ogibo » 06 Дек 2012, 20:40

Чесно казано рядко слушам Хоризонт, но си мисля че те ако не излъчват тази музика тогава кой!?! Ето ти не харесваш рок, а аз слушам предимно такава музика. Харесвам и италянска естрада. На Хорезонт това им е работата, да имаза всеки по нещо. Имай предвид че все още има места където само те се чуват.
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 06 Дек 2012, 20:51

prassyo написа:Повдигам тази тема, защото ми писна сутрин, пък и не само тогава, да слушам или рок или някакви сдухани никому неизвестни песни.

Чудя се дали ще стигнем румънците в това отношение? Там вече от години основната програма на държавното радио излъчва хитове.

При нас е нещо нормално да чуеш толкова умрало парче сутрин, че колкото и да ти се иска да слушаш Хоризонт, сменяш честотата.

Има и други интересни случаи - между неизвестните и тъпи песни, ще пуснат и нещо италианско, ще имаме и френско (критерят за излъчване определно е само езикът).

Примери за натрупване на много неизвестни песни колкото си искате! Та се чудя, не ли по добре, БНР малко да поизметат мухала от музикалнта редакция и да вземе да се направи нещо Хоризонт да звучи поне малко по-хомогенно и да се сложи край на безумията.

Ако музиката е толкова качествена колкото и новините им, нещата ще са много по-добре, поне според мен.
Ти твърдиш, че само хитовата музика е музика, така ли? Мисля, че музикалните редактори в БНР, поне от моите наблюдения, са истински професионалисти, със завършено висше образование в тази област и следователно си вършат чудесно работата, щом са там.

"Танци по никое време" е една впечатляваща танцувална поредица, която предлага нещо различно, нещо, което няма да чуеш другаде. Ето един плейлист от късната пролет на тази година, за да се убедите, че съм прав.
1. Master Blaster – “Let’s Get Mad”
2. Laidback Luke & Example – “Natural Disaster”
3. Dj Fait – “When Will I”
4. Laurent Delkiet & Jenna Donnely - “Taking Me Over”
5. Disco Tronic – “True Faith”
6. Crew 7 & Soul Brothers – “Bad Boys”
7. Megastylez – “Take Back the Dancefloor”
8. Katie Jewels – “Come Again”
9. “Friday Night”
10. Paris Encore – “The Lion Sleeps Tonight”
11. Real McCoy – “Another Night”
12. Gossip – “Perfect World”
13. B-a-d-b-o-y – “Take Me Away”
14. Dj Sanny J – “Alergria”
Е, това да сте го засичали по друга радиостанция? Авторът на предаването, Йордан Георгиев, е съставител и на "Музикална стълбица" (с повече от четиридесетгодишна история). Той е първият радио- и дисководещ в България и продължава да съчетава тези дейности.
Тома Спространов е известен с "Пулсиращи ноти", също емблематична фигура в БНР. Завършил е специалност, свързана с музиката, и преподава в университет. За съжаление не съм запознат с подробностите.
Аватар
expert
100+
100+

Мнениеот expert » 06 Дек 2012, 22:41

На мен музиката по БНР ми харесва, можеш да чуеш както нещо познато, така и нещо за първи път, което звучи не по-лошо от разните прехвалени т.н хитове, проблема е друг - не че разбирам (може и да греша), но ми се струва, че екипът, реализиращ дадено предаване, е прекалено раздут, 4-5 човека са доста за едно едночасово предаване...
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 06 Дек 2012, 22:51

expert написа:екипът, реализиращ дадено предаване, е прекалено раздут, 4-5 човека са доста за едно едночасово предаване...

За n-часово предаване работят минимум двама души - водещ и тон-режиьор. Това е само ако водещият е и музикален редактор. В противен случай стават трима. Ако е публицистично предаване, е нужен и редактор на текстовата част. Излиза, че не са толкова много, колкото смяташ.
Изключение е само "Music Point", глътката свеж въздух в ефира, която обаче е прекалено ограничена до англоговорящите народи. Как да е, там Младен Петков е водещ зад пулт и отговорник за подбора.
Камен
Нов
Нов

Мнениеот Камен » 06 Дек 2012, 23:31

Тук ставаме шест рамена (звезда? :) ) с Meloman и ogibo - смятам, че изборът на музика по БНР е чудесен и много по-шарен и интересен от при мнозинството радиостанции. Ако желаете хитова музика, има много станции, които са фокусирани само натам и към отявления комерс.
Изображение
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 07 Дек 2012, 09:34

Аз пък слушам Хоризонт, основно заради доближаването му най-много до talk-формата и естествено предпочитам да е с по-малко музика, но рядко се е случвало да го сменя, защото не ми харесва някоя песен.
Разбирам, че песните ги пускат за да си поемат дъх водещите и техните гости (говоря за сутрешните предавания, не за музикалните от 15:15 часа).
Смятам, че музикалните редактори в Хоризонт си вършат работата перфектно.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 07 Дек 2012, 12:51

Meloman № 1 написа:музикалните редактори в БНР... са ...със завършено висше образование в тази област

Тук е добре да уточним, че в НМА има 3 факултета:
- Теоретико?композиторски и диригентски
- Инструментален
- Вокален
Всъщност къде се обучават те и висше ли е образованието?
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 07 Дек 2012, 14:51

Историята помни в музикална редакция на БНР (в т.ч. "Хоризонт") да са били назначавани хора с английска филология (вече не работи там), с немска филология (още работи там), с агрономство (още работи И там), завършили ХТМУ (преди ВХТИ) и какво ли още не. Но не това искам да ми е основният мотив да пиша в темата, а именно:
- да, има много закостенелост;
- да, разплаквал съм музикална редакторка, след като свалих от програма в последния момент материал за зоологическата градина (проблемен!), понеже беше заредила детска песничка за Ежко Бежко след него, защото "музиката трябвало да отговаря на тематиката на материалите" (всякакви мои доводи, че тя не е слушала материала и не знае за какво става въпрос в него, не можаха да я сломят... накрая материалът просто падна, за да й покажа, че аз съм по-голям инат от нея, а тя, понеже продължаваше да вярва до умопомрачение, че "музиката трябва да отговаря на тематиката", дори не се сети на пук да пусне детската песничка... накрая успях само да я попитам: "Ако има материал за каменната кариера край Долно Нанагорнище, "Камъните падат" ли ще ми пуснеш?!", а тя ми се разсърди и няколко месеца не ми говори);
- тая сутрин слушах "Хр. Ботев". След разговор с М. Минков за проблемите на Македония със съседите, пуснаха Каролина Гочева с песента й за "Евровизия" преди няколко години. Слава Богу, върза се...

И въпреки това!
Смятам и твърдя (и с още по-голям инат, от описания по-горе, съм готов да отстоявам мнението си!), че в БНР музикалната линия е на изключително високопрофесионално ниво, в сравнение с частните радиостанции! От една страна - като интонационно разнообразие, от втора - като жанрово и езиково разнообразие. Комуто не харесва - има още една камара радиостанции, никой никого не задължава да слуша БНР. Ако пък иска да чуе новини и публицистика между музиката, която му харесва - със същата жар, с която наставлява БНР да си сменят музикалните редактори, много моля, да се обърне към музикалните радиостанции да започнат да му излъчват новини и публицистика!
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 07 Дек 2012, 15:39

Нали така неизвестните песни стават известни като ги слушаме редовно по радио с многохилядна алдитория.
Аватар
prassyo
100+
100+

Мнениеот prassyo » 07 Дек 2012, 20:24

Bobi MW написа:Нали така неизвестните песни стават известни като ги слушаме редовно по радио с многохилядна алдитория.

Проблемът е, че няма как да я слушаме редовно! Днес е прозвучала, просто защото на лелката ? се е вкиснало зелето и цялата вселена и пречи, та затова решила да пусне нещо от диска, който е с червена обложка като полото ? днес. Там понятие като ротация, не мисля, че се ползва.

Много често криятерият, за да се пусне песен е "бъзричка е, те по-младите харесват такива" и други подобни.

Мнението на 747 ме радва, ясно е, че човекът знае за какво става дума, за разлика от повечето драскачи.
А какво да кажем за пенсионери музикални редактори, които още заемат щат, на кайто може да бъде назначен някой по-млад, пък бил той и поредният неуспял музикант от НМА?

Просто БНР си плаче за смяна на поколенията!
radio 100
Нов
Нов

Мнениеот radio 100 » 27 Сеп 2017, 04:55

Kогато в БНР се опита да вземе професионалисти а не "пазачи" на летохранилището в село Боровец и когато спре да върви по свирката на дадена партия., За това трябва да се смени манталитета!
radio 100
Нов
Нов

Мнениеот radio 100 » 27 Сеп 2017, 05:03

Да добавя , когато м.рредактор спре да пуска Данчо Мъката 2 ефирни часа на ден!
fan_radio
100+
100+

Мнениеот fan_radio » 27 Сеп 2017, 22:16

Супер! От 2012 до 2017 постовете звучат като от поредни дни...
Може този през 2022 да е друг. Най-накрая старите музикални редактори си отидоха... Тогава и слушателите на БНР вече ще са малцина.
Жалко.
Аватар
Джорджи™
100+
100+

Мнениеот Джорджи™ » 27 Сеп 2017, 22:47

село Боровец

Боровец е курортен комплекс, к.к. Боровец, а не село!
Аватар
viliqnko.petkov
100+
100+

Мнениеот viliqnko.petkov » 28 Сеп 2017, 08:46

БНР спада надолу, въпреки лидерството на какви ли не Енърджи, Мреш и други такива. Националното радио трябва да се задейства!
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 28 Сеп 2017, 11:29

Музиката по програма Хоризонт звучи еднотипно, макар да подбират песни от различни жанрове. Как го правят? :Blink
минстрел
Нов
Нов

Мнениеот минстрел » 28 Сеп 2017, 16:35

Джорджи™ написа:
село Боровец

Боровец е курортен комплекс, к.к. Боровец, а не село!

Край Ямбол също има малък парк с име Боровец.

Назад към