Пълно заглушаване на националните медии

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Xemyc
100+
100+

Мнениеот Xemyc » 31 Юли 2006, 00:06

Тази вечер (неделя) в 20.00 часа тръгнах от Бургас през Средец за Ямбол. В същия час започна и финала - Левски - ЦСКА. Викам си ще го слушам по радиото. Началния сигнал го чух в квартал Меден Рудник. И всичко трая 3-4 минути. На 5-6 км. след Бургас вече мач нямаше. До Средец ни Хоризонт, ни Дарик - само турски станции идеално чисто с RDS. Хоризонт го търсих на честотите на Еделвайс, Приморско, Айтос, Карандила - няма и няма. Дарик - на Бургас и Карндила. Гонг въобще не го потърсих. До Средец на 2 пъти за по 30 секунди чух българска реч, а чак в Средец чух и резултат. Малко след това турските заглъхнаха здраво и националните най-после надделяха.

Недоумявам защо на 50 км. от границата няма бълг. национални програми. Какво да говорим за малките частни с по 200-300 вата.
Ами тези хора които живеят около Малко Търново, на юг от Средец, Болярово, Елхово - кога ще чуят българска реч? :(
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 31 Юли 2006, 11:23

Това е било спорадично приемане.Когато пътувам за морето от там ми е пътят и “Хоризонт” никога не се е губел.
Аватар
Radiofen
100+
100+

Мнениеот Radiofen » 17 Авг 2006, 23:13

Аз по това трасе също винаги съм имал много стабилен "Хоризонт" от Еделвайс на 102.5, който постепенно отстъпва на Карандила (87.6), долавял се е също и Шейновец на 99.7.
Що се отнася до по на юг, в Странджа, там се разчита преди всичко на 102.5, а в во южните краища и Малко Търново, Махиада доминира на 90.0, 92.0, 94.5. Слушал съм много качествена класическа музика на 92.0 -- може би там програмата е насоченост към сериозната музика...
Почти навсякъде, където пътувам, съм с радио, независимо дали в колата или в раницата.
Изображение Изображение Изображение
Anonymous

Re: Пълно заглушаване на националните медии

Мнениеот Anonymous » 18 Авг 2006, 09:03

[quote=""Xemyc""]

Недоумявам защо на 50 км. от границата няма бълг. национални програми. Какво да говорим за малките частни с по 200-300 вата.
Ами тези хора които живеят около Малко Търново, на юг от Средец, Болярово, Елхово - кога ще чуят българска реч? :([/quote]

ti kakvo si se zagrijil za horata ot Elhovo i Boliarovo, slushat si bulgarska rech, ne se pritesniavay. Vsichko , koeto si pisal e SILNO preuvelicheno.
Liatno vreme e taka s turskite radiostancii.

Nedoumiavash zashto na 50 km ne se hvashtat bulgarski stancii sled granicata? SIGUREEEEEEEEEEN LI SI???????????????

Kato minesh Kapitan Andreevo i vlezesh v Turcia, dori i SLED ODRIN hvashtash:
94.9 BOTEV
99.7 HORiZONT
104 DARiK

Kato minesh Kalotina i vlezesh v srpsko... programa HOrizont na 101.4 se hvashta dosta navutres, sled Pirot i Caribrod (Dimitrovgrad demek).

Rusenski i vidinski radiostancii se hvashtat v yujna Romania.

102.3 Horizont Belogradchik obluchva severozapadna Serbia i yugozapadna Romania. Tova e absolutno normalno. I stiga s tia preuvelichenia i REVANE.

Normalno e blizo do granica da hvashtame susedski radiostancii, normalno e i te da ni hvashtat. Mejdu BG kurorti i TR ima MORE! nyama relef i planini, zatova se hvashtat tolkova dobre tehnite stancii. Mnogo chesto na edinia den ima MNOGO turski stancii, a na drugia den moje da niama dori i 2-3 na skalata. Zavisi i ot vremeto. Na more kato hodya vinagi nabludavam tezi neshta i vsichko si e v ramkite na normalnoto.

Zagrijil se nashia za "bednite horica" deto ne slushali BG rech.
Ayde popitay gi bednite horiza ot Boliarovo i Elhovo dali ne slushat BG rech?
Anonymous

Мнениеот Anonymous » 18 Авг 2006, 09:53

[quote=""Anonymous""][quote=""Xemyc""]

Ами тези хора които живеят около Малко Търново, на юг от Средец, Болярово, Елхово - кога ще чуят българска реч? :([/quote]

ti kakvo si se zagrijil za horata ot Elhovo i Boliarovo, slushat si bulgarska rech, ne se pritesniavay. Vsichko , koeto si pisal e SILNO preuvelicheno.
Liatno vreme e taka s turskite radiostancii.

Nedoumiavash zashto na 50 km ne se hvashtat bulgarski stancii sled granicata? SIGUREEEEEEEEEEN LI SI???????????????

Kato minesh Kapitan Andreevo i vlezesh v Turcia, dori i SLED ODRIN hvashtash:
94.9 BOTEV
99.7 HORiZONT
104 DARiK

Kato minesh Kalotina i vlezesh v srpsko... programa HOrizont na 101.4 se hvashta dosta navutres, sled Pirot i Caribrod (Dimitrovgrad demek).

Rusenski i vidinski radiostancii se hvashtat v yujna Romania.

102.3 Horizont Belogradchik obluchva severozapadna Serbia i yugozapadna Romania. Tova e absolutno normalno. I stiga s tia preuvelichenia i REVANE.

Normalno e blizo do granica da hvashtame susedski radiostancii, normalno e i te da ni hvashtat. Mejdu BG kurorti i TR ima MORE! nyama relef i planini, zatova se hvashtat tolkova dobre tehnite stancii. Mnogo chesto na edinia den ima MNOGO turski stancii, a na drugia den moje da niama dori i 2-3 na skalata. Zavisi i ot vremeto. Na more kato hodya vinagi nabludavam tezi neshta i vsichko si e v ramkite na normalnoto.

Zagrijil se nashia za "bednite horica" deto ne slushali BG rech.
Ayde popitay gi bednite horiza ot Boliarovo i Elhovo dali ne slushat BG rech?[/quote]
Anonymous

Мнениеот Anonymous » 18 Авг 2006, 11:47

Усещам, че нещо май не се разбираме и не говорим на един език :shock:

Предавателите монтирани на Белоградчик, Орелек, Шейновец, Снежанка, Русе.... са на високи точки около и над 1000 м, на по 10-20 км. от външната ни граница и излъчват с кW мощност. Съвсем нормално е да се чуват на 30-50 км. в съседните страни.

А как е по българо-турската граница? Шейновец - добре. И после през Тополовград, Елхово, Болярово, Средец, М. Търново та чак до Ахтопол и Синеморец да виждате поне 1 предавател да прилича на по-горе изброените? Най-близките - Карандила и Еделвайс са на по-80-100км. от границата. Други - по-наблизо мощни няма! В по-горе изброените градчета и села с кола се приемат няколко от националните от по няколко места. Но полето им е слабо. И с джобно радио, домашен радио- касетофон-CD... българските национални програми излизат трудно или въобще ги няма. А с някой от модерните - GSM с радио, MP3 с радио и т.н. да не говорим. В нито едно от тези места частни радиостанции няма. Е какво да си пуснат българско тогава хората живеещи там?

А дали има турски ли? Има и то винаги - без значение дали е лято, зима, ден, нощ и т. н. На 25 км. от България на 1000 м. над морето има 3 предаателя на турското национално радио излъчващи всеки с по 30 kW. http://www.myradiobase.de/fmscan/ml.php?x=8000202 - 90.0; 92.0; 94.5. Това е само най близкия. Няма да пиша за другите.

Ето ви и още данни за няколко града: Последната колона казва нужното: над 45 - 50db - уверено приемане в кола, над 65-70db добро приемане в домашни условия. На места има и грешки.

Елхово: http://www.myradiobase.de/fmscan/main.php
Болярово: http://www.myradiobase.de/fmscan/main.php
Средец: http://www.myradiobase.de/fmscan/main.php
Царево: http://www.myradiobase.de/fmscan/main.php
За Малко Търново и Синеморец за сега не намерих данни.

На повечето от тези места бълг. програми са по-слаби или съизмерими с турските. А нива над 65-70 db. с бг програми няма! Ето за това говоря.
А лятото като помогнат и прохожденията..... ясно е какво става.
Аватар
Xemyc
100+
100+

Мнениеот Xemyc » 18 Авг 2006, 11:49

По-горе бях аз. Забравих да се регистрирам.
Sory. :wink:
Аватар
Radiofen
100+
100+

Мнениеот Radiofen » 18 Авг 2006, 14:43

[quote=""Anonymous""]
Ето ви и още данни за няколко града: Последната колона казва нужното: над 45 - 50db - уверено приемане в кола, над 65-70db добро приемане в домашни условия. На места има и грешки.

Елхово: http://www.myradiobase.de/fmscan/main.php
Болярово: http://www.myradiobase.de/fmscan/main.php
Средец: http://www.myradiobase.de/fmscan/main.php
Царево: http://www.myradiobase.de/fmscan/main.php
За Малко Търново и Синеморец за сега не намерих данни.

На повечето от тези места бълг. програми са по-слаби или съизмерими с турските. А нива над 65-70 db. с бг програми няма! Ето за това говоря.
А лятото като помогнат и прохожденията..... ясно е какво става.[/quote]

Хемус, тези данни са правени по чисто теоретичен метод, при който не са взети предвид реални условия като особености на релефа, мощността и висачината на предавателите и т.н. А навлизането на турските сигнали дълбоко в наша територия се дължи основно на това, че на тези честоти няма силни наши станции. Аз примерно, ако съм отговорен човек, който раздава честотите, хайде, без да пипам мощностите дори, бих наредил на съвсем други честоти и програмите на Еделвайс, и на Карандила, и на Шейновец, и на Снежанка, и на Орелек...
Друг куриоз: :off: Миналата година бях на къмпинг Арапя, в ниската част. И там на телевизора можех да гледам само сигнала от Еделвайс: Канал 1 на 7 канал, БТВ на 26, но не и от Царево или Приморско, които са доста по-близо, но с невъзможно анемични мощности... (извинявам се за отклонението)
А от predavatel.com научавам, че се предвижда да започне излъчване на Дарик радио от връх Папия, който е един от високите странджански върхове (502 м, мисля че беше) и се намира на много стратегическо положение между Царево и Ахтопол. Азнамирам това решение за много разумно! :good:
А защо да не се помисли и за качването на Папия и на националните радиа и телевизии?
:alabala:
Почти навсякъде, където пътувам, съм с радио, независимо дали в колата или в раницата.
Аватар
Xemyc
100+
100+

Мнениеот Xemyc » 19 Авг 2006, 13:28

Radiofen, прав си че това са само теоретични данни, неотчитащи много фактори, а и аз лично съм намирал много грешки в този сайт. Но това е горе-долу най-добрия източник който съм намирал досега.

Исках само да акцентирам за липсата на мощни предаватели по българо-турската ни граница. Ако са на близки до турските честоти ще се постигнат 2 ефекта: нормално (уверено) покрити на бълг. територия близо до границара със сигнал на нац. радио и ТВ програми и частино блокиране на турските. Ако са на далечни честоти - то поне само първия ефект. А сега - ни едното-ни другото.
Аватар
Radiofen
100+
100+

Мнениеот Radiofen » 23 Авг 2006, 16:29

Шопов

БЪЛГАРИ ЛИ СМЕ?!

Мнениеот Шопов » 25 Авг 2006, 00:17

Докога ще търпим някакви чужди радиостанции да заглушават нашата реч,нашата музика,въобще БЪЛГАРИЯ????Ако знаеха нашите
патриоти-Васил Левски,Христо Ботев,Г.С.Раковски и още знайни и
незнайни герои...Дано този път СЕМ не се затвори очите![size=18px][/size][size=12px][/size]
Anonymous

Мнениеот Anonymous » 25 Авг 2006, 00:55

aaйде още един с патетичните лозунги! Стига бе хора, пишете рационално.
Tricky

Това не е България

Мнениеот Tricky » 07 Сеп 2006, 17:30

През лятото посетих южното ни черноморие за няколко дни всяка вечер бях подложен на тормоза да слушам турски станции.Нито едно от любимите ми радиа не можеше да се хване.Това не е България.За съжаление никой не може да направи ниощо по въпроса и както пише в сайта "...това продължава вече 15 години..".Е,ами така ли не се намери един човек с малко повече техника за да заглуши всички тези сигнали и турски фолклор.Причината не е в ефекта "сандвич" ,а ако е защо ние винаги сме посредата.
Anonymous

Мнениеот Anonymous » 14 Сеп 2006, 20:38

Zdraveite i ot men

dosta 4esto mi se nalaga da putyvam ot Sofia za Burgas pred Yambol i Sredec

i moga da kaja 4e vsi4ko e Vqrno

Tyrskite stancii po4vat da zaglu6avat BG- stanciite malko sled Sliven

i e po4ti nevuzmojno da se hvane BG-stanciq

Rqdko se poqvqva slivenskoto radio

a za y4astyka Yambol Sredec da ne govorim
tam nqma nikakvo BG-radio

Dano se opravi skoro tozi yjas
i dobre 4e imam v kolata MP3-kasetofon ta pone slu6am ne6to svqstno
Аватар
luzius
100+
100+

Мнениеот luzius » 15 Сеп 2006, 14:28

Не че не съм съгласен с темата, но видях, поста на колегата, който е бил "подложен на тормоза" да слуша турски радиостанции. Че кой слуша радио като ходи на море?!?!?!?! :shock: Има къде, къде по-инетересни занимания.
lasgo

Мнениеот lasgo » 30 Сеп 2006, 18:28

Вие говорите за радио.А за телевизия?То е ужасно тук в Ямбол.Цели три са турските телевизии,а една от тях много здраво заглушава CTN :mad: Нищо против тях нямам,ама поне да не заглушават българските :alabala:
Аватар
joro78
100+
100+

Мнениеот joro78 » 31 Мар 2007, 22:19

През лятото турските радио и тв станции достигат и до Варна. С нормална антена насочена към РРС "Джанавара" се ловят до 10 турски тв със сравнително добро качество. Радостно е че не заглушават българските както преди 10 години но ги има. А това че в района на Странджа трудно се лови българско радио е вярно. И аз го забелязах когато миналото лято бях на екскурзия по тези места с уникална  природа. По възрастните хора с носталгия си спомнят времето когато са работили радиоточките, които поради някакви нормативни неуредици  са спрени.
То тука е така!
Аватар
gacobaco
100+
100+

Мнениеот gacobaco » 01 Апр 2007, 10:34

neznam kolko e slab signala no HORIZONT go hva6tam v mazeto bez antena! :up
MOrocco for ever,im your fried chahine,thank you......
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 01 Апр 2007, 12:10

gacobaco написа:neznam kolko e slab signala no HORIZONT go hva6tam v mazeto bez antena! :up

То оставаше и да не го хващаш:
РРТС Копитото, 10 KW, HORIZONT
Аватар
Nasko_Bs
100+
100+

Мнениеот Nasko_Bs » 27 Апр 2010, 18:22

Днес бях за няколко часа в Малко Търново , след като направи скан , забеляза някакво турско радио , което мажеше яко Христо Ботев на 91.7 . Единствено рдс-а напомняше , че е Христо Ботев . Др. което ми направи впечатление беше отличния сигнал на сравнително новата за нас честота на ТРТ3 103.6.Това ме наведе на мисълта , че турците може да са си пуснали нови предаватели на Странджа и единия омишлено да е на 91.7 . :o

Назад към