Излъчвания в FM обхват 65,8 - 74 MHz

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Re: Излъчвания в FM обхват 65,8 - 74 MHz

Мнениеот Kwazimodo » 11 Мар 2010, 21:01

Lupus написа:
Kwazimodo написа:
Lupus написа:
.......
Ама все пак си мисля, че имам понятие от това, което правя - преди много години по учебна практика съм правил спойки по платките на първите български транзистори марка "Ехо" /СВ + ДВ/ :)
Май се съдрахме от ъфтопици .. :)

Чест и почитания, ако това е вярно! Защото първия си транзисторен приемник "Ехо" получих като награда за първо място в републиканска математическа олимпиада 1965г. И до сега си го пазя като скъп спомен!

Вярно е :) Правеха ги с едни бели и светло-жълти /по-късно и с черни/ кутии, в кафяв кожен калъф с дълга каишка, да може да се носи през рамо :-)
А като се върна още по-назад, се сещам че като деца правихме "детекторни приемници" от диод, бобина, батерия и телефонен капсул... :-)
Радиослушател :)
Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 11 Мар 2010, 21:18

Lupus написа:
Велев написа:По простата причина, че спечелилите лицензии за този обхват трябва да предлагат на аудиторията и по един безплатен приемник :D :D :D

А ти сигурен ли си, че дават лицензи за този обхват? :D

Дават да, просто трябва да се съберат минимум 15 заинт. лица, (което няма как да стане) за да стартира конкурсна процедура.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 11 Мар 2010, 22:13

Велев написа:
Lupus написа:
Велев написа:По простата причина, че спечелилите лицензии за този обхват трябва да предлагат на аудиторията и по един безплатен приемник :D :D :D

А ти сигурен ли си, че дават лицензи за този обхват? :D

Дават да, просто трябва да се съберат минимум 15 заинт. лица, (което няма как да стане) за да стартира конкурсна процедура.

Извинявай, но това не го разбрах. Къде го прочете и от какво трябва да са заинтересовани лицата?
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 12 Мар 2010, 10:48

От определената честота примерно 70.00 MHz. Казвам ти, че няма да стане защото няма да има смисъл от това радио. Никаде не пише програми се лицензират от Х до Х MHz. Можеш да подаваш заявления за стартиране на конкуирсни процедури в които обхат ти хрумне КВ, ДВ, СВ, УКВ КРС са длъжни да направят проучване и да предоставят свободните честоти, както направиха примерно от сдружение "Християнски център" хората си подадоха документи за стартитане на конкурсна процедура на СВ (незнайно защо) направи се проучване и се оказа, че технически е невъзможно, всичко е заето или ще пречи. Та това искам да ти кажа ако се съберат 15 мераклии които искат определена честота в стария обхват и ако технически е възможно предоставянето й, конкурс ще има. Тук следва другия проблем как ще се издържа тая програма? Трабвя да представиш бизнес план които няма да е финансово стабилен. Така че смисъл няма.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 12 Мар 2010, 16:45

@Велев ,
Въпроса ми е за друго - мога ли в този банд да излъчвам с малка мощност (като тази на устройствата за коли или близка) за лични цели - например за предаване на стерео сигнал в рамките на апартамента или в рамките на едно училище или болница? Това подлежи ли на разрешение от КРС и какво е ограничението за мощността?
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 12 Мар 2010, 17:35

Lupus написа:@Велев ,
Въпроса ми е за друго - мога ли в този банд да излъчвам с малка мощност (като тази на устройствата за коли или близка) за лични цели - например за предаване на стерео сигнал в рамките на апартамента или в рамките на едно училище или болница? Това подлежи ли на разрешение от КРС и какво е ограничението за мощността?

Не подлежи. Има определени норми въз основа на които се продават тия трансмитерчета, мощноста която е разрешена е от порядъка на 4, 5 mW. Няма значение дали с това трансмитерче излъчваш в стария обхват или не. Но едва ли с тия 10 метра ще можеш да покриеш болница или училище. Ще ти трябва малко повече което вече е проблем, няма значение от банда. Естествено че е нелегално да пуснеш предавател в стария обхват нищо че е зарязан.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 13 Мар 2010, 19:30

[quote="Kwazimodo"]
Ама все пак си мисля, че имам понятие от това, което правя - преди много години по учебна практика съм правил спойки по платките на първите български транзистори марка "Ехо" /СВ + ДВ/ :)
Май се съдрахме от ъфтопици .. :)[/quote
Първият български транзисторен приемник "Ехо" се произвеждаше с италиански кондензатори и имаше само СВ. "Ехо-2" имаше СВ и КВ от 25 до 49 м. Метрономът на 25 м на румънски се чуваше по-добре от Радио София. "Ехо" бяха по-добри от много свои корекомски събратя. Проблем беше редовното намиране на батерии и се налагаше да се закачат външни 4.5 волтови батерии с ластици.
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 13 Мар 2010, 21:04

GIF написа:Първият български транзисторен приемник "Ехо" се произвеждаше с италиански кондензатори и имаше само СВ. "Ехо-2" имаше СВ и КВ от 25 до 49 м. Метрономът на 25 м на румънски се чуваше по-добре от Радио София. "Ехо" бяха по-добри от много свои корекомски събратя. Проблем беше редовното намиране на батерии и се налагаше да се закачат външни 4.5 волтови батерии с ластици.

Напълно възможно е да бъркам за вълните - все пак това беше само епизод от учебната ми практика в продължение на няколко месеца /до колкото си спомням, само нашия випуск изкара тази практика, нито предишния, нито следващия се занимаваха с Ехо-то/, но съм сигурен че нямаха къси вълни... значи е бил само модела със средни вълни :-)
Vladimir1919
Нов
Нов

Мнениеот Vladimir1919 » 16 Мар 2010, 16:02

има ли още някой предавател на 64-74MHz?
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 16 Мар 2010, 19:59

Не.
fast
Нов
Нов

Мнениеот fast » 16 Мар 2010, 21:06

Kwazimodo написа:A защо всъщност този обхват е изоставен от радиоразпръскването и е предоставен на други ведомства?
Нали в горния има война за честоти... не можеше ли да се използуват и двата? Ще ми отговорите, че така е на Запад, ама тогава въпроса ми е- защо и на Запад не го използуват?

Я си представи с тази дължина на вълната, антена с какъв размер трябва да сложиш на покрива , та дори и само вибратор да е, за да приемаш по слаби сигнали. Едно време, като го имаше все още , да си видял по магазините антени за този обхват?
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 16 Мар 2010, 21:17

fast написа:
Kwazimodo написа:A защо всъщност този обхват е изоставен от радиоразпръскването и е предоставен на други ведомства?
Нали в горния има война за честоти... не можеше ли да се използуват и двата? Ще ми отговорите, че така е на Запад, ама тогава въпроса ми е- защо и на Запад не го използуват?

Я си представи с тази дължина на вълната, антена с какъв размер трябва да сложиш на покрива , та дори и само вибратор да е, за да приемаш по слаби сигнали. Едно време, като го имаше все още , да си видял по магазините антени за този обхват?

Не говори глупости, а си плюни на молива и сметни колко е разликата в дължината на диполите за този и сега ползвания обхват! На доста блокове още стоят антени за този обхват, част от старите "колективни антени". Ако не ти се смята качи се на такъв блок и премери!
Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 16 Мар 2010, 21:19

Да това беше страхотна глупост на колегата fast :D
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 16 Мар 2010, 22:28

fast написа:Я си представи с тази дължина на вълната, антена с какъв размер трябва да сложиш на покрива , та дори и само вибратор да е, за да приемаш по слаби сигнали. Едно време, като го имаше все още , да си видял по магазините антени за този обхват?

През 1986-та година си взех 2 такива антени - продаваха се на последния етаж на ЦУМ.
Още ги имам, но вече не са на покрива, а на тавана. 5 елементни са, вибратора /май така се казваше онова извитото, също и дипол май му викахме :) им е до колкото си спомням 160 см, ако държиш на точния размер, мога да ги измеря и да ти го дам .
През 90-те години едната ми беше насочена към Пловдив и хващах Канал Ком и TNN, впоследствие и другите радиостанции, които тръгнаха там. Хващах и много турски и гръцки радиостанции А с другата слушах Радио Скопие 1 и 2-ра програма, и то стерео без смущения.
fast
Нов
Нов

Мнениеот fast » 16 Мар 2010, 22:59

Lupus написа:
fast написа:

Не говори глупости, а си плюни на молива и сметни колко е разликата в дължината на диполите за този и сега ползвания обхват! На доста блокове още стоят антени за този обхват, част от старите "колективни антени". Ако не ти се смята качи се на такъв блок и премери!

Добре де , с около 65 см е по - дълъг полувълновия вибратор за този обхват. Наистина не е много ,но ако правиш 5 елементно яги с разстоянията между директорите и самите директори , като площ ще излезе доста по-голямо, отколкото за 88-108 MHz. Не твърдя ,че това е причината този обхват да не се ползва вече.Но ако го имаше , още от преди 25 год. трябваше да поръчаме на японците и после на китайците да ни произведат радиокасетофоните, Hi-Fi тунерите , авторадиата и радиочасовниците на нощното шкафче с този обхват.От нашето производство се сещам единствено за един свестен стерео Hi-Fi тунер с вграден аудиоусивател "СОНАТА 2-2" правен в началото на 80-те от ДСО Респром. Хубавото му бе също ,че имаше на КВ и 13 метровия обхват, където Свободна Европа се слушаше на български без да бъде заглушавана. Но това е по друга тема. Само , че се купуваше с връзки, защото го нямаше по "магазините". А "магазините" бяха един - 5-ия етаж на ЦУМ. Антените за които ми говориш са само диполи , а не няколко елементни антени, от завода в Годеч произвеждащ навремето колетивните ТВ и Радио системи слагани по всички панелни и други блокове и никога не работещи. И то не защото самите системи бяха лоши ,а защото никой не си правеше труда да ги оживи и настрои докрай. На някои места дори не ги и свързваха към апартаментите.Съмнявам се дали въобще някой от приемните комисии тогава си е правел труда да провери има ли сигнал в двата куплунга на стената в хола. Но да си видял по магазините антени за този обхват дори и след 1990г.? За 88-108 МHz се появиха, но за този -не.
Последна промяна 1 на fast, променена общо 16 пъти
fast
Нов
Нов

Мнениеот fast » 16 Мар 2010, 23:04

Kwazimodo написа:
fast написа:Я си представи с тази дължина на вълната, антена с какъв размер трябва да сложиш на покрива , та дори и само вибратор да е, за да приемаш по слаби сигнали. Едно време, като го имаше все още , да си видял по магазините антени за този обхват?

През 1986-та година си взех 2 такива антени - продаваха се на последния етаж на ЦУМ.
Още ги имам, но вече не са на покрива, а на тавана. 5 елементни са, вибратора /май така се казваше онова извитото, също и дипол май му викахме :) им е до колкото си спомням 160 см, ако държиш на точния размер, мога да ги измеря и да ти го дам .
През 90-те години едната ми беше насочена към Пловдив и хващах Канал Ком и TNN, впоследствие и другите радиостанции, които тръгнаха там. Хващах и много турски и гръцки радиостанции А с другата слушах Радио Скопие 1 и 2-ра програма, и то стерео без смущения.

Купил си антени за 88-108MHz. Аз също съм купувал от там навремето. И в момента ползвам такава.За 65-74 дължината на вибратора идва към 2.15 см.
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 16 Мар 2010, 23:13

fast написа:Купил си антени за 88-108MHz. Аз също съм купувал от там навремето. И в момента ползвам такава.За 65-74 дължината на вибратора идва към 2.15 см.

Когато си ги купих, ги купих за да хващам Хоризонт, Христо Ботев и Орфей от връх Ботев, а те бяха в долния обхват и се хващаха с тези антени идеално.
fast
Нов
Нов

Мнениеот fast » 16 Мар 2010, 23:23

Е , нормално е. Но, ако Скопие също излъчваше 65.8 - 74, нямаше да го приемаш така добре с тaзи антена. Все пак имаш 5 елементно яги на покрива , което е за честоти близки до 70 MHz. , a от Ботев до Велинград сигнала си е бил силен , почти при пряка видимост :) . Но тези антени , пак ти казвам са за 88-108MHz.
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 16 Мар 2010, 23:32

fast написа:...Я си представи с тази дължина на вълната, антена с какъв размер трябва да сложиш на покрива , та дори и само вибратор да е, за да приемаш по слаби сигнали...

След като нацвъкаха предаватели във всяко село с повече от 5 000 жители за какви по-слаби сигнали говориш... Хващам идеално 10 програми без да включвам каквато и да е външна антена - една жичка от 20-тина сантиметра като бутна е достатъчно. Същото щеше да е и с долния обхват, ако имаше предаватели там. Е, жичката може би щеше да е малко по-дълга....
fast
Нов
Нов

Мнениеот fast » 16 Мар 2010, 23:49

А къде щеше да си купиш радио с такъв обхват , дори и по времето, преди 15 год. примерно , когато още нашите предаватели работеха. В случая - ти сигурно имаш, но останалите които нямаха? Защо още в началото на 80-те пуснаха"екпериментално" стерео Хоризонт в горния обхват, като тогава долния бе официален? Защото още тогава радиокасетофоните и радиата с марка Hitachi, Sony, National Panasonic, JVC , Sharp, Grunding и т.н. с FM Stereo Tuner, купувани от Кореком бяха повече сред населението отколкото стерео приемниците в обхвата OIRT. Да не говорим ,че тогава в този обхват само Орфей излъчваше стерео.Вярно Селените не бяха малко, но все пак всички предпочитаме да слушаме стерео.
Последна промяна 1 на fast, променена общо 17 пъти

Назад към