Лош ефирен звук на радиостанциите.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
tufata
100+
100+

Re: Лош ефирен звук на радиостанциите.

Мнениеот tufata » 04 Май 2016, 15:06

ЖОРО написа:m3gab0y престани да говориш глупусти , за кар трансмитер още никой не е глобен !

Това което каза той ми изглежда не реално, но зависи в коя държава е станало.
Принципно тези неща може да са забранени макар и у нас да се продават.
Щом се продават у нас, най-малкото мисля, че ще е неправомерно да се глобява за нещо общо достъпно и масово използвано.
Философ пълен!
Аватар
fraxinus
Нов
Нов

Мнениеот fraxinus » 04 Май 2016, 21:13

Там е работата ,че закона забранява излъчването, а не продаването или притежаването.Упоменато там е на какви честоти и с какви мощности ,кой има право да предава. Всичко останало е забранено , хеле пък на честотите за радиоразпръскване Радиостанции за радиолюбители се продават без ограничения и всеки може да си купи и да слуша ,примерно. .И наистина с лека модификация трансмитерчетата за кола могат да се хващат на територията на един малък град.
lz1yae
rfan
Нов
Нов

Мнениеот rfan » 04 Май 2016, 22:00

Колеги лиценз в България -не се печели с честност, а с пари!
Пресен пример е конкурса за Поморие ,където се състезаваха Радио Микс , Радио Енерджи и един украинец с радио Марлин ,оказа се че украинеца не е поставено лице на Микса ,а е искал да прави радио в България и даже е купил за офис и студио -2 стаи в центъра на града и ги беше обзавел ,но след като не му дадоха лиценз ,той беше много разочарован.
Само да ви кажа ,че предварително се знаеше ,че Микса ще спечелят отново и именно след като им удължиха лиценза , спряха радио Вероника на 99.9 и пуснаха радио Енерджи и всички Бургаски станции се насраха :D , ако искате вярвайте радио Енерджи се слушаше почти във всяко такси и всеки магазин и продължава да е така.
Двете най-слушани радиа в Бургас са :радио Мая и радио Енерджи , останалите станции са с нисък рейтинг и спокойно могат да ги закрият понеже едва ли събират всички заедно повече от 1000 слушателя :D
Не е само звука проблема , а и музиката всичките пускат едно и също и треторазрядните румънски хитове , които дори и в Румъния не ги въртят ,ама виждаш ли шефовете на радио станциите си мислят ,че това са най-големите хитове. Пълна заблуда!!!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 04 Май 2016, 22:41

Добре че не слушам български радия !!! че иначе ужас..

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходен пост
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 04 Май 2016, 22:48

fraxinus ''
Там е работата ,че закона забранява излъчването, а не продаването или притежаването
''

Да, предавател може свободно да се купи от всякъде.

rfan''Колеги лиценз в България -не се печели с честност, а с пари!
...Двете най-слушани радиа в Бургас са :радио Мая и радио Енерджи.

Да за съжаление е така!
Енерджи е едно много добро радио и има голяма слушаемост не само ефирно,онлайн и от доставчици на цифрова телевизия масово се слуша.
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 05 Май 2016, 10:19

rfan написа:Колеги лиценз в България -не се печели с честност, а с пари!

То май всичко у нас е с пари! :D
Философ пълен!
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 05 Май 2016, 12:42

ЖОРО написа:m3gab0y престани да говориш глупусти , за кар трансмитер още никой не е глобен !

Защото всичко пада в съда, като не си знаете процедурите ;)
Знам от доверен източник, че дори за WiFi рутери и Сат приемници може да се заяждате, ако решите. Закона там също може да се тълкува по много начини.
Обобщавам - комисията може да създаде главоболия (ако реши), но за такива дреболии акта ще падне. Нали трябва да симулират дейност. И също така зависи кой си ядосал.

Същото важи и за кабелните оператори, онлайн радиа и тн.

Иначе всеки може да си купи и по-силен трансмитер от тези за кола, но ще е незаконно да го включи. Това не означава, че хората не го правят :Devil
Но трябва като се правят глупости да се правят а акъл ;)
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 05 Май 2016, 13:20

Значи ако някой предава нещо, макар да не вреди - има глоба, Но ако някой не предава качествен ефир - няма глоба?! Демек всеки може да предава говна, щом има разрешение...
Тая работа само у нас я има!

Имах предвид, че преди ги бяха забранили тия трансмитери но ето виж, че се продават

Философ пълен!
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 05 Май 2016, 16:26

''Но трябва като се правят глупости да се правят а акъл ;)

Колкото и с акъл да ги правиш,ако някой те изпее ще те хванат,например пуснал си предавателя да си бичи и си отишъл на работа, както аз правех преди години :D и комшията ти се обадил там където трябва и акта ти е в кърпа вързан. Дори и у дома да си преди да си изключил предавателя те ще са те засекли ;)
CrazyT
100+
100+

Мнениеот CrazyT » 07 Май 2016, 11:19

Един трансмитер кара 10м а НАСА на цялата земя.
Как КРС контролира НАСА или казано бактерия да плаши слон !!!
Коментирах темата в графа ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ защото няма сигнал.Или е много слаб.Но за това глоби няма ! Един радио любител за 25 лв на година прави на хората телевизорите хармоники и кара говориели сами да си говорят.(смятайте как излъчват!) А КРС ще ме барне за ФМ трансмитер ?
Няма да е тази година !!!
Най малко искам да коментирам женски пол*ви органи наричащи се комисии ! СЕМ и КРС !!!
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 07 Май 2016, 12:34

То е така,ама радиолюбителите често не ги закачат,а за един трансмитер може да ти го изкарат през носа,абе Българаска работа.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 10 Май 2016, 12:27

@tufata

Ти нямаше ли да пишеш до омбуцмана за това, или се отказа?!
Скоро на пазара излизат xHE-AAC декодери - стават и за САТ прием. Идеално качество и побират ефира на цял голям град че и отгоре в 128 kbps лента срещу бартер за реклама на 4Джито на Свиваком - само тук и само сега в мрежата на всички големи радиовериги. Все пак си говорим за cost reduction от >80% за излъчване в ефира на радиоверигите.

При 12 kbps на радиопрограма звука ще е толкова "приятен", че дори на tufata ще му хареса.
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 10 Май 2016, 17:20

Отново нещо си сътворил в подтекст по твое искане но пак, се разминава от казаното от мен. :)
Такъв не познавам и съответно не писал, никога и никъде, че ще пиша до такъв.
Защо пак почваш с компресия и поддържаната такава? Колко пъттииии кажи ми колко, да ти кажа и не само на теб, че проблема НЕ Е в това нещо!!!
Проблема е от самите студия 90% от случаите, а останалите от казачество и настройката на техниката с която качват на сателит.

Философ пълен!
CrazyT
100+
100+

Мнениеот CrazyT » 11 Май 2016, 08:31

tufata Прав си за лошия звук от студията ама не ми стана ясно това:
ЦЕТИРАМ ТЕ - ...от казачество и настройката на техниката с която качват на сателит.
Би трябвало да знеш,че сателитната технология е много скапа и там грешки няма !
Това не е баничка да сменяш предаватели когато поискаш.Затова не зачитам мнението ти и ти казвам,че много грешиш.Дано да не е виновен Сатурн,че вкарва смущения.Не ми се иска tufata заради твоите инженерни постижение да гръмнат цяла планета.
tufata
Опитай се да не намираш оправдания а да се поучиш от масовите си грешки и да спреш да ги повтаряш.
Мислиш ли,че лошия ефирн звук наистина е заради някой сателит ? Или просто не им се дават пари за хубави предаватели а ?! Каква настройка имат центровете за транслиране на сателити според теб ?
Как върви ХД 7+1 а радио не ?

П.С. За първи път инженер tufata обвини сателитите и станциите за лош ефирен звук в България.
Няма надежда с такива мозъци за България !!!
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 11 Май 2016, 09:02

Аз също съм на мнение, че проблема не може да бъде от сателитите и центровете за транслиране на сателити, проблема си е изцяло в това което излиза от студиото.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 11 Май 2016, 10:54

Според мен проблема на tufata е, че според него конкретните радиа, които хваща с пращене в селото до Ловеч от Плевен му звучат зле и за това на базата на този прием си прави извода, че от студиото излиза така за цялата страна.
Дадох му фийд и пак не доволства - според мен леко преувеличава с проблема.
Звука на изхода от студиото на големите вериги е приемлив и отговаря на стандартите и нормите. Май не е чувал как звучи Радио Ауреа да кажем. Или другите малки. А пък повечето пирати съвсем се оливат.
Това, че до разни предаватели стига орязан звук си е проблем на веригите и няма как да се оправи, ако ще и Президента да се намеси.
Но това далеч не означава, че всичките радиа звучат "зле".

Като за начало нека някой му подари на този човек една екскурзия до Холандия да кажем в комплект с качествен тунер и добри слушалки да чуе как звучат най-качествените радиа на стария континент.
Ако това е прекалено много, лично аз ще дойда, ще го взема и ще го закарам до София, ще му дам XDR-а или Kenwood-а да слуша със качествени слушалки и сам да чуе за какво иде реч.
Далеч не сме толкова зле, колкото го изкарва. Има още какво да се изцеди, но има и станции с приемлив звук (другото като програма и обхват не го коментирам)
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 11 Май 2016, 12:24

И нека си пусне най прекомпресираните радия

Вероника 10, 538, Слам и Фреш >:D >:D >:D >:D >:D
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 11 Май 2016, 15:21

CrazyT написа:tufata Прав си за лошия звук от студията ама не ми стана ясно това:
ЦЕТИРАМ ТЕ - ...от казачество и настройката на техниката с която качват на сателит.
Би трябвало да знеш,че сателитната технология е много скапа и там грешки няма !
Това не е баничка да сменяш предаватели когато поискаш.Затова не зачитам мнението ти и ти казвам,че много грешиш.Дано да не е виновен Сатурн,че вкарва смущения.Не ми се иска tufata заради твоите инженерни постижение да гръмнат цяла планета.
tufata
Опитай се да не намираш оправдания а да се поучиш от масовите си грешки и да спреш да ги повтаряш.
Мислиш ли,че лошия ефирн звук наистина е заради някой сателит ? Или просто не им се дават пари за хубави предаватели а ?! Каква настройка имат центровете за транслиране на сателити според теб ?
Как върви ХД 7+1 а радио не ?

П.С. За първи път инженер tufata обвини сателитите и станциите за лош ефирен звук в България.
Няма надежда с такива мозъци за България !!!

Не говорим за ремонти, а за настройка! Тази апаратура си има някакъв вид настройки, макар и нищожни, който трябва да се направят добре.
Отделно нещата там не са изобщо скъпи пред техниката която имат в студиата и е видимо не правилно настроена. Това че някой купуват аналогово-дигитални конвертори за хиляди левово, не значи, че с компоненти за едва стотина лева не може да се постигне качество на такъв, какъвто няма да има в радиата никога! Тука говорим за Хай-Енд, а в радиата и не може да стигнат Хай-Фай дори и да се насерат.
Предния път коментирахме използването на процесор за ФМ, който е по не качествен от един процесор за дискотека да кажем, който струва по-малко.
Нямам грешки в казаното за да се поуча ида не го повтаря.
Аз не разбрах едно, как хем твърдиш и ти, че студията имат проблем, хем казваш, че имам грешки, като аз реално казвам това което и ти?
За ремонти и настройка съм се доказал в цялата страна и това просто е излишно да го коментирам в този форум, поради липсата на компетентност.
Тука хората нито имат представа от тези неща, още повече не ги чуват за да се оправят.
Там нещата се правят повече на ухо от колкото на монитора пред теб.
За ремонт, също не може да говорим.
Философ пълен!
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 11 Май 2016, 15:33

Радиа с пращене не хващам!
Това може да е поради лош сигнал от предавател и RF. ТИ пак си знаеш твоята! Явно няма да разбереш, че предавателните кули проблем нямат!!!
Пътува навсякъде при това.
Това което даде, ако настина е фиид, доказва проблема като го анализира. Там нещата са точно както си звучат и през ФМ, или една идея по-добре, но пред всичките идеи под нормата, тя е незабележима.
Може би просто трябва да обърнеш внимание на оригинала, на всички детайли в песните и тн. Амплитуди, чести, панорами, хармоници, сцена изобщо на всичко. Аз съм с доста добра слухова памет и мога щом чуя една система, веднага да преценя какво не е наред в звука, след като съм слушал песента от система свиреща относително вярно. От там насетне след като сменям радиата, лесно се познава на коя станция е само по тембъра.
И знай, че далеч не искам невероятно качество, а просто прилично. Както каза преди Стани, най-малкото изпълнителите трябва да звучат реално и каквото са записали. Отделно че такива като мен аудиофили супер много се дразнят... та дори ме и болят ушите после от еднотипното им звучене. Дали си пуснал денс или класика, различава се стила по текст, но реално усещането е едно и също тъй като всичко излиза еднотипно.
m3gab0y написа:Според мен проблема на tufata е, че според него конкретните радиа, които хваща с пращене в селото до Ловеч от Плевен му звучат зле и за това на базата на този прием си прави извода, че от студиото излиза така за цялата страна.
Дадох му фийд и пак не доволства - според мен леко преувеличава с проблема.
Звука на изхода от студиото на големите вериги е приемлив и отговаря на стандартите и нормите. Май не е чувал как звучи Радио Ауреа да кажем. Или другите малки. А пък повечето пирати съвсем се оливат.
Това, че до разни предаватели стига орязан звук си е проблем на веригите и няма как да се оправи, ако ще и Президента да се намеси.
Но това далеч не означава, че всичките радиа звучат "зле".

Като за начало нека някой му подари на този човек една екскурзия до Холандия да кажем в комплект с качествен тунер и добри слушалки да чуе как звучат най-качествените радиа на стария континент.
Ако това е прекалено много, лично аз ще дойда, ще го взема и ще го закарам до София, ще му дам XDR-а или Kenwood-а да слуша със качествени слушалки и сам да чуе за какво иде реч.
Далеч не сме толкова зле, колкото го изкарва. Има още какво да се изцеди, но има и станции с приемлив звук (другото като програма и обхват не го коментирам)
Философ пълен!
CrazyT
100+
100+

Мнениеот CrazyT » 15 Май 2016, 10:17

tufata Казваш,че сме некомпетентни ? Тогава защо продължаваш да ни се обясняваш ?
От какво разбираш освен от всичко ? Тука има хора собственици на радиа и ТВ-та.И ти ги наричаш невежи ?
Пишеш локуми без съдържание ! Постарай се да доказваш а не само да твърдиш !
Твоите думи нямат обезпечение както и масовото ти заяждане.
Изобщо минаваш границата,като сравняваш радио с махаленска дискотека.Радиото не е само процесор !
РФ и ФМ са загагатка за tufata. Ясно е че изпълняват наяква модулация ама защо и как на него му е мъгла !

П.С. Когато искаш нещо да научиш намираш начин ! В противен случай пишете безумни оправдания,като tufata !

Назад към